Domain Authority

روش های افزایش دامین اتوریتی یا همان افزایش Domain Authority

Domain authority وبسایت چیست و تاثیر آن در افزایش سئو چقدر است؟ چگونه محاسبه می شود؟ دامین اتوریتی (Domain Authority) به معنای قدرت دامنه (اعتبار دامنه) و از فاکتورهای غیر رسمی سئو است. چگونه میتوان دامین آتوریتی سایت را افزایش داد؟

دامین آتوریتی (Domain Authority) یا اعتبار دامنه چیست؟

دامین اتوریتی (Domain Authority) به معنای قدرت دامنه (اعتبار دامنه) و از فاکتورهای غیر رسمی سئو است که نقش بسیار مهمی در رتبه یک وب سایت دارد. با توجه به اینکه گوگل بروز رسانی page rank ها را متوقف کرده است و اگر هم مجددا پیج رنک ها را به روز کند، با فاصله های زمانی خیلی زیادی این کار انجام می شود، این فاکتور اهمیت بیشتری پیدا کرده است. پیج اتوریتی (Page Authority) نیز که به معنی اعتبار صفحه است، فاکتور غیر رسمی دیگری برای سئو است. دامین اتوریتی (DA) و پیج اتوریتی (PA) توسط شرکت MOZ (معتبرترین شرکت سئو و بهینه ‌سازی در دنیا) ارائه داده شده است. از طریق سایت های moonsy و opensiteexplorer می توانید، مقدار دامین اتوریتی و پیج اتوریتی سایت خود را بررسی کنید.

دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه که به اختصار DA هم نامیده می شود، امتیازی برای وبسایت هاست که توسط سایت MOZ به هر سایت داده می شود و ابزاری برای پیش بینی رتبه هر سایت در موتورهای جستجو محسوب می شود. این عدد برخلاف پیج رنک گوگل دائما به روز رسانی می شود و به خاطر رنج بیشتر آن مقدار دقیقتری است. دامین آتوریتی امتیازی از 1 تا 100 می باشد و هرچه برای یک سایت بزرگتر باشد، نشان دهنده اعتبار بیشتر سایت است.

Domain Authority یا به اختصار DA، بر اساس ارزیابی دامنه های لینک شده به یک سایت، تعداد کل بک لینک ها، MozRank، MozTrust و عوامل مرتبط دیگر محاسبه می شود. از این عدد می توان در مقایسه وب سایت ها و دنبال کردن تاریخچه تغییر رتبه سایت در یک بازه زمانی استفاده کرد.

شما می توانید با استفاده از افزونه MozBar در مرورگر کروم، ابزار Open Site Explorer در سایت Moz و دیگر افزونه ها و ابزارهایی که در اینترنت وجود دارند، به مشاهده اعتبار هر دامنه بپردازید.

امتیاز دامین آتوریتی چگونه محاسبه می شود؟

دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه هر سایت بر اساس یک فرمول لگاریتمی است که خروجی آن از 1 تا 100 می باشد. عوامل تاثیر گذار بر عدد خروجی این فرمول، MozRank، MozTrust و عوامل بسیار دیگری هستند که در حال حاضر ناشناخته اند. خاصیت لگاریتمی بودن این فرمول موجب می شود که افزایش آن در مقادیر پایین بسیار راحتر باشد. به عنوان مثال افزایش دامین اتوریتی از 10 به 20 بسیار راحت تر از 80 به 90 می باشد.

یک دامین آتوریتی خوب چقدر است؟

در حالت کلی سایت هایی مانند ویکیپدیا و گوگل که جز بزرگترین سایت های دنیا هستند، دارای دامین آتوریتی 100 هستند. از طرف دیگر، سایت هایی که متعلق به کسب و کارهای کوچک می باشند، هنوز از بک لینکی برخوردار نیستند و در ابتدای کار هستند، دامین آتوریتی 1 دارند.

به دلیل نحوه محاسبه دامین آتوریتی و عوامل موثر بر آن، این ابزار یکی از بهترین ابزارهای مقایسه سایت ها با یکدیگر است و در هنگام جستجو می توان با استفاده از این عدد، رتبه تقریبی سایت ها را پیش بینی کرد. دلیل برتری این ابزار قابلیت مقایسه ای آن است و خروجی آن صرفا عبارات توصیفی خوب یا بد نیست.

مقایسه دامین آتوریتی و پیج آتوریتی

دامین آتوریتی امتیازیست که به کل دامنه داده می شود، در حالی که پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه، امتیازیست که به قدرت هر صفحه از یک سایت داده می گردد.

کجا می توانیم دامین آتوریتی را مشاهده کنیم؟

دامین آتوریتی در بسیاری از ابزارها و پلتفرم های آنلاین موجود در وب، مورد استفاده و نمایش قرار می گیرد. در سیستم Moz شما می توانیدبا استفاده از صفحه Open Site Explorer، افزونه رایگان MozBar کروم، و در صفحه Keyword Explorer مشاهده فرمایید.

تعریف فنی دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه

دامین آتوریتی بر اساس داده های جمع آوری و ایندکس شده Mozscape که ربات پایشگر Moz می باشد محاسبه می گردد. به علاوه پارامترهای تعداد لینک ها، MozRank، MozTrust و تقریبا 40 پارامتر دیگر در محاسبه آن دخیلند. در محاسبه دامین اتوریتی از یک مدل هوش مصنوعی استفاده می شود تا بهترین الگوریتمی که داده های Mozscape را به رتبه سایت ها در نتایج جستجو ربط می دهد را بیابد.

در حالی که MozRank میزان محبوبیت لینک ها و تعداد لینک ها, تعداد دامنه هایی که به سایت شما لینک داده اند را بیان می کند، دامین آتوریتی و پیج آتوریتی، میزان قابلیت گرفتن رتبه توسط سایت شما را نشان می دهند.

از آنجا که دامین آتوریتی بر اساس یک مدل هوش مصنوعی محاسبه می گردد، در اغلب مواقع و با انتشار یک نسخه جدید از Mozscape، امتیاز سایت ها معمولا دچار نوسان می گردد. به همین دلیل در ذهن داشته باشید که از دامین آتوریتی در مقایسه نسبی سایت ها با یکدیگر استفاده کنید، و این عدد نمی تواند بیانگر مقدار مطلق تلاش های شما در سئو سایتتان باشد. به عبارت دیگر انتظار نداشته باشید که با ارتقا سئو سایت، این عدد نیز همواره افزایش یابد.

چگونه بر روی دامین آتوریتی تاثیر بگذاریم؟

تاثیر گذاشتن بر روی دامین آتوریتی و به صورت مستقیم کار سختیست. این عدد حاصل شده از تاثیر متغیر های دیگری مانند MozRank، MozTrust، تعداد لینک ها و سایر عوامل است. این عدد قادر است که تخمین زننده میزان رقابت سایت شما در نتایج جستجوی گوگل باشد. از آنجا گوگل فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد، اگر استانداردی بخواهد آن را محاسبه کند، می بایست عوامل بسیار زیادی را در الگوریتم خود وارد کند.

بهترین راه حل برای تاثیر گذاشتن بر روی دامین آتوریتی، ارتقا سئو سایت است. مخصوصا به بک لینک های خود می بایست بسیار اهمیت دهید که این پارامتر بر روی Mozrank و Moztrust نیز بسیار تاثیرگذار است.

چرا دامین آتوریتی سایت دائما در حال تغییر است؟

چون دامین آتوریتی و پیج آتوریتی، برایند مجموعه ای از عوامل است، پیدا کردن علت دقیق هر تغییر بسیار دشوار می باشد. اگر امتیاز سایت شما با افزایش یا کاهش رو به رو شد، یکی از عوامل زیر احتمالا در این مسئله دخیل است:

 • بک لینک های سایت شما اخیرا بسیار بیشتر شده، اما هنوز توسط ربات های پایش Mozscape مشاهده نشده اند. ممکن است منتظر چندین آپدیت برای Mozscape باشید تا بک لینک های خود را مشاهده کنید.
 • سایت های با آتوریتی بالا، افزایش لینک های زیادی داشته باشند و این مسئله با توجه به نسبی بودن دامین اتوریتی بر روی دامین آتوریتی شما نیز تاثیر گذاشته باشد.
 • از سایت هایی بک لینک دریافت کرده باشید که ارتباطی با رتبه بندی گوگل ندارند.
 • بعد از پایش ربات های Mozscape، تعداد بک لینک های شما افزایش یا کاهش داشته باشد.
 • دامین اتوریتی سایت شما در قسمت پایین یک تخمین قرار گرفته و به همین دلیل در فرایند رندسازی عدد، یک واحد از آن کم شده باشد.

کلید اصلی در درک مفهوم نوسانات دامین آتوریتی و پیج آتوریتی اینست که این متغییر ها در یک شکل ثابت نیستند. عوامل مثبت و منفی زیادی بر روی آنها تاثیر می گذارند. به همین علت حتی اگر سئو سایت ارتقا یابد، دلیلی بر افزایش آتوریتی سایت نیست. آتوریتی یک سایت همواره بیانگر بهبود سئو سایت نیست. به مثال زیر توجه کنید.

اگر سنگاپور بهترین هوای دنیا را داشته و میزان آلاینده های آن در دو سال متوالی همواره با کاهش رو به رو بوده باشد، آیا تضمینی برای اینکه این کشور همچنال بعد از دو سال در رتبه اول باشد، وجود دارد؟ این احتمال وجود دارد که کشورهای بعد از آن نیز به طور قابل توجهی در این دو سال میزان آلاینده های خود را کاهش داده و به رتبه های بالا رسیده و سنگاپور را حتی به رتبه دهم هم رسانده باشند. به خاطر اینکه عوامل دیگری نیز بر این رتبه بندی موثرند، رتبه سنگاپور، با اینکه در جهت مثبت حرکت کرده، اما کاهش یافته است.

دامین اتوریتی و پیج آتوریتی نیز مانند همین مثال هستند. با اینکه ممکن است تعداد لینک ها و کیفیت آن ها برای یک سایت در یک بازه زمانی ارتقا پیدا کرده باشد، اما تلاش رقبا بیشتر از شما بوده و دامین آتوریتی شما تغییر نکند و حتی کاهش نیز یابد. این حالت، ناشی از طبیعت سیستم های نسبیست. مجددا یاداوری می کنیم که مقدار آتوریتی، یک مقیاس نسبیست و به صورت مطلق محاسبه نمی شود.

معیارهای تاثیرگذار بر افزایش دامین اتوریتی:

تعداد و کیفیت لینک های ورودی

چه افرادی به شما لینک می دهند و اینکه تعداد لینک ها چند است؟ با استفاده از بک لینک های از سایت های مختلف و معتبر می توان دامین اتوریتی را افزایش داد.

تعداد و کیفیت لینک های خروجی

شما به چه سایت هایی لینک می دهید؟ آیا سایت اصلی و مرجع لینک داده اید؟ سایتی که لینک داده اید، اسپم است یا خیر؟ اسپم بودن را خیلی دقت کنید زیرا باعث خدشه دار شدن سریع دامین اتوریتی می شود.

اطلاعات ثبت نام دامنه

شما مالک چند دامنه هستید؟ دامین اتوریتی دامنه هایی که را دارای ثبت اطلاعات یکسان هستند و دارای ارتباط می باشند را بررسی و نظارت می کند. اگر یکی از این ها مورد جریمه گوگل قرار گرفته باشد، ممکن است برروی مابقی تاثیر منفی بگذارد.

سن دامنه

دامنه های قدیمی تر البته اگر اسپم شده نباشند، بیشتر از همه مورد اعتماد هستند و از این رو دامین اتوریتی بالاتری دارند. البته این مساله نباید افراد را ترغیب کند که دامنه های قدیمی را خریداری کنند بلکه باید خودشان سعی کنند که قدرت دامنه سایت تازه تاسیس خود را افزایش دهند.

چگالی لینک

به جای اینکه سعی کنید از تعداد سایت های زیادی با هر نوع ارزشی دریافت لینک کنید، کافی است که از چند سایت محدود اما با قدرت دامنه بالا، لینک دریافت کنید که این به مراتب تاثیر بیشتری بر روی افزایش رتبه وب سایت شما خواهد داشت.

پیج رنک

MOZ به از پیج رنک به عنوان بخشی از دامین اتوریتی استفاده می کند. این یعنی اینکه به صورت پیشفرض دامین اتوریتی خیلی فراتر از پیج رنک است.

توزیع موقتی

توزیع موقتی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. توزیع موقت ممکن است به خاطر محتوای خوبی که در سایت خود قرار داده اید اتفاق بیفتد که این امر تاثیر بسیار مثبتی در افزایش دامین اتوریتی وب سایت شما خواهد داشت. اما اگر از سایت سومی لینک خریداری کرده باشید، این موضوع ممکن است به جریمه گوگل منجر شود.

توزیع ارزش

وب سایتی که ۱۰۰ صفحه دارد اگر محتوای ۷۵ آن توسط کاربران به اشتراک گذاشته شده باشد به مراتب با ارزش تر از سایتی است که ۱۰ صفحه آن بازدید و به اشتراک گذاشته شود.

معیارهای ترافیکی

شامل تعداد کاربرانی است که مجددا به وب سایت شما برگشته اند، تعداد بازدید صفحه، زمان گذرانده شده در هر صفحه و غیره که همه این ها می تواند باعث افزایش دامین اتوریتی شود.

معیارهای نرم افزازی و سخت افزاری

که این شامل زمان پاسخ سرور، سرعت لود وب سایت، لینک های شکسته، خطای کدها و برنامه نویسی می باشد

البته معیارهای دیگری همچون موارد زیر هم برای دامین اتوریتی وجود دارد که توسط سایت MOZ مشخص شده است. این معیارها از نظر MOZ با ارزش و با اهمیت هستند:

 • مقدار متوسط پیچ رنک همه صفحات
 • بزرگی سایت
 • سرعت ایندکس شدن صفحات
 • زمان حضور در سایت
 • نرخ خروج پایین
 • تعداد صفحات بازدید شده
 • تعامل با رسانه های اجتماعی
 • مکان سایت

با توجه به اینکه برای محاسبه دامین اتوریتی بیش از ۴۰ سینگال بکار می ‌رود، قدرت دامنه شما اغلب در حال تغییر است. در نتیجه، بهتر است از به جای مقدار های قدیمی سئو از دامین اتوریتی به عنوان مقدار رقابتی و مقایسه ‌ای در مقابل با سایت‌ های دیگر استفاده کنید.


راهکارهایی برای بالا بردن دامین اتوریتی

* انتخاب دامنه وب سایت به صورت هدفمند

دامنه یک وب سایت تنها یک عنوان نیست و دارای ارزش زیادی است. این نام باید بر اساس کسب و کاری که وب سایت با آن مرتبط است انتخاب گردد. به صورتی که شنیدن نام آن، کاربران را مستقیما به یاد شما بیاورد. ضمنا توصیه می شود در هنگام خرید دامنه آن را به مدت 3 یا 5 سال خریداری کنید. هر چه عمر دامنه یک وب سایت بالاتر باشد، از لحاظ اصول سئو ارزش بالاتری داشته و در نتیجه بر روی دامین اتوریتی آن نیز اثرات مثبتی ایجاد می کند.

* رعایت اصول سئو در محتوا گذاری

رعایت اصول سئو هم از لحاظ رنکینک موتورهای جستجو دارای اهمیت است و هم برای بالا بردن دامین اتوریتی امری ضروری تلقی می گردد. سایت هایی که دارای محتوانویسی بالایی هستند تنها در صورتی که اصول سئو را رعایت کنند می توانند از این قابلیت بهره ببرند.

* تولید محتوای کاربردی

محتوای جذاب و کاربردی را نمی توان در جذب بک لینک ها نادیده گرفت. اگر کیفیت و جذابیت محتوای سایت شما بالا باشد، کاربران شروع به انتشار آن می کنند. این امر به معنای بازدید بیشتر از طریق لینک های ارجاعی است و در نهایت دامین اتوریتی وب سایت را به شکلی مناسب افزایش می دهد.

* لینک سازی یا Link building در صفحات داخلی

درست است که گرفتن بک لینک از سایت های معتبر در افزایش دامین اتوریتی اهمیت بالایی دارد اما نباید از لینک سازی های داخلی در وب سایت غافل شوید. هدایت کاربران به صفحات مختلف از طریق لینک‌های داخلی باعث ماندگاری بیشتر آن ها در سایت می شود. برای داشتن مجموعه ای از لینک‌های داخلی مناسب نیاز به طراحی یک نقشه یا Site map حرفه ای برای وب سایت خود دارید.

* تعیین کیفیت لینک ها و حذف لینک های نامناسب

بررسی وضعیت لینک‌های موجود در سایت اهمیت خیلی زیادی دارد. باید به صورت مداوم و برنامه ریزی شده لینک ها بررسی و مواردی که مشکل دارند و یا خراب هستند از داخل سایت حذف شوند. این کار اعتبار وب سایت و به دنبال آن دامین اتوریتی را افزایش چشمگیری می دهد. برخی از افزونه برای بررسی لینک ها وجود دارد که می تواند به مدیران وب سایت کمک کند. یکی از این افزونه ها SEO Pressor نام دارد.

* ریپانسیو بودن وب سایت برای استفاده در دستگاه های مختلف

امروزه مشاهده وب سایت ها فقط از طریق کامپیوتر انجام نمی شود و سایت شما باید برای باز شدن روی گوشی های موبایل و تبلت ها نیز طراحی شود. زمانی که کاربر از طریق موبایل وارد وب سایت شما می شود اما نمی تواند به مطالب مورد نظر دسترسی داشته باشد به سرعت صفحه سایت را می بندد و این امر اثرات منفی فراوانی بر روی bounce ratte وب سایت و در نهایت بر روی دامین اتوریتی خواهد داشت.

*برنامه ریزی برای برندسازی

با وب سایت معتبر در زمینه کسب و کار خود ارتباط بگیرید و محتوای خوبی جهت شناساندن خود تهیه کرده و در آن سایت ها انتشار دهید. دریافت بک لینک از این سایت ها تاثیر مثبتی روی دامین اتوریتی وب سایت شما خواهد داشت.

* بهبود سرعت وب سایت

عصری که در آن زندگی می کنیم عصر سرعت است و زمان اهمیت بالایی دارد. اگر به بالا بردن دامین اتوریتی سایت اهمیت می دهید. سعی کنید سایتی داشته باشید که صفحات آن سریع لود شود.

* استفاده از شبکه های اجتماعی

امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی و فراگیر شدن استفاده از آن ها در میان مردم، استفاده از آن برای تبلیغات و اهداف تجاری اهمیت بالایی پیدا کرده است. قرار دادن قابلیت انتشار محتوای صفحات اصلی سایت در شبکه های اجتماعی توسط کاربران می تواند به سرعت مطالب شما را بازنشر داده و اثرات مثبتی روی دامین اتوریتی داشته باشد.

۵ نکته عملی برای افزایش دامین اتوریتی (Domain Authority) سایت

دامین اتوریتی سایت یک شاخص اندازه‌گیری وب‌سایت است که توسط MOZ.com منتشر شده است و یکی از شاخص های مهم برای سئو وب‌سایت شماست.
هرچه دامین اتوریتی یا اعتبار دامنه وب‌سایت شما بالاتر باشد میزان ترافیک و رتبه سایت شما بالاتر می رود.

آیا دامین اتوریتی چیزی است که شما بتوانید تغییرش بدهید ؟ آیا قابل بهبود است؟

در اینجا ما چند نکته عملی (درباره افزایش domain authority) به شما خواهم گفت و شما را متقاعد می‌کنم چطور آن را بهبود ببخشید
اما قبل از گفتن نحوه بهبود دامین آتوریتی دانستن چند نکته الزامی است.

دامین اتوریتی (Domain Authority) چیست؟

با دانستن این نکات شما خواهید فهمید دومین آتوریتی چی هست و شما برای افزایش یا بهبود آن به چه سمتی باید حرکت کنید.
دامین آتوریتی بر مبنای چندین فاکتور هست:
۱- لینک هایی که به سایت شما از سمت سایت هایی با اعتبار بالا روانه می‌شوند در درجه اهمیت اول قرار دارد.
۲- به دست آوردن دامین آتوریتی بالا مثل ۱۰۰ خیلی سخت است و شایدم امکان‌پذیر نباشد سایت هایی مثل فیسبوک و تویتر دامین آتوریتی بالایی دارند, بنابراین ناامید نشوید.
۳- دامین اتوریتی سایت خیلی سخت است که به صورت مستقیم تغییر داده شود و شما نمی‌توانید مثل متا تگ‌ها آن را تغییر دهید.

چطور دامین آتوریتی را بهبود ببخشید ( راه های افزایش domain authority)

بالا بردن اتوریتی دامنه سایت مستلزم بهبود پروفایل لینک شخصی شما هست و در یک سطح پایه‌ای برای داشتن یک پروفایل لینک خوب شما دو گزینه دارید :

1- از شر لینک های بد خلاص شوید ۲- لینک های خوب به دست بیاورید

خب اول درباره گزینه اول کمی بحث کنیم, یعنی از شر لینک های بد خلاص شویم, خب این کار خیلی ساده است کافی درخواست آن را بدهید و این لینک ها را رد کنید.
اما اینکه چطور لینک های خوب به دست آوریم باز هم شما دو گزینه دارید:
الف) شما سر ویس‌های خدمات سئو خود را بکار بگیرید و لینک های باکیفیت و واقعی از آن‌ها دریافت کنید
ب) یک سایت با اطلاعات ارزشمند بالا ایجاد کنید که دارای محتوای عالی باشد و اصطلاحاً به این گزینه بازاریابی محتوا می‌گویند
چیزی که من درباره بازاریابی محتوا فهمیدم بهترین راه حل داشتن دامین آتوریتی بالا است ولی در ادامه چند نکته که به صورت نجومی می‌تواند در افزایش دامین آتوریتی سایت شما تأثیر دارد, اشاره خواهم کرد.

مرحله اول – مطمئن شوید که از نظر فنی سئو سایت تان موقعیت خوبی دارد (بهبود domain authority)

سایت شما در مرحله اول باید تمام جنبه‌های فنی سئو را رعایت کرده باشد و این به این معنا نیست که فقط با صرف بهینه سازی ساختار url و فایل robots.txt دامین آتوریتی شما افزایش می‌یابد بلکه این جزو الزامات افزایش دامین اتوریتی سایت شما است.

در واقع سئو فنی مرکز ثقل تلاش ما برای بهبود دامین آتوریتی سایت شما است و این شامل تمام جزئیات فنی مثل ساختار سایت, ناوبری, کیفیت لینک ها, ساختار url, تگ‌های عنوان, تگ alt, تگ توضیحات و غیره می‌باشد.
بنابراین مطمئن شوید که وضعیت سئو شما در موقعیت خوبی است و بعد به مرحله بعدی بروید.

سئو داخل سایت

مرحله دوم – ایجاد محتوایی که قابلیت لینک پذیری داشته باشند (افزایش دامین آتوریتی)

خب حالا ما به موضوعی اشاره می‌کنیم که به صورت مستقیم بر دامین آتوریتی شما تأثیر دارد, اگر شما بازاریابی محتوای خوبی داشته باشید و محتوایی لینک پذیر ایجاد کنید خیلی خوب می‌توانید دامین آتوریتی سایت تان را افزایش دهید.

نمونه‌ای از این محتواها اینفوگرافیک ها هستند که خیلی خوب از طرف افراد لینک دریافت می‌کنند.
محتوا مرکز کار ما برای ایجاد دامین آتوریتی بالا است و بدون ایجاد محتوای جذاب هم سایت ما خسته‌کننده خواهد بود و تلاش‌های ما بی‌نتیجه و در بازاریابی محتوا شکست می‌خوریم.

مرحله سوم – داشتن ساختار لینک سازی داخلی خوب (افزایش دامین اتوریتی سایت)

بعضی افراد هستند که خیلی شور و شوق دارند که بک لینک های باکیفیت دریافت کنند و از ساختار داخلی خودشان غافل می‌شوند.
و من به شما تاکید می‌کنم که شاید ۵۰ درصد از لینک سازی مربوط به ساختار لینک های داخلی سایت شما است و نیاز است به آن اهمیت دهید.
لینک سازی داخلی باعث ایجاد یک ساختار شبکه قدرتمند برای هر دوی کاربر و موتورهای جستجو می‌شود در نتیجه ربات‌های جستجو در سایت شما می‌خزند و محتوای شما را ایندکس می‌کنند.

یک سایت که لینک سازی داخلی ضعیف دارد به این تشبیه می‌شود که شما چند سنگریزه را روی هم بچینید و هر آن امکان فروپاشی داشته باشد ولی یک سایت با ساختار لینک سازی قدرتمند مثل این است که سنگریزه‌ها با بتن به هم وصل شده باشند و کامل هم استحکام داشته باشند.
بنابراین باید تا می‌توانید محتوای سایت خودتان را افزایش دهید و در داخل این مطالب هم به همدیگر لینک دهید و ساختار لینک سازی‌تان را تکمیل نمایید.

مرحله چهارم – حذف بک لینک های مضر به صورت منظم (افزایش دومین آتوریتی)

سئو همش رشد و خوشحالی نیست بلکه برای افزایش دومین آتوریتی بعضی موارد در سئو وجود دارد که یکسری کارهای تکراری و بیخود برای شما ایجاد می‌کند و باید آن‌ها را اصلاح کنید.
این فرایند هم ساده نیست ولی ارزشمند است, شما باید لینک های مضر خود را حذف کنید و این فرایند هم برای زمان حال و هم آینده است.
همیشه باید در حال رصد کردن پروفایل لینک خودتان باشید و با پیدا کردن لینک های اسپم از شرشان خلاص شوید.
با حذف منظم لینک های اسپم از پروفایل لینک خودتان یک مزیت رقابتی بزرگ کسب خواهید کرد و طبق تجربه من چیزی نیست که اکثر وبمسترها این کار رو به صورت منظم انجام دهند.

مطمئناً هستند افرادی که مدیران سایت ها را تشویق به پاک‌سازی پروفایل شان می‌کنند ولی طبق تجربه من افراد تا زمانی که دچار جریمه گوگل نمی‌شوند به سمت این کار نمی روند. بنابراین منتظر نمانید که یک شوک جریمه از گوگل دریافت کنید و سعی کنید به صورت منظم ماهانه یا دو هفتگی این کار را برای خود تعریف کنید.
برای حذف لینک های اسپم مقالات زیادی وجود دارد که می‌توانید مراجعه کنید.
ولی در نهایت اگر پروفایل لینک شما پر از لینک های اسپم باشد شما در این زمینه به موفقیت نمی‌رسید و در افزایش دومین آتوریتی نتیجه ای نمی گیرید.

مرحله پنجم – صبور باشید (دامین آتوریتی کی افزایش می یابد؟)

اگر مراحلی که در بالا توضیح دادیم رعایت کنید دومین آتوریتی شما افزایش خواهد یافت. یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در بهبود دامین اتوریتی قدمت یا سن دامنه است و همیشه سایت های با قدمت بالاتر توانسته‌اند آتوریتی بالاتری کسب کنند.

برای مشخص کردن سن دامنه خودتان از ابزار رایگان سایت webconfs.com می‌توانید استفاده کنید.
بنابراین اگر نکات فنی سئو رعایت نشود, محتوای جذاب و تازه ایجاد نشود, ساختار لینک سازی داخلی اصلاح نشود و لینک های مضر حذف نشود تغییری در دامین آتوریتی شما ایجاد نخواهد شد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله ما به راه های افزایش domain authority (اتوریتی دامنه) اشاره کردیم ولی مهم‌ترین نکته را داشتن محتوای تازه و بازاریابی محتوا ذکر کردیم.
با تمرکز روی بازاریابی محتوا ترافیک, افزایش خروجی‌های موتورهای جستجو و افزایش رتبه را خواهید داشت و سایت شما در صفحه اول گوگل به نمایش در می‌اید.

شما چه فاکتورهای تأثیرگذار دیگری در افزایش دامین اتوریتی دیده‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

Domain authority وبسایت چیست و تاثیر آن در افزایش سئو چقدر است؟

DA یک وبسایت نمره ایست بین 0 تا 100 (هرچه بیشتر باشد بهتر است) و نشان می دهد یک وبسایت چقدر شانس افزایش سئو و کسب جایگاه بالا در گوگل دارد.

البته این ابزار شبیه پارامترهایی که گوگل برای رتبه بندی سایت ها و احتمال افزایش سئو آن ها استفاده می کند نیست. وبسایت MOZ سعی کرده الگوریتم های گوگل را شبیه سازی کند. این کار را با شناسایی تمام فاکتورهای تاثیر گذار روی رتبه بندی گوگل انجام می دهد. در نهایت به وبسایت نمره ای بین 0 تا 100 می دهد.

اما همانطور که گفته شد، اطلاعاتی که moz از وبسایت شما برداشت می کند، به دقت و درستی اطلاعاتی که گوگل از وبسایتتان دارد نیست. به عبارت دیگر

ممکن است یک دامنه اعتبار پایینی داشته باشد اما رتبه خوبی در گوگل گرفته باشد.

دیگر اطلاعاتی که باید در مورد DA بدانید و ارتباط آن با افزایش سئو بدانید

 • این پارامتر به جریمه (پنالتی) گوگل ارتباطی ندارد. یعنی ممکن است وبسایت شما توسط گوگل پنالایز شده باشد. در حالی که به دامنه وبسایت شما، درجه بالایی توسط MOZ تعلق گرفته است.
 • الگوریتم های رتبه بندی گوگل به صدها مورد بستگی دارد (کسی در مورد تعداد دقیق آن اطلاعی ندارد اما به گفته کارشناسان، بیش از 200 مورد است). این در حالی است که پارامترهای رتبه بندی MOZ تنهای 40 مورد است.
 • بالا بردن DA سایت کار ساده ای نیست. یعنی نباید انتظار داشته باشید که امروز تغییری در وبسایت اعمال کنید و فردا امتیاز دامنه شما افزایش پیدا کند.
 • DA بر اساس مقیاس های لوگاریتمی محاسبه می شود. یعنی افزایش DA از 20 تا 30 کار راحتی است. اما افزایش آن از 70 به 80 کار بسیا مشکلی است. هرچه امتیاز بیشتر شود، افزایش آن سخت تر می شود.
 • DA زود به زود تغییر می کند پس نمی تواند معیار خوبی برای ارزیابی عملکرد در افزایش سئو سایت شما در یک برهه از زمان باشد. این عدد برای مقایسه اعتبار وبسایت ها استفاده می شود.

DA چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به گزارشات DA، MOZ با 40 نشانه سنجیده می شود. این نشانه ها شامل موارد زیر است:

 • تعداد لینک هایی که به وبسایت شما داده شده است
 • کیفیت و مربوط بودن سایت هایی که به شما لینک داده اند
 • کیفیت محتوای وبسایت شما
 • میزان حضور شما و شهرت وبسایتتان در شبکه های اجتماعی
 • فعالیت های کلی افزایش سئو وبسایت

چگونه نمره DA وبسایت را متوجه شویم؟

وارد سایت moz شوید. نام دامنه خود را وارد کنید و منتظر بمانید تا نتیجه آن برای شما ظاهر شود.

دقت داشته باشید که که فاکتورهایی مانند MOZRank می توانند “محبوبیت” و “ارزش” یک لینک معین را مشخص کنند . و شمارش لینک ها می تواند تعداد صفحات لینک شده را نشان دهند، اما دامین اتوریتی “قابلیت رنک گرفتن” (rankability) یک دامین را مشخص می کند. به عبارت ساده تر، گوگل در تلاش است که مشخص کند آیا این دامین از اعتبار کافی برای کسب رتبه برخوردار است یا نه.

َAuthority با استفاده از محاسبات مدل یادگیری ماشینی، به دست می آید. یعنی داده های جدید می توانند روی عدد نهایی اتوریتی اثر بگذارند. به همین دلیل عدد گزارش شده برای دامین اتوریتی (Domain Authority) به صورت پیوسته در نوسان است. در نتیجه دامین اتوریتی را یک کمیت نسبی در نظر بگیرید. یعنی بسته به اینکه سایر سایت ها وضعیت لینک هایشان چطور تغییر کند، عدد Domain Authority سایت ما مداوم آپدیت می شود.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه سایت هایی دامین اتوریتی بالاتری به دست می آورند؟ یا اینکه بالا بردن دامین اتوریتی از چه راه هایی ممکن است؟

جواب این سوالات نمی تواند تنها یک فاکتور یا یک دلیل باشد. اما بطور معمول سایت هایی دارای دامین اتوریتی (Domain Authority) بالایی هستند که بک لینک های با کیفیتی مثلا از سایت های معتبری نظیر ویکی پدیا و گوگل داشته باشند.(البته منظور ویکی پدیا انگلیسی است چون وضعیت ویکی پدیا فارسی نیاز به توضیح ندارد.) در بدو حیات ، سایت های جدید دامین اتوریتی “یک” دریافت می کنند تا به تدریج با دریافت بک لینک افزایش Domain Authorithy برای آنها رخ دهد . کسب و کارهای کوچک و سایت هایی که لینک داخلی کمتری دارند معمولا دامین آتوریتی پایین تری دارند . به دلیل اینکه این عدد بر اساس مقایسه سایت ها با یکدیگر به دست می آید، در نتیجه خوب یا بد بودن دامین آتوریتی به شکل مطلق بی معناست . در حالی که دامین اتوریتی نماینده قدرت لینک سازی کل دامین است ، پیج اتوریتی فقط برای یک صفحه مشخص این کار را انجام می دهد . Page Authority و Domain Authority گاهی به اختصار PA و DA نامیده می شوند. بنابراین اگر در Domain Authority checker و یا Seo Checker ها به این دو مخفف برخورد کردید، وحشت نکنید.


برچسب های A , DA چیست , Domain Authority , Domain Authority چیست , PA , PA چیست , Page Authority , Page Authority چیست , page rank , pagerank , pagerank چیست , SERP چیست , اعتبار دامنه , اعتبار صفحه , افزایش Domain Authority , افزایش Page Authority , افزایش پیج اتوریتی , افزایش دامین اتوریتی , پیج آتوریتی , پیج اتوریتی , پیج اتوریتی چیست , پیج رنک , پیج رنک چیست , تفاوت دامین اتوریتی و پیج اتوریتی , تفاوت دامین اتوریتی و پیج رنک , دامین آتوریتی , دامین اتوریتی , دامین اتوریتی چیست , قدرت دامنه , قدرت صفحه , می باشد.