Importance of Digital Marketing

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در ایران و تهران - Digital Marketing

اهمیت دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) در کسب و کارها . در این مقاله "اهمیت دیجیتال مارکتینگ"به اهمیت دیجیتال مارکتینگ و نقش دیجیتال مارکتر در یک کسب و کار اینترنتی خواهیم پرداخت و توضیح کوتاهی از این فعالیتها ارائه خواهیم داد. شرکت دیجیتال مارکتینگ دانا و توانا. امروزه دیجیتال مارکتینگ یکی از بهترین روش های بازاریابی بوده و با توجه به نیاز کاربران به اطلاعات می توان از مزایا و اهمیت دیجیتال مارکتینگ بهره برد. اهمیت بازاریابی دیجیتال که به عنوان دیجیتال مارکتینگ

چرا دیجیتال مارکتینگ اهمیت دارد؟

برای پی بردن به اهمیت دیجیتال مارکتینگ ابتدا باید تعریف درستی از آن ارائه نماییم. دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال، ارتقای برند و یا محصولات از طریق انواع ابزار ها و رسانه های الکترونیک را شامل می شود.

تفاوت عمده ی بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی این است که دیجیتال مارکتینگ این امکان را به شما می دهد تا کمپین های بازاریابی را تجزیه و تحلیل کنید و دریابید کدام یک از روش ها کارآمد بوده است و کدام روش کارایی لازم را نداشته است.
بازاریابان دیجیتال نظارت کاملی بر کمپین های تبلیغاتی دارند و به راحتی می توانند مواردی از قبیل آنچه که مشاهده می شود، تعداد بازدیدکنندگان، نرخ تبدیل فروش، محتوای مناسب و ... را رصد کنند. در حالی که اینترنت شاید بیشترین کانال مرتبط با حوزه دیجیتال مارکتینگ باشد، برخی موارد دیگر مانند سرویس های پیام رسان و پیامک ها، اپلیکیشن های موبایل، پادکست های صوتی، بیلبوردهای الکترونیکی، تلویزیون های دیجیتال و شبکه های رادیویی نیز جزء این حوزه محسوب می شوند.

دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کارهای آنلاین نمی‌شود. خیلی از دوستان فکر می‌کنند بازاریابی دیجیتالی فقط برای کسب و کارهایی است که دارای یک وب سایت هستند. در صورتی که به هیچ وجه این طور نیست. خیلی از کسب و کارهای سنتی هم هستند که از طریق تبلیغات دیجیتال سعی دارند تا خدمات خود را به مشتریان احتمالی خود معرفی کنند.

در دیجیتال‌ مارکتینگ سعی می‌شود از طریق ابزارهایی مثل وب‌سایت، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی رفتار کاربران و مخاطبان تحلیل شود تا بعد از بررسی‌های انجام شده بتوان بیشترین بازدهی را از بازاریابی بر روی این افراد کسب کرد. در حقیقت در دیجیتال‌ مارکتینگ هدف اصلی فروش است که البته فروش بیشتر با داشتن مخاطبان هدف گسترده‌تر شده چراکه؛ شاید در بازاریابی سنتی هیچگاه نتوانید به طیف گسترده‌ای از مخاطبین دست یابید.

دیجیتال‌ مارکتینگ نیاز اصلی هر کسب و کاری است که به صورت آنلاین فعالیت می‌کند. در واقع بازاریابی دیجیتال یک قسمت جدایی‌ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است و استفاده از ابزارهای آن برای هر کسب و کار آنلاینی واجب است. یعنی هیچ کسب و کار آنلاینی وجود ندارد که از این روش‌ها استفاده نکرده باشد و هم اکنون موفق باشد.


اهمیت دیجیتال مارکتینگ

رسانه های دیجیتالی چنان فراگیر هستند که مصرف کنندگان در هر زمان و مکانی به اطلاعات دسترسی خواهند داشت. روزهایی که در آن پیام هایی که مردم درباره محصولات شما دریافت می کنند، فقط از جانب خود شما باشد، سپری شده است. رسانه های دیجیتال منبع فزاینده ی سرگرمی، اخبار، خرید و تعاملات اجتماعی هستند و در حال حاضر مصرف کنندگان تنها به توضیحات شما درباره ی محصولات و یا برندتان بسنده نمی کنند، بلکه بیشتر به دنبال آنچه هستند که رسانه ها، دوستان، بستگان و در کل دیگران درباره ی شما می گویند. مردم برندی را انتخاب می کنند که بتوانند به آن اعتماد کنند، محصولی را می خواهند که کاملا آن را بشناسند و به دنبال پیشنهاد هایی هستند که با نیازها و ترجیحات آن ها هم خوانی داشته باشند.
دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی الکترونیک به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که با استفاده از ابزارهای الکترونیکی همانند رایانه شخصی، تلفن هوشمند، کنسول بازی و … منتشر شده و از طریق آن به جذب مخاطب پرداخته می‌شود. همچنین این نوع بازاریابی در کانال‌ها و بسترهای الکترونیکی متنوعی همانند وب‌سایت، پست الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی عملیاتی می‌شوند.

اهمیت توجه به دیجیتال مارکتینگ در ایران

دیجیتال مارکتینگ در ایران روز به روز در حال رشد و گسترش است. ایران جزو کشور‌هایی است که در سال ۲۰۱۷ بیشترین رشد را در حوزه فناوری و اطلاعاتICT داشته اند. اولین آمار مربوط به رشد ۱۱۰,۵۳ درصدی نرخ نفوذ موبایل در ایران بوده است. در حدود ۱۷۰ میلیون سیمکارت در ایران فروخته شده است که حدود ۸۸ میلیون آن فعال هستند. این آمار اهمیت بازاریابی در فضای دیجیتال که به عنوان دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing شناخته می‌شود را در حوزه موبایل و پلتفرم‌های مربوط به آن نشان می‌دهد.
ایران در منطقه دارای بیشترین افراد با سواد ( بالای ۶ سال ) با نرخ بالای ۸۷ درصد است که گمان می‌رود سن استفاده از تلفن همراه و یا سایر تکنولوژی‌های مرتبط با ICT کاهش یافته و فراگیر‌تر شده است.
از سال ۲۰۱۳ دولت ایران با صرف بودجه ۵٫۳ میلیارد دلاری به رشد تکنولوژی در ایران وایجاد بستر مناسب برای توسعه فناوری کمک کرده است.
این خدمات مخصوصا در فضای آنلاین مثل گوگل ادوردز Google Adwords و تبلیغات کلیکی، و در حوزه موبایلی می‌توان به مواردی مثل تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام، مدیریت و تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

اهمیت توجه به دیجیتال مارکتینگ در دنیا

اگر بخواهیم به صورت مختصر این نوع فعالیت‌های بازاریابی را بررسی کنیم، در ابتدا باید به بودجه صرف شده تبلیغات در دنیا اشاره کنیم.
هزینه مربوط به کل تبلیغات در جهان (۲۰۱۸) بالغ بر ۵۷۰ میلیارد دلار بوده که ۴۰ درصد آن برای تبلیغات دیجیتال صرف شده است. این بودجه برابر ۲۰۳ میلیارد دلار می‌باشد که برای سال ۲۰۲۰ این مقدار به حدود ۲۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
با نگاهی جرئی تر به درآمد کسب شده از تبلیغات در دنیای دیجیتال به آمار ذیل برمی‌خوریم:
درآمد تبلیغات در دیجیتال : ۴۵۰۲ میلیون دلار
بیشترین درآمد : موتور های جستجو ۲۲۶۷ میلیون دلار
تخمین درآمد کسب شده از تبلیغات موبایل تا سال ۲۰۲۱: ۲۴۴۹ میلیون دلار
گوگل و فیسبوک بزرگترین صاحبان تبلیغات با کسب ۵۰% سهم بازار جهانی و ۶۰% بازار آمریکا هستند.
۸۰ درصد درآمد گوگل از تبلیغات، که به عنوان گوگل ادوردز Google ADwords شناخته می‌شود تامین می‌گردد. این سرویس در ایران دارای محدودیت کامل نیست و شرکت‌های معتبر، به خصوص استارتاپ‌ها، استفاده زیادی از این سرویس گوگل می‌کنند.
اما در ایران، تبلیغات دیجیتال به علت محدودیت دسترسی به فیسبوک، به صورت گسترده در اینستاگرام انجام می‌شود. اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing به صورت جدی در اینستاگرام اجرا می‌شود.
با افزوده شدن قابلیت استوری تبلیغات در اینستاگرام چهره جدیدی به خود گرفته اند و همچنین به تازگی با معرفی شدن IG TV قطعا شاهد تغییرات چشمگیری خواهیم بود.

مهمترین و کلیدی‌ترین اصل در بازاریابی دیجیتال

اما مهمترین و کلیدی‌ترین اصل در بازاریابی دیجیتال، تولید محتوای با کیفیت است که همه متخصصین این امر تاکید زیادی بر آن دارند. این محتوا شامل محتوای متنی، عکس و ویدئو و انواع مختلف دیگر می‌شود.

توجه به فضای آنلاین و تبلیغات در ایران هر روز بیشتر می‌شود. شرکت‌های تبلیغاتی اعم از آژانس‌های تخصصی دیجیتال مارکتینگ به سرعت در حال رشد هستند و به شرکت‌های بزرگ و معتبر داخلی و خارجی خدمات خود را ارائه می‌دهند.
شرکت‌های تبلیغاتی سنتی هم به منظور عدم شکست از رقبا به این حوزه ورود کرده و هزینه بالایی را صرف توسعه کسب‌وکار خود کرده اند.

مدیریت بهینه ی ارتباط با مشتریان

دیجیتال مارکتینگ و کانال های مرتبط با آن بسیار مهم هستند اما تنها زمانی که شما به درستی از آن ها استفاده کنید می توانید تاثیر شگفت انگیز آن را در کسب و کار خود مشاهده نمایید. شناخت سطحی درباره مشتریان تان کافی نیست، شما باید خواسته ها، سلایق، علایق و عادت های مشتریان را به خوبی درک کنید تا بتوانید با آن ها ارتباط موثری ایجاد کنید. بنابراین می توانید به خوبی دریابید که کجا، چطور و چه زمانی برای انتقال پیام تان به مخاطبان مناسب تر است و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. برای انجام این کار، شما به یک درک کلی و دید منسجم از ترجیحات و انتظارات مشتری نیاز دارید. این اطلاعات را می توانید از طریق تمامی کانال های دیجیتال مارکتینگ مانند وب سایت، رسانه های اجتماعی، ایمیل، تلفن همراه و ... دریافت کنید. بازاریابان می توانند از این اطلاعات برای تحلیل و پیش بینی تجارب مشترک مشتریان استفاده کنند تا مشتریان را به سمت چرخه خرید هدایت کنند و نهایتا بتوانند بر تعداد مشتریان وفادار بیافزایند. هر چه شما درک عمیق تری از رفتار مشتری داشته باشید، میزان موفقیت شما در ایجاد تعاملات سودآور با مشتری بیشتر خواهد شد.


چالش های بازاریابان دیجیتال

• گسترش روز افزون کانال های دیجیتال
مصرف کنندگان اغلب از چندین کانال دیجیتال و انواع دستگاه های گوناگون استفاده می کنند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها و پروتکل های متفاوتی است. همچنین اهداف و مقاصد مصرف کنندگان هنگام استفاده از ابزار های گوناگون با یکدیگر متفاوت است و این امر باعث پیچیده تر شدن تحلیل رفتار مشتریان برای بازاریابان دیجیتال می شود.
• افزایش چشمگیر رقابت در حوزه دیجیتال مارکتینگ
کانال های دیجیتال در مقایسه با رسانه های سنتی ارزان تر هستند و این امر موجب می شود تا پیاده سازی روش های دیجیتال مارکتینگ تقریبا برای هر نوع کسب و کار با هر اندازه ای، قابل دستیابی باشد. در نتیجه، علیرغم بازار گسترده در این حوزه، جذب مشتریان و جلب رضایت آن ها بسیار مشکل تر شده است.
• افزونگی و انفجار حجم داده ها
مصرف کنندگان حجم زیادی از اطلاعات را در کانال های دیجیتال از خود به جای می گذارند. مدیریت و کنترل تمامی داده ها کاری بسیار دشوار است. شما می بایست در انبوهی از اطلاعات جستجو کنید و مواردی را بیابید که به شما در تصمیم گیری درست کمک کنند.

حال که اهمیت دیجیتال مارکتینگ را به خوبی درک کردید و با چالش های این حوزه آشنا شدید، قصد داریم از رموز موفقیت در دیجیتال مارکتینگ پرده برداریم و به شما کمک کنیم تا در این مسیر پر پیچ و خم به سر منزل مقصود برسید.

سه کلید مهم برای دستیابی به موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

آیا می خواهید بدانید برای اجرای صحیح و موفقیت آمیز دیجیتال مارکتینگ چه باید کرد؟ در بخش پایانی این مقاله سه کلید مهم برای دستیابی به موفقیت در انجام دیجیتال مارکتینگ را به شما معرفی می کنیم:
1. ارتباط با مشتریان را در انواع مختلفی از کانال ها مدیریت نمایید.
خودتان را به تعداد خاصی از کانال های دیجیتال محدود نکنید و همواره سعی کنید از مزایا و قابلیت های کانال های گوناگون استفاده نمایید. همانطور که پیشتر گفته شد مصرف کنندگان از کانال های متعددی استفاده می کنند و هر کدام از کانال ها امتیازات ویژه ای دارند.
2. با مشتریان به صورت پویا تعامل داشته باشید.
یکی از مهم ترین فواید دیجیتال مارکتینگ کمک به بهبود ارتباطات موثر با مشتریان است.
در ارتباط با مشتریان همیشه پیش قدم باشید و سعی کنید با درک درستی از تمایلات و خواسته های شان، با پیشنهاد های به موقع آن ها را غافلگیر کنید.
3. ارزش های پنهان در دل داده های عظیم را استخراج کنید.
شاید بتوان گفت مهم ترین بخش دیجیتال مارکتینگ مربوط به تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده می باشد. در حقیقت همین بخش، تفاوت اصلی بازاریابی دیجیتال با روش های سنتی محسوب می شود. از تحلیل درست داده های عظیم برای اتخاذ تصمیم های بهتر استفاده کنید. همچنین با پی بردن به ارزش نهفته در اطلاعات به دست آمده، سرعت تصمیم گیری خود را نیز بهبود ببخشید.

اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ در دنیای بازاریابی امروز

شما چقدر از روز را به طور پراکنده در گوشی‌های موبایل و دسکتاپ و به صورت آنلاین سپری می‌کنید؟ در مقایسه، چقدر از روز را برای تماشای تلویزیون و مطالعه‌ی روزنامه‌ها و مجلات قرار می‌دهید؟ چقدر این تجربه را داشته‌اید که هنگام آغاز آگهی‌های تلویزیون، سراغ موبایل خود بروید و همان چند ثانیه را هم به گوشی هوشمند خود اختصاص دهید؟

اگر اعداد بالا تفاوت قابل توجهی با هم داشتند، شما تنها نیستید. در واقع در سال ۲۰۱۶، زمان روزانه‌ای که یک کاربر عادی به صورت آنلاین سپری کرده از مجموع زمان صرف شده‌ی او برای رسانه‌های آفلاین (رادیو، تلویزیون، بیلبوردهای شهری، مجلات و روزنامه‌ها و …) بیشتر بوده است؛ و البته، تمرکز او هنگام استفاده از رسانه‌های آنلاین به مراتب بیشتر است. (سال گذشته سایت Youtube اعلام کرد که دوم سوم کاربران آن هنگام تماشای تلویزیون همزمان به تماشای ویدئوهای این سایت می‌پردازند.)

با این تفاسیر، اگر حضور کسب‌وکار شما برای معرفی خود به مخاطب، ارتباط فعال با او و کسب درآمد فقط محدود به رسانه‌های آفلاین باشد، به این معنی است که شما در بخش بزرگی از زمان و توجه مردم شریک نیستید. با وجود قیمت‌های سرسام‌آور تبلیغات آفلاین مثل تیزرهای تلویزیونی یا بیلبوردهای شهری که عملا در انحصار برندهایی با بودجه‌های کلان هستند، این قاعده برای کسب‌وکارهای کوچک به مراتب مهم‌تر است. در واقع، حضور آنلاین، شاید تنها شانس یک کسب‌وکار کوچک برای جلب توجه مردم و تنها راه برندهای بزرگ برای حضور در مرکز توجه مشتریان است.

اهمیت دنیای دیجیتال به روایت آمار و ارقام

 • در سال ۲۰۰۰، در سراسر جهان ۳۶۱ میلیون نفر به اینترنت دسترسی داشتند. در سال ۲۰۱۴، این رقم به ۳ میلیارد نفر رسید و در انتهای سال ۲۰۱۶ حدود نیمی از جمعیت ۷٫۴ میلیاردی کره زمین تجربه آنلاین داشته‌اند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰، بیش از ۶٫۲ میلیارد نفر به اینترنت دسترسی داشته باشند. در ایران نرخ نفوذ اینترنت آمارها حاکی از آن هستند که ۴۰ میلیون نفر کاربر گوشی هوشمند هستند و ۴۸% از جمعیت ایران، کاربران فعال اینترنت هستند.
 • آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده‌اند جوانان ۱۶ تا ۲۴ ساله روزی ۳٫۲۶ ساعت در اینترنت حضور فعال دارند. بیش از یک سوم این زمان، در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌شود و مهم‌ترین وسیله برای اتصال به اینترنت، موبایل‌های هوشمند هستند.
 • از زمانی که اولین ویدئو در سال ۲۰۰۵ در سایت Youtube بارگذاری شد تا امروز که کاربران آن در هر روز ۱ میلیارد ساعت محتوای ویدئویی تماشا می‌کنند، رشد ویدئوهای آنلاین بر کسی پوشیده نیست و بیش از ۷۵ درصد ترافیک اینترنت جهان در سال ۲۰۱۷، معتلق به ویدئو است. در مقابل، تلویزیون به عنوان مهم‌ترین رسانه آفلاین ویدئویی، با کاهش چشمگیر مخاطب روبه‌رو است و فقط در ایران، روند کاهش مخاطبان آن در سال‌های اخیر مطابق این نمودار بوده است:


مزایای حضور در دنیای دیجیتال

شناخت مخاطب و هدفمندی

هسته اصلی فعالیت‌های بازاریابی هر محصول/خدمت شناخت دقیق از مشتریان آن است. هرچه شناخت مخاطب و توصیف کسب‌وکار از او، دقیق‌تر باشد، می‌توان امید بیشتری به موفقیت بازاریابی داشت. بعد از این شناخت است که می‌توان با فیلترهای مختلف، مردم عادی را از مشتریان بالقوه جدا کرد و صرف بودجه‌ی بازاریابی را محدود به کسانی کرد که احتمال جذب آن‌ها به کسب‌وکار بالاتر از صفر است. آگاهی از جنسیت، سن، علایق، سطح اقتصادی، الگوی مصرف و … می‌تواند به توصیف دقیق‌تر مشتریان کمک کند. وقتی پای تبلیغات سنتی در میان است، شانس کسب‌وکارها برای جدا کردن مردم از مشتریان بالقوه بسیار پایین است. در واقع در تبلیغات سنتی، مهم‌ترین پارامتر هر رسانه، داشتن مخاطبان زیاد است و هزینه‌ها براساس تعداد مخاطبان رسانه تعیین می‌شوند نه براساس تناسب آن‌ها با جامعه هدف یک محصول/خدمت.

کسب‌وکارها بودجه کلانی صرف می‌کنند تا پیام خود را به مخاطبان فراوان یک شبکه تلویزیونی یا یک بیلبورد در مناطق پررفت‌وآمد شهر برسانند، به این امید که تعدادی از مخاطبان این پیام، مشتریان بالقوه آن‌ها هستند.در دنیای دیجیتال اوضاع کاملا متفاوت است، برندها برای تعداد مخاطبان یک رسانه هزینه نمی‌کنند، آن‌ها برای تعداد مشتریان بالقوه خود در میان مخاطبان یک رسانه هزینه می‌پردازند. اگر مخاطب آن‌ها بانوان خانه‌دار ۳۰ ساله علاقه‌مند به شیرینی‌پزی باشد، شبکه‌های تبلیغات دیجیتال پیام را دقیقا به همین مخاطب می‌رسانند اما یک بیلبورد در شهر، این پیام را به همه مردان و زنان در هر سن و سالی و با هر علاقه‌ای نشان می‌دهد. کسب‌وکار برای همه این نگاه‌ها هزینه کرده است، در حالیکه فقط تعداد محدودی از آن‌ها، به رشد فروش محصول/خدمت کمک خواهد کرد.

آگاهی از محل جغرافیایی

با ورود موبایل به دنیای روزمره مردم، استفاده از دیجیتال‌مارکتینگ برای کسب‌وکارها دیگر یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است. کسب‌وکارهای محلی و کوچک، می‌توانند بودجه محدود خود را فقط برای کسانی که در محدوده جغرافیایی آن‌ها حضور دارند خرج کنند و برندهای بزرگ می‌توانند با داشتن اطلاعات جغرافیایی، مشتری بالقوه هر شعبه خود در هر محله‌ای از شهرها را به درستی بیابند. برند معروف Pizza Domino که در سراسر جهان شعبه دارد، با استفاده از یک کمپین موبایلی که وقتی کسی به یک شعبه نزدیک می‌شد برای او کد تخفیف خرید از شعبه را ارسال می‌کرد، توانست فروش خود را ۷% افزایش دهد، رقمی که برای تنها یک کمپین از یک برند بزرگ، قابل توجه است.

امکان تحلیل، آنالیز و بهینه‌سازی

مهم‌ترین مزیت دیجیتال‌مارکتینگ، امکان رصد دقیق اتفاقات است. ابزارها و شاخص های تحلیلی به کسب‌وکارها کمک می‌کنند همه اتفاقات، اعم از میزان موفقیت یک کمپین تبلیغاتی، مرجع آشنایی هر مشتری با کسب‌وکار، میزان درگیری او با محصولات، تاثیر تخفیف‌ها بر افزایش فروش، علت عدم خرید کاربران از یک فروشگاه اینترنتی و … به سادگی قابل مشاهده باشند.

ابزارها هر کاربر را از لحظه‌ی مواجهه با یک تبلیغ تا تبدیل او به یک مشتری وفادار زیر نظر دارند و به کسب‌وکارها اعلام می‌کنند هر مشتری در چه مرحله‌ای از درگیری با محصولات/خدمات آن‌ها است. داشتن این اطلاعات، گام اول برای بهینه‌سازی است. اگر متوجه شوید که مشتریانی که از کدام کمپین تبلیغاتی به کسب‌وکار شما روی آورده‌اند بیشتر باعث درآمدزایی می‌شوند می‌توانید بودجه بیشتری برای آن کمپین صرف کنید، اگر بدانید کاربران پس از چند دقیقه از وب‌سایت شما خارج می‌شوند یا بعد از چند کلیک از ادامه روند خرید آنلاین منصرف می‌شوند می‌توانید کلیدهای بهبود وب‌سایت را در اختیار داشته باشید. در مقابل، در تبلیغات سنتی، نه تنها اطلاعاتی از نتایج روند تبلیغات در اختیار شما نیست، بلکه بهینه‌سازی و تغییر هر تبلیغ، هزینه‌های فراوانی را به شما متحمل می‌کند

مبتنی بر هدف (Performance Based) و نرخ بازگشت سرمایه مشخص

در تبلیغات سنتی، کسب‌وکارها نمی‌توانند براساس هدف نهایی نیاز خود در هر مرحله از چرخه محصول، کمپین طراحی کنند. اینکه نیاز اصلی یک سازمان در یک بازه زمانی، معرفی و آگاهی‌بخشی باشد، یا برندسازی موفق، یا افزایش فروش یکی از محصولات خاص و … نمی‌تواند شبکه‌های تبلیغات آفلاین را متعهد کند که هدف نهایی را محقق کنند. تبلیغات سنتی اعلام نمی‌کنند که چند نفر تیزر ویدئویی را به صورت کامل تماشا کرده‌اند و بعد از آن مشتری چه قدمی به سمت کسب‌وکار شما برداشته است، آن‌ها نمی‌توانند اعلام کنند که یک بنر در سطح شهر، باعث جلب نظر چند نفر برای خرید محصول جدید شما شده است.

شما فقط برای تصرف آن رسانه، با چشمانی بسته و بدون توانایی محاسبه میزان اثربخشی، بودجه صرف می‌کنید. در نقطه مقابل، دیجیتال‌مارکتینگ نه تنها به شما امکان اندازه‌گیری موفقیت هر کمپین را می‌دهد، نکته مهم‌تر این است که شما در دنیای آنلاین، فقط برای تحقق هدف نهایی هزینه می‎پردازید. شبکه‌های تبلیغات دیجیتال، در ابتدا هدف شما از بازاریابی در هر کمپین را جویا می‌شوند و صورت حساب نهایی شما، براساس عملی شدن این اهداف خواهد بود. این بار اگر شما می‌خواهید تیزرتان به تعداد مشخصی از افراد به طور کامل نمایش داده شود، فقط براساس آن تعداد متحمل هزینه می‌شوید، نه برای مخاطبانی که یک ثانیه پس از شروع تیزر شما، کانال تلویزیون را عوض کرده‌اند یا اصلا به تماشای آن نپرداخته‌اند. شفافیت نرخ بازگشت سرمایه را شاید بتوان یکی از مهم‌ترین موهبت‌های دیجیتال‌مارکتینگ در دنیای امروز دانست.

۳ مرحله اصلی استراتژی دیجیتال مارکتینگ

یک استراتژی موفق دیجیتال مارکتینگ شامل سه مرحله‌ی اصلی است که اجرای گام به گام آن می‌تواند هر کسب‌وکاری را برای رسیدن به اهدافش کمک کند. این مراحل حلقه‌های به‌هم‌پیوسته‌ای هستند که عدم وجود هر کدام می‌تواند آسیب‌های جدی به استراتژی بزند. برای تحقق اهداف، لازم است این فرآیند را به صورت چرخه‌ای فرض کنیم و تکرار مداوم آن را برای طی مسیر موفقیت ضروری بدانیم. اما این سه مرحله چه هستند؟

مشخص کردن اهداف

گام اول در تبیین هر استراتژی، مشخص کردن اهداف است. قبل از شروع دیجیتال مارکتینگ باید بدانید چرا می‌خواهید به آن روی بیاورید. درست است که دنیای آنلاین مزایای بیشمار مذکور را دارد، اما نقش کسب‌وکار شما در این داستان چیست؟ قرار است دیجیتال‌مارکتینگ به تحقق کدام اهداف شما کمک کند؟ آیا شما یک کسب‌وکار محلی هستید که تنها حضور شما در نتایج جست‌وجوی مردم برای یک محصول/خدمت محلی اهدافتان را برآورده می‌کند؟ یا علاوه بر این، می‌خواهید روند استفاده از محصول/خدمت شما برای مشتری تسهیل شود؟ آیا دنیای دیجیتال سهمی از فروش شما خواهد داشت و به e-commerce روی آورده‌اید یا وظیفه‌ی دیجیتال مارکتینگ برای شما فقط افزایش فروش حضوری خواهد بود؟

تنها پس از پاسخ به این سوال‌های کلیدی است که می‌توان گام‌های بعدی استراتژی را مشخص کرد و برای تحقق این اهداف از طریق (اطلاع‌رسانی) و تحلیل اقدام کرد. در جلسات بعدی، انواع مدل‌های حضور در دنیای آنلاین و فرصت‌های هرکدام را به تفصیل مرور می‌کنیم.

اطلاع رسانی حضور در دنیای دیجیتال

پس از مشخص شدن اهداف و مدل حضور در دنیای دیجیتال، نوبت به اطلاع‌رسانی در مورد این حضور می‌رسد و شاید آنچه به عنوان دیجیتال‌مارکتینگ و تبلیغات آنلاین در ذهن عموم مردم جای گرفته است، همین مرحله باشد. در این مرحله با استفاده از ابزارهای رایگان و شبکه‌های تبلیغاتی، به راهکارهای افزایش فروش محصول/خدمات و جلب نظر مشتریان بالقوه پرداخته می‌شود. حضور در رتبه‌های اول موتورهای جستجو، تبلیغات نمایشی بنری و ویدئویی، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات غیرمستقیم مثل اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی افراد موثر، ایمیل‌مارکتینگ و … از راهکارهای در دسترس برای این گام است. در جلسات بعد توضیح کوتاهی از هر راهکار خواهیم داد و در بلوک‌های یادگیری این کالج، به هر مهارت طی چندین جلسه آموزشی مسلط خواهیم شد.

تحلیل و بررسی رفتارهای مخاطبان

مهم‌ترین مزیت استفاده از دیجیتال‌مارکتینگ امکان بررسی دقیق رفتارهای مخاطبان، عملکرد کمپین‌های مختلف و آنالیز چالش‌های سفر مشتری (customer journey) است، اما متاسفانه این گام از نگاه بسیاری از کسانی که دیجیتال‌مارکتینگ انجام می‌دهند مغفول می‌ماند. طبق تحقیقات، کمتر از ۳۰ درصد کسب‌وکارهای کوچک از ابزارهای تحلیلی برای وب‌سایت، رفتار مخاطبان، رهگیری کدهای تخفیف و … استفاده می‌کنند. ابزارهای تحلیلی و دنبال کردن فعالیت‌های بازاریابی آنلاین کسب‌وکار شما، حلقه‌ای در زنجیره فعالیت‌های دیجیتال مارکیتنگ است که اگر مفقود شود، جهت‌یابی برای هر حرکت صحیحی در استراتژی بسیار مشکل خواهد بود. بهینه‌سازی تنها از طریق مشاهده و آنالیز رفتار کاربران ممکن است. در جلسات بعدی و در بلوک‌های آموزشی کالج، ابزارهای آنالیتیکس را نام می‌بریم و شیوه کار با هر ابزار را گام به گام یاد خواهیم گرفت. برای مطالعه جلسه آینده این بلوک،که راجع به داشتن یک وبسایت برای حضور در فضای آنلاین هست صحبت خواهیم کرد.

بررسی اهمیت دیجیتال مارکتینگ

اصول و مبانی یک دیجیتال مارکتینگ موفق چیست؟ تا چه اندازه دیجیتال مارکتینگ، بازار امروز را تسخیر کرده و جایگاه این حوزه در آینده زندگی کجاست؟ اینها بخشی از سوالاتی هستند که در ادامه بررسی شده‌اند.

امروزه بیش از ۸۳٪ کسب و کارها از دیجیتال مارکتینگ جهت بهبود شرایط تجاری خود استفاده می‌کنند. بازاریابی دیجیتال به آنها این اجازه را می‌دهد تا با گام‌هایی استوارتر به سمت اهداف تجاری خود حرکت کنند.

استفاده درست و صحیح از ابزارها و اصول دیجیتال مارکتینگ می‌تواند در راه اندازی یک کسب و کار نقش مهمی را ایفا کند. این ابزارها، این اجازه را می‌دهند تا به صورت موثر کمپینی را مدیریت و بتوان از نتایج بهتری در کسب و کار بهره مند شد.

دیجیتال مارکتینگ به صورت مستقیم تحت تاثیر مدرن‌ترین اختراعات قرار دارد و پتانسیلی نامحدود جهت دستیابی به مقیاسی بی سابقه از مشتری‌ها را نیز در خود دارد. این پدیده، نه تنها یکی از موثرترین روش‌های توسعه و شناخته شدن یک برند است، بلکه به کسب و کار این اجازه را می‌دهد تا ارزش و شخصیت برند و یا سرویس را نیز برای مشتریان به نمایش بگذارد.

به چه کسی دیجیتال مارکتر می‌گویند؟

دیجیتال مارکتینگ یعنی بازاریابی آنلاین محصولات، برندها و خدمات مختلف با هدف افزایش میزان فروش، اعتبار، و محبوبیت آن برند. اما، از آنجایی که مفهوم بازاریابی دیجیتال بسیار وسیع است این عبارت، یک چتر مفهومی بحساب می‌آید. در نتیجه، می‌توان از طریق شناخت اصول و ابزارهای آن نیز به درکی کلی‌تر از این وازه رسید.

بازاریابی سنتی یا بازاریابی دیجیتال مسئله این است!

در گذشته تمرکز روی روش‌های سنتی بازاریابی بود، که در هر خانه‌ای برای توسعه کسب و کار زده می‌شد و امری سخت و بسیار زمان گیر بود. بزرگترین مشکل این نوع بازاریابی هدر رفتن مقدار زیادی انرژی، زمان و هزینه بود و هست.

این در حالی است که بازاریابی دیجیتال کاملا برعکس روش‌های سنتی عمل می‌کند. امروزه به دلیل مورد توجه بودن فضای اینترنت این فرصت جدید نیز به وجود آمده است که تبلیغات و بازاریابی، جایگاه خود را در این فضا پیدا کنند.

معرفی ۹ پلتفرم محبوب در دیجیتال مارکتینگ

آنالیز نتایج در دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی به روش‌های سنتی سخت و پیچیده‌تر شده است. هرچند ابزارهای بسیار زیادی برای این آنالیزها در اختیار است، اما همچنان هدر رفت اطلاعاتی زیادی در مجموعه‌ها دیده می‌شود. برخی از محبوب‌ترین این پلتفرم‌ها عبارتند از:

 • فیسبوک (Facebook)

فیسبوک بزرگترین شبکه اجتماعی حاضر در اینترنت است. هم از نظر تعداد کاربر و هم از لحاظ محبوبیت. با بیش از 12 سال اداره و پشتیبانی مستمر، نزدیک به 1.6 میلیارد نفر کاربر فعال در ماه را جمع آوری کرده است. این امر، این شبکه را به یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای اتصال مردم از سراسر جهان به یک کسب و کار تبدیل کرده است. تخمین زده می‌شود که بیش از یک میلیون کسب و کار کوچک و متوسط از این پلتفرم برای تبلیغ بیزینس استفاده می‌کنند.

 • توییتر (Twitter)

شاید این چنین به نظر برسد که محدود کردن پست‌ها به 140 کاراکتر هیچ راهی برای تبلیغ کسب و کار باقی نمی‌گذارد. اما با وجود این محدودیت، کاربر با فعالیت در این شبکه اجتماعی محبوب به نتیجه دلخواه می‌رسد.

 • لینکدین (LinkedI)

لینکدین براحتی محبوب‌ترین شبکه اجتماعی برای تبلیغات حرفه‌ای کسب و کارها در حال حاضر هست. این سایت با 24 زبان زنده دنیا و با بیش از 400 میلیون کاربر عضو شده در دسترس است. LinkedIn مناسب کسانی است که دنبال ارتباط با شرکت‌ها ، صنایع و کسب و کارهای مشابه هستند.

 • گوگل پلاس (Google+)

پس از توییتر، فیسبوک و لینکدین شبکه اجتماعی Google+ محبوب‌ترین شبکه محسوب می‌شود. ارزش سئو و بهینه سازی این شبکه برای سایت‌ها، آن را تبدیل به یک شبکه متفاوت و ضروری برای هر کسب و کار کرده است. تا کنون بیش از 420 میلیون کاربر جذب کرده است.

 • Reddit

این یک شبکه اخبار و سرگرمی اجتماعی است که کاربران در آن قادر به اشتراک لینک‌ها و متون هستند. همچنین به واسطه سیستم رای گیری برای پست‌ها کاربران قادر هستند رتبه مطلب خود را در بین دیگر پست‌های همرده مشاهده کنند مطالب با بیشترین امتیاز مثبت در بالای صفحه اصلی هر بخش نمایش داده می‌شود و اکنون بیش از 36 میلیون کاربر عضو شده و 231 میلیون بازدیدکننده ماهانه دارد.

 • Snapchat

اسنپ چت یک اپلیکیشن پیام رسان تصویری است که تاکنون موفق به جذب 100 میلیون کاربر شده است. بیش از 18 درصد کاربران تمام شبکه‌های اجتماعی از اسنپ چت استفاده می‌کنند.

 • YouTube

یوتیوب، بزرگترین و محبوب‌ترین شبکه اجتماعی برای تماشا و به اشتراک گذاری ویدئو است. این شبکه بیش از 1 میلیارد بازدید ماهانه دارد و دومین موتور جست و جوی پرطرفدار اینترنت پس از گوگل محسوب می‌شود.

 • Instagram

اینستاگرام، یک شبکه اجتماعی تصویری و متعلق به فیسبوک است. هم اکنون بیش از 500 میلیون کاربر فعال دارد. بیشتر کاربران از این شبکه برای ارسال اطلاعات خود همچون مسافرت، فشن، غذا، هنر و موضوعات مشابه استفاده می‌کنند. همچنین خاصیت منحصر بفرد این پلتفرم وجود فیلترهایی خاص برای ادیت تصاویر و ویدئوها است. تقریبا بیش از 95 درصد کاربران اینستاگرام از فیسبوک نیز استفاده می‌کنند. اینستاگرام از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران است.

 • BizSugar

BizSugar یک شبکه اجتماعی و یک منبع مناسب برای صاحبان کسب و کارهای کوچک، کارآفرینان و مدیران است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد به اشتراک ویدیوها، مقالات، پست‌های وبلاگی و .. با دیگر کاربران بپردازند. همچنین به کاربران اجازه می‌دهد که مطالب دیگر کاربران را ببینند و به آنها امتیاز دهند.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال

 • بهینه سازی برای موتور جست و جو (SEO)

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد. همگی آنها یک معنی دارند و می‌توان آن را به صورت زیر تعریف نمود:

فرایندی است که در طی آن تلاش می‌شود با بهبود دادن محتوا و مطالب، یک سایت جایگاه بالاتری در صفحه جست و جوی گوگل به خود اختصاص دهد که اختصارا با نماد (SERPs) نیز نمایش داده می‌شود.

این روش باعث افزایش ورود ترافیک به یک سایت شده که به همراه آن اعتبار و ارزش برند نیز تقویت می‌شود. در حقیقت این وظیفه SEO است که حجم عظیمی از ترافیک ارگانیک را با استفاده از روش‌های خلاقانه و تکنیکال به سمت سایت هدایت کند.

عناصری که باعث بهبود SEO می شوند عبارتنداز:

 • سرعت بالای پیج
 • وجود محتوایی کاربردی و اصلی
 • لینک فیلم و کلیپ
 • بهینه سازی کلمات به صورتی که در راستای ارزش‌ها و شخصیت برند در یک سایت به همراه جوی دوستانه پیاده سازی شوند

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEO)

Search Engine Marketing که به صورت اختصار SEM نامیده می‌شود، برای خیلی از افرادی که در اینترنت فعال هستند مفهومی هنوز ناشناخته و مبهم دارد و بسیاری فکر می‌کنند که همان SEO است. ولی Search Engine Marketing و SEO تفاوت زیادی باهم دارند. بر خلاف SEO که در آن تلاش شده تا ترافیک ارگانیک به سمت یک برند و یا سرویس بیاید، در SEM سعی شده با هزینه کردن برای تبلیغات در کمپین مارکتینگ این هدف به واقعیت تبدیل شود.

به عبارتی دیگر، در SEM باید بابت ترافیکی که سمت برند می‌آید هزینه‌ای پرداخت کرد (مانند PPC). ادغام کردن SEO و SEM می‌تواند به طرز فوق العاده‌ای باعث تاثیر موثر در یک کمپین مارکتینگ شود.

همچنین باید در نظر داشت که SEO به مدت زمانی حداقل ۶ ماه احتیاج خواهد داشت تا تاثیر خود را نشان دهد ولی SEM می‌تواند این فرایند را به شدت کوتاه‌تر کند. البته به عقیده اکثریت این سرعت همیشه مفید نخواهد بود؛ زیرا در SEM تنها چند ثانیه برای جلب رضایت بازدیدکنندگان سایت زمان وجود دارد.

تبلیغات بر اساس کلیک (pay per click)

در تبلیغات PPC و یا تبلیغات کلیکی، فرد تبلیغ کننده باید به ازای هر بار که یک کاربر بر روی تبلیغ کاری او کلیک کرده است هزینه‌ای پرداخت کند. یکی از رایج ترین انواع این تبلیغات PPC، جست و جوی پولی تبلیغات است. زمانی که یک کاربر به دنبال خرید یک محصول و یا سرویس است نمایش داده می‌شود.

استفاده از روش PPC یکی از پرطرفدارترین روش‌های تبلیغات آنلاین است. برای مثال تبلیغات گوگل ادز (Google Adwords) که در نتایج جستجو ظاهر می‌شود از سیستم PPC استفاده می‌کند.

اما باید توجه داشت که این روش تنها زمانی موثر هست که به خوبی بر روی کیفیت وب سایت و نیز بهینه سازی خدمات کار کرده تا کلیک کردن‌ها به جذب مشتری ختم شود. پس برای استفاده بهینه از این نوع تبلیغات حتما باید به یک سری از فاکتورها دقت کرد از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسم جذا
 • وب سایت پر سرعت
 • در دسترس بودن اطلاعات
 • به نمایش گذاشتن رزومه‌ای موفق

شرکت دانا و توانا مفتخر است بهترین خدمات دیجیتال مارکتینگ را به مشتریان خود ارئه بدهد.

دیجیتال مارکتینگ , Digital Marketing, آژانس تبلیغات و بازاریابی لاوان, اینستاگرام, اینفوگرافیک, بازاریابی دیجیتال, بازاریابی محتوا, تبلیغات آنلاین, تلگرام, دیجیتال مارکتینگ, سئو, کمپین تبلیغاتی, گوگل ادوردز