تاثیر طول محتوا بر سئو سایت و اهمیت محتوای طولانی در سئو

آیا طول محتوا در سئو مهم است؟ طول محتوا به دلایل مختلفی برای سئو یا بهینه سازی سایت حائز اهمیت است. طول محتوا از نظر سئو چقدر اهمیت دارد؟ در واقع تاثیر محتوای طولانی بر سئو بسیار بالا است. تاثیر کیفیت مطالب و محتوای سایت و تعداد مقالات نوشته شده در سئو سایت چقدر است؟ در ادامه با مقاله"تاثیر طول محتوا بر سئو سایت و اهمیت محتوای طولانی در سئو " همراه باشید تا بیشتر با هم بدانیم.

مقالات طولانی سئوی بهتری دارند؟

مقالات زیادی در سطح وب موجود است که بر اهمیت طولانی بوده محتوا تاکید می کنند.

بطور معمول مقالات طولانی تر شانس بیشتری برای کسب جایگاه دارند؛ زیرا پاسخ گوی سوالات بیشتری هستند، در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته میشوند و لینک دهی به آنها بیشتر اتفاق می افتد.

ولی تمام این موارد به این معنا نیست که عبارات زیر همواره صحیح هستند:

 • هر مقاله ی طولانی یک مقاله مفید است!
 • اگر در زمینه ای محتوا تولید می کنیم حتما باید طولانی و کامل باشد!
 • محتوای طولانی تر بهتر از محتوای خلاصه است!

دلیل اصلی آنکه پیشنهاد میدهیم محتوای شما طولانی باشد آن است که به نوعی نشان دهنده تلاش شما برای پاسخ گویی به سوالات بیشتری از مخاطبین سایت خواهد بود. طولانی شدن مقالات به معنی کاهش کیفیت آنها و بی حوصله کردن خوانندگان نیست.


مقاله باید چند کلمه باشد؟

مهم نیست که متن یا مقاله شما چند کلمه است. مهم این است که تا چه حد پاسخ گوی نیاز مخاطبین شماست.

یک محتوای مفید و کامل باید شرایط زیر را دارا باشد:

 1. سوالات جانبی که پیرامون موضوع اصلی هستند را پاسخ داده و دسترسی مخاطب به هدف را آسان تر کند.
 2. در هر دستگاه و سایز صفحه نمایش خوانایی و کاربری مناسبی داشته باشد.
 3. اطلاعات دقیق و تایید شده را در کمترین زمان در اختیار مخاطبین قرار دهد.
 4. موارد بالا را بهتر از همه سایت های رقیب خود رعایت کرده باشد.

اگر میتوانید چندین پاراگراف را به یک تصویر جایگزین کنید حتما این کار را انجام دهید. زیرا هدف نهایی شما انتقال سریع اطلاعات و جلب رضایت کاربران خواهد بود. اگر کاربران به شما اهمیت میدهند گوگل نیز مجبور به پذیرش شما خواهد بود.

احتمالا شما هم صفحاتی در سایت خود دارید که محتوای زیادی ندارند ولی جایگاه مناسبی در گوگل کسب کرده اند. این صفحات را با ما به اشتراک بگذارید تا دلایل موفقیت آنها را بررسی کنیم.

تاثیر طول محتوا بر سئو سایت و اهمیت محتوای طولانی در سئو


محتوا یکی از مهمترین موارد در سئو سایت می باشد. قصد داریم در این مقاله تاثیر طول محتوا در سئو را با هم مورد بررسی قرار دهیم. منظور از طول محتوا تعداد کلمات و کاراکترهای می باشد. همین مقاله که در حال مطالعه آن هستید یک محتوا است. می خواهم به شما بگویم که اگر این مقاله من طولانی باشد چه تاثیری می تواند بر سئو محتوا داشته باشد.

اهمیت طول محتوا در سئو

حتما می دانید که یک محتوای خوب از نظر سئو و طبق گفته گوگل باید حداقل 350 واژه داشته باشد. البته این مقدار برای چند سال پیش بود، من پیشنهاد می کنم برای مطالب، محصولات و صفحات سایت خود حداقل 500 کلمه محتوا بنویسید. اما اگر تعداد واژه های زیادتر باشد چه تاثیر خوبی می تواند روی سئو سایت ما داشته باشید ؟! و یا اگر کمتر از 350 واژه باشد چطور !؟

اگر طول محتوای شما کمتر از 350 کلمه باشد یعنی حداقل استاندارد آن را رعایت نکرده اید و این اصلا برای سئو محتوای شما خوب نیست.

اما اگر طول محتوا طولانی باشد مثلا بیش از 1000 یا 2000 واژه که یک مقاله طولانی محسوب می شود، تاثیر بسیار خوبی بر سئو شما خواهد داشت. البته ما مقالاتی در سطح وب داریم که بیش از 15 هزار واژه دارند که واقعا اینگونه مقالات و صفحات به عنوان مرجع و منبع شناسایی می شوند.

چرا محتوا مهم است

قبل از اینکه سراغ دلایل و تاثیر محتوا در سئو سایت بریم ابتدا لازم است با دلیل اهمیت محتوا آشنا شوید. بی شک شما هم جاهای مختلفی این جمله و شعار را شنیده اید که می گویند ” محتوا پادشاه است ” منظور آنها از این شعار چیست ؟ در مبحث سئو نکات بسیار زیادی را باید در نظر بگیریم. اکثر متخصصین و سئوکاران بزرگ بر این باورند که محتوا جزو اصلی ترین دلایل موفقیت یک سایت می باشد. همان محتوایی که شما به صورت مطالب روزانه ، اخبار ، محصولات جدید و … به سایت خود اضافه می کنید.

گوگل یک موتور جستجوی هوشمند می باشد. اکنون تمام هدف گوگل این است که بتواند با کیفیت ترین نتیجه و دقیق ترین نتیجه را به کاربران نمایش دهد. به همین دلیل روی متحوای صفحات اینترنتی حساسیت بیشتری دارد. اگر محتوای شما خوب نباشد، با وجود اینکه رتبه خوبی داشته باشید، باز هم در نتایج به خوبی ظاهر نخواهید شد. به همین دلیل است که یک از مهمترین نکات در سئو سازی وبسایت مربوط به محتوای سایت می باشد.

افزونه Yoast Seo و آنالیز طول محتوا

اگر شما با استفاده از وردپرس سایت خود را راه اندازی کرده باشید به احتمال خیلی زیاد از افزونه Yoast Seo برای سئو و بهینه سازی سایت خود استفاده می کنید. این افزونه جزو بهترین افزونه های سئو وردپرس می باشد. قابلیت بسیار خوبی که این پلاگین دارد، شمارش تعداد کلمات محتوا شما می باشد.

علاوه بر شمارش مقدار استاندارد آن را نیز به شما نمایش می دهد. یعنی در قسمت آنالیز محتوا به صورت پیش فرض نوشته است که حداقل طول محتوای شما باشد 300 واژه باشد. اگر طول محتوای شما کمتر از این مقدار باشد با رنگ قرمز به شما اخطار خواهد داد.

کرنر استون یا محتوای شاخص افزونه Yoast

کرنر استون به انگلیسی ححح که در زبان فارسی به معنی محتوای شاخص ترجمه است به مقالات و محتوا های طولانی گفته می شود. مقالاتی که دارای محتوای طولانی هستند را اغلب به عنوان محتوای مرجع می شناسند. اگر در بخش آنالیز محتوای Yoast Seo دقت کرده باشید گزینه ای وجود دارد به نام محتوای شاخص که اگر تیک این گزینه را بزنید، حداقل طول محتوا که یواست سئو به شما پیشنهاد خواهد داد 900 واژه می باشد.

به صورت پیش فرض yoast طول محتوا را 300 کلمه پیشنهاد می دهد، اما وقتی تیک گزینه کرنر استون (محتوای شاخص) را بزنید عدد 300 به 900 تغییر می کند. دلیل آن است که یک محتوای مرجع باید طولانی باشد. اگر محتوای مقاله و صفحه شما کمتر از این تعداد واژه باشد به عنوان کحتوای شاخص شناخته نمی شود.

چرای محتوای طولانی بنویسیم ؟

مهمترین بخش مقاله ما مربوط به همین بخش می باشد. وقتی ما یک مقاله جدید داخل سایت قرار می دهیم که تفاوتی دارد که مقاله ما 5 خط داشته یا 50 خط داشته باشد؟ مثلا بجای اینکه من کلی توضیحات در بالا نوشتم می توانستم در چند جمله کوتاه به شما بگویم که تاثیر طول محتوا در سئو چی هست و چرا باید محتوای طولانی تولید کنیم؟ اما سعی کردم به همه نکات در این زمینه اشاره کنم. باید سعی کنم هر موضوع یا هر کلمه کلیدی که به این مقاله مربوط می شود را در سراسر آن بکار ببرم.

البته توجه داشته باشید که تنها منظور از محتوای طولانی استفاده از کلمات کلیدی زیاد ، و اشاره به موضوعات مختلف نیست. ما قصد داریم با نوشتن یک مقاله طولانی، کاملترین محتوا و توضیحات را برای آن بنویسیم که کاربران به پاسخ سوالات و مشکلات خودشان دست پیدا کنند.

برخی از دلایل مهم برای تولید محتوای طولانی در سایت را برای شما لیست کرده ام.

 • ایجاد کاملترین توضیحات درباره موضوع محتوا
 • تبدیل شدن به مرجع و منبع در زمینه مورد نظر
 • پوشش انواع کلمات کلیدی و موضوعات متنوع
 • پاسخگو و برطرف کننده نیاز کاربران
 • ظاهر شدن هر چه بهتر در نتایج گوگل
 • افزایش میزان ماندگاری کاربران داخل صفحه
 • کسب رضایت کاربران
 • و …

در ادامه مواردی که برای شما نام بردم را تک تک توضیح می دهم تا درک کاملتری درباره آن ها داشته باشید.

اهمیت طول محتوا در سئو سایت

نوشتن کاملترین توضیحات درباره موضوع محتوا

اولین موردی که باید به آن اشاره کنم مربوط به کامل بودن محتوا است. همین مقاله را در نظر بگیرید، سایت های زیادی درباره همین موضوع داخل سایت خود محتوا تولید کرده اند. محتوای هر سایتی کاملتر باشد بی شک به عنوان بهترین مقاله انتخاب خواهد شد. بنابراین برای اینکه یک کار تکراری انجام نداده باشید بهتر است برخلاف سایت های رقیب یا همکاران خود محتوای بیشتری برای صفحات سایت خود بنویسید.

البته منظور من این نیست هر چیزی که دوست داشتید داخل محتوا بنویسید، در صورت نیاز و وجود محتوا و توضیحات بیشتر شما می توانید مقالات و توضیحات مربوط به محصولات خودتان را طولانی کنید.

تبدیل شدن به مرجع و دریافت بک لینک

منظور از این مورد یعنی وقتی محتوای آموزش یا هر چیزی که داخل سایتتان نوشتید کامل و جامع باشد، سایت شما برای آن موضوع به یک مرجع و منبع تبدیل خواهد شد. وقتی شما بتوانید یک مقاله با طول محتوای زیاد بنویسید و تمامی بخش های موضوع مورد نظر را پوشش دهید اکثر سایت ها با دلیل کامل بودن محتوای شما به آن صفحه لینک خواهند داد.

تصور کنید در رابطه با موضوع تاثیر طول محتوا بر سئو شما در سایت خود یک مقاله فوق العاده کامل نوشته اید. از طرفی هم در نتایج اول گوگل قرار گرفته اید. اصلا منطقی نیست که من وقت بگذارم برای همان زمینه که شما به عنوان مرجع شناخته شده اید کلی محتوا تولید کنم. بجای اینکار روی موضوع دیگری وقت میگذارم و درنهایت روی موضوع جدیدتری سایت خودم را به مرجع تبدیل می کنم. در عوض برای اینکه کاربران سایت در رابطه با آن موضوع هم چیزی بخوانند یک مقاله مختصر و کلی درباره اهمیت طول محتوا در سئو می نویسم و تنها نکات مهم را داخل آن توضیح می دهم. در نهایت برای مطالعه بیشتر می توان به سایت شما لینک دهم.

افزایش کیفیت محتوا برای سئو و بهینه سازی

بکارگیری کلمات کلیدی متنوع داخل محتوا

یکی از مهمترین عوامل در تولید محتوای طولانی داخل سایت مربوط به همین موضوع می باشد. وقتی شما یک مقاله 350 واژه ای می نویسید چندبار و چه تعداد کلمه کلیدی را در حد استاندارد می توانید استفاده کنید؟ نهایتا دو بار اما اگر ما یک مقاله با طول محتوای 2000 هزار واژه بنویسید به راحتی قادر خواهید بود چندین بار کلمه کلید اصلی ، چندین بار کلمات کلیدی مشابه و چندین بار هم کلمات مترادف را بکار ببرید.

پس در رابطه با تولید مقالات طولانی باید بدانید که یکی از نکات مهم مربوط به همین موضوع است. توجه داشته باشید که نباید روی این موضوع زیاد تمرکز کرده و با تکرار نادرست و نابجا کیفیت محتوای خود را از بین ببرید.

گاهی ممکن است شما یک مقاله چند هزار واژه ای فرضا 5000 هزار کلمه بنویسید ولی اصلا نتوانید از کلمات کلیدی به خوبی داخل آن استفاده کنید. بنابراین باید حواستان روی گزینه های بعدی باشد. یعنی کامل بودن، پاسخگو بودن و … پس هیچ کدام از این گزینه که خدمت شما توضیح میدهم نباید به تنهایی در نظر گرفته شوند.

پاسخگوی نیاز کاربران سایت

مورد بعدی مربوط به کاربران می باشد. اگر شما همراه عزیز و همیشگی هادی قربانی در سایت آکادمی 98 به این موضوع نیاز داشته باشید، بی شک با مطالعه آن تمامی مشکلات و سوالات موجود در این زمینه برای شما روشن خواهد شد. برخی محتواهای کوتاه وجود دارند که وقتی کاربران اقدام به مطالعه آن می کنند، علاوه بر اینکه چیزی یاد نمیگیرند از طرفی هم گمراه می شوند. یا اینکه بدلیل ناقص بودن پاسخ خود خود را متوجه نمی شوند. بنابراین در همچین شرایطی صفحه را بسته و به سراغ حجستجوی سایت های دیگری می روند.

مورد دیگری که در رابطه با کاربران وجود دارد، وقتی طول محتوا سایت شما زیاد باشد. کاربران هر بار قصد یادگیری چیزی را داشته باشند، یا مشکلی برای آنها پیش آمده باشد ابتدا به سایت شما سر میزنند. این ویژگی هم یکی از دلایل تولید محتوای طولانی می باشد.

کسب رتبه بهتر در گوگل

رسیدن به لینک یک گوگل با محتوای خوب

نکته مهم دیگر که لازم است به عنوان یکی از دلایل اهمیت طول محتوا روی سئو به آن اشاره کنم، مربوط به کسب جایگاه و رتبه خوب در گوگل می باشد. در ابتدای همین مقاله اشاره کردم که گوگل به قدری هوشمند است که می تواند کیفیت محتوا را تشخیص دهد. همچنین گوگل تنها سعی دارد بهترین و باکیفیت ترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. به همین دلیل یکی از دلایل خوب ظاهر شدن در گوگل مربوط به نوشتن مقاله با طول محتوای زیاد می باشد.

توجه داشته باشید من در طول این آموزش تولید محتوا را بیشتر با نام نوشتن مقاله توضیح دادم. اما هدف تنها مقاله و نوشته های بخش وبلاگ سایت نیست. این موارد درباره توضیحات مربوط به محصولات یا هر محتوایی که داخل سایت ممکن از وجود داشته باشد صدق می کند.

چرا طول محتوا برای گوگل مهم است ؟ چندین دلیل مختلف برای این مورد وجود دارد. برخی از این موارد را در زیر برای شما لیست کرده ام.

 • استفاده از کلمات کلیدی اصلی در بخش های مختلف
 • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط
 • استفاده از LSI یا کلمات کلیدی هم معنی و مترادف
 • محتوای طولانی نشان دهنده کامل بودن می باشد
 • در محتوای طولانی سرتیتر ها و هدینگ های زیادی استفاده می شود
 • داخل یک مقاله با تعداد واژه زیاد بیشتر از لیست ها استفاده می شود
 • برای جذابیت بیشتر از تصاویر داخل محتوا استفاده خواهد شد
 • امکان استفاده از ویدیو افزایش میاید
 • امکان قرار دادن فایل صوتی وجود دارد
 • و …

همه این موارد دلایلی هستند که اگر شما در تولید محتوای طولانی رعایت کنید، بی شک نتیجه بسیار خوبی در نتایج جستجوی گوگل دریافت خواهید کرد.

افزایش ماندگاری کاربران داخل سایت

یکی از دلایل اهمت داشتن نوشتن مقالات طولانی نگه داشتن کاربران داخل سایت می باشد. حتما شما هم می دانید که یکی از فاکتورهای گوگل برای بررسی کیفیت محتوا میزان ماندگاری کاربران داخل سایت می باشد. وقتی کاربری از طریق نتایج جستجو وارد صفحه یکی از مقالات شما می شود، یکی از الگوریتم های گوگل که کار آن بررسی مدت زمان ماندگاری کاربر داخل آن صفحه می باشد دست بکار خواهد شد. هر چقدر مدت زمان ماندکاری کاربر درآن صفحه بیشتر باید نشانه کیفیت محتوا برای گوگل می باشد. اما وقتی کاربر در عرض چند ثانیه صفحه را ببندد نشانه بی کیفیت بودن محتوای صفحه می باشد.

البته توجه داشته باشید که قرار نیست با چند بار این اتفاق رخ دهد. مثلا اگر محتوا بی کیفیت باشد گوگل بر اساس تعداد دفعات بازدید و میزان بانس ریت (خارج شدن کاربران از سایت) تشخیص می دهد که کیفیت محتوا در چه حدی می باشد.

همانطور که گفتم افزایش مدت زمان ماندگاری کاربران داخل سایت نشان دهنده کیفیت محتوای ما می باشد. به همین دلیل گوگل بعد از اینکه تشخیص داد محتوای ما کیفیت خوبی دارد، سایت ما را در نتایج اول قرار خواهد داد.

تولید محتوا برای کاربران سایت

کسب رضایت کاربران

آخرین گزینه که قصد دارم به عنوان یکی از عوامل تاثیر طول محتوا در سئو به آن اشاره کنم مربوط به رضایت کاربران است. امروزه کسب و کارهای اینترنتی همگی در تلاش هستند تا بتوانند کاربران زیادی را به سمت خودشان جذب کنند. افزایش کاربر و افزایش بازدید از سایت برابر است با فروش بیشتر که هر کسب و کاری دنبال همین موضوع می باشد.

وقتی شما بتوانید محتوای مفید و کاملی تولید کنید کاربران از سایت شما راضی خواهند بود. آنها با مشاهده چندین مقاله کامل با طول محتوای زیاد داخل سایت شما به شما شما جذف خواهند شد. همیشه برای یادگیری موارد جدید و رفع مشکلات ابتدا سایت شما به ذهن آنها خواهد رسید. پس اگر مطالب و توضیحات مفیدی برای آموزش ها، مقالات و محصولات خود بنویسید موفق به جلب رضایت کاربران می شود.

وقتی چیز برای نوشتن و طولانی کردن محتوا وجود ندارد

تا اینجا هادی قربانی فقط سعی کرده شما را با تاثیر شگفت انگیز طول محتوا آشنا کند. حالا باید خدمت شما دوست عزیزم عرض کنم که ممکن است شما مقاله یا توضیحاتی برای محصول خاصی بنویسید که محتوای خاصی برای آن وجود ندارد. برای مثال موضوعی وجود دارد که شما قادر نیستید بیشتر از 700 واژه برای آن تولید محتوا کنید. بنابراین قرار نیست 100 درصد شما محتوای های چند هزار واژه ای بنویسید. وقتی شما در همان تعداد واژه بتوانید موضوع خود را از هر نظر پوشش دهید برای کاربران کافیست. بی شک وقتی شما نمی توانید توضیح بیشتری برای آن موضوع بنویسید سایت های رقیب نیز به همین صورت خواهند بود.

پس تنها باید سعی کنید محتوای تولید شده شما بهتر از محتوای سایت همکاران باشد. نباید الکی کلمات و جملات را پشت هم قرار دهید تا یک محتوای چند هزار واژه ای تولید کنید. اگر شما قصد داشته باشید با کلمات و جملات بی ربط طول محتوا را طولانی کنید، تنها موفق شده اید کیفیت مطلب و توضیحات خودتان را پایین بیاورید.

طول محتوا در سئو سایت

نحوه شمارش تعداد واژه های یک مطلب

سوال مهم دیگری که در رابطه با طول محتوا کاربران از من میپرسند مربوط به شمارش تعداد کلمات محتوای تولید شده می باشد. خب اصلا منطقی نیست کلمات را تک تک شمارش کنیم پس باید از ابزارهای موجود برای اینکار استفاده کنید.

اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده باشد، حتما می دانید که وقتی داخل ویرایشگر وردپرس محتوا را می نویسید در زیر همان ویرایشگر سمت راست تعداد واژه ها را به شما نمایش می دهد. اما اگر از وردپرس استفاده نمی کنید و سیستم شما این ویژگی را ندارد نگران نباشید. چرا که ابزارهای مختلفی برای بررسی طول محتوا وجود دارد.

ابزار word counter برای شماره تعداد کلمات

ابزار آنلاین شمارش طول محتوای نوشته ها

یکی از بهترین ابزارها برای مشاهده تعداد واژه ها ابزاری است به اسم word counter که جزو محبوب ترین ابزار در این زمینه محسوب می شود. البته بجز شمارش تعداد کلمات قادر است تعداد کاراکترها را نیز به شما نمایش دهد. برای از ویژگی ها خوب این ابزار آنلاین را می توانید در زیر مشاهده کنید.

 • شمارش تعداد کلمات محتوا
 • شمارش تعداد کاراکترهای محتوا
 • قابلیت نمایش تعداد دفعات تکرار کلمات مختلف
 • قابلیت شما تعداد پاراگراف ها
 • نمایش مدت زمان مطالعه محتوا
 • مدت زمان محتوا در صورت صوتی بودن
 • نمایش درصد استفاده از کلمات کلیدی مختلف
 • و …

برای کار با این ابزار آنلاین به لینک wordcounter.net مراجعه کنید.

این ابزار که خدمت شما معرفی کردم یکی از بهترین ها می باشد. اگر به صورت پیش فرض قادر به مشاهده ابزار نشدید از وی-پی-ان استفاده کنید.

استراتژی تولید محتوا طولانی برای سئو

نتیجه گیری از اهمیت طول محتوا برای سئو

بعد از اینکه تاثیر طول محتوا در سئو را متوجه شدید. اکنون لازم است با بکارگیری این تکنیک سئو اقدام به تولید محتوای بهینه کنید. توجه داشته باشید که شما باید تمامی عوامل مهم برای طولانی بودن مقاله، محصولات و … را رعایت کنید. کیفیت را هرگز فراموش نکنید. در صورتی که مطلبی برای نوشتن وجود ندارد باید محتوای مقالات شما کوتاه و باشد و هیچ مشکلی نخواهد داشت. یکی از نکات مهم در رابطه با این موضوع این است که باید شما محتوا با طول کم هم داشته باشید.

طول محتوا در سئو چقدر مهم است؟تقریبا برای اکثر افرادی که در حیطه وبسایت و تولید محتوا فعالیت می کنند، این سوال به وجود آمده که طول محتوای ایده آل برای سئو بهتر صفحه، چقدر است؟

پاسخ به این سوال به این سادگی ها نیست که بتوان آن را در قالب یک عدد بیان کرد. متغییر های زیادی وجود دارند که در هنگام انتخاب اندازه محتوای صفحات و پست ها می بایست در نظر گرفته شوند، اما مهمترین فاکتورها برای پاسخ به این سوال عبارتند از:

 • مخاطب هدف شما کیست؟
 • طول محتوای مطلب چقدر بایست باشد تا بتوان توضیحات کاملی از موضوع مورد نظر داد و خواننده را راضی کرد؟

غالب افراد محتوای کوتاه تر را ترجیج می دهند، چرا که خواندن آنها سریعتر بوده و کاربران مجبور به خیره شدن به مانیتور، به مدت طولانی نیستند. هم اکنون ما می دانیم که میزان توجه کاربران، نسل به نسل در حال کاهش است. اما این مسئله بدین معنیست که مطالب کوتاهتر، تجربه کاربری بهتری ارائه داده یا رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب می کنند؟

احتمالا نه.

گوگل در الگوریتم رتبه بندی خود از صدها فاکتور مختلف استفاده می کند. خیلی از این فاکتورها نیز تحت تاثیر فاکتور تجربه کاربری قرار دارند. اما در واقع طول محتوا از نظر سئو چقدر اهمیت دارد؟

حجم محتوای ایده آل برای یک پست وبلاگ چقدر بایست باشد تا هم رتبه خوبی در نتایج جستجو کسب کرده و هم کاربر را راضی نگه دارد؟

آمارها دروغ نمی گویند

آمارها نقطه شروع خوبی به شمار می روند، اما همه ما می دانیم که این آمارها در بعضی مواقع ممکن است شبیه سازی شده باشند. جدا از بحث طول محتوا، با موضوع محتوای خوب و محتوای بد نیز طرف هستیم.

مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته معمولا بر پایه طول محتوا بوده و کیفیت آن را در نظر نمی گیرند. مشخص نیست که کدام یک از این محتوا ها بد، کدامیک خوب و کدامیک در حد متوسط است. احتمالا این نظریه که خواندن محتوای کوتاه تر آسانتر است صحیح می باشد و ما در اینجا قصد بحث در مورد این موضوع را نداریم.

اما آیا تنها یک پاسخ یک کلمه ای به یک سوال همانیست که کاربر به دنبال آن است؟ مطمئنا جواب بسیاری از سوال ها تنها یک کلمه است، اما این گونه پاسخ ها جز محتوای با کیفیت محسوب نمی شوند. این گونه پاسخ های یک کلمه ای بدون هیچ توضیح یا ذکر منبع بوده و گوگل نیز این گونه محتواها را به عنوان یک منبع با کیفیت و قابل اعتماد تلقی نمی کند.

البته پاسخ های یک کلمه ای نیز وجود دارند که می توانند مفید بوده و حتی در موقعیت صفر نتایج جستجو نمایش داده شوند. به علاوه محتوای خوب به اشکال مختلفی عرضه می شود. یک محتوای خوب، متقاعد کننده بوده و هضم آن به خاطر منابع مختلف، تصاویر متنوع و ساختار قابل درک آن، آسانتر است.

گوگل از یک محتوا، نمونه ها، شواهد و حقایقی را می خواهد که از منابع معتبری گرفته شده باشند. روشن شده است که معمولا محتوای طولانی تر دارای اجزا بیشتری از این دست جزییات می باشد. به همین دلیل است که معمولا محتوای بلندتر رتبه بهتری را نسبت به محتوای کوتاه تر در نتایج جستجو کسب می کند.

طبق مطالعه ای که در سال 2016 انجام شده، طول متوسط محتوا برای نتایج صفحه اول گوگل 1900 کلمه است. این مقدار بیش از چیزیست که غالب وبمسترها تصور می کنند. اغلب نویسندگان وبلاگ ها، محتوای خود را به 200 الی 500 کلمه محدود می کنند.

بسته به عبارت، نتایج جستحو در صفحه اول ممکن است دارای حجم عظیمی از کلمات نبوده، اما محتوای آن دارای لینک به منابع زیادی باشد. از دید گوگل این نوع صفحات نیز می تواند کاربران را بسیار راضی نگه دارد.

به همین دلیل می بایست از ابتدا شروع به برنامه ریزی دقیقی برای بخش محتوای سایت کرده و ساختار مناسبی را برای آن ایجاد نمایید.

کیفیت در برابر کمیت: بر روی طول محتوا تمرکز نکنید

بسیاری از افراد تاکید افراطی بر روی طول متوسط محتوای صفحات دارند و در درک اهمیت این مسئله دچار سو تفاهم می گردند. اغلب این افراد این گونه تصور می کنند که برای گرفتن رتبه خوب می بایست طول محتوایشان از یک عددی بیشتر باشد.

مطمئنا آوردن مثال در یک مطلب می تواند بسیار مفید باشد، اما نوشتن 2500 کلمه در نقد یک فیلم، آن هم تنها درباره موهای یک بازیگر ارزشی ندارد. همچنی توضیح یک مسئله به چهار شکل مختلف نیز در یک محتوا توجیهی نخواهد داشت.

مطمئنا فیلم مورد نظر شما داری صحنه های خوب و بد زیادی است. به بحث درباره هر یک از آنها پرداخته و توضیحات دقیقی درباره آنها بدهید.

این همان چیزیست که کاربران در هنگام جستجوی اطلاعات یک فیلم، به دنبال آن هستند. "آیا این فیلم خوبیست؟"، "چرا این فیلم خوب یا بد است؟"، "آیا بایست این فیلم را نگاه کنم؟". اینها از جمله سوالات واقعی هستند که درباره یک فیلم پرسیده می شوند. یک نقد فیلم خوب به هر سه سوال قبل پاسخ می دهد.

اطلاعاتی که کاربران به دنبال آن هستند را به آنها ارائه دهید، جدا از اینکه طول محتوا چقدر به درازا خواهد کشید.

مخاطب هدف خود را انتخاب کنید

همانند تمام محتواهای خوب وب، شما می بایست هدف مشخصی برای تهیه هر محتوا داشته باشید. نیاز است که به مطالعه درباره مخاطبین هدف خود پرداخته و مشخص کنید که چه کسانی به جستجو و مطالعه محتوای سایت شما خواهند پرداخت.

همچنین می بایست قصد کاربران را از جستجو نیز در نظر داشته باشد، آیا آنها به دنبال کسب اطلاعات اولیه بوده یا اینکه صرف می خواهند با چند کلیک به خرید یک محصول بپردازند. محتوای شما نمایانگر شخصیت و هدف کاربران استفاده کننده از آن محتواست.

در حالت ایده آل، ساختار یک محتوای خوب قبل از تهیه شکل می گیرد. این محتوا می بایست در راستای اهداف وب سایت بوده و پاسخ معقولی به نیاز کاربران دهد. یک محتوای خوب می بایست متناسب با عبارت مورد جستجو، قادر به کسب رضایت کاربران باشد.

مهمتر از اینکه ممکن است چندین محتوای مشابه به هم در یک وبسایت وجود داشته باشد که با توجه به نیازهای متفاوت کاربران تهیه شده است.

تنها بر روی محتوای متنی تمرکز نکنید

محتوای با کیفیت چیزی فراتر از کلمات است. یک محتوای خوب پاسخی جامع به کاربری می دهد که به جستجوی عبارتی به خصوص می پردازد.

حتی یک ویدئوی خوب نیز می بایست همراه با توضیحات متنی جامعی باشد. در این بین منابعی وجود دارند که به بهبود کیفیت محتوا کمک زیادی می کنند. این مورد نهایی ترین هدف تولید کنندگان محتواست: بهترین اطلاعات را در بهترین فرمت ممکن و در پلتفرمی صحیح به کاربران ارائه دهید.

بسیاری از انواع محتوا در قالب متن قابل ارائه هستند. اما بعضی دیگر نیز وجود دارند که در قابل عکس و ویدئو شکل بهتری پیدا می کنند. بعضی موقع ها نیز فایل های صوتی، بهترین نوع مدیا برای ارائه اطلاعات هستند.

دقت داشته باشید که حتی در هنگام استفاده از صوت و ویدئو نیز مقداری محتوای متنی به صفحه بیفزایید. این محتوای متنی بایست به گونه ای باشد که برای کاربران مفید بوده و آنها را تشویق به مشاهده ویدئو یا شنیدن صوت کند.

جمع بندی

محتوای شما می تواند فرم ها زیادی داشه باشد، همچنین می تواند به اشکال مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. هدف شما نبایست نوشتن 2000 کلمه برای هر یک از پست های سایت باشد، تنها به این دلیل که این مقدار، طول ایده الی برای کسب رتبه در نتایج جستجو است.

اگر تنها فکر و ذکرتان رسیدن به یک طول مشخص در نوشتن محتواست، پس هنوز نکته اصلی را درک نکرده اید. هدف شما بایست ارائه بهترین، مفیدترین و بهینه ترین نسخه از محتوا به کاربرانی باشد که به واسطه جستجوی یک عبارت در موتورهای جستجو، به دنبال آن محتوا هستند.

مخاطبین شما چنین محتوای را تحسین کرده و مطمئنا نرم افزار آنالیتیکس سایت نیز نشان دهنده همین مسئله خواهد بود.

برچسب های تاثیر محتوای طولانیی طولانی بر یادگیری , تاثیر محتوای طولانی در سئو , تاثیر محتوای طولانیی تکراری در سئو , تاثیر محتوای طولانی بر سئو , تاثیر محتوای طولانی , تاثیر بازاریابی محتوای طولانی , تاثیر تولید محتوای طولانی , تاثیر بازاریابی محتوای طولانی بر seo می باشد.