لینک سازی داخلی – آموزش نحوه لینک بیلدینگ (بک لینک) داخلی در سئو

نحوه صحیح لینک سازی داخلی یکی از آسان‌ترین و جز مهم‌ترین روش‌ها برای بهبود سئو داخلی و همچنین سئو خارجی است. فرق لینک داخلی و خارجی . اهمیت لینک سازی داخلی (internal link) . تاثیر تعداد مطلب در لینک سازی داخلی. آموزش لینک سازی داخلی

آموزش لینک بیلدینگ

حتما تاکنون با این مسئله و با این جمله روبرو شده اید که عده ای می گویند برای اینکه بتوانید سایت موفقی داشته باشید باید لینک سازی داخلی داشته باشید. در این مقاله در نظر داریم تا اطلاعاتی در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

لینک سازی داخلی چیست؟

همانطور که میدانید لینک سازی یکی از ارکان مهم برای معرفی یک صفحه و حتی اعتبار بخشیدن به محتوای آن می باشد.شما به روش های مختلفی میتوانید لینک سازی داشته باشید به عنوان مثال از سایت ها و یا وبلاگ ها یا شبکه های اجتماعی دیگر استفاده کنید و به سایت خود لینک هایی را وارد می کنید. همچنین در برخی مواقع لینک بیلدینگ را از وب سایت خودتان شروع می کنید. که به آن لینک سازی داخلی می گویند. در این مقاله با ما همراه باشید زیرا مطالب خیلی مفیدی در رابطه با لینک سازی داخلی وجود دارد.


در این مقاله آموزشی به مبحث نحوه ساخت لینک داخلی به صورت حرفه ای می‌پردازیم. 10 نکته مهم از ساده تا پیشرفته را خواهیم گفت و این نکات طلایی در لینک دهی داخلی به شما می‌تواند در بحث ایجاد اصولی لینک های داخلی و ارتقای سئو وبسایت کمک خوبی کند. هر چند در فرآیند بهینه سازی یک وبسایتی اصولا بیشتر به ایجاد لینک سازی خارجی توجه می‌شود تا ایجاد لینک سازی داخلی. ولی فقط فراموش نکنید که یکی از مهم ترین روش‌های بک لینک سازی خارجی ، همین تولید اصولی لینک های داخلی و بهینه سازی شده آن‌ها در سایت است.

در انتهای این مقاله باید پاسخ به این سوال “چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم” را به راحتی پاسخ دهید. در ادامه این مقاله جذاب با میزفا همراه باشید.

نکته مهم و یک فرصت: می‌دانید که اکثر سایت‌ها، حتی سایت‌هایی که توسط برخی متخصصین سئو بهینه سازی می‌شوند اهمیت زیادی به تولید لینک های داخلی به شکل اصولی نمی‌دهند و این یک فرصت برای شما است. یکی از مهم ترین تکنیک های سئو که من خودم شخصا علاقه دارم همین بحث ساخت لینک داخلی است. و جالب است بدانید که خیلی ها این فاکتور مهم سئو را جز تکنیک های سئو نمی‌دانند و از آن غافل هستند. و من به شما قول می‌دهم که با رعایت این فاکتور به شکل اصولی می‌توانید شاهد افزایش بازدید وبسایت خود شوید. پس جدی باشید و این مقاله را دست کم نگیرید.

فرق لینک داخلی و خارجی

بخشی از افزایش دیده شدن صفحات سایت ها در موتورهای جست‌وجو و همینطور خزنده های گوگل، مربوط به نحوه لینک سازی داخلی و مرتبط بودن لینک های داخلی در مطالب و پست های شما است. به این لینک ها معمولاً لینک داخلی Internal link گویند. و اگر سایتی شما را لینک کند مثلا میزفا بیاید وبسایت شما را در این مقاله لینک کند، به آن لینک‌ها اصولا بک لینک Backlinks می‌گویند و یا همان لینک خارجی و به نحوه ایجاد آن می‌گویند لینک سازی خارجی (لینک بیلدینگ). این لینک های داخلی می‌توانند نقش مهمی در ارتباط بین مطالب و مقاله‌های سایت شما و همچنین یک عامل مهم در بهینه سازی داخلی سایت باشد.

البته بک لینک (لینک‌های خارج از سایت) هم اهمیت بسیاری دارد ولی ما در این مقاله تمرکز بر روی لینک های داخل سایت داریم.

امیدوارم فرق بین لینک داخلی و لینک خارجی را بدانید هر چند تفاوت های این نوع لینک ها را به شکل جامع اشاره نکردیم ولی اگر سوالی داشتید حتما در نظرات مطرح کنید و ما عاشقانه منتظر شما هستیم تا پاسخ‌هایتان را ارسال کنیم.

اهمیت لینک سازی داخلی (internal link)

اهمیت: بهینه سازی لینک های داخلی نه‌تنها به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا شانس بازدید از سایر صفحات سایت شما در جهت رفع نیازهای خود را داشته باشند؛ همچنین می‌توانند به چگونگی حرکت خزندگان موتورهای جست و جو در صفحات سایت شما و دسته‌بندی آن‌ها نقش موثری را ایفا کنند. پس به شکل خلاصه لینک داخلی باعث بهبود ایندکس شدن آدرس های وبسایت شما در نتایج می‌شود.

از طرفی یکی از مهم‌ترین سنجش های تعامل کاربران “بانس ریت” است و شما هر چه بانس ریت کمتری داشته باشید می‌توان تقریبا نتیجه گرفت که لینک سازی داخلی خوبی دارید. آیا آشنایی با فاکتور مهم بانس ریت دارید؟ مقاله بانس ریت چیست ما را حتما مطالعه کنید.

اینم بخون، جالبه
تگ a در HTML

نکته مهم: توجه داشته باشید که با افزایش سرعت سایت می‌توانید کمک زیادی به راحت‌تر ایندکس شدن مطالب سایت کنید و همچنین با این عمل باعث رضایت بیشتر و بهبود تجربه کاربری یا همان User Experience در بین بازدیدکننده‌ها شوید. مقاله User Experience چیست حتما می‌تواند برای ایجاد یک استراتژی سئو در لینک داخلی برای شما مفید باشد.

از طرفی وقتی یکی از بدترین اشتباه‌ها در لینک سازی داخلی، لینک کردن بیش از حد به صفحه اصلی است. و یا وقتی مقاله‌های یک سایت را بررسی میکنیم لینک‌های داخلی مقالات جدید بیشتر از لینک های داخلی مقاله‌های قدیم است. و این نوع استراتژی بد در سئو که ناخواسته صورت میگیرد قدرت لینک سازی داخلی را نشان نمی‌دهد و صرفا انگار فقط از اسم لینک داخلی استفاده شده است.

در این مقاله به ۱۰ مورد از موثرترین رازها درباره کارکرد لینک داخلی از پایه تا حرفه ای به‌منظور بهبود سئو داخلی با ایجاد لینک سازی اصولی بر روی سایت شما، توسط میزفا معرفی می‌گردد.

 1. تاثیر تعداد مطلب در لینک سازی داخلی

  اهمیت تعداد مطالب در لینک سازی داخلی

  یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها در ساخت لینک های داخلی و ایجاد یک استراتژی در ساخت لینک در وهله اول داشتن مطالب باکیفیت است. بسیاری از کارشناس های سئو این مورد را یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای لینک سازی داخلی به شکل اصولی می‌دانند که به سادگی به شما امکان ساخت لینک های داخلی را می‌دهد. مطالب بیشتری که شما تولید می‌کنید در توسعه کیفیت قسمت‌هایی که برای شما اهمیت بیشتری دارد؛ مناسب‌تر است. قبل از اینکه شما شروع به برقرار ارتباط بین مطالب نمایید به مشخص کردن یک استراتژی قوی احتیاج دارید. این استراتژی می‌تواند در بهبود پتانسیل کیفیت لینک های داخلی به‌کاربرده شود.
  استراتژی در تولید محتوا و مطالب یعنی چه؟ یعنی داشتن یک برنامه قوی و منظم برای تولید محتوا و آنکه بدانید ماه بعد چه چیزی قرار هست تولید شود و قرار است چه نوع استفاده ای شود و توسط چه کسی تولید می‌شود و چه زمان مناسبی انتشار پیدا می‌کند.

 2. لینک دادن به مهم‌ترین مطالب در صفحه اصلی

  اهمیت لینک دادن به مطالب مهم از صفحه اصلی

  لینک دادن به مهم‌ترین و محبوب‌ترین مطالب در صفحه اصلی یک مزیت برای نگه داشتن بازدیدکننده و سئو سایت است که تاثیری مستقیم در بهبود نرخ دفع کاربری دارد. یکی از بخش‌های بزرگ در ترافیک سایت شما بازدید از صفحه اصلی سایت شما می‌باشد، با داشتن این لینک های مناسب در صفحه اصلی یا صفحات لندینگ پیج می‌توانید دید کاربر را تشویق به باز کردن آن نماید.
  این صفحات محبوب و مرتبط را می‌توان با ابزارهایی نظیر گوگل آنالیتیکس مشخص نمود. صفحاتی که بیشترین بازدید و طولانی‌ترین مدت زمان متوسط را دارند بهترین انتخاب برای لینک سازی داخلی و ایجاد لینک داخلی به شکل اصولی و کاربرپسند را دارند.
  اگر برای شما ابزار قدرتمند گوگل آنالیتیکس جذاب است حتما لینک آموزش گوگل آنالیتیکس را بررسی کنید.

 3. لینک سازی متنی

  اهمیت کجا لینک کردن متن

  در اغلب موارد لینک هایی که درون یک متن وجود دارند ترجیح داده می‌شوند به لینک هایی که به‌تنهایی قرار دارند. چرا؟ به این خاطر که این لینک ها توسط موارد متنی احاطه‌شده است. نمونه همین نوع لینک‌های را می‌توانید در همین مقاله مـیزفا مشاهده کنید. این مورد به موتورهای جستجو نظیر گوگل کمک می‌کند تا متن قبل و بعد از لینک را به‌عنوان معیاری جهت مرتبط بودن لینک به آن متن در نظر بگیرند. همچنین می‌توان کلمات کلیدی را به این شکل داخل متن‌ها لینک دار کرد (البته به شکل اصولی، نه به شکل اسپم وار).
  با این روش کلمات کلیدی با لینک های داخلی کمک می‌کند تا در ذهن بازدیدکننده بهتر جا بگیرد. گوگل این متن‌ها را در جهت کاهش تعداد لینک های اسپم در نمایش جستجوها ردیابی می‌کند. پس به این دلیل، اگر شما می‌خواهید امتیاز خوبی در نتایج موتورهای جستجو بگیرید؛ باید در نحوه لینکدهی داخلی مطالب سایت خود توجه ویژه داشته باشید و لینک های ایجاد شده در پست های شما باید مرتبط با موضوع و به شکل اصولی در متن‌ها درج شوند.

 4. لینک سازی به تعداد مناسب

  هر بار که شما لینکی را ایجاد می‌کنید میزان اعتباری به صفحه لینک شونده ارائه می‌دهید. و اگر مثلا من از صفحه اول تعدادی لینک را به یک صفحه خاص با موضوع خاص بدهم از نگاه موتورهای جستجو اعتبار کلی لینک صفحه اول را به آن موضوع خاص داده‌ام (البته توجه داشته باشید که اعتبار صفحه با اعتبار لینک های خارجی اون صفحه جدا است، هر چند مقدار آن‌ها به هم وابسته هستند).
  پس از آنجا که با هر لینک میزانی اعتبار ارائه می‌شود باید تعداد لینک‌ها را در سطح مناسب نگه داشت به‌ دور از روش‌های اسپم و سئو سیاه کار کرد. زیاده‌روی در هر کاری بد است.
  ازنقطه‌نظر بصری، تعداد لینک داخلی زیاد طبیعتا می‌تواند باعث گیج کردن بازدیدکننده هم شود. اکثر مردم به دنبال مطالب باکیفیت در یک سایت با ساختار داخلی مناسب هستند. در یک صفحه با لینک سازی زیاد برای یک بازدیدکننده می‌تواند گیج‌کننده و یا خواندن آن مقاله را سخت و طولانی کند.

 5. افزایش اعتبار در لینک سازی داخلی

  افزایش اعتبار صفحات در بهینه سازی داخلی

  بهتر است از یک مجموعه صفحات کوچک‌تر برای ایجاد لینک به قسمت‌های مهم‌تر استفاده کنید. این کار به بهبود اعتبار صفحات در هنگام جستجو در نتایج کمک می‌کند. ایجاد یک مسیر منطقی با لینک سازی بین مطالب سایت هم به برای کاربران کمک می‌کند و همین‌طور به موتورهای جستجو در جهت خزیدن و ایندکس کردن مطالب شما تاثیر می‌گذارد.
  برای مثال : شاید شما بخواهید به یک صفحه اعتبار بیشتری بدهید. شما می‌توانید یک قسمت جدید (حال در قالب پست یا صفحه یا هر متنی در هرجایی از سایت) که مرتبط با صفحه موردنظر است را ایجاد نمایید. هنگامی‌که شما یک لینک داخلی از این مطلب جدید به صفحه موردنظر می‌دهید؛ اعتبار آن صفحه شروع به افزایش می‌کند.
  البته همیشه هم به این صورت نیست.

 6. به اشتراک گذاری اعتبار صفحات

  اشتراک گذاری اعتبار صفحات

  برخی از سئوکاران معتقدند لینک سازی از یک صفحه محبوب به یک مطلب پایین یکی از بهترین راه‌ها برای اشتراک اعتبار و بهبود آن مقاله پایین است.
  برای مثال: یک لینک داخلی از یک صفحه با ۱۰۰ بازدید در روز به یک صفحه دیگر با یک یا دو بازدید در ماه باعث افزایش نمایش صفحه دوم می‌شود.
  این کار بسیار فوق‌العاده است، اگر شما مطالبی داشته باشید که در سایت شما فراموش‌شده باشد و در عمق سایت شما ناپدیدشده باشند. موتورهای جستجو فقط در صفحات وب سلسله مراتبی کار خزیدن را انجام خواهند داد. ربات‌هایی که صفحات اعتبار پایین را از طریق صفحات محبوب می‌خزند نوید احتمال ایندکس کردن آن صفحات را می‌دهند و این امر می‌تواند در بهبود صفحات بااعتبار پایین‌تر نیز کمک شایانی کند.

 7. ارزش افزوده لینک داخلی

  ارزش افزوده

  نحوه لینک سازی داخلی که شما در سایتتان در پیش می‌گیرید باید بر اساس ارزشی که برای خواننده دارد باشند.
  برای مثال، یک لینک به یک مطلب با توضیحات و جزییات بیشتر به یک موضوع نسبت به توضیحات مختصر بهتر است. بهتر است شما به خوانندگانتان چیزهایی را بدهید که به دنبال آن هستند.
  موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل تمرکز خودشان را به‌جای کمیت بر روی کیفیت گذاشته‌اند. بسیاری از الگوریتم‌های مورداستفاده در موتورهای جستجو همانند الگوریتم پاندا یادآور این است که چگونه کاربر سایت را بازدید می‌کند. بجای تمرکز بر روی اینکه موتور جست‌وجو را به صفحات خاصی هدایت کنیم بهتر است این را در نظر بگیریم که اگر ربات گوگل یک انسان بود چگونه صفحات را بازدید می‌کرد.

 8. چرخه طبیعی در سایت

  ایجاد چرخه طبیعی در سایت

  چگونه یک استراژی مناسب در ساخت لینک سازی داخلی داشته باشیم؟ شاید داشتن یک چرخه مناسب کمی بتواند به این سوال پاسخ بدهد. در بحث بهینه سازی لینکهای داخلی وبسایت که شما انجام می‌دهید می‌تواند یک چرخه در سایت از یک صفحه به سایر صفحات باشد. در بهینه سازی اصولی در داخل سایت نیاز به یک انتقال یکپارچه از صفحه اصلی به سایر صفحات به شکل اصولی محسوس است. به فهرست کتاب‌ها توجه کنید، ارتباطات بین فصل‌های یک کتاب همانند چرخه‌ای طبیعی در آن کتاب است. اگر شما خواننده را از فصل اول به فصل ده لینک کنید خواننده شما قسمت بزرگی از موضوع اصلی را گم خواهد کرد. هر لینک متوالی باید بازدیدکننده را از یک تفکر گمراه و گنگ به یک تفکر هدایت‌کننده و منطقی راهنمایی کند.
  رعایت چرخه طبیعی و ساخت لینک داخلی مناسب می‌تواند فردی که در مرور صفحات گیج شده است را برای بازدیدهای بعدی نگه دارد که این موضوع کمک شایانی به بهبود نرخ پرش کاربر می‌کند. و قطعاً شما نمی‌خواهید لینک‌های سایتتان متفرق یا پراکنده به نظر برسد.

 9. متن صحیح انکر لینک داخلی (Anchor Text)

  متن صحیح در انکرتکست

  مهم: انکر (anchor) یک متن است که در یک لینک به شکل عنوان استفاده می‌شود. گاهی بعضی از افراد با داشتن افکار سئو سیاه یا نداشتن دانش کافی و صحیح انکر تکست هایی گول زننده ایجاد می‌کنند. روش‌های مختلفی برای ایجاد انکر تست با توجه به توسعه و نوع فعالیت سایت شما می‌تواند استفاده شود.
  بسیاری از مردم به انکرتکست های کلی و معروف نظیر ”اینجا کلیک کنید“ یا ”بیشتر بخوانید“ اعتماد می‌کنند. یک‌چیزی که شما باید نسبت به آن محتاط باشید تطبیق لینک داخلی با کلمات کلیدی است. در بسیاری از موارد گوگل سایت‌ها را به خاطر این عمل جریمه می‌کند. برای مثال ؛ شما نمی‌توانید لینک سازی های خود را با کلمه ”طراحی سایت“ به‌عنوان ادامه مطلب قرار دهید درصورتی‌که همین کلمه در کلمات کلیدی در آن مقاله نیز استفاده‌شده باشد.
  البته این موارد بسیار پیچیده و سخت است که ما گاهی در کلاس‌های خصوصی سئو ۳ ساعت درباره آن گفتگو میکنیم.

 10. اهمیت رنگ لینک

  اهمیت رنگ در لینک سازی داخلی

  بعضی از کارشناس های سئو تاثیر رنگ را روی کلیک و یا عدم کلیک بازدیدکننده بر روی لینک داخلی تصدیق می‌کنند. لینک ها احتیاج دارند که واضح و آشکار باشند و برای کاربران الهام‌بخش باشند و شما نمی‌خواهید که لینک ها به متن عادی شما شباهت داشته باشند، چرا که این موضوع می‌تواند حتی بر روی تجربه کاربری اثری منفی ایجاد کند.
  ازنظر موتورهای جست‌وجو رنگ لینک ها اصلا مهم نیست .از دیدگاه خزنده‌های وب ؛ هر رنگی خوب است. میزان مربوط بودن لینک به متن است که موتورهای جستجو نظیر گوگل و بینگ به دنبال آن هستند.
  توجه داشته باشید هر روش غیرمنطقی همانند تطبیق کردن رنگ متن لینک با بک‌گراند یا مخفی کردن لینک ها به هر شکلی باعث بالا بردن خطر پنالتی شدن سایت در گوگل می‌شود. روش‌های گفته‌شده ترفند نیستند بلکه به‌عنوان سئو سیاه و جز فاکتورهای اسپم (سئو غیراخلاقی) در بهینه سازی سایت یاد می‌شود.

جمع‌بندی لینک سازی داخلی

نحوه صحیح لینک سازی داخلی یکی از آسان‌ترین و جز مهم‌ترین روش‌ها برای بهبود سئو داخلی و همچنین سئو خارجی است. هرچند که ممکن است خسته‌کننده به نظر برسد اما سرمایه‌گذاری در سایت است. با اضافه کردن هر قسمت جدید در سایت، پست‌ها و صفحات مهمتان را به خاطر داشته باشید، ممکن است مرتبط به موضوعی که در حال نوشتن هستید باشند. شما می‌توانید با سرعت بیشتری با اضافه کردن لینک به هدف‌های خود در سایت برسید. فقط مطمئن شوید این کار را بیش‌ازحد انجام ندهید چراکه می‌تواند به‌جای داشتن تأثیر مثبت، تأثیر منفی در سئو سایت داشته باشد. هرچند انجام دادن این روش به شکل اصولی کمک بزرگی به بازدیدکننده و هم به موتورهای جستجو در پیمایش راحت‌تر صفحات سایت می‌کند.

لینک سازی داخلی – آموزش نحوه لینک بیلدینگ (بک لینک) داخلی در سئو


آموزش نحوه لینک سازی داخلی

حتما تاکنون با این مسئله و با این جمله روبرو شده اید که عده ای می گویند برای اینکه بتوانید سایت موفقی داشته باشید باید لینک سازی داخلی داشته باشید. در این مقاله در نظر داریم تا اطلاعاتی در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

لینک سازی داخلی چیست؟

همانطور که میدانید لینک سازی یکی از ارکان مهم برای معرفی یک صفحه و حتی اعتبار بخشیدن به محتوای آن می باشد.

شما به روش های مختلفی میتوانید لینک سازی داشته باشید به عنوان مثال از سایت ها و یا وبلاگ ها یا شبکه های اجتماعی دیگر استفاده کنید و به سایت خود لینک هایی را وارد می کنید. همچنین در برخی مواقع لینک بیلدینگ را از وب سایت خودتان شروع می کنید. که به آن لینک سازی داخلی می گویند. در این مقاله با ما همراه باشید زیرا مطالب خیلی مفیدی در رابطه با لینک سازی داخلی وجود دارد.

برای آموزش لینک سازی خارجی می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

آموزش لینک سازی خارجی در سئو و انواع روش های ساخت بک لینک

لینک بیلدینگ داخلی چه فایده ای دارد؟

همانطور که میدانید بک لینک سازی داخلی مزایایی را با خود به همراه دارد از جمله اینکه در سئو سایت تاثیر بسیار زیادی دارد. از دیگر مزایای آن میتوان به:

 • افزایش زمان ماندگاری کاربر در داخل سایت
 • در صورتی که از لینک سازی به درستی استفاده شود میتواند در قدرتمند کردن لندیگ پیج تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
 • روند واکشی و فچ کردن محتوای سایت شما را برای ربات های گوگل بسیار راحت تر و سریع تر می کند.
 • اگر بتوانید لینک سازی داخلی را به درستی انجام دهید و اصول و قواعد آن را رعایت کنید میتوانید مطمئن باشید که احتمال پنالتی شدن سایت شما وجود ندارد.

خب همانطور که میدانید همواره اصول و قواعدی برای لینک سازی وجود دارد و در صورتی که رعایت نشوند می تواند اثرات مخربی بر روی سایت شما داشته باشد. اما نیازی نیست نگران باشید زیرا در نظر داریم برخی از قواعد و اصول لینک سازی داخلی را برای شما بازگو کنیم.

اصول و قواعد لینک سازی داخلی

در این قسمت حرفه ای ترین روشی که می توانید در داخل سایت خود لینک سازی کنید را به شما معرفی خواهد کرد و تمام نکات ریزی که در رابطه با آن وجود دارد به شما توضیح خواهیم داد.

۱- سعی کنید مطالب مرتبط را به هم لینک کنید

اولین نکته ای که در رابطه با لینک سازی وجود دارد این است که از مطالب مرتبط به هم برای لینک سازی استفاده کنید. از این قبیل لینک ها تاثیر بسیار زیادی در بازدید سایت دارند و میتوانند بک لینک های خوبی را در اختیار شما بگذارند. بک لینک در واقع بهترین نوع از مطالب مرتبط می باشد که میتوانید مطالب هم رده را با هم تولید کرده و آنها را به هم لینک دهید.

نکته ای که وجود دارد این است که مطالب نباید کاملا شبیه به یکدیگر باشند. تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی مهم است اما نباید هر دو صفحه یک موضوع را توضیح دهند.

۲- تعداد لینک های خروجی هر صفحه را مدیریت کنید.

دقت داشته باشید لینک سازی داخلی اغلب با اصول لینک فالو دنبال می شوند یعنی همه لینک های داخلی باید فالو باشند. اگر تعداد لینک های خروجی از یک صفحه زیاد شود اعتبار و قدرت آن به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. از همین رو همواره توصیه می شود که از ۱ تا ۵ لینک خروجی برای هر صفحه استفاده کنید تا کیفیت خود را از دست ندهد.

۳- انکر تکست های خود را متنوع در نظر بگیرید.

انکرتکست یا همان عنوان کلمه که باید با توجه به آن لینک های خود را ارائه دهید تاثیر بسیار زیادی در لینک سازیداخلی دارند به خصوص که در مدت گذشته گوگل الگوریتم های پیشرفته ای را با عنوان پنگوئن ارائه داده است تا به صورت جدی این انکر تکست ها را بررسی کند. در گذشته روال کار بر پایه ی ارائه کلمه کلیدی به یک صفحه بود اما حال به اینگونه نمی باشد.

در واقع برای اینکه بتوانید لینک سازی طبیعی تر و موفق تری داشته باشید باید کلمات و عبارات متنوعی را مورد استفاده قرار دهید این عبارات میتوانند علاوه بر کلمه کلیدی شامل عبارات مترادف و بخش هایی از کلمه کلیدی و همچنین کلمه کلیدی به همراه اضافه کردن چند کلمه در اول و آخر آن نیز باشد. دقت داشته باشید در آخر آدرس url را بگذارید.

نکته مهم

دقت داشته باشید که نباید به هیچ وجه انکر تکست های سایت پس از فچ شدن توسط گوگل، تغییر کنند. این موضوع تاثیر بسیار بدی بر روی صفحه ای که به آن لینک داده اید می گذارد. اگر تمامی صفحات شما به یک کلمه لینک داده شده باشد ایرادی نداشته و با تولید بک لینک های بیشتر برای آن صفحه تعادل آن را برقرار خواهید کرد. از همین رو نباید به عنوان لینک های قبلی دست بزنید.

۴- لینک هایی را ایجاد کنید که کاربر بر روی آن کلیک کند.

بهترین نوع لینک سازی داخلی استفاده از لینک هایی مناسب می باشد که کاربران بتوانند بر روی آن کلیک کند. اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه میتوان لینک هایی را ایجاد کنیم که نرخ کلیک بر روی آنها زیاد شود؟

– همانطور که گفته شد استفاده از صفحاتی با لینک های مرتبط میتواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد زیرا کسانی که به مطلبی خاص علاقه نشان داده اند به مقالاتی در آن زمینه نیز علاقه خواهند داشت.

– کلیک کردن بر روی یک لینک را به کاربران سایت خود پیشنهاد دهید. سعی کنید نیاز کاربر را شناسایی کنید و با ارائه یک پیشنهاد خوب او را در سایت خود نگه دارید.

– از استفاده از کلماتی مانند اینجا، ادامه مطلب و… برای لینک کردن به صفحه ای دیگر خودداری کنید. زیرا استفاده از این مدل لینک دادن ها قدیمی شده و تعادل انکر تکست ها را از بین می برد.

– حتما رنگ لینک هایی که قرار میدهید متفاوت باشد.

۵- لینک ها را در محتوا پراکنده کنید

اگر بتوانید لینک ها را به صورت پراکنده در سایت و محتوای خود قرار دهید میتوانید در لینک سازی داخلی موثرتر عمل کنید.

برای اینکه بتوانید لینک سازی را به صورت نامتمرکز در داخل محتوا انجام دهید نیاز است که نکاتی را رعایت کنید از جمله:

 1. لینک هایی که در بالای صفحه قرار دارند اهمیت بیشتری دارند.
 2. لینک هایی که طول آنها بیشتر از دو کلمه باشد، امکان کلیک کردن بر روی آنها از جانب کاربران بیشتر است.
 3. از تگ هایی با سر تیتر های H3 و H4 استفاده شود که میتواند در لینک سازی داخلی تاثیر خوبی داشته باشد.

استراتژی لینک سازی داشته باشید

علاوه بر رعایت کردن نکات و اصولی که در رابطه با لینک ساختن داخلی گفته شد اگر بتوانید یک استراتژی برای لینک بیلدینگ داخلی خود تعیین کنید میتوانید در این راه موفق تر شوید.

به عنوان مثال یکی از استراتژی هایی که میتوانید مورد استفاده قرار دهید این است که یک مقاله مفید با موضوعی جذاب تولید کنید و یک صفحه به عنوان مرجع برای آن در نظر بگیرید و از تمامی محتواهای تولید شده به داخل این صفحه لینک دهید و سپس از صفحه های مرجعی که برای هر موضوع در نظر گرفته اید به صفحه اصلی سایت یا به مهم ترین صفحه لینک بدهید.

این مورد یکی از حرفه ای ترین و موثرترین روش برای گرفتن بهترین بازخورد در استفاده از کلمات کلیدی پر رقابت می باشد.

از نظر علمی چرا لینک سازی داخلی مهم است؟

همانطور که میدانید موتورهای جستجوی گوگل به صورت روزانه و حتی ساعتی سایت ها را مورد بررسی قرار میدهد و برای اینکه بتوانید در این جستجو نمره خوب و قابل قبولی دریافت کنید باید از نظر سئو در رده بسیار خوب قرار گیرید در واقع باید بروزرسانی ها و آپدیت های سریع و جدیدی داشته باشید و در زمان های مشخص و مداومی آن ها را آپدیت کنید.

دقت داشته باشید اگر تصمیم دارید که پست هایی به صورت روزانه در سایت خود منتشر کنید بهتر است که در یک ساعت مشخصی از روز باشد.

در این هنگام، زمانی که جستجوگر گوگل به سایت شما مراجعه می کند و محتوایی کاملا لینک سازی شده و مطالبی آپدیت و به هم مرتبط را مشاهده می کند میتواند ساختار سایت شما را درک کرده و مطالب شما را با سرعت بیشتری بررسی کرده و نتایج خوبی را در رابطه با سایت شما ارائه دهد.

در واقع شما با چرخاندن این جستجوگر در سایت خود باعث می شود که او ساعات بیشتری را در سایت شما مشغول باشد و همین امر باعث خزش بیشتر آن ها در سایت می شود و به عبارت دیگر با این کار شما آنها را وادار به بررسی بیشتر سایت خود می کنید!

حال این جستجوگر را به عنوان یک بازدیدکننده در نظر بگیرید. بازدید کننده نیز همانند جستجوگر عمل می کند وقتی مطلب مورد علاقه خود را در سایت شما پیدا می کند اگر توانسته باشید لینک سازی داخلی مرتبط خوبی انجام دهید میتوانید او را به سمت مطالب بیشتری در سایت بکشانید و او را در سایت خودتان بچرخانید.

در واقع این کار علاوه بر آنکه bounce rate سایت شما را بهبود می دهد، باعث می شود تا سایت شما از انجا که کاربر بیشتر در سایت شما گشت و گذار کرده است، در خاطر کاربر باقی مانده و در برندینگ و شهرت سایت شما به شدت موثر است.

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با لینک سازی داخلی باید بدانید این است که Bold کردن لینک های داخلی و یا با رنگ متمایز نوشتن آنها میتواند در افزایش نرخ کلیک بر روی لینک های داخلی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

باورهای غلطی نیز در رابطه با لینک سازی داخلی وجود دارد از جمله اینکه اگر این لینک ها را با رنگ متمایز بنویسید در سئو تاثیرگذار خواهد بود. باید متذکر شویم که این مورد هیچ تاثیری بر سئو نداشته چرا که موتورهای جستجوی گوگل تنها فایل های را مورد بررسی قرار میدهند که CSS و جاوااسکریپت باشد.

استفاده از لینک های مفید و پر طرفدار مثل دسته های محبوب و گروه هایی که کاربران زیادی به دنبال آن هستند، نمایش مطالب تصادفی، نمایش مسیر صفحه فعلی به صورت لینک و ساختار یافته (navigator یا همان نقشه سایت برای کاربر – اینکه کاربر اکنون در کجا قرار دارد: خانه > آموزش پایه سئو…) و از همه مهم تر، لینک های مطالب مرتبطدر پایین هر مطلب، از دیگر روش های ایجاد لینک های داخلی است.

همانطور که میدانید لینک سازی داخلی مزایایی را با خود به همراه دارد از جمله انتقال اعتبار بک لینک ها. اگر بخواهیم در این رابطه مثالی را برای شما عنوان کنیم میتوانید فرض کنید که همین صفحه به عنوان مطلب مفیدی به هر دلیلی در صفحه ای از سایتی دیگر لینک شده است. در نتیجه این صفحه یک امتیاز/اعتبار از سایتی دیگر گرفته است.

حالا لینک های داخلی که در همین صفحه هستند، نیز به دلیل بک لینک های این صفحه، دارای اهمیت بیشتری می شوند و در نتیجه، اعتباری که از بک لینک های این صفحه به این صفحه منتقل شده است، بین لینک های داخلی این صفحه هم تقسیم می شود.

همچنین از آنجا که ربات ها و خزنده ها به خاطر بک لینک های این صفحه، بیشتر وارد این صفحه می شوند، لینک های داخل این صفحه نیز، به همان اندازه توسط ربات ها بازدید می شود.

اگر هم پیج رنک ها به روز شوند، لینک های داخلی، نقش مهمی را در پیج رنک گرفتن صفحات داخلی و در نتیجه صفحه اصلی، ایفا می کنند. (پیج رنک ابتدا از بیرون سایت به داخل سایت منتقل می شود و سپس از لینک های داخلی، به همه صفحات پخش می شود).

چه زمانی لینک ندهیم؟

دقت داشته باشید که نباید کاربر را خسته کنید. همواره سعی کنید به صورت کاملا طبیعی از لینک های داخلی استفاده کنید. اگر یک بار یک کلمه یا عبارت مرتبط را لینک کردید، دیگر برای بار دوم و سوم در همان پاراگراف نیازی نیست که لینک باشد.

اگر بخواهیم در رابطه با تعداد لینک های داخلی جمع بندی داشته باشیم باید بگوییم که هیچ فرمولی در رابطه با آن وجود ندارد ، اینکه بخواهیم به صورت دقیق به شما بگوییم تا چه میزان لینک در صفحه داشته باشید.

قانونی که برای لینک سازی داخلی وجود دارد طبیعی بودن آن می باشد. به این معنی که شما باید لینک سازی هایی را در دستور کار خود قرار دهید که با مطالب نوشته شده کاملا در ارتباط باشد. اگر واقعا می طلبد که عنوانی را در مطلب خود بیش از یک بار لینک کنید، این کار را بکنید.

همواره باید این نکته را به خاطر داشته باشید که ایجاد لینک داخلی برای کاربران در صورتی که به اندازه باشد جذابیت بیشتری را ایجاد می کند.

طی بررسی هایی که انجام شده در بسیاری از سایت های ایرانی از کلمه ” سایت ” به عنوان لینک داخلی استفاده کرده اند هر چند این کار میتواند تا حدودی موثر باشد اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از وبمستران پا را فراتر از این نهاده و این کار را هم در هر جای متن تکرار می کنند و فکر می کنند که کار اصولی انجام می دهند.

این کار فقط و فقط over optimization هست و هیچ فایده دیگری را برای شما به دنبال نخواهد داشت. به جرات می توان گفت که کلمه “سایت” به هیچ دردی نمیخورد! آن هم به صفحه نخست…

چه عواملی باعث افزایش تاثیر سئو در لینک سازی داخلی می شود؟

همانطور که بارها به آن اشاره کردیم یکی از مهمترین عوامل لینک سازی داخلی این است است که تا جایی که امکان دارد کاربر را در سایت نگه دارید و لینک هایی که استفاده میکنید را در رنگ های دیگر به کار ببرید زیرا این کار باعث جذب شدن مخاطب می شود.

Bold کردن نیز از دیگر راه هایی است که میتوانید از آن برای تاثیر گذاشتن بر کاربر استفاده کرده و او را مجاب به کلیک کردن بر روی لینک کنید.