Domain Authority & Page Authority

DA و PA مخفف واژه های Domain Authority و Page Authority میباشند

DA و PA مخفف چه واژه هایی هستند و کاربرد آنها در سئو چیست. در این مقاله دو کلمه مخفف DA و PA را که مخفف واژه های Domain Authority و Page Authority میباشند را بررسی کرده و ضمن توضیح معنی واژه ها به اهمیت آنها در سئو میپردازیم. Domain authority وبسایت چیست و تاثیر آن در افزایش سئو چقدر است؟ PA (Page Authority) چیست و چه ارتباطی با افزایش سئو دارد؟ پیج اتوریتی (Page Authority) و دامین اتوریتی (Domain Authority چیست؟ Page Authority و Domain Authority دو معیار مهم در سئو هستند که از سمت سایت MOZ ساخته و معرفی شده اند.

DA و PA چیست؟

DA مخفف عبارت Domain Authority می باشد که در سئو به معنی اعتبار دامنه نزد موتور جستجو می باشد. PA نیز مخفف عبارت Page Authority که به معنی اعتبار صفحه نزد موتور جستجو می باشد.

DA و PA مخفف چه واژه هایی هستند و کاربرد آنها در سئو چیست

در این مقاله به تاثیر اعتبار دامنه و اعتبار صفحه در سئو خواهیم پرداخت.

گاهی در سئو ما با مخفف هایی مواجه میشویم که در عین سادگی ممکن است از بخاطر آوردن کاربرد و کارکرد آنها عاجز باشیم. در این مقاله دو کلمه مخفف DA و PA را که مخفف واژه های Domain Authority و Page Authority میباشند را بررسی کرده و ضمن توضیح معنی واژه ها به اهمیت آنها در سئو میپردازیم.

پیج اتوریتی (Page Authority) و دامین اتوریتی (Domain Authority) که به‌اختصار آن‌ها را با PA و DA نیز نمایش می‌دهند، پارامترهایی هستند که روزبه‌روز به اهمیت آن‌ها افزوده می‌شود و در حال حاضر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترها در بررسی وضعیت سئوی وب‌سایت‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با این دو پارامتر پرداخته و روش افزایش اتوریتی سایت را به شما آموزش دهیم.

با غیرفعال شدن امکان مشاهدۀ پیج رنک گوگل، کاربران به دنبال معیار دیگری برای سنجش میزان قدرت و اعتبار وب‌سایت خود بودند. شرکت Moz.com که سایتی معتبر و شناخته‌شده درزمینۀ سئو و بهینه‌سازی سایت است، دو فاکتور به نام‌های پیج اتوریتی (Page Authority) و دامین اتوریتی (Domain Authority) معرفی کرد که به ترتیب بیانگر قدرت صفحه و قدرت دامنۀ هر وب‌سایت هستند. این دو پارامتر می‌توانند عددی بین ۱ تا ۱۰۰ داشته باشند و هرچه این عدد به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، در دامین اتوریتی نشان‌دهندۀ قدرت بالاتر دامنه و در پیج اتوریتی نشان‌دهندۀ قدرت بالاتر آن صفحه از وب‌سایت است.

اما ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که پیج اتوریتی و دامین اتوریتی به چه معنا هستند؟


پیج اتوریتی چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، وب‌سایت Moz با استفاده از الگوریتم‌های خود، تمامی وب‌سایت‌های جهان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بر اساس پارامترهایی که در الگوریتم خود تعریف کرده است، به هر صفحه از وب‌سایت‌ها عددی بین ۱ تا ۱۰۰ را اختصاص می‌دهد. احتمالاً حدس زده‌اید که Page Authority بیانگر قدرت هر صفحه از وب‌سایت است و طبیعتاً پیج اتوریتی صفحات مختلف یک وب‌سایت باهم متفاوت هستند.

معمولاً در میان صفحات مختلف یک سایت، صفحه اصلی دارای بالاترین پیج اتوریتی (PA) است. البته ممکن است در وب‌سایتی این‌گونه نباشد و صفحه‌ای دیگر، پیج اتوریتی بالاتری نسبت به صفحه اصلی داشته باشد. به‌طورکلی هرچه عدد PA در صفحات مختلف سایت به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، بیانگر قدرت بالاتر آن صفحه از وب‌سایت است.

دامین اتوریتی چیست؟

برخلاف پیج اتوریتی که مقدار آن برای هر صفحه از وب‌سایت متفاوت است، مقدار دامین اتوریتی برای تمامی صفحات سایت ثابت است. درواقع دامین اتوریتی (DA) بیانگر قدرت دامنۀ وب‌سایت شما است و هرچه مقدار Domain Authority به عدد ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، مجموعۀ وب‌سایت شما قدرت بالاتری دارد.

بد نیست بدانید تنها تعداد کمی از وب‌سایت‌های جهان هستند که دامین اتوریتی آن‌ها به عدد ۱۰۰ رسیده است. وب‌سایت‌هایی مانند گوگل، فیس‌بوک، توییتر، ویکی‌پدیا و… از نمونه وب‌سایت‌هایی هستند که دامین اتوریتی (DA) آن‌ها عدد ۱۰۰ را نمایش می‌دهد؛ بنابراین توقعی که ما از دامین اتوریتی یک سایت عادی داریم عددی بین ۲۰ تا ۴۰ است. در ادامۀ این مقاله در مورد تحلیل مقادیر دامین اتوریتی و پیج اتوریتی توضیح خواهم داد.

مشاهدۀ اتوریتی سایت

ازآنجایی‌که دو پارامتر PA و DA توسط وب‌سایت Moz.com ارائه شده است، طبیعی است که محاسبۀ این دو پارامتر نیز توسط این وب‌سایت انجام می‌شود. البته وب‌سایت‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند مقدار دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب‌سایت‌ها را با استفاده از API وب‌سایت Moz.com نمایش دهند. تفاوتی ندارد که برای نمایش دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب‌سایتتان از چه سایتی استفاده می‌کنید؛ زیرا درنهایت مقدار PA و DA یکسانی را مشاهده خواهید کرد.

برای بررسی دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب‌سایتتان کافی است در گوگل یکی از عبارت‌های DA Checker یا PA Checker و یا Authority Checker را جستجو کنید تا با انبوهی از وب‌سایت‌ها مواجه شوید که امکان مشاهدۀ اتوریتی سایت را برایتان فراهم می‌کنند. لینک تعدادی از این وب‌سایت‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

https://moz.com/researchtools/ose

https://www.seoreviewtools.com/website-authority-checker

http://www.checkmoz.com

علاوه بر این وب‌سایت‌ها، شما می‌توانید تولبار مخصوص وب‌سایت Moz.com را نصب کنید تا با ورود به وب‌سایت‌های مختلف بتوانید در همان لحظه، اطلاعاتی از آن وب‌سایت مانند دامین اتوریتی، پیج اتوریتی، تعداد بک لینک‌ها، تعداد لینک‌های خروجی و… را مشاهده کنید. کافی است به آدرس زیر رفته و تولبار را نصب کنید:

https://moz.com/products/pro/seo-toolbar

دلیل ارائه جداگانه این مقاله به مخفف PA که بجای PAGE Authority مورد استفاده قرار میگیرد باز میگردد. در گذشته گوگل الگوریتمی به نام Page Rank داشت که اکنون حذف شده است. این الگوریتم به هر صفحه از سایت شما یک رنک یا رتبه میداد و شما میتوانستید با کمک این رتبه، سایت خود را با رقبایتان مقایسه کنید. گوگل الگوریتم Page Rank را حذف کرده است، ولی همچنان به صفحات سایت امتیازی میدهید و آن را مبنای تعیین جایگاه صفحه در نتیجه جستجو قرار میدهد. تنها تفاوتی که رخ داده است این است که ما دیگر نمیدانیم گوگل دقیقا چه امتیازی به سایت ما داده است و یا عواملی که موجب کاهش رتبه سایت ما نسبت به رقبا است چه میباشد.

اکنون Page Rank چه جایگاهی دارد و چگونه محاسبه میشود

همانطور که گفتیم دیگر الگوریتم Page Rank وجود ندارد ولی امتیاز دهی فعلی گوگل به صفحات توسط الگوریتم های دیگری انجام میشود. عوامل دقیق امتیاز دهی و یا کاهش امتیاز توسط گوگل مشخص نیست ولی کارشناسان بین المللی سئو معتقداند که گوگل عوامل زیر را برای امتیاز دهی به یک صفحه در نظر میگیرد.

 1. آدرس صفحه : URL صفحه و ارتباط آن با محتوای صفحه ، URL های طولانی میتوانند باعث افت رتبه صفحه شما شوند و تعداد ارور های 404 در سایت را افزایش دهند. که خود منجر به کاهش DA یا اعتبار دامنه شما میشود.
 2. عنوان صفحه : عنوان صفحه باید با محتوای صفحه مرتبط باشد.
 3. کلمات کلیدی سایت: کلمات کلیدی باید با عنوان صفحه ، آدرس صفحه و محتوای صفحه مرتبط باشند. از بکاربردن کلمات کلیدی یکسان برای صفحات متفاوت بپرهیزید.
 4. عناوین داخل متن: تگ های H1- 6 عناوین داخل متن را ایجاد می کنند. این عناوین باید با عنوان صفحه ، آدرس صفحه و کلمات کلیدی مرتبط باشند.
 5. محتوای صفحه : محتوای متنی صفحه باید دارای چگالی مناسب حروف ، چگالی مناسب کلمات کلیدی و رعایت استاندارد در بکارگیری عکس ، مدیا و غیره است.
 6. لینک های داخلی صفحه: صفحه باید به صفحاتی با موضوعات مرتبط متصل باشد.
 7. لینک های خارجی صفحه : بررسی وجود لینک خارجی به سایت های مرتبط و یا نامرتبط در این مرحله انجام میشود. این لینکها ممکن است اعتبار صفحه را کاهش و یا افزایش دهند. بنابراین از بکارگیری بی مورد لینک های خارجی بپرهیزید.
 8. تعداد سایت های داخلی با لینک به این صفحه: تعداد لینکهای داخلی به صفحه و ارتباط موضوعی این لینکها در این قسمت بررسی میشود.
 9. تعداد سایت های خارجی با لینک به صفحه : تعداد و کیفیت لینک های دریافتی صفحه در این گام مورد بررسی خواهد بود.

واژه DA یا Domain Authority :

اعتبار دامنه در گوگل به چند عامل بستگی دارد. لیست زیر عواملی است که مورد موافقت بیشتر کارشناسان سئو است. ولی گوگل هرگز بصورت رسمی از تائید و یا تکذیب این عوامل سخن نگفته است. هرچند کارشناسان گوگل بصورت مستقل این عوامل را تاکید کرده اند.

 1. سن دامنه: مدت زمانی است که از ثبت دامنه میگذرد.
 2. مدت غیر فعال بودن دامنه و فاصله زمانی آخرین زمان غیر فعال شدن دامنه تا زمان حال: این عامل برای صفر کردن رتبه های دامنه های فروخته شده میباشد.
 3. محلی و یا بین المللی بودن دامنه، پسوند دامنه میتواند محلی یا بین المللی باشد.
 4. دریافت و یا عدم دریافت هشتار برای ارسال اسپم: اگر از دامنه خود برای ارسال ایمیل تبلیغاتی استفاده کرده اید و گوگل برای شما هشدار ارسال اسپم فرستاده است. شما با مشکل مواجه خواهید شد.

برخی منابع اعلام کرده اند که اگر از دامنه ای بصورت مستمر فعالیت اسپم گزارش شود. گوگل ممکن است تمام سایت های مرتبط با آن را جریمه کند. این اعلام باعث شده است که بسیاری از شرکت های طراحی سایت در قراردادهای خود امکان لغو یکطرفه قرار داد در صورت اسپم کردن سایت توسط مشتری را جای دهند و سازمان های نظارتی نیز اسپم کردن سایت را جرم رایانه ای قلمداد کرده و جریمه هایی مانند مسدود کردن سایت و غیره را برای آن در نظر گرفته اند.

تحلیل اعداد پیج اتوریتی و دامین اتوریتی

DA مخفف عبارت Domain Authority می باشد که در سئو به معنی اعتبار دامنه نزد موتور جستجو می باشد. PA نیز مخفف عبارت Page Authority که به معنی اعتبار صفحه نزد موتور جستجو می باشد.

این دو کلمه بالا رو معمولا توسط موتورهای جستجو گفته نمی شود ولی شرکت moz سیستمی را طراحی کرده است که نتایج تقریبا مشابه ای که با آنچه در موتور جستجو می باشد ارائه می دهد که می توانید از اینجا وارد شوید.

به طور کلی سایت های قدیمی همواره DA و PA بهتری دارند چرا که ارزش دامنه آن ها بیشتر است و گوگل به این سایت ها به عنوان وبسایت پیشکسوت نگاه می کند و همواره امتیاز بیشتری را برای این سایت ها در نظر میگیرد. فرض کنید DA وبسایت شما ۱۵ می باشد این بدان معناست که اگر یک وبسایت مشابه سایت شما وجود داشته باشد و هر دو بر روی یک کلیدواژه کرده باشید، وبسایتی در نتیجه اول قرار میگیرد که در ابتدا DA خوبی داشته باشد.

احتمالاً پس از مشاهدۀ DA و PA وب‌سایتتان به دنبال تحلیل این اعداد و مقایسۀ آن با وب‌سایت‌های دیگر هستید تا بتوانید درک بهتری از وضعیت وب‌سایت خودتان داشته باشید. در ادامه می‌توانید مشاهده کنید که وب‌سایت‌های مختلف معمولاً چه اعدادی را به‌عنوان DA و PA دریافت می‌کنند:

 • از ۱ تا ۲۰

معمولاً وب‌سایت‌هایی که به‌تازگی راه‌اندازی شده و یا فعالیت جدی ندارد در این محدوده قرار می‌گیرند. اگر وب‌سایتتان را به‌تازگی راه‌اندازی کرده‌اید و یا هنوز کار بر روی سئوی سایتتان را آغاز نکرده‌اید، احتمالاً دامین اتوریتی وب‌سایت شما در این محدوده قرار دارد. البته جای نگرانی نیست و شما می‌توانید بامطالعۀ کامل کتاب عملیات سئو و به‌کارگیری نکات آموزش داده‌شده، وضعیت سئوی وب‌سایتتان را بهبود دهید.

 • از ۲۰ تا ۳۰

این عدد همچنان بیانگر یک وب‌سایت کاملاً معمولی است که در میان انجام کارهای روتین، نیم‌نگاهی نیز به فرایند سئو و لینک سازی دارد. این نوع وب‌سایت‌ها جای رشد بسیاری دارند و درصورتی‌که فعالیت بهتری ازنظر سئو داشته باشند، قطعاً به نتایج بهتری دست خواهند یافت.

 • از ۳۰ تا ۴۰

وب‌سایت‌های نسبتاً خوب در این محدوده قرار دارند. رسیدن به این اعداد نشان‌دهندۀ فاصله گرفتن از وب‌سایت‌های معمولی و حرکت به‌سوی جایگاهی خاص میان وب‌سایت‌های بزرگ است. اگر وب‌سایتتان در این محدوده قرار دارد یعنی می‌دانید که در حال انجام چه‌کاری هستید. همین روند را ادامه دهید و منتظر نتایج شگفت‌انگیز آن باشید.

 • از ۴۰ تا ۵۰

وب‌سایت‌هایی که در این محدوده قرار دارند وب‌سایت‌های خوبی هستند که احتمالاً مخاطبان زیادی نیز دارند. اگر سایتتان در این محدوده قرار دارد، احتمالاً شما مدیر یک کسب‌وکار اینترنتی در حال رشد هستید. اینکه توانسته‌اید به این اعداد دست پیدا کنید قابل‌تقدیر است اما هنوز جای پیشرفت بسیاری برای شما وجود دارد.

 • از ۵۰ تا ۷۰

وب‌سایت‌های بسیار خوب و شناخته‌شده که احتمالاً مربوط به کسب‌وکارهای اینترنتی موفق هستند در این محدوده قرار دارند. این وب‌سایت‌ها معمولاً درآمد بسیار زیادی کسب می‌کنند و به همین دلیل یک تیم شامل افراد متخصص درزمینۀ سئو و بهینه‌سازی سایت جهت رسیدگی به امور سئو استخدام کرده‌اند. ایده‌آل‌ترین حالت برای اکثر کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران، رسیدن به این سطح از موفقیت است.

 • از ۷۰ تا ۹۰

کمتر وب‌سایتی در ایران وجود دارد که به این اعداد دست یافته باشد. وب‌سایت‌هایی که در این محدوده قرار دارند معمولاً توسط درصد بسیار زیادی از افراد جامعه مورداستفاده قرار می‌گیرند و وب‌سایت‌هایی کاملاً شناخته‌شده و مشهور هستند.

 • از ۹۰ تا ۱۰۰

معمولاً علاوه بر وب‌سایت شرکت‌های مطرح و بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت، اپل، ویکی‌پدیا و یاهو، وب‌سایت دانشگاه‌های معتبر جهان مانند دانشگاه UCLA، کمبریج، هاروارد و… نیز در این محدوده قرار دارند. رسیدن به این اعداد، رؤیایی دشوار و دست‌نیافتنی برای درصد زیادی از وب‌سایت‌های جهان است.

به طور کلی اکثر سایت ها DA زیر ۷۰ دارند و سایت های که ارزش دامنه اشان ۱۰۰ می باشد همانند فیسبوک و تویتر و سایت های بزرگ می باشند.

اما برای سایت های معمولی DA بالای ۲۰ نسبتا خوب می باشد و بالای ۴۰ نیز بسیار عالی می باشد.

DA را به سختی می شود ارتقاء داد که البته در مطالب بعدی روش های افزایش DA را برای شما شرح خواهیم داد.

اما PA نیز همانند DA در ابتدا به سئو یک صفحه می پردازد و هر چقدر این صفحه غنی تر و با مطلب قوی تری پر شده باشد، PA این صفحه افزایش می یابد. توجه داشته باشید PA معمولا برای هر صفحه جداگانه ارائه می شود در حالی که DA برای یک دامنه می باشد.

معمولا PA بالای ۳۰ بسیار مناسب می باشد.

PA و DA طبق اطلاعاتی که بنده دارم از سال ۲۰۰۴ در حال بروز آوری هست و هم اکنون نیز می توانید جایگزین بسیار خوبی به جای پیچ رنک گوگلی که دیگر آپدیت نمی شود باشد.

البته همانطور که گفته شده سرویس معرفی شده درصد تقریبی به شما خواهد گفت، که بسیار نزدیک به ارزش های یک دامنه نزد موتور جستجو می باشد و البته این تنها با استناد به سخن این سایت می باشد.

افزایش دامین اتوریتی و پیج اتوریتی

پس از آشنایی با مفهوم پیج اتوریتی و دامین اتوریتی، با روش مشاهدۀ اتوریتی سایت آشنا شدیم و سپس دیدیم که مقدار عددی اتوریتی وب‌سایت‌ها چه اطلاعاتی در مورد آن وب‌سایت به ما می‌دهند. احتمالاً مهم‌ترین سؤالی که در حال حاضر در ذهنتان وجود دارد این است که برای بالا بردن دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب‌سایتمان چه اقداماتی انجام دهیم؟ وب‌سایت‌های دیگر از چه روشی برای افزایش پیج اتوریتی خود استفاده می‌کنند؟ و سؤالات دیگری که در ادامه به‌طور کامل به آن‌ها پاسخ خواهم داد.

احتمالاً می‌دانید که الگوریتم و روش محاسبۀ پیج اتوریتی و دامین اتوریتی وب‌سایت‌ها کاملاً مخفی است و نمی‌توان به‌طورقطع گفت که این دو پارامتر چگونه محاسبه می‌شوند اما خوشبختانه با آزمون‌وخطاهایی که توسط بسیاری از متخصصان سئو در سراسر دنیا انجام شده است، می‌توان نتیجه گرفت که لینک سازی بیشترین تأثیر را در افزایش پیج اتوریتی و دامین اتوریتی سایت دارد.

هنگامی‌که شما برای یکی از صفحات وب‌سایتتان لینک سازی می‌کنید، درواقع در حال افزایش پیج اتوریتی آن صفحه و دامین اتوریتی وب‌سایتتان هستید. به‌بیان‌دیگر، لینک‌های ورودی به یک صفحه از وب‌سایتتان بر روی پیج اتوریتی آن صفحه و اتوریتی دامنه وب‌سایتتان تأثیر مثبت دارد. (البته لازم است داخل پرانتز اشاره‌کنم که لینک سازی تنها برای یکی از صفحات وب‌سایتتان ازنظر سئو کار درستی نیست و بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است با جریمه یا پنالتی گوگل مواجه شوید و موقعیت فعلی وب‌سایتتان را نیز از دست بدهید).

برچسب های A , DA چیست , Domain Authority , Domain Authority چیست , PA , PA چیست , Page Authority , Page Authority چیست , page rank , pagerank , pagerank چیست , SERP چیست , اعتبار دامنه , اعتبار صفحه , افزایش Domain Authority , افزایش Page Authority , افزایش پیج اتوریتی , افزایش دامین اتوریتی , پیج آتوریتی , پیج اتوریتی , پیج اتوریتی چیست , پیج رنک , پیج رنک چیست , تفاوت دامین اتوریتی و پیج اتوریتی , تفاوت دامین اتوریتی و پیج رنک , دامین آتوریتی , دامین اتوریتی , دامین اتوریتی چیست , قدرت دامنه , قدرت صفحه , می باشد.