Page Authority

پیج آتوریتی یا Page Authority چیست و چه تأثیری در سئو دارد؟

PA (Page Authority) چیست و چه ارتباطی با افزایش سئو دارد؟ پیج اتوریتی چیست؟ – Page Authority . پیج آتوریتی چیست؟ پیج آتوریتی معیاری معتبر جهت سنجش رتبه سایت و رتبه دامنه و حتی رتبه صفحه های داخلی هر سایت می باشد. پیج آتوریتی (page authority) معیاری قدرتمند برای تشخیص میزان موفقیت سایت ها است. هر سایت علاوه بر سئو و طراحی سایت از جنبه دیگری مثل پیج آتوریتی (page authority) مورد بررسی قرار می گیرد.

پیج اتوریتی چیست؟ – Page Authority

اما صحبت از page authority بخش کامل کننده تاپیکی به نام DA و PA ( مخفف Domain Authority و Page Authority) است که در این بخش به آن می پردازیم.

پیج آتوریتی یکی دیگر از مقیاس های ارائه شده سایت Moz است که پیش بینی کننده رنک یک ” صفحه مشخص” در نتایج جستجوی گوگل است. بنابراین در حالیکه دامین اتوریتی را برای کل یک دامنه تعریف می کنند ، page authority فقط برای یک صفحه اندازه گیری می شود. سیستم و روش اندازه گیری این دو پارامتر بسیار شبیه به هم است.

به دلیل تاثیر گذاری MozRank و MozTrust در محاسبه پیج اتوریتی، می توان با فاکتورهای تقویت کننده این دو پارامتر بر روی پیج آتوریتی اثر گذاشت.

یکی از بهترین راههای تقویت پیج اتوریتی (page authority) بهبود وضعیت لینک های صفحه یا link profile آن است. بنابراین دریافت لینک خارجی (external link) از صفحاتی که اتوریتی بالایی دارند می تواند به بهبود پیج اتوریتی شما نیز کمک کند.

اهمیت این مساله زمانی خود را نشان می دهد که پای بک لینک های معتبر به میان می آید. شاید نگاهی گذرا به عدد PA و DA آنها کمک کننده باشد.


پیج آتوریتی Page Authority چیست؟

پیج آتوریتی یک معیار برای سنجش رتبه سایت است که بسته به معیارهایی نمره ای از صفر تا صد برای صفحه شما مشخص می کند. منظور از پیج آتوریتی این است که هر صفحه شما در اینترنت چقدر محبوبیت دارد؟! این محبوبیت اغلب از نظر محتوا، بازدید کاربران و تعداد انتشار صفحه مشخص می گردد. در ادامه بیشتر در خصوص معیارهای آتوریتی صحبت خواهیم کرد.

پیج آتوریتی نیز به مانند دامین آتوریتی ، یک مقیاس لگاریتمی 100 امتیازی است و در اینجا نیز قواعد لگاریتمی صادق بوده و کسب رتبه از 20 به 30 بسیار ساده تر از 60 به 70 است. این مقیاس به دلیل ” مقایسه ای” بودن ، بطور مرتب توسط سایت MOZ برای صفحات مختلف آپدیت می شود. بنابراین تغییر در مقدار عددی پیج آتوریتی چیز عجیبی نیست.

ابزارهای متعددی برای بررسی پیج اتوریتی می توان یافت که در فارسی به غلط چک اتوریتی نامیده می شوند. اما دقیق تر آن اتوریتی چکر (Authority Checker) است که DA و PA سایت را گزارش می دهند.

PA یا اعتبار صفحه نیز مانند DA است. اما بجای استفاده از پارامترهای گسترده محاسبه اعتبار دامنه، از نشانه هایی استفاده می کند که مختص یک صفحه خاص است.

نمره ای که هر کدام از صفحات وبسایت شما می گیرد، نشان دهنده قدرت آن صفحه، افزایش سئو و شانس بالا آمدنش در نتایج گوگل است.

وبسایتی که تعداد زیادی صفحه با PA بالا داشته باشد، بدون شک اعتبار دامنه (DA) بالایی خواهد داشت.

ممکن است سایتی که سئو خوبی دارد تنها در چند کلمه کلیدی سئو سایت را بهبود بخشیده باشد و از نظر کلی نمی توان گفت که سایت، سایت قوی ای است. در نتیجه برای تشخیص قوی بودن یک سایت می توان از پیج آتوریتی (page authority) استفاده کرد. تعریف دقیق تری از پیج آتوریتی (page authority) را می توان طبق تعریف سایت MOZ این گونه بیان کرد: پیج آتوریتی (page authority) یا به اختصار PA یک امتیاز پردازش شده توسط سایت MOZ است که پیش بینی می کند یک صفحه در میان نتایج موتورهای جستجو چه امتیازی خواهد داشت. امتیاز پیج آتوریتی (page authority)، امتیازی بین 0 تا 100 می باشد که هر چه قدر این امتیاز به 100 نزدیک تر باشد به معنی توانایی بیشتر سایت خواهد بود.

معیارهای پیج آتوریتی توسط سایت MOZ

پیج آتوریتی (page authority) پایه تشخیص امتیاز دادن به سایت ها را به کمک ابزار Mozscape انجام می دهد که این امتیاز دهی وابسته به موارد مختلفی است مثل:

  • تعداد لینک ها
  • میزان اعتبار لینک ها
  • تولید محتوای اختصاصی
  • فعالیت در شبکه های اجتماعی
  • و…

هر سایتی با انجام دادن این فعالیت ها می تواند میزان پیج آتوریتی (page authority) صفحات سایت خود را افزایش دهد. اما این امتیاز برای سایت های تازه ایجاد شده با سایت های قدیمی و پر کارتر متفاوت است. سایتی که تازه شروع به کار کرده است با اندازه گیری پیج آتوریتی (page authority) به اندازه صفر یا یک دارد؛ در صورتی که سایت های فعال و قدیمی تر امتیازی بین 30 تا 100 را خواهند داشت. البته به دست آوردن امتیاز 100 برای سایت تقریبا غیر ممکن است زیرا این امتیاز معیاری جهانی است که برای هر حوزه از کسب و کارها به صورت جداگانه بررسی می شود. رسیدن از امتیاز 20 به 30 بسیار ساده تر خواهد بود نسبت به زمانی که امتیاز از 30 به 40 می رسد به همین دلیل می توان گفت گرفتن امتیاز از پیج آتوریتی کار ساده ای نیست. در نتیجه نباید توقع رسیدن به امتیاز 100 را داشت زیرا این امتیاز دهی بر اساس میلیون ها سایت انجام می شود.

امتیاز پیج آتوریتی (page authority) مطلوب برای یک سایت چه قدر است؟

70-100 : سایت هایی با پیج آتوریتی (page authority) بین 70 تا 100 را می توان به عنوان بهترین سایت های جهانی دانست. رسیدن به چنین جایگاهی نیازمند صرف هزینه زیاد و داشتن تیم تخصصی برای کار کردن بر سئو سایت است. اما باز هم نباید تمام فکر خود را برای رسیدن به این امتیاز بگذارید زیرا واقعا رسیدن به چنین جایگاهی دشوار است مخصوصا برای سایت های فارسی زبان.

60-70 : امتیاز بین 60 تا 70 مخصوص سایت های بسیار خوب و قدرتمند است که با چنین شرایطی می توان گفت سایت از نظر گوگل سایت خوبی است و سئو قوی ای نیز دارد.

60-50 : این امتیاز هم، در پیج آتوریتی (page authority) رقم قابل توجهی است. باز هم تاکید می کنم که این امتیازات معیار جهانی هستند و از بین میلیون ها سایت این امتیاز دریافت شده است.

40-50 : سایت هایی با این امتیاز هم سایت های خوبی هستند که می توان به آن ها اعتماد کرد و آن ها را سایت های خوبی دانست. لینک گرفتن از این سایت ها می تواند بر رتبه سایت ما هم تاثیر بسیار خوبی بگذارد.

30-40 : در کشور ما سایت هایی با این میزان پیج آتوریتی (page authority) زیاد وجود دارد که این میزان امتیاز برای سایت های ایرانی، امتیاز خوبی محسوب می شود.

20-30 : این امتیاز مخصوص سایت های تازه کار است که هنوز نتوانسته اند جایگاه بهتری برای خود به دست آورند. جای پیشرفت برای این سایت ها زیاد است و می توانند بهتر نیز بشوند.

0-20 : پیج آتوریتی (page authority) امتیازی است که برای هر صفحه از سایت قابل نمایش است. امتیاز 0 تا 20 مخصوص صفحات داخلی یک سایت است و همیشه امتیاز صفحات داخلی با صفحه اصلی سایت متفاوت است. سایت های قدرتمند هم ممکن است برای صفحات داخلی تازه ایجاد شده ی سایت خود این امتیاز را مشاهده کنند.
علاوه بر صفحات داخلی، سایت های نو و تازه کار نیز در ابتدای کار امتیاز پیج آتوریتی (page authority) خود را عددی بین 0 تا 20 می بینند.

نکات مهم در رابطه با پیج آتوریتی (page authority)

پیج آتوریتی (page authority) جایگزین ابزار پیج رنک گوگل است که به خوبی توانسته است نبود پیج رنک را جبران کند. زمانی که گوگل اعلام کرد که دیگر این الگوریتم آپدیت نخواهد شد سئو کاران بسیار نگران این مسئله بودند که چگونه می توان معیار دقیقی برای قدرتمندی یک سایت داشت. شاید زمانی هم پیج آتوریتی (page authority) نیز حذف شود و ابزاری دیگر برای سنجش اعتبار سایت ها در نظر گرفته شود ولی در حال حاضر بهترین معیار برای بررسی وضعیت سایت ها امتیاز پیج آتوریتی (page authority) می باشد.
با وجود این توضیحات باز هم نمی توان گفت که پیج آتوریتی (page authority) هیچ ایرادی ندارد بلکه این امتیاز دهی نیز در بعضی موارد ضعف هایی دارد مثل: سایت هایی که صفحات ریدایرکت دارند و یا سایت هایی که سئو نسبتا ضعیفی دارند ولی با لینک سازی اعتبار سایت را افزایش داده اند. در این دو صورت امتیاز پیج آتوریتی، را نمی توان معیار دقیقی برای برتری سایت نسبت به دیگر سایت ها دانست.

چگونه بفهمیم امتیاز پیج آتوریتی(page authority) سایت چه قدر است؟

ابزار سایت moz برای اندازه گیری میزان پیج آتوریتی، بهترین ابزار است زیرا دیگر سایت ها و ابزارها نیز برای تشخیص میزان پیج آتوریتی (page authority) باید از خود سایت MOZ اطلاعات دقیق را به دست آورند. با این حال سایت های دیگری نیز وجود دارند که این امتیاز را تشخیص می دهند.

URL سایت و یا صفحات سایت را وارد کنید و با یک کلیک میزان پیج آتوریتی (page authority) تشخیص داده شده را ببینید.

moz.com/researchtools/ose

ابزارهای آنلاین دیگری نیز برای این کار وجود دارد که در زیر آن ها را نام برده ایم:

seoreviewtools.com/website-authority-checker/

moonsy.com/page_authority

چک کردن پیج آتوریتی چند سایت با هم

bulkdachecker.com

seoreviewtools.com/bulk-seomoz-authority-checker/

seoweather.com/bulk-metrics-checker/

نمره پیج آتوریتی چگونه ارزیابی می شود؟

وبسایت موز، پیج آتوریتی را براساس یک نمره 100 امتیازی در مقیاس لگاریتمی ارزیابی می کند. از آنجایی که مقیاس لگاریتمی است تفاوت بین اعداد سطح به سطح متفاوت خواهد بود هر چه نمره بالاتر برود، رسیدن به نمره های بالاتر نیز سخت تر خواهد شد. برای مثال جهش از نمره 10 به نمره 20 کار آسانی است اما جهش از نمره 50 به 60 یا 70 به 80 نیازمند کار بسیار بیشتر بوده و در نتیجه رسیدن به این نمرات سخت تر و سخت تر خواهد شد. البته لازم به ذکر است که وبسایت موز هر از چندگاهی الگوریتم های خود برای ارزیابی قدرت صحفه را تغییر می دهد. به بیان دیگر این الگوریتم ها دائم در حال نوسان هستند بنابراین ممکن نمره ای که نشان داده می شود، گاه به گاه تغییراتی داشته باشد.

پیج آتوریتی در برابر دامین آتوریتی

همانطور که می دانید، پیج آتوریتی توانایی رتبه بندی یک صفحه مشخص را پیش بینی می کند اما دامین آتوریتی توانایی کل دومین و یا ساب دومین ها را در رتبه بندی اندازه گیری می کند. این موضوع دقیقا برای معیارهایی مانند MozRank و MozTrust برقرار است.

کجاها می توانیم از معیار پیج آتوریتی استفاده کنیم؟

امروزه تقریبا تمام شرکت هایی که در زمینه سئو فعالیت می کند به معیار ارزیابی پیج آتوریتی دسترسی دارند، این معیار را می شود در بسیاری از پلتفرم های مرتبط با سئو و تجارت آنلاین در سرتاسر اینترنت پیدا کرد. برای مثال می توانید از ابزارهایی مانند نوار ابزار رایگان موز یا MozBar و همچنین Open Site Explorer استفاده کنید.

بررسی تکنیکی پیج آتوریتی

همانطور که در بالا گفتیم این معیار مشخص می کند که یک صفحه چقدر می تواند در رتبه بندی موتورهای جستجو مثبت عمل کند، هر چه نمره این معیار بیشتر باشد، سایت وضعیت بهتری در رتبه بندی گوگل خواهد داشت.

به توصیه بسیاری از متخصصان، بهترین راه برای بهبود کلی سئو سایت، ترکیب پیج آتوریتی یا page authority با دامین آتوریتی بعنوان بهترین معیارهای مقایسه ای است. ترکیب این دو معیار در تحقیقات عملیاتی مربوط به نتایج سرچ، مشخص می کند چه سایت ها یا صفحه هایی، قدرت و اهمیت بیشتری از لحاظ لینک پروفایل نسبت به سایت ها یا صفحه های دیگر دارند. در حالی که معیارهای دیگری مانند موزرنک محبوبیت یک لینک خام را مشخص کرده و شمار لینک ها نیز تعداد خام صفحه ها و سایت های لینک شده را نشان می دهد. اما اعداد و ارقام مربوط به قدرت یا authority معیارهای با ارزشی هستند که به سوال هایی مانند این که “لینک های یک صفحه به منظور بهبود شرایط رتبه بندی گوگل، چقدر خوب و قوی هستند” پاسخ می دهد.

برخلاف سایر معیارهای موجود در سئو، تاثیر گذاری مستقیم در پیج آتوریتی سخت تر و چالش برانگیزتر است. چرا که از مجموع چندین معیار دیگر از قبیل MozRank، MozTrust، link profile و … تشکیل شده که هر کدام بروی نمره این معیار نقش بسیار موثری دارند. البته این کار دلیل مهمی دارد، همانطور که در بالا گفتیم، پیج آتوریتی معیاری است که مشخص می کند یک سایت چقدر در گوگل یارای رقابت با رقیبان را دارد. از آنجایی که گوگل فاکتورهای زیادی را در جستجوهای خود لحاظ می کند، معیاری هم که باید دامین آتوریتی و پیج آتوریتی را اندازه گیری کند نیز باید از فاکتورهای زیاد تشکیل شده باشند.

بنظر بسیاری از متخصصان، بهترین راه برای دست بردن در این معیار، بهبود همه جانبه سئو سایت است. خصوصا باید بروی موضوع لینک پروفایل که خود تاثیری مستفیم بروی موزرنک و موزتراست دارد، توجه ویژه ای شود. همانطور که حتما می دانید لینک پروفایل را باید از طریق گرفتن لینک های بیشتر از صفحات لینک دار خوب و باکیفیت بهبود بخشید. تنها از این دو طریق است که می توانید به صورت مستقیم در افزایش معیار و نمره دامین آتوریتی و همچنین پیج آتوریتی وبسایت خود، تاثیر داشته باشید.

برچسب های A , DA چیست , Domain Authority , Domain Authority چیست , PA , PA چیست , Page Authority , Page Authority چیست , page rank , pagerank , pagerank چیست , SERP چیست , اعتبار دامنه , اعتبار صفحه , افزایش Domain Authority , افزایش Page Authority , افزایش پیج اتوریتی , افزایش دامین اتوریتی , پیج آتوریتی , پیج اتوریتی , پیج اتوریتی چیست , پیج رنک , پیج رنک چیست , تفاوت دامین اتوریتی و پیج اتوریتی , تفاوت دامین اتوریتی و پیج رنک , دامین آتوریتی , دامین اتوریتی , دامین اتوریتی چیست , قدرت دامنه , قدرت صفحه , می باشد.