10 شرکت نرم افزاری برتر دنیا

همراه با بهترین شرکت نرم افزاری دانا و توانا در ایران و جهان

با شرکت های نرم افزاری برتر ایران , بهترین شرکت نرم افزاری ایران , برترین شرکت نرم افزاری ایران , برترین شرکت های نرم افزاری ایران , بهترین شرکت های نرم افزاری ایران , بهترین شرکت نرم افزاری در ایران , لیست بهترین شرکت های نرم افزاری ایران , برترین شرکت های نرم افزاری جهان , بهترین شرکت های نرم افزاری جهان , ده شرکت برتر نرم افزاری ایران , 10 شرکت برتر نرم افزاری ایران , شرکتهای برتر نرم افزاری ایران , شرکت های برتر نرم افزاری ایران , شرکت های برتر نرم افزاری , برترین شرکت های نرم افزاری تهران همراه باشید.

10 شرکت نرم افزاری برتر دنیا

فهرست بزرگترین شرکت های فناوری اطلاعات

فهرست بزرگترین شرکت های اینترنتی
فهرست شرکت ها بر پایه درآمد

فهرست های فراوانی از بزرگترین شرکت های نرم افزاری جهان وجود دارد، که رتبه بندی های آن ها بر پایه روش شناسی مختلف از تعریف یک شرکت نرم افزاری، قابل تغییر می باشد.
روزی که بیل گیتس و پل آلن برنامه نرم افزاری MS DOS را می ساختند، شاید هیچگاه فکر نمی کردند، ابتکار اولیه آنها روزی تا این حد پیشرفت کند و زندگی بدون فناوری برای مردم دنیا حتی قابل تصور هم نباشد.
به گزارش «دانا و توانا» ، چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، این نرم افزارهای رنگارنگ هستند که بر زندگی امروز ما حاکمیت مطلق دارند و سخت افزارها هم در این راه به آنها کمک می کنند.

شرکت های نرم افزاری معمولا دست کم دو نوع منبع درآمد دارند:

– درآمد حاصل از فروش امتیاز نرم افزار زمانی کسب می شود که خود شرکت نرم افزاری را تولید می کند و به مشتری حق استفاده از آن را می دهد. اغلب مشتریان علاوه بر این، مبالغی نیز برای نگهداشت و پشتیبانی می پردازند که شامل به روزرسانی، آموزش و پشتیبانی است.
– دومین شاخص برای بررسی شرکت های نرم افزاری درآمدهای تحقق نیافته ای است که طی سال مالی در اثر گذشت زمان محقق می شوند. در این شرکت ها مشتری پول قرارداد خود را در ابتدای هر سال پرداخت می نماید ولی خدمات را به صورت توزیع شده در طی سال استفاده می کند لذا این درآمد مدتی بعد از آن تاریخ و به تدریج جزو درآمدهای شرکت محسوب می شود. علت این تاخیر این است که خدمات یاد شده به طور کامل ارائه نشده است. برای نمونه می توان یک نرم افزار کاربردی را در نظر گرفت. معمولا مشتری هزینه ای را می پردازد که نه تنها برای دریافت بسته نرم افزاری اولیه است بلکه بخشی از آن برای یک سال یا بیشتر به روزرسانی نرم افزار و استفاده از خدمات پشتیبانی است. اگر شرکت متعهد شود که این خدمات را انجام دهد، بخشی از درآمد این نرم افزار به عنوان درآمد تحقق نیافته تلقی می شود و زمانی جزو درآمدهای شرکت ثبت می شود که دوره ارائه خدمات سپری شده باشد.

صنعت نرم افزار و شرکتهای نرم افزاری

تحلیل تغییرات 100 شرکت برتر صنعت نرم افزار جهان بین سال های 2014 و 2016، نشانگر پویایی بالای این بازار است. در این بازه ی زمانی، 14 شرکت از لیست فعلی خارج شده و 14 شرکت جدید در این لیست قرار گرفته اند. در واقع تغییرات و جابجایی 28 شرکت، به نظر برای بازه زمانی دو سال بسیار زیاد است. البته لازم بذکر می باشد که 14 شرکت حذف شده از لیست توسط شرکت های دیگر حاضر در این لیست اکتساب شده اند و یکی از آن ها که شرکت Compuware می باشد، به دو شرکت مجزا تقسیم شده است.
درآمد شرکت های نر م افزاری مذکور بین سال های 2012 تا 2014، از 247.5 میلیارد دلار به 272.2 میلیارد دلار رسیده است که در واقع شاهد افزایش 10 درصدی در این زمینه بوده ایم. در عین حال، مابقی صنعت نیز با وجود مشکلات اقتصادی جهانی، رشد 13 درصدی داشته است. شرکت های نرم افزاری ویژگی های منحصر به فردی دارند که به سرمایه گذاران کمک می کند روندهای بالقوهٔ مثبت یا منفی را در این شرکت ها خیلی زود تر از دیگر انواع شرکت ها، شناسایی کنند. دو مورد از این ویژگی ها عبارتند از درآمد حاصل از امتیاز (مجوز) نرم افزار و درآمدهای تحقق نیافته که تا پایان سال براساس گذشت زمان محقق می شوند

گزارش PWC از درآمد 100 شرکت برتر بر اساس داده های IDC

بدین ترتیب با نگاه به تغییرات این لیست متوجه می شویم که چندین شرکت نتوانستند رشد خود را به صورت مستمر حفظ نموده و در نتیجه از این لیست حذف شدند ولی برخی از این شرکت ها به دلیل دارایی و نقدینگی بسیار بالا و توانایی اکتساب و خریداری شرکت های فعال در زمینه ی ابری، همچنان در طول سالیان اخیر در این لیست باقی مانده و حتی رشد چشم گیری داشته اند که از جمله ی آن ها، میکروسافت (در طول سالیان اخیر رتبه 1 را به خود اختصاص داده است) و شرکت IBM و Oracle می باشند. (که بصورت مداوم بین رتبه 2 و 3 در حال جابجایی هستند). از طرفی برخی شرکت ها که در لیست قبلی بین 20 شرکت برتر بوده اند، جایگاه مناسب تری را پیدا کرده اند:
• شرکت Symantec با ارتقای یک رتبه هم اکنون دارای رتبه 5 می باشد.
• شرکت EMC دو پله صعود نموده و به رتبه 6 دست یافته است.
• شرکت Salesforce با چهار پله صعود به رتبه 9 رسیده است.
• شرکت Intuit نیز با شش پله صعود به رتبه 10 دست یافته است.

همچنین چندین شرکت، جهش های عمده ای را مشاهده نموده اند که از جمله ی آن ها شرکت Google می باشد که از رتبه 52 به رتبه 20 ارتقا پیدا کرده و یا شرکت Dell از رتبه 63 به رتبه 36 رسیده است.
البته برخی نیز جایگاهشان تنزل پیدا کرده است از جمله:
• شرکت HP با یک پله نزول به رتبه 8 رسیده است.
• شرکت CA Technologies با دو پله نزول به رتبه 12 رسیده است.
• شرکت Adobe دو پله تنزل نموده و رتبه آن در این لیست 11 می باشد.

تنزل جایگاه برخی از این شرکت ها در لیست را می توان به عوامل متعددی نسبت داد منتهی بر اساس لیست منتشر شده برای سال 2016، به نظر مهمترین عوامل شامل تغییر مدل کسب و کاری برخی از این شرکت ها از Licensing به سمت SaaS، فضای رقابتی ایجاد شده توسط استارت آپ ها یا کسب و کار های نوپا و همچنین چالش های مرتبط با دیجیتالی شدن یا Digitisation می باشند. البته در برخی موارد می توان عدم وجود چابکی لازم در ایجاد تغییرات سازمانی موردنیاز و مقتضی شرایط را نیز برشمرد. همانطور که مبرهن است، بسیاری از شرکت های حاضر در این لیست، از انقلاب SaaS بهره برداری می نمایند که به همین جهت علاوه بر رتبه بندی این شرکت ها در صنعت نرم افزار، PWC رتبه بندی برای شرکت های فعال در حوزه SaaS نیز ارائه داده است. در بین 20 شرکت برتر در حوزه SaaS نیز نکات زیر حائز اهمیت است:
• 46 درصد از درآمد نرم افزاری شرکت Intuit با رتبه 10 از PaaS+SaaS
• 23 درصد از درآمد شرکت Adobe با رتبه 11 در این لیست از Paas+SaaS
• 35 درصد از درآمد شرکت Cisco Systems با رتبه 14 از PaaS+SaaS
• 27 درصد از درآمد شرکت Citrix با رتبه 19 از PaaS+SaaS

شرکت برتر صنعت نرم افزار در سال 2016


با نگاه به آینده، به نظر صنعت نرم افزار دچار تلاطم هایی در سطح بسیار گسترده خواهد شد. از یک جهت ما شاهد تحولات بسیاری هستیم و روند های پیش بینی شده برای این صنعت همچنان رو به جلو هستند. بدین ترتیب، محبوبیت فضای ابری در قالب SaaS، PaaS یا زیرساخت به عنوان خدمت (IaaS) به شدت در حال افزایش است و شرکت ها با شناسایی انعطاف پذیری و قابلیت هایی که این فناوری ها در فرآیند های توسعه نرم افزار و استقرار محصولات برای آن ها به ارمغان می آورد، روز به روز گرایش بیشتری نسبت به آن پیدا می کنند به نحوی که پذیرش آن ها، در حال ایجاد مدل های کسب و کاری جدید مبتنی بر SaaS می باشد. همچنین استقرار مبتنی بر حق اشتراک یا Subscription-based deployment به سرعت در حال جایگزینی Software licensing می باشد که به شدت می تواند روی جریان های درآمدی فروشندگان سنتی اثرگذار باشد. بر اساس پیش بینی که IDC در سال 2015 انجام داده است، مدل های حق اشتراک در سال 2016 به میزان 20 درصد افزایش و صدور مجوز یا licensing به میزان 1.7 درصد کاهش خواهد داشت که همین امر نیز تقریباً محقق گردید. یکی از شرکت هایی که با این موج همراه شده و سیاست حق اشتراک را جایگزین صدور مجوز نرم افزارهای خود نمود، شرکت Adobe بود که در سال 2013 این تغییر عمده و تصمیم سخت را در ساختار خود ایجاد نمود.
با نگاه به درآمد شرکت های برتر صنعت نرم افزار، آنچه جلب توجه می کند آن است که 10 شرکت برتر این حوزه، تقریباً نیمی از درآمد کل صنعت را داشته اند ولی 5 شرکت برتر همچنان در حوزه ابری عقب بوده و نتوانسته اند بدرستی خود را با این موج همراه کنند.

نگاهی ژرف به درآمد شرکت های صنعت نرم افزار در سال 2014

با همه ی این اوصاف، آنچه مسلم است، تحول عظیمی در حوزه نرم افزار در راه است که به واسطه ی ایده ی همگرایی یا convergence تبیین می شود. این تحول منجر به ایجاد فرصت های جدیدی در مدل های کسب و کاری شده، به نحوی که با آمیخته شدن صنایع و فناوری های دیجیتالی، دیگر تببین صنعت نرم افزار به سادگی گذشته نیست. در هر صنعتی که شرکت ها و سازمان ها حضور پیدا کنند، نیاز به حضور نرم افزارهای هوشمند به شدت احساس می شود به طوری که شرکت هایی همچون بوئینگ یا جنرال الکتریک نیز می توانند به نوعی شرکت نرم افزاری قلمداد شوند. برای مثال شرکت هایی FitBit و GoPro با وجود آنکه سخت افزار (دوربین یا مچ بند هوشمند) تولید می کنند، ولی به شدت برای ردیابی و ارائه ی گزارش های تحلیلی یا انتشار ویدیو به نرم افزار متکی هستند.


بازار نرم افزارهای سازمانی
در میان تمامی نرم افزارهایی که سهم کلی آن ها از صنعت نرم افزار در بخش پیشین بررسی شد، نرم افزارهای سازمانی نقش عمده ای را ایفا می کنند. بطور کلی بهینه سازی فرآیند و جدال با ناکارآمدی ها، همیشه در هسته ی مرکزی راه حل های نرم افزاری برای سازمان بوده است. نرم افزارهای سازمانی مدرن، با راه اندازی سیستم عامل سازمانی فراگیر مایکروسافت ویندوز و اولین نسل از راه حل های نرم افزاری متولد شد که به واقع خودکار سازی عملیات هایی که پیش تر بصورت دستی انجام می شد را امکان پذیر می کرد.

سهم مناطق مختلف دنیا از صنعت نرم افزار

بدنبال آن، عصر فناوری های محاسباتی، نرم افزارهایی با مجوز های دائمی و شرکت های میزبانی سرور بودند که این صنعت را رونق بخشیدند ولی این تا اواخر سال های 1990 بود که تغییرات ساختاری شرکتی به نام Salesforce.com (که یک شرکت فعال در حوزه نرم افزار به عنوان خدمت یا SaaS بود) منجر به متحول شدن دوباره ی این صنعت شد. این شرکت که تقریبآً 20 سال پس از مایکروسافت شکل گرفت، در سال 2004 معادل 1 میلیارد دلار ارزش گذاری شد و در حال حاضر سرمایه ای بالغ بر 53 میلیاد دلار برای آن برآورد می شود که تقریباً 10 برابر درآمد آن در سال 2015 (5.4 میلیارد دلار) می باشد.
پایه و اساس موفقیت این شرکت به ماهیت تحول آفرین آن در ارائه خدمات برمی گردد. در حالی که بصورت سنتی نرم افزارهای سازمانی در قالب Perpetual license عرضه می شد، Salesforce.com راه حل مدیریت ارتباط با مشتری خود را در قالب SaaS ارائه داد. بدین ترتیب CRM این شرکت روی CD به مشتریان عرضه نمی شد، دانلود نشده و یا نیازی به نصب آن توسط دپارتمان فناوری اطلاعات وجود نداشت بلکه مشتریان می توانستند از طریق مرورگر به این نرم افزار که در محل دیگری میزبانی می شد، دسترسی پیدا کنند. برخلاف حالت سنتی که مشتریان می بایست در ابتدا هزینه ی بسیار بالایی را برای اخذ لایسنس نرم افزار پرداخت کنند، مفهوم SaaS بدان معنی بود که مشتریان می بایست بصورت مداوم (فرضاً ماهیانه یا بر اساس میزان مصرف و غیره) هزینه ی بسیار جزئی تری را پرداخت کنند. این تغییر اثر شگرفی روی صنعت داشت و به مرور تمامی شرکت ها و پیشروان این صنعت مجبور به اتخاذ این سیاست برای ارائه خدمات شدند.
همانگونه که در شکل زیر مشاهده می شود، بازار نرم افزارهای سازمانی در سال 2015 معادل 308 میلیارد دلار بود که تخمین زده می شود تا سال 2020 به 409 میلیارد دلار برسد که در واقع نمایانگر نرخ رشد ترکیبی سالیانه 6 درصد خواهد بود.


با 10 شرکت نرم افزای برتر دنیا که نبض دنیای فناوری را در دست دارند، آشنا شوید.

1. شرکت مایکروسافت
یکی از پرنفوذ ترین شرکت های نرم افزاری دنیاست که همچنان مقتدر و بی رقیب به اثر گذاری خود در دنیا فناوری ادامه می دهد. نرم افزارهای ویندوز این شرکت مرز نمی شناسند و مردم سراسر جهان آنها را بر روی رایانه شخصی یا لپ تاپ خود نصب می کنند.
بازی های این نرم افزارها از جمله Xbox و Xbox360 پیر و جوان را مجذوب خود می کند. این شرکت همچنین فعالیت هایی در صنعت اخبار تلویزیونی هم دارد و با همکاری شبکه تلویزیونی NBC آمریکا، شبکه خبری MSNBC را اداره می کند.
درآمد کل این شرکت معادل 65 میلیارد دلار است و سود خالص آن نیز به بیش از 16 میلیارد دلار می رسد. این شرکت بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان است، چرا که همچنان بیشتر سود خود را مدیون نرم افزارهایش است.

2. شرکت آی بی ام (IBM)
آی بی ام نامی است که حتی قبل از بیل گیتس و مایکروسافت بر سر زبان ها افتاد. فعالیت های این شرکت، هم اکنون هم در بخش نرم افزار است و هم در بخش سخت افزاز.
کل درآمد این شرکت نزدیک به 100 میلیارد دلار است، اما سود خالص آن کمتر از مایکروسافت و رقمی معادل 14/83 میلیارد دلار است.
آی بی ام، خالق زبان کامپیوتری FORTRAN است که پیش از ابداع MSDOS بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. آی بی ام تنها شرکت بزرگ کامپیوتری بود که قدرت انجام محاسبات برای برنامه های ناسا (سازمان فضایی آمریکا) را داشت.
این شرکت به لحاظ تحقیق و پژوهش و به عنوان یک کارآفرین، شرکتی بسیار مترقی است.

3. شرکت گوگل
این شرکت با دریافت یک میلیارد درخواست در روز، حاکم بی رقیب و بی چون و چرای موتورهای جستجو است. درآمد این شرکت از بخش آگهی های آن است که اد وردز (ADwords) نام دارد.
این شرکت با سرمایه گذاری لری پیج و سرگری برین پا به دنیای مجازی گذاشت. شعار این شرکت این است " شرارت ممنوع". این شرکت دارنده یک میلیون سرور در سراسر دنیاست که وظیفه کنترل داده های مردم جهان را برعهده دارند.
نام گوگل برگرفته از کلمه گوگول (Googol) به معنی یک عدد یک و صد صفر جلوی آن است. سود خالص این شرکت در سال 2010 معادل 8/5 میلیارد دلار بوده است.

4. شرکت اوراکل
این شرکت آمریکایی فعال در دو بخش نرم افزار و سخت افزار، کار فراهم سازی سیستم های مدیریت پایگاه داده ها را در سراسر جهان انجام می دهد.
مشهورترین برنامه های نرم افزای این شرکت، اوراکل دیتا بیس (Oracle Database) و اوراکل اپلیکیشن (Oracle Applications) نام دارند. در سال 2010 سود خالص این شرکت رقم 6 میلیارد دلار اعلام شد.

5. شرکت سپ
شرکتی آلمانی، فعال در زمینه مشاوه است که سود خالص آن در سال 2010 به 1/81 یورو رسید. کار این شرکت مشاوره نرم افزای دادن به شرکت های کوچک و بزرگ سراسر دنیاست.
شناخته شده ترین محصول این شرکت سپ ای آر پی (SAP ERP) است که هدفش برنامه ریزی منابع سرمایه گذاری است.
این شرکت در سال 1972 با عنوان برنامه ریزی و آنالیز سیستم راه اندازی شد و رقیب اصلی آن هم شرکت اوراکل است.

6. شرکت اکسنچور پی ال سی
این شرکت به دلایل مالیاتی در ایرلند تاسیس شده ولی دفتر مرکزی آن در نیویورک واقع شده است. سود خالص این شرکت در سال 2010 معادل 1/78 میلیارد دلار است.
این شرکت بزرگترین مرکز مشاوره در جهان است و با تولید بسیاری از نرم افزارهای مناسب برای خدمات گوناگون، یک غول نرم افزاری در جهان به حساب می آید.
یکی از مهمترین کارهای این شرکت دادن مشاوره به کسانی است که می خواهند برای کار خود یک نرم افزار اختصاصی بسازند.

7. هیولت پاکارد (hp)
یکی دیگر از شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری آمریکاییست که سود خالص آن در سال 2010 معادل 8/76 میلیارد دلار بوده است که البته بخش عمده ای از آن حاصل از فروش سخت افزار است.
این شرکت در سال 1939 و با سرمایه گذاری دو دانش آموخته دانشگاه استنفورد به نام های بیل هیولت و دیو پاکارد تاسیس شد. کار قسمت نرم افزار شرکت، تولید، فروش و تحقیق درباره نرم افزار است.

8. شرکت سی ای تکنولوجیز
در سال 1976، چارلز واگ و روس آرتزت این شرکت رادر نیویورک راه اندازی کردند. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های تولید نرم افزار است که به طور مستقل در دنیای IT همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.
سود خالص این شرکت در سال 2010 معادل 771 میلیون دلار بوده است و رتبه بالایی در فهرست سبزترین شرکت های دنیا دارد.
سی ای، یکی از شرکت هایی است که استراتژی کلود را برگزید. این شرکت با خرید شرکت های نرم افزاری و ادغام آنها بزرگ و بزرگتر شده است.

9. شرکت اینفوسیس تکنولوجیز
سود این شرکت هندی در سال 2010 معادل 1/31 میلیارد دلار است. این شرکت در سال 1981 به دست ان آر نارایمن مورثی و ناندان نایلکانی تاسیس شد.
فعالیت های این شرکت درزمینه نرم افزار و در سطح جهانی است.

10. شرکت یاهو
شرکت آمریکایی یاهو در سال 1995 و با سرمایه گذاری جری یانگ و دیوید فیلو تاسیس شد. سود این شرکت در سال 2010 معادل 1/23 میلیارد دلار بوده است. مهمترین فعالیت های اقتصادی این شرکت در بخش های وب پرتال، موتور جستجو و ایمیل است.
مایکروسافت پیش از این در تلاش برای خرید یاهو بود که موفق به این کار نشد. مهترین منبع درآمد این شرکت تبلیغاتی است که در وبسایت خود قرار می دهد. یکی از بزرگترین منابع درآمد این شرکت از راه ارائه خدمات اینترنتی است.


شرکت برتر نرم افزاری , , برترین شرکت های خصوصی ایران , شرکت های بزرگ it ایران , لیست 500 شرکت برتر ایران 96 , بزرگترین شرکت های تولیدی ایران , لیست شرکت ها , لیست کارخانه های ایران , شرکت های کامپیوتری , میزگرد نرم افزار , 100 شرکت برتر ایران سال 96 , صد شرکت برتر ایران , لیست شرکت های هلدینگ در ایران , ۱۰۰ برند برتر ایران , 10 شرکت برتر ایران , لیست صنایع ایران , بزرگترین شرکت های خصوصی ایران , بزرگترین صنعت جهان , لیست شرکت های خصوصی بزرگ تهران , لیست شرکت های صنعتی , لیست شرکت های پذیرفته شده دربورس اوراق بهادار تهران , لیست شرکت های چند ملیتی در ایران , سایت های استخدامی , شرکت های معروف ایران , لیست شرکت های تهران , بزرگترین شرکت های ایران , jobinja , شرکت round table apps , سایت استخدام جابینجا , شماره تماس جابینجا , شغل یابی , hvdhfd , سایت های کاریابی , ,