کاربرد تگ های هدینگ در سئو سایت

توجه داشته باشید که تگ های h1 تا h6 در سئو و بهینه سازی سایت بسیار اهمیت دارند و برای فهماندن قسمت‌های مهم سایت به موتورهای جست و جو از این تگ‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد تگ های هدینگ در سئو سایت

شما در حال خواندن مقاله"اهمیت تگ های هیدینگ (Heading) H3، H2، H1 در سئو سایت" هستید. با بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ در تهران همراه باشید تا در ادامه بدانیم چرا مهم ترین تگ در تگ های هدینگ(heading) تگ h1 و کم اهمیت ترین تگ در بین تگ های هدینگ ، تگ h6 است.

آیا نیاز به سئو و بهینه سازی سایت دارید؟

هم اکنون با 09128981231 تماس بگیرید.

معرفی تگ h1 تا h6

از تگ های h1 تا h6 برای ایجاد یک تیتر یا عنوان در HTML استفاده می‌شود، به این تگ‌ها ، تگ‌های heading گفته می‌شود و در دسته‌ی تگ ‌های قالب بندی متن جای می‌گیرند. یکی از عوامل مهم در سئوی وب سایت ها، استفاده صحیح از تگ های h1 تا h6 یا همان تگ های هدینگ است. مهم ترین تگ عنوان ,تگ H1 و کم اهمیت ترین تگ H6 می باشد.

چگونگی استفاده از این تگ ها علاوه بر اینکه مطلب شما را مرتب می کند، یاعث می شود الگوریتم های گوگل، رتبه بهتری به وب سایت شما بدهند. برای استفاده از این تگ ها، باید اصول و قواعدی را رعایت کنید. برای استفاده صحیح از تگ های h1 تا h6 در این مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از تگ های H1 تا H6 (تگ های هدینگ) در سئو

تگ های h1 تا h6 بر اساس درجه اهمیت در شش سایز (h1 , h2 , h3 , h4 , h5 , h6) استفاده می‌شوند و درجه اهمیت از h1 به h6 کاهش می‌یابد یعنی تگ h1 دارای بیشترین اهمیت و تگ h6 دارای کمترین اهمیت از دید موتورهای جست و جو است پس سعی کنید در استفاده از تگ ها در طراحی وبسایت خود نهایت دقت را داشته باشید.

تگ های هدینگ Heading در سئو و نکاتی برای بهینه کردن تگ های H1 تا H6

در این پست می خواهیم به اهمیت استفاده از تگ های هدینگ (heading) در بهبود سئو سایت اشاره کنیم. تگ های عنوانبندی، تگ های تیتر، تگ های هدینگ را در ترجمه عبارت Heading Tags به کار برده اند. دلیل آنکه از بین تمام تگهای موجود در HTML این تگ ها را برای بررسی مستقل در یک مقاله انتخاب کرده ایم این است که این تگ ها علاوه بر این که وظیفه ایجاد سرتیتر در صفحات سایت را بر عهده دارند، ساختار سایت را نیز شکل می دهند. یعنی آنکه شما با استفاده از سرتیترها تنها به محتوای خود استایل نمی دهید بلکه جایگاه هر بخش از محتوا از نظر اعتبار را هم مشخص می کنید. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعریف تگ های هدینگ Heading tag

یکی از سایت های معتبر آموزش HTML سایت W3Schools است. در این سایت تگ های هدینگ به این صورت تعریف شده است:

تگ های H1 تا H6 برای تعریف سرتیتر های یک سند وب به کار می روند.

با توجه به تعریف سایت W3Schools تگ H1 اولین تگ، در مجموعه تگ های سرتیتر می باشد. این تگ از تگ های ضروری بوده و هر صفحه از سایت باید یک تگ H1 داشته باشد. تگ H1 در صفحه تعیین کننده عنوان صفحه خواهد بود. در سئو توصیه می شود که محتوای تگ H1 و تگ Title یکسان باشند. و یا بیشترین ارتباط را با یکدیگر داشته باشند.

تگ H6 آخرین تگ از این سری بوده و کمترین اهمیت را دارد. توجه داشته باشیدکه قرار دادن کل محتوای صفحه در یکی از این تگ ها کار اشتباهی است و گوگل ممکن است چنین کاری را با جریمه همراه کند. تیترها وظیفه مشخص کردن موضوع مطلبی را که بعد از آنها قرار می گیرد را به عهده دارند.

تگ H1 باید عنوان اصلی یا تیتر اصلی صفحه باشد و بعد از آن هم به ترتیب تگ های H2 و H3 و الی آخر درج می شوند. تگ H1 معمولاً بزرگترین و ضخیم ترین فونت در میان سایر تگ های تیتر را دارد و تگ H6 نیز معمولاً کوچکترین و نازکترین فونت را در این بین خواهد داشت.

موتورهای جستجو از تگ های هدینگ Heading برای تعیین فرمت محتوای صفحه و دسته بندی محتوا صفحه استفاده می کنند. همچنین موتورهای جستجو برای ایندکس کردن ساختار صفحه از تگ های هدینگ Heading استفاده می کنند. تگ های هدینگ به کاربران نیز در درک محتوای صفحه کمک می کنند. به عبارت دیگر تگ های هدینگ Heading ساختار صفحه را نمایش می دهند.

چگونه از تگ های هدینگ Heading برای سئو استفاده کنید

به جز موارد مربوط به طراحی سایت هنگام استفاده از تگ های هدینگ Heading باید به موارد موثر در سئو نیز توجه داشته باشید.

هدف استفاده از تگ های هدینگ Heading

هدف اصلی استفاده از تگ های هدینگ Heading دسته بندی محتوای سایت با هدینگ های متفاوت است (H1-H6). کاربران درصورتی که سایت شما از هدینگ ها Heading به درستی استفاده کرده باشد راحتتر با سایت ارتباط بر قرار می کنند. و کاربران برای دریافت موضوع محتوای صفحات سایت شما کافیست که سرتیتر قسمت های مختلف را بخوانند.

نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشت این است که تگ H1 از همه تگ ها مهم تر بوده و وظیفه آن این است که به مخاطب بگوید که محتوای صفحه بطور کلی در باره چه موضوعی است.

تعیین ساختار درختی صفحات توسط هدینگ ها

ساختار درختی در صفحه شما به معنی آن است که تگ H1 باید در ابتدای صفحه درج شود و تگ H2 بعد از آن و سپس تگ H3 و به همین ترتیب تگ های H4 و H5 وH6 برای آنکه بتوان از مزایای تگ های تیتر در سئو استفاده کرد. باید از این ساختار تبعیت کنید.

کلمات کلیدی در تگ های هدینگ Heading

کلمات کلیدی اولین اولویت در سئو داخلی صفحات سایت است. هر سئو کاری به خوبی می داند که قبل از هر کاری بر روی سئو سایت باید تحقیق کلمات کلیدی را به انجام رساند. پس از یافتن بهترین کلمات کلیدی برای محتوای صفحات خود باید این کلمات کلیدی را طبقه بندی کنید و براساس میزان اهمیت و ارتباط هر کدام با کلمه کلیدی اصلی مد نظر در صفحه میزان تمرکز بر روی هر کدام از کلمات کلیدی را مشخص نمایید. یکی از توصیه های مهم در این مبحث این است که کلمه کلیدی اصلی صفحات را در متا تگ عنوان و تگ H1 به کار ببرید. توجه داشته باشید که در متا تگ توضیحات نیز بهتر است از کلمه کلیدی استفاده نمایید. طبقه بندی کلمات کلیدی برای آنکه به توان در هنگام تولید محتوا برای ایجاد تمرکز بر روی آنها برنامه ریزی کرد نیز اهمیت بالایی دارد.

تعداد استفاده از تگ های هدینگ Heading مخصوصاً تگ H1

تگ H1 مانند سرمقاله صفحات یک روزنامه است که در زیر آن اخبار مرتبط با آن درج شده و زیر مجموعه های مرتبط به خبر اصلی با فونتی کوچکتر بخش های مختلف خبر اصلی را از هم جدا می کنند. در وب سایت ها نیز باید از یک تگ H1 برای عنوان اصلی صفحه استفاده کرد. میزان استفاده از سایر تگ های هدینگ بستگی به ساختار صفحات شما دارد. مثال: عنوان یک صفحه "سئو حرفه ای" است و با تگ H1 مشخص می شود. در ادامه در بخشی از صفحه عنوان ""تگ های تیتر و میزان اثر آنها بر سئو" را دارید که با تگ H2 مشخص می شود و در زیر این قسمت نیز عنوان "نحوه به کار گیری تگ H1" را دارید که این عنوان با تگ H3 مشخص خواهد گردید.

تگ H1 در نسخه نهایی Html5

در HTML5 شما اجازه دارید که بیش از یک تگ H1 به کار ببرید. در نسخه های قبلی HTML تگ H1 در بالای صفحات در کنار لوگوی سایت قرار می گرفت. و کاربران باید تنها از یک تگ H1 در یک صفحه استفاده می کردند. اما این قوانین در HTML5 تغییر کرد. مثال : شما در ابتدای صفحه از تگ H1 استفاده کرده و سایر بخش های محتوای اصلی خود را به ترتیب با همان اصولی که قبلاً ذکر شد ادامه می دهید. اما در انتهای مقاله شما می خواهید خلاصه ای از مقاله دیگر را در مقاله خود درج کنید. و یا در سمت چپ مقاله خود یک ساید بار Sidebar داشته باشید. هر کدام از این بخش ها می توانند یک تگ H1 جداگانه برای خود داشته باشند، گوگل هر کدام از این H1 ها را عنوان اصلی آن بخش در نظر خواهد گرفت.

تگ H2 را حذف نکنید

یکی از اشتباهات رایج در سئو داخلی حذف تگ H2 و استفاده از تگ H3 به جای آن است. توجه داشته باشید که برای جریمه نشدن توسط گوگل کافیست که تگ های هدینگ Heading صفحه باهم در ارتباط باشند. و برای بهینه کردن تگ ها شما می توانید بخشی از کلمات کلیدی یا خود کلمات کلیدی را در تگ های هدینگ Heading به کار ببرید. اما درصورتی که عناوین شما فاقد کلمات کلیدی باشند. مشکلی از نظر سئو ندارید و نیازی به حذف تگ H2 برای جلوگیری از آسیب دیدن سئو سایت نیست. گوگل به خوبی می داند که نمی توان در همه عناوین صفحه از کلمات کلیدی استفاده کرد.

مزایای استفاده ازتگ های h1 تا h6

بهبود تجربه کاربری

اگر از تگ های هدینگ استفاده نکنید، زمانی که کاربر به سایت شما وارد می شود. یک متن طولانی بدون هیچ عنوان و تیتری را مشاهده خواهد کرد. قطعا عدم وجود تیتر در محتوای یک صفحه، حس خوشایندی به کاربر نخواهد داد. چرا که کاربران با ورود به سایت، قبل از هرکاری، تیترها و عنوان های سایت را مطالعه کرده تا مطمئن شود به مطلب مورد نظر خود در آن وب سایت دست خواهد یافت. در واقع کاربر با خواندن تیترها، قادر است قسمت مورد علاقه خود را در متن مطالعه کند.

با استفاده از تگ های h1 تا h6 تجربه ی کاربر را بهبود بخشید

بهبود سئوی سایت با استفاده از تگ های h1 تا h6

ربات ها و الگوریتم های موتورهای جستجو، برای رتبه بندی بهتر سایت ها، ارتباط تیتر و عنوان های صفحات وب سایت را با محتوای آن صفحه بررسی می کنند. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان و تیترهای محتوا، تأثیر بیشتری در محتوای سایت دارد. شما با قرار دادن کلمات کلیدی در تیتر و عنوان صفحه، به ربات های گوگل و سایر موتورهای جستجو، موضوع محتوای خود را اعلام می کنید. البته استفاده بی ربط از کلمات کلیدی در عنوان محتوا علاوه بر اینکه باعث جریمه شدن سایت شما توسط گوگل می شود، مطلب را برای کاربر نامفهوم جلوه می دهد و باعث می شود کاربر سردرگم شود و صفحه را ترک کند.

همانطور که گفته شد تگ h1 بین سایر تگ های هدینگ ، از اهمیت بیشتری برخوردار است. اما اهمیت تگ h1 در چیست؟ نحوه استفاده از تگ h1 چگونه است؟ نداشتن تگ h1 در سایت چه خطراتی برای سئوی وب سایت شما دارد؟ در ادامه این مطلب پاسخ این سوالات را دریافت خواهید کرد.

اهمیت تگ h1 بین تگ های هدینگ

تگ h1 معمولا بزرگ ترین و مهم ترین تیتر در صفحات وب سایت است. تگ h1 برای معرفی محتوای اصلی صفحه نوشته می شود. در واقع با نوشتن عنوان با استفاده از تگ h1 شما محتوای آن صفحه را در یک عبارت یا جمله به طور کامل معرفی کرده اید. استفاده از این تگ ممکن است طولانی مانند یک جمله و یا یک عبارت کوتاه باشد. بنابراین یکی از مهم ترین قسمت ها در طراحی یک صفحه از یک وب سایت نوشتن یک عنوان با استفاده از تگ h1 می باشد چرا که وجود تگ h1 علاوه بر بهبود تجربه کاربری، باعث بهبود سئوی سایت و تأیید ربات های گوگل می شد.

از بین تگ های h1 تا h6 ، تگ h1 حتما باید در صفحات سایت استفاده شود

آموزش استفاده از تگ h1

اگر تا کنون در وب سایت خود محتوایی منتشر کرده اید، احتمالا از تگ h1 در آن استفاده کرده اید. هرچند ممکن است از آن مطلع نباشید. اگر برای طراحی و مدیریت وب سایت خود از سیستم های مدیریت محتوایی مثل وردپرس استفاده می کنید، باید بدانید این سیستم ها به صوزت پیش فرض از تگ h1 در صفحات وب سایت شما استفاده می کند. در استفاده از تگ h1 باید به وجود کلمات کلیدی در آن اهمیت دهید. اگر می خواهید از وجود تگ های h1 در صفحات سایت خود مطمئن شوید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • صفحه ای از وب سایتتان را باز کنید.
 • کلیدهای Ctrl و U را از صفحه کلید خود فشار دهید.
 • در صفحه باز شده که شامل کدهای Html وب سایت شما است، کلیدهای Ctrl و F را فشار دهید.
 • در کادر کوچکی که باز شده h1 را جستجو کرده و اگر در بین کدهای html سایت شما، h1 پیدا شد، به این معنی است که شما در آن صفحه از وب سایتتان از تگ h1 استفاده کرده اید.

نداشتن تگ h1 در سایت

مقاله بدون تگ h1 مانند روزنامه ای است که برای مطالبش عنوان و تیتری وجود ندارد. همچنین کاربری که وارد صفحه بدون تگ h1 می شود، متوجه نمی شود که آن محتوای صفحه درباره مطلب مورد نظر او می باشد یا خیر! علاوه بر این همانطور که گفته شد یکی از مواردی که توسط الگوریتم ها و ربات های موتور جستجو بررسی می شود، h1 است. بنابراین عدم وجود آن می تواند به سئوی وب سایت شما لطمه وارد کند.

نکات مهم در استفاده از تگ های h1 تا h6

 • در استفاده از تگ های h1 تا h6 دقت کنید که بهتر است ترتیب استفاده از آن ها رعایت شود. عنوان اصلی صفحه را h1 ، تیترهای مطلب را h2، تیترهای فرعی محتوا را h3 قرار داده و به همین ترتیب از سایر تگ های h1 تا h6 استفاده کنید. زمانی شما می توانید از تگ h3 در متن خود استفاده کنید که پیش از آن تگ h2 را به کار برده باشید. موضوعی که در زیر تگ h3 توضیح داده می شود باید مرتبط و یا زیرمجموعه از تگ h2 باشد.
 • از تگ h1 تنها یک بار و از سایر تگ های هدینگ به تعداد دلخواه می توانید استفاده کنید. البته شما می توانید از تگ h1 چند بار در یک صفحه استفاده کنید. اما همانطور که گفته شد، عنوانی که با استفاده از تگ h1 نوشته می شود، موضوع اصلی محتوا را به کاربران و موتورهای جستجو نشان می دهد و در واقع مانند تیتر اصلی روزنامه عمل می کند. پس بهتر است برای نوشتن تیترهای داخل متن از سایر تگ های هدینگ استفاده کنید.
 • هنگام نوشتن تگ h1 بهتر است عنوان منحصر بفردی را انتخاب کنید.
 • در نوشتن عنوان و تیترهای محتوا، کلمات کلیدی خود را در تگ های h1 تا h6 جای دهید.
 • عبارت نوشته شده در تگ های h1 تا h6 حتما باید مفهوم بوده و کاربر را در بهتر خواندن محتوا راهنمایی کند. نامفهوم بودن عنوان و تیترها باعث سردرگمی و دلزدگی کاربر می شود.
 • در نوشتن عنوان ها خلاقیت داشته باشید. توجه کنید که در نوشتن تگ های h1 تا h6 نیازی نیست حتما از عبارت های کوتاه استفاده کنید. استفاده از جملات سوالی، گاهی بهترین انتخاب برای نوشتن عنوان ها و تیترهای صفحات وب سایت شما می شوند.
 • معمولا تگ h1 همان عنوانی است که در صفحه نتایج جستجوی گوگل دیده می شود. بنابراین طولانی بودن این عنوان ممکن است باعث شود به صورت کامل در صفحه نتایج جستجو دیده نشود. این موضوع علاوه بر اینکه کاربر را از مشاهده کامل عنوان محروم می کند، باعث می شود از محبوبیت وب سایت شما نزد ربات های موتور جستجوی گوگل، کاسته شود.
 • اگر چه اهمیت تگ های h2، h3 و… در سئو کمتر از تگ h1 است. اما نمی توان تأثیر آن ها را انکار کرد و استفاده از آن ها نیز در صفحات وب سایت توصیه می شود.
 • اگر از سیستم مدیریت محتوا یا CMS برای راه اندازی وب سایتتان استفاده می کنید، باید بدانید که این سیستم ها، برای تگ های هدینگ ، اندازه ای استاندارد تعریف کرده اند و شما می توانید با استفاده از کدها CSS این اندازه ها را تغییر دهید.
 • استفاده صحیح از تگ های h1 تا h6 در سئو از اهمیت زیادی برخوردار است.

نحوه اعمال تگ های هدینگ در سئو

نحوه اعمال تگ های هدینگ در سئو


نحوه اعمال تگ های هدینگ در سئو درست همانند عنوان های کتاب است. اگر به فهرست مطالب یک کتاب نگاه کنید می توانید کاملا الگو برداری نمایید. هر صفحه از سایت یک تگ h1 دارد که موضوع اصلی را در بر می گیرد. این موضوع اصلی همانند اسم یک کتاب است که بیان کننده موضوع کتاب است. سرتیترهای بعدی را می توانید در تگ h2 و h3 قرار دهید.

درست همانند فهرست یک کتاب که به عنوان های ریزتر تقسیم می شود. تگ h2 را مثل اسم فصل های کتاب و h3 را همچون پاراگراف های موجود در هر فصل تصور کنید. تگ های بالاتر اهمیت کمتری برای گوگل دارند. اما اگز از ان ها استفاده کردید اشکالی ندارد. سعی کنید تگ ها را به تریتب به کار ببرید و بیش از حد اعمال نکنید.


کاربرد تگ هدینگ در سئو

کاربرد تگ هدینگ در سئو


کاربرد تگ هدینگ در سئو به جهت درکی که موتورهای جستجو از آن دارد، بسیار بالاست. موتورهای جستجو و از جمله گوگل، کلمات و عباراتی را که داخل تگ های هدینگ گذاشته اید، به عنوان موضوع مطلب تشخیص می دهند. از این رو در بحث سئو سایت و بهینه سازی موتور جستجو، کلمات و عبارت پراهمیت را از این تگ ها بی نصیب نکنید. بدین منظور کلمات کلیدی سایت و مطلب خود را داخل تگ هدینگ قرار دهید.

کاربرد تگ های هدینگ در سئو سایت انقدر بالاست که لازم است برای آن ها از کلمات کلیدی برای گرفتن رنکینگ در گوگل استفاده کنید.

روش صحیح استفاده از سر برگ ها

در بسیاری از صفحات سایت ها معمولا فقط از تگ های H2، H1 و H3 استفاده می شود. و کمتر کسی از تگ های H5، H4 و H6 استفاده می کند. اما این دلیلی بر اشتباه بودن استفاده از این تگ ها نیست و اگر بتوانید ساختار صحیحی برای عنوان ها و زیر عنوان ها بسازید می توانید از تمامی تگ های هیدینگ در متن خود استفاده کنید.

روش صحیح استفاده از سر برگ ها
تاثیر تیتر بندی در بهبود سئو

تاثیر تیتر بندی در بهبود سئو

بعضی ها معتقدند استفاده از کلمات کلیدی در تیتر بندی ها (همان هیدینگ ها) می تواند در سئو سایت موثر باشد.

همه می دانند برای رتبه بندی بهتر کلمات کلیدی هدف، نیاز به تولید محتوا و جلب رضایت کاربر است. در واقع کلیدواژه های هدف باید با چگالی مناسب در طول متن، مقدمه متن و هیدینگ ها استفاده شوند.
البته باید این را هم به شما بگویم. هیدینگ ها عامل اصلی کسب رتبه یک صفحه نیستند اما از آن جایی که باعث درک بهتر متن توسط کاربر و صد البته گوگل می شوند، می توانند به صورت غیر مستقیم روی سئو تاثیرگذار باشند.

تگ های عنوان گذاری : H1، H2 – چگونه و چرا باید از آنها استفاده کرد؟

چگونه از المان های اچ تی ام ال H1 – H6 به درستی استفاده نماییم؟ , نحوه کامل استفاده صحیح از تگ های H1 تا H6 - طول تگ H1 باید چقدر باشد؟ , تگ های هدر (H1-H6) چیست؟ , چگونه هدینگ ها (تیترها) را سئو کنیم؟ , تگ های هدر (هدینگ) چیست؟ , از تگ های هدر (Header Tags) چگونه در سئو سایت استفاده کنیم؟ , چگونه با تگ H یا هدینگ سایت را سئو کنیم ؟ , آموزش استفاده از تگ هدینگ و تاثیر آن‌ها بر سئو چگونه است؟ , آموزش استفاده صحیح از تگ های H1 تا H6 در بهینه سازی سئو سایت چطور است؟ , آیا تگ های Heading در نتایج موتورهای جستجو تأثیر دارد؟ , نحوه استفاده بهینه از Heading ها (تگ های h1,h2,..) در سئو چگونه امکان پذیر است؟ , تگ های هدینگ چه نقشی در سئو مقالات دارند؟

برچسب های و تگ های هدینگ در سئو , هدینگ در سئو 2013 , هدینگ در سئو 2010 , هدینگ در سئو 2016 , هدینگ در سئو چیست , هدينگ در سئو , هدینگ در سئو 2007 , تنظیمات هدینگ در سئو , تنظیمات هدینگ در سئو 2016 , حذف هدینگ در سئو , هدینگ , هدینگ چیست , هدینگ زدن در سئو , هلدینگ دریک , هدینگ در محتوا , هدینگ فارسی در سئو , هدینگ متفاوت در سئو , هدینگ ها در سئو , ساب هدینگ چیست , تگ هدینگ چیست , آموزش هدینگ در سئو 2013 , تنظیمات هدینگ در سئو 2013 , تعریف هدینگ در سئو 2013 , تنظیم هدینگ در سئو 2013 , شماره گذاری هدینگ در سئو 2013 , نحوه هدینگ زدن در سئو , حذف هدینگ ها در سئو , شماره گذاری هدینگ ها در سئو , تنظیم هدینگ ها در سئو , اصلاح هدینگ ها در سئو , تنظیمات هدینگ ها در سئو , کار با هدینگ ها در سئو , استفاده از هدینگ ها در سئو , نحوه شماره گذاری هدینگ ها در سئو می باشد.