Does Google AdWords Affect SEO? Does google ads help Google SEO? Google Adwords Impact on SEO

مقایسه سئو (SEO) و تبلیغات در گوگل ادوردز (Google AdWords)

سئو (SEO) بهتر است یا تبلیغات در گوگل (Google AdWords)

آیا گوگل ادوردز (Google AdWords) بر سئو (SEO) اثر می گذارد؟ آیا تبلیغات گوگل (گوگل ادوردز) به سئو کمک می‌کند؟ تاثیر گوگل ادوردز بر سئو سایت. آیا تبلیغات در گوگل یا همان گوگل ادوردز می تواند به سئو سایت کمک کند؟ مقایسه سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز . سئو بهتر است یا تبلیغات در گوگل؟

بهینه‌سازی سایت یا سئو چیست؟

سئو SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization و یکی از روشهای متداول دیجیتال مارکتینگ در جهت بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو و افزایش کمیت و کیفیت بازدیدکنندگان سایت و معرفی محصولات و خدمات شما از طریق بازدید طبیعی موتورهای جستجو گوگل، بینگ، یاهو و … است.

به زبان ساده، سئو ( یا با تلفظ صحیح اس ای او) مجموعه ای از تکنیک ها و دستورالعمل هاست که سبب می شود رتبه سایت شما در کلمات کلیدی خاص بهبود یابد و برای شما افزایش بازدیدکننده و در نتیجه رونق کسب کارتان را بهمراه دارد.

تبلیغات گوگل یا ادوردز چیست؟

گوگل ادوردز یا گوگل ادز سیستم تبلیغاتی شرکت گوگل است که شما با پرداخت هزینه‌ای مشخص، یک کمپین تبلیغاتی در گوگل برای خود راه‌اندازی می‌کنید که در قبال آن، گوگل سایت شما را بالاتر از سایر نتایج جستجو، حتی در رتبه اول قرار می‌دهد. از آن پس، به ازای هر کلیکی که کاربران بر روی لینک سایت شما می‌کنند، از حساب شما مبلغ مشخصی کسر خواهد شد.

بعضی از مدیران وبسایت ها فرصت کافی برای انجام عملیات سئو و بهینه سازی وبسایت خود ندارند و یا قصد دارند در کوتاه‌مدت آمار خود را افزایش دهند. بنابراین ترجیح می‌دهند از تبلیغات گوگل استفاده کنند. چرا که با تبلیغات گوگل دیگر نیازی به بهینه‌سازی سایت و صبر کردن برای مشاهده لینک خود در صدر نتایج جستجو ندارید. البته همانطور که می‌توانید حدس بزنید، در نهایت این روش هزینۀ بیشتری نسبت به سئو خواهد داشت.

تبلیغات گوگل چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

همیشه نظرات متفاوتی در مورد تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو و رتبه بندی یک سایت در نتایج جستجو، وجود داشته است. افرادی تصور می کنند که با راه اندازی کمیپن گوگل ادوردز و پرداخت پول به گوگل، وب سایت شان به طور معجزه آسایی در نتایج جستجو طبیعی رتبه بهتری می گیرد. این باور، اگر 100% اشتباه نباشد، 99% اشتباه است. خرید جایگاه از طریق تبلیغات گوگل نمی تواند وضعیت سئوی سایت شما را بهبود بخشد.

دو مزیت اصلی تبلیغات در گوگل :

1. افزایش جستجوهای نام برند شما

تبلیغات گوگل باعث می شود که نام وب سایت ما در بین سایت های برتر زمینه کسب و کارتان قرار بگیرد و همین دیده شدن سایت تان در صدر نتایج جستجو، باعث می شود که نام و برند شما در ذهن جستجوگران باقی بماند و در آینده، آنها از نام تجاری شما در جستجوهایشان استفاده کنند و یا آدرس وب سایت شما را به صورت مستقیم در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنند. چنین جستجوهایی سبب اعتبار بیشتر وب سایت تان برای گوگل می شود.

در حقیقت یکی از مهمترین فاکتورهای تبلیغات در گوگل و تاثیرات آن بر سئو وبسایت ها همین عامل است. عاملی که باعث می شود نام تجاری شما در بین مردم معتبر شناخته شود و در میان رقبای بزرگ قرار بگیرید.

2. افزایش اشتراک گذاری لینک های شما

شبکه های اجتماعی بدون شک، یکی از بزرگترین اتفاق سالهای اخیر دنیا بوده اند. از طریق همین شبکه های اجتماعی مردم به راحتی مطالب، عکسها، ویدئوها و موزیک های مورد علاقه خود را با یکدیگر به اشتراک میگذارند. در این بین، افرادی نیز هستند که وبسایت های مورد علاقه خود را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت. این افراد کسانی هستند که می توانند به برندسازی و افزایش اعتبار سایت شما کمک کنند.

درست است که شبکه های اجتماعی به صورت مستقیم بر روی سئوی وب سایت شما تاثیر ندارند، با این حال همین اشتراک گذاری و کلیک کردن می تواند منجر به افزایش ترافیک وب سایت شما شود که همین امر می تواند بر روی وضعیت سئوی سایت تان تاثیر خوبی بگذارد.

بهترین روش تبلیغاتی برای شما چیست؟

آیا باید در گوگل تبلیغ دهید یا بروی سئوی سایت خود تمرکز کنید؟ پاسخ این سوال کاملاً به نیازهای و میزان بودجۀ شما بستگی دارد. بدون شک بهترین و موثرترین روش برای بازاریابی این است که شما به صورت همزمان بر روی تبلیغات گوگل و سئوی سایت خود تمرکز کنید تا بتوانید هم در حال حاضر و هم در آینده نتایج خوبی را دریافت کنید و مطمئن باشید که به مرور زمان هزینه‌های بازاریابی شما کاهش بیابد (چرا که با موفقیت فعالیت‌های سئوی شما، احتمالاً دیگر نیازی به تبلیغات گوگل نیست).

اما اگر که بودجه کافی برای تمرکز بروی هر دو گزینه ندارید، لازم است اهداف و زمانی که دارید را به درستی مشخص کنید و بر این اساس تصمیم خود را بگیرید. آیا قصد دارید به سرعت به درآمدزایی برسید و مخاطبان جدیدی را جذب کنید؟ پس بهترین انتخاب برای شما تبلیغات گوگل است. آیا می‌خواهید مطمئن شوید که همیشه سایت شما بازدیدکنندگان جدیدی دارد و در عین حال بخواهید تا جای ممکن در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید؟ پس بهتر است که سئو را انتخاب کنید.

آیا قصد دارید برای فروش‌ فصل خود تبلیغ کنید یا آنکه بازار کار شما در زمان‌های مختلف تفاوت می‌کند، پس احتمالاً گوگل ادوردز برای شما مناسب است، چرا که می‌توانید به سرعت و بدون تاخیر برای وب‌سایت خود بازدیدکننده بفرستید و هر زمان هم که خواستید تبلیغ خود را متوقف و دوباره فعال کنید.

آیا قصد دارید یک وب‌سایت موفق و مطرح اینترنتی داشته باشید که به عنوان یک منبع اطلاعاتی ارزشمند در زمینۀ کاری شما دیده شود و همیشه آدم‌ها برای پیدا کردن جواب‌ِ سوال‌های مربوط خود به سراغ آن بیایند؟ تصمیم بسیار مناسبی است. اما بدون یک سئوی درست، اینکار چندان شدنی نخواهد بود. چرا که کاربران به نتایج طبیعی جستجو بیشتر از نتایج تبلیغاتی اعتماد می‌کنند و اینکه در نتایج طبیعی حضور داشته باشید، به اعتبار سایت شما می‌افزاید.

آیا قصد دارید فقط و فقط بروی یک کلید واژه مشخص تمرکز داشته باشید که برای شما بسیار سودآور است؟ پس بهتر است که به سراغ گوگل ادوردز بروید و تبلیغات خود را برای این کلمۀ کلیدی شروع کنید. یا شاید بخواهید در تمام کلمات کلیدی و جستجوهای مرتبط با کار خود دیده شوید و هر مطلب جدید شما به سرعت در صفحات اول جستجو نمایش داده شود؟ پس سئو انتخاب بهتر است، چرا که به سایت شما نزد گوگل اعتبار می‌بخشد.

در نهایت می‌خواهم آمار جالبی در زمینه نتایج تبلیغاتی و طبیعی جستجو را با شما در میان بگذارم. تقریباً بین 30 تا 20 درصد از کاربران در هنگام جستجو بروی نتایج تبلیغاتی کلیک می‌کنند و اکثریت آنها فقط به نتایج واقعی اعتماد بیشتری دارند (این شامل من هم می‌شود که در فضای اینترنت کارکشته هستم). اما مطمئن هستم که در ایران، درصد مذکور بیشتر است و بسیاری از کاربران حتی تفاوت میان تبلیغ و جستجوی طبیعی را تشخیص نمی‌دهند. به علاوه، اگر کسی بروی مطلب شما کلیک نکند، خب شما هم پولی پرداخت نمی‌کنید.

مقایسه سئو و تبلیغ گوگل: کدام برای شما مناسب‌ است؟

سئو و بهینه سازی سایت یکی از مرسوم‌ترین روش‌های بازاریابی برای تجارت‌های اینترنتی است و یک سرمایه‌گذاری مطمئن و طولانی‌مدت برای جذب کاربران از طریق جستجو به حساب می‌آید. اما تنها روش جذب کاربران جستجو نیست. در مقابلِ راهکار بهینه‌سازی، گزینۀ تبلیغات گوگل وجود دارد که از روش های زود بازده و سریع برای جذب مخاطبان بیشتر برای یک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی است. هر دوی این روش‌ها هم به شدّت در آمار و درآمد شما موثر هستند. چرا؟ چون کاربری که محصولات و خدمات شما را در گوگل جستجو می‌کند، یک مشتری بالقوه برایتان محسوب می‌شوید و شما با حضور پر رنگ در صفحۀ نتایج می‌توانید به راحتی او را جذب خود نمایید. همین ویژگی است که باعث تاثیر بیشتر جستجو نسبت به سایر روش‌های بازاریابی شده است. در بازاریابیِ جستجو، این شما نیستید که به دنبال مشتری می‌روید. بلکه مشتریست که به دنبال شما می‌آید. پس فقط لازم است مطمئن شوید که شما را پیدا می‌کند.

پس می‌بینید که دیده شدن در گوگل می‌تواند سود بسیار زیادی داشته باشد. حال سوال اینجاست که وقتی قصد دارید از این طریق مخاطب جذب کنید، کدام یک از دو روش مطرح شده برای شما مناسب‌تر است؟ آیا باید در گوگل تبلیغ بدهید یا فقط بروی سئوی سایت خود تمرکز کنید؟ در این مطلب سعی می‌کنیم مزایا و معایب هر دو روش را با شما در میان بگذاریم و کمک کنیم تا یک انتخاب آگاهانه در این زمینه داشته باشید. پیشاپیش امیدوارم هر دو رقیب ما (سئو و تبلیغات گوگل) برای یک مبارزۀ سخت و جان‌فرسا آماده باشند.

نتایج طبیعی جستجو و تبلیغات گوگل

قبل از هر چیز، بگذارید نگاهی به صفحۀ نتایج گوگل داشته باشیم. بله، این همان صفحه‌ای است که همه بارها آن را دیده‌ایم و به خوبی با آن آشنایی داریم. اما این صفحۀ ساده، خود دارای دو بخش متفاوت است. یک بخش تبلیغات کلیکیِ مرتبط با جستجوی شماست (که به انگلیسی Pay Per Click یا PPC نامیده می‌شوند، به معنی پرداخت به ازای هر کلیک) و یک بخش نتایج طبیعی مرتبط با آن جستجو (که در انگلیسی Organic Search یا همان جستجوی طبیعی نام دارند). بخش اول، منبع درآمد شرکت گوگل است (که شما هم با تبلیغ دادن، به مقدار آن اضافه خواهید کرد :-) ) و بخش دوم، دلیل محبوبیت گوگل (ارائه مرتبط‌ترین صفحات به ساده‌ترین شکل). برای حضور در بخش تبلیغات لازم است به گوگل پول بدهید، برای حضور در نتایج طبیعی با رتبۀ بالا لازم است که صفحه شما به جستجو مرتبط باشد و معتبر.

بهینه‌سازی سایت یا سئو چیست؟

سئو اولین مبارز این مطلب است. سئو به مجموع فرآیند‌هایی گفته می‌شود که باعث شوند محتوا و ساختار یک سایت مورد تایید موتورهای جستجو قرار بگیرد! با انجام سئو و بهینه‌سازی اصولی، موتورهای جستجوگر (مانند گوگل) علاقمندی بیشتری به سایت شما پیدا می‌کنند و بنابراین شما در نتایج جستجو، رتبه بهتری نسبت به سایر وب‌سایت‌ها پیدا خواهید کرد، میزان بازدید سایتتان افزایش پیدا می‌کند و به طبع مشتریانتان بیشتر خواهند شد و کسب درآمد برایتان ساده‌تر می‌شود. سئو در واقع معادل فارسی کلمۀ SEO هست که خود مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی [سایت] برای موتورهای جستجو می‌باشد.

تبلیغات گوگل یا ادوردز چیست؟

تبلیغات گوگل نیز دومین مبارز ماست. تبلیغات گوگل یک راه دیگر برای به نمایش در آمدن سایت شما در جستجوهای مرتبط گوگل است. در این روش، شما با پرداخت هزینه‌ای مشخص، یک کمپین تبلیغاتی در گوگل برای خود راه‌اندازی می‌کنید که در قبال آن، گوگل سایت شما را بالاتر از سایر نتایج جستجو، حتی در رتبه اول قرار می‌دهد. از آن پس، به ازای هر کلیکی که کاربران بر روی لینک سایت شما می‌کنند، از حساب شما مبلغ مشخصی کسر خواهد شد. بعضی از مدیران وبسایت ها فرصت کافی برای انجام عملیات سئو و بهینه سازی وبسایت خود ندارند و یا قصد دارند در کوتاه‌مدت آمار خود را افزایش دهند. بنابراین ترجیح می‌دهند از تبلیغات گوگل استفاده کنند. چرا که با تبلیغات گوگل دیگر نیازی به بهینه‌سازی سایت و صبر کردن برای مشاهده لینک خود در صدر نتایج جستجو ندارید. البته همانطور که می‌توانید حدس بزنید، در نهایت این روش هزینۀ بیشتری نسبت به سئو خواهد داشت.

برای آنکه بهتر متوجه نحوۀ کارکرد تبلیغات گوگل شوید، بد نیست یک مثال برای شما بیاورم. شما یک کمپین راه می‌اندازید و بودجه خود را 60 دلار تعیین می‌کنید و یک کلمۀ کلیدی برای خود مشخص می‌کنید که هزینۀ هر کلیک آن 0.2 دلار (برای آنکه لینک شما در صدر تبلیغات نمایش داده شود) است. بنابراین بر اساس این بودجۀ شما، گوگل تا 300 کلیک به لینک تبلیغ سایتتان احتصاص خواهد داد. یعنی 300 بازدید کننده برای وبسایت شما! اما پس از اتمام این بودجه اولیه، سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده نخواهد شد تا اینکه شما دوباره تبلیغات خود را از نو شروع کنید و هزینه ای به گوگل پرداخت کنید.

بهترین روش تبلیغاتی برای شما چیست؟

اکنون بیایید به سوال اصلی این مطلب پاسخ دهیم: بالاخره کدامیک از این دو مبارز (سئو و تبلیغات گوگل) پیروز میدان است؟ آیا باید در گوگل تبلیغ دهید یا بروی سئوی سایت خود تمرکز کنید؟ پاسخ این سوال کاملاً به نیازهای و میزان بودجۀ شما بستگی دارد. بدون شک بهترین و موثرترین روش برای بازاریابی این است که شما به صورت همزمان بر روی تبلیغات گوگل و سئوی سایت خود تمرکز کنید تا بتوانید هم در حال حاضر و هم در آینده نتایج خوبی را دریافت کنید و مطمئن باشید که به مرور زمان هزینه‌های بازاریابی شما کاهش بیابد (چرا که با موفقیت فعالیت‌های سئوی شما، احتمالاً دیگر نیازی به تبلیغات گوگل نیست).

اما اگر که بودجه کافی برای تمرکز بروی هر دو گزینه ندارید، لازم است اهداف و زمانی که دارید را به درستی مشخص کنید و بر این اساس تصمیم خود را بگیرید. آیا قصد دارید به سرعت به درآمدزایی برسید و مخاطبان جدیدی را جذب کنید؟ پس بهترین انتخاب برای شما تبلیغات گوگل است. آیا می‌خواهید مطمئن شوید که همیشه سایت شما بازدیدکنندگان جدیدی دارد و در عین حال بخواهید تا جای ممکن در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید؟ پس بهتر است که سئو را انتخاب کنید.

آیا قصد دارید برای فروش‌ فصل خود تبلیغ کنید یا آنکه بازار کار شما در زمان‌های مختلف تفاوت می‌کند، پس احتمالاً گوگل ادوردز برای شما مناسب است، چرا که می‌توانید به سرعت و بدون تاخیر برای وب‌سایت خود بازدیدکننده بفرستید و هر زمان هم که خواستید تبلیغ خود را متوقف و دوباره فعال کنید. برای مثال یک فروشگاه پوشاک را در نظر بگیرید. در ماه‌های نزدیک به عید، این فروشگاه مطمئناً شانس فروش بیشتری خواهد داشت و بنابراین تبلیغات گوگل می‌تواند یک روش مناسب برای جذب مشتری باشد. خبر خوب برای شما این است که تبلیغات شما حتی بالاتر از نتایج جستجوی طبیعی نمایش داده می‌شود.

آیا قصد دارید یک وب‌سایت موفق و مطرح اینترنتی داشته باشید که به عنوان یک منبع اطلاعاتی ارزشمند در زمینۀ کاری شما دیده شود و همیشه آدم‌ها برای پیدا کردن جواب‌ِ سوال‌های مربوط خود به سراغ آن بیایند؟ تصمیم بسیار مناسبی است. اما بدون یک سئوی درست، اینکار چندان شدنی نخواهد بود. چرا که کاربران به نتایج طبیعی جستجو بیشتر از نتایج تبلیغاتی اعتماد می‌کنند و اینکه در نتایج طبیعی حضور داشته باشید، به اعتبار سایت شما می‌افزاید.

آیا قصد دارید فقط و فقط بروی یک کلید واژه مشخص تمرکز داشته باشید که برای شما بسیار سودآور است؟ پس بهتر است که به سراغ گوگل ادوردز بروید و تبلیغات خود را برای این کلمۀ کلیدی شروع کنید. یا شاید بخواهید در تمام کلمات کلیدی و جستجوهای مرتبط با کار خود دیده شوید و هر مطلب جدید شما به سرعت در صفحات اول جستجو نمایش داده شود؟ پس سئو انتخاب بهتر است، چرا که به سایت شما نزد گوگل اعتبار می‌بخشد.

در نهایت می‌خواهم آمار جالبی در زمینه نتایج تبلیغاتی و طبیعی جستجو را با شما در میان بگذارم. تقریباً بین 30 تا 20 درصد از کاربران در هنگام جستجو بروی نتایج تبلیغاتی کلیک می‌کنند و اکثریت آنها فقط به نتایج واقعی اعتماد بیشتری دارند (این شامل من هم می‌شود که در فضای اینترنت کارکشته هستم). اما مطمئن هستم که در ایران، درصد مذکور بیشتر است و بسیاری از کاربران حتی تفاوت میان تبلیغ و جستجوی طبیعی را تشخیص نمی‌دهند. به علاوه، اگر کسی بروی مطلب شما کلیک نکند، خب شما هم پولی پرداخت نمی‌کنید 8-).

هزینۀ حدودی سئو و تبلیغات گوگل چقدر است؟

می‌رسیم به مهمترین سوال: هر یک از این دو چقدر برای شما هزینه (چه مالی و چه زمانی) دارد؟

از گوگل ادوردز شروع می‌کنیم. در کمپین‌های گوگل شما بر حسب کلیک هزینه پرداخت می‌کنید. حال اینکه چقدر باید پرداخت کنید، بستگی به این دارد که رقبای شما برای دیده شدن چقدر پرداخت می‌کنند. این یعنی وقتی که رقیب اصلی شما 0.15 دلار بابت هر کلیک خود پرداخت می‌کند، برای آنکه شما بتوانید در بالاترین نقطه دیده شوید، لازم است که 0.2 دلار پرداخت کنید. بنابراین میزان هزینه‌ای که هر کلیک برای شما دارد، می‌تواند متفاوت باشد. اما این را هم در نظر داشته باشید که شما یک هزینۀ کلی را پرداخت می‌کنید (در پلن‌های نوین این هزینه از 260 تا 1190 هزار تومان است. برای خواندن تعرفه‌های دقیق به صفحه تبلیغات گوگل ما مراجعه کنید.) و با توجه به نرخ کلیک خود، تعداد کلیک‌های متفاوتی قبل از حذف تبلیغ خود بدست می‌آورید. از نظر زمانی هم، ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی گوگل وقت زیادی از شما نخواهد گرفت و ظرف چند ساعت می‌توان آنها را راه‌اندازی کرد.

حال به سراغ سئو برویم. اولین مساله این است که قصد دارید کار سئو را به یک شرکت دیگر واگذار کنید یا خودتان شخصاً مسئولیت آن را به عهده بگیرید. اگر قصد داشته باشید به یک شرکت معتبر این کار را واگذار کنید که فعالیت‌های سئوی شما را به صورت اصولی پیش ببرد و با سئوی کلاه سیاه و کارهای غیر اخلاقی برای سایت شما دردسر ایجاد نکند (ممکن است گوگل شما را جریمه کند و از بین بردن همین جریمه خود نیاز به هزینۀ مالی و زمانی بسیاری دارد)، هزینه شما بسته به میزان سختی کلمه کلیدی ماهیانه و برای 5 ماه چیزی بین 300 تا 1500 هزار تومان خواهد بود و بعد از آن تنها با یک هزینه کم می‌توانید از بالا ماندن سایت خود مطمئن شوید. البته این را هم بگویم که شما باید در زمینۀ کاری خود به طور مداوم تولید محتوا کنید تا گوگل شما را به عنوان یک سایت بروز بشناسد و بتوانید در کلمات کلیدی مختلفی رتبه پیدا کنید که البته اینکار را هم می‌توانید به یک شرکت دیگر واگذار کنید.

اگر هم که خودتان قصد داشته باشید فعالیت‌های سئوی لازم را انجام دهید، سه مساله وجود دارد. در ابتدا باید چند هفته وقت بگذارید تا با معیارهای سئو، روش‌های تحقیق دربارۀ کلمات کلیدی و اصول ابتدایی کدنویسی (HTML) آشنا شوید. سپس باید به سراغ بهینه‌سازی داخلی سایت بروید و تغییرات لازم را در سایت خود اعمال نمایید. در نهایت نیز بهینه‌سازی خارجی سایت باید یک لینک‌سازی درست و اصولی انجام دهید و گاهاً لینک‌هایی را از سایت‌های واقعاً معتبر خریداری کنید. (البته این گزینه هم وجود دارد که فقط بروی لینک‌سازی تمرکز کنید.) با توجه به این مسائل، می‌توان گفت که برای انجام یک سئوی مستقل، هزینۀ شما بیشتر از نقطه نظر زمانی خواهد بود تا مالی. آن هم به شرط آنکه واقعاً در یادگیری و پیشروی سرسخت باشید و قرار نباشد بعد از چند روز از هر چه کد و آموزش سئو است، فراری شوید.

در صورتی که قصد دارید به صورت مستقل کارهای سئوی خود را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنم به سراغ سایر مقالات وبلاگ ما بروید و آموزش‌های مربوط به سئو (از پایه تا پیشرفته) را بخوانید.

اندازه‌گیری سود و تحلیل آمار برای یک انتخاب مطمئن!

شکی نیست که یک سئوی خوب بروی کلمات درست در طولانی‌مدت در ترافیک سایت شما تاثیرگذار است. در مورد تبلیغات گوگل ادوردز نیز همین موضوع صدق می‌کند. اما اگر همچنان در مورد تبلیغات گوگل شک دارید، یک راه مطمئن برای تصمیم‌گیری وجود دارد. یک کمپین کوچک (شروع کمپین‌های نوین از 260 هزار تومان است.) برای خود راه‌اندازی کنید و میزان بازدهی آن را اندازه بگیرید. حتی با صرف کمی وقت و حوصله (و استفاده از گوگل آنالیتیکس که ابزار تحلیلی گوگل است و آموزش‌های آن در وبلاگ ما وجود دارد) می‌توانید دقیقاً بفهمید که کاربرانی که از طریق تبلیغات گوگل به سایت شما آمده‌اند چقدر برایتان سود داشته‌اند و چند درصد از آنها به مشتریان شما تبدیل شده‌اند. بدین‌ترتیب، یک معیار خوب خواهید داشت تا تصمیم بگیرید که آیا تبلیغات گوگل به نفع شماست یا خیر. اگر سود خوبی از این طریق داشتید، پس شکی نیست که باید به تبلیغات خود ادامه دهید تا درآمد شما افزایش یابد. (البته آمار خوب تبلیغات واقعاً بدین معنی است که موتور جستجوی گوگل در فروش شما تاثیر خوبی دارد و حتماً باید فرآیند سئو را هم جدی‌تر بگیرید تا مطمئن شوید در طولانی‌مدت از تبلیغات گوگل بی‌نیاز خواهید شد و سود بیشتری می‌کنید. که یعنی همچنان جواب سوالمان هر دو خواهد بود! :-D)

سخن نهایی

همانطور که گفتیم، در صورتی که شما قصد نمایش پیدا کردن در نتایج جستجوهای مرتبط را دارید، باید بسته به برنامۀ بازاریابی و اهداف خود یکی یا هر دو گزینۀ سئو و تبلیغات گوگل را انتخاب کنید. سئو یک راهکار بازاریابی طولانی‌مدت است که نیاز به صبر و حوصله دارد، اما در نهایت هزینه‌های آن کمتر است و به نوعی تضمینی برای ورودی داشتن همیشگی وب‌سایت شماست. در حالی که ادوردز راهی سریع برای جذب ورودی مرتبط به وب‌سایت و افزایش فروش است، اما هزینۀ بالایی دارد.

در نهایت باید بدانید که به دلیل تحریم های بین‌المللی علیه ایران در طی سالهای اخیر، تبلیغات گوگل برای ایرانیان بسته شده و شما شخصا قادر به انجام تبلیغات در گوگل نیستید و ایجاد این تبلیغات باید به کمک یک واسطه انجام شود که بتواند به حساب‌های گوگل ادوردز دسترسی داشته باشد. شرکت نوین آمادگی دارد که اینکار را برای شما انجام دهد، تبلیغات گوگلی شما را بهینه کند و مشاوره‌های لازم را به شما بدهد

سئو بهتر است یا تبلیغات در گوگل؟


رتبه اول گوگل در عرض چند دقیقه: برای رسیدن به رتبه اول گوگل و برنده شدن در بازار رقابت اینترنتی روش هایی وجود دارد. مهمترین و شناخته شده ترین روش های رسیدن به رتبه اول گوگل، بهینه سازی سایت (سئو) و تبلیغات در گوگل می باشد.این روش ها هر یک مزایایی دارند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

صفحه اول گوگل با بهینه سازی سایت (سئو)

برخی از این روش ها مانند انجام بهینه سازی سایت (سئو) به زمان طولانی تری نیاز دارد تا رتبه شما را در سرچ گوگل به رتبه اول گوگل ارتقا دهد. ولی رسیدن به رتبه اول گوگل با سئو، ماندگارتر است و برای مدت زمان طولانی و اگر سئو ادامه داشته و روش های بهینه سازی سایت متوقف نشود، به احتمال زیاد شما همیشه در رتبه اول گوگل باقی بمانید. در صورتی که تمایل به بهینه سازی سایت خود (سئو) برای رسیدن به رتبه اول گوگل دارید، کافی است با طراحی سایت 24 تماس بگیرید و افزایش فروش اینترنتی خود را با رسیدن به رتبه اول گوگل مشاهده نمایید.

رتبه اول گوگل با تبلیغات در گوگل

اما گاهی شما زمان کافی برای رسیدن به رتبه اول گوگل را ندارید. در این صورت شما می توانید راه دوم یعنی تبلیغات در گوگل را به کار ببرید. در این صورت شما تبلیغاتی هدفمند و کم هزینه در گوگل خواهید داشت که هر یک از مشتریان و مخاطبان شما که کالا یا خدمات شما را در گوگل سرچ کنند، تبلیغ شما اولین انتخابی است که به آنها نمایش داده خواهد شد.
بدین ترتیب شما می توانید با صرف هزینه اندک (حتی مطابق با هر کلیکی که روی تبلیغ شما در گوگل می شود) به رتبه اول گوگل ارتقا پیدا نمایید.
تبلیغات در گوگل روشی بسیار هدفمند و قابل کنترل برای رسیدن به رتبه اول گوگل است. چرا که به شما امکان برنامه ریزی کامل روی تبلیغتان را می دهد. مثلاً شما می توانید زمان نمایش تبلیغات در گوگل خود را مشخص نمایید. همچنین می توانید از گزارش های گوگل در مورد تبلیغ شما مانند میزان بازدید و ... مطلع شوید. در این صورت می توانید با انتخاب جملات و کلید واژه های کاربردی تر، در سرچ های بیشتری از مخاطبانتان رتبه اول گوگل باشید.

تبلیغات در گوگل (Google Adwords) چیست؟

برای اینکه شما بهتر باتبلیغات در گوگل آشنا شوید، آن را با ذکر یک مثال بیان می کنیم.
تصور کنید که شما فروشنده موبایل هستید و قصد دارید فروش اینترنتی هم داشته باشید یا حداقل اطلاعات تماس و آدرس شما در اینترنت برای مشتریان شما قابل مشاهده باشد. در این حالت کلمات کلیدی در رابطه با شغل شما، شامل خرید موبایل، فروش موبایل و … خواهد بود. هنگامی که فردی با قصد خرید موبایل وارد موتور جستجوی گوگل می گردد، واژه هایی مثل خرید موبایل و … را سرچ می نماید. در این هنگام تبلیغ شما در صفحه ی اول گوگل نشان داده می شود.
یکی از مزیت های این تبلیغ در مقایسه با دیگر روش های تبلیغات این است که در تبلیغات در گوگل همه کسانی که تبلیغ شما را می بینند و باز می کنند، مخاطبان و مشتریان واقعی شما می باشند. به عبارتی تنها افرادی تبلیغ شما را در گوگل مشاهده خواهند کرد که قصد خرید موبایل را دارند. بنابراین نتیجه همه سرچ ها و کلیک های انجام شده روی تبلیغ شما در گوگل واقعی و مثبت خواهد بود.

مزایای تبلیغات در گوگل

در برخی انواع تبلیغات در گوگل شما برای نمایش دادن تبلیغتان در گوگل هیچ وجهی را به گوگل نمی پردازید، بلکه فقط هنگامی هزینه می پردازید که افرادی که کلید واژه شما (مثلاً خرید موبایل) را سرچ کرده اند، روی سایت شما (لینک تبلیغ شما در گوگل) کلیک نمایند و وارد سایت شما گردند.
همچنین این را بدانید که کسی نمی تواند روی تبلیغات در گوگل از جمله تبلیغ شما در گوگل، کلیک تکراری داشته باشد.
از مزایای دیگر تبلیغات در گوگل این است که شما می توانید به تبلیغات خود در گوگل زمانبندی داده و تبلیغات در گوگل خود را در هر ساعتی از شبانه روز نشان دهید.
بعلاوه شما می توانید از گوگل بطور مستقیم گزارشی در مورد تبلیغات در گوگل خود همراه با تحلیل آن بدست آورید.
امکان استفاده از تکنیک های خاص برای تبلیغات در گوگل جهت کم کردن هزینه هر کلیک کاربران
در مورد تبلیغات در گوگل نیز استفاده از جملات تبلیغاتی پر بازده و کلمات کلیدی احتمال بازدید از تبلیغ شما و دیده شدن سایت شما را بیشتر می کند.
البته کلیک روی لینک تبلیغاتی سایت شما از ایران فیلتر هست و تنها با فیلتر شکن میتوان سایت را از این طریق مشاهده نمود .

مقایسه سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز


مقایسه سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) و تبلیغات گوگل ادوردز، به شما اجازه می‌دهد کلیدواژه هایی را هدف قرار دهید که ترافیک زیادی به سایت هدایت می‌کند.

تبلیغات گوگل ادوردز و سئو بخش های اصلی بازاریابی موتورهای جستجو هستند. زمانی که می خواهید کمپین بازاریابی دیجیتال را اجرا کنید این دو با ارزش ترین ابزارهایی خواهد بود که به کمک آنها می توانید نتایج دلخواه و مطلوب خود را به دست آورید. سئو و گوگل ادوردز شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند. موقعیت هایی وجود دارد که باید از هر دوی این موارد به همراه همدیگر استفاده کنید یا بسته به کسب و کار و اهداف بازاریابی به صورت جداگانه از آن ها بهره مند شوید.

سئو چیست؟

سئو به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و روش بازاریابی دیجیتال است که به شما کمک می کند محتوای سایت خود را به موتورهای جستجو مرتبط سازید. سئو یا همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به شما کمک می کند رتبه بالاتری در نتایج جستجوی طبیعی و ارگانیک به دست آورید. اگر سئو به درستی اجرا شود می تواند سایت شما را در مورد کلیدواژه ها، محتوا، لینک ها و سایر جنبه های فنی بهینه سازد. با بهینه سازی این نواحی، موتورهای جستجو می توانند سایت شما را در نتایج بسیار مرتبط مشاهده کنند و در نتیجه سایتتان را در بهترین نقطه نتایج موتورهای جستجو قرار دهند. سئو فرایندی برای به دست اوردن ترافیک بیشتر در سایت است. این فرایند از طریق لیست کردن سایت شما برای کوئری هایی انجام می شود که به محصولات، بازار یا کسب و کارتان مرتبط اند.

در واقع بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا به زبان ساده سئو، به صاحبان سایت ها کمک می کند رتبه خوبی در نتایج موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ، یاهو یا سایر موتورهای جستجوی بزرگ به دست آورند. برای دستیابی به این هدف، شما باید مطمئن شوید که سایت‌تان برای موتورهای جستجو بهینه سازی گشته است. اگر سایت شما مورد پسند موتورهای جستجو واقع شود، به راحتی توسط موتورهای جستجو خوانده می شود و کاربرد آن برای کاربران نیز بسیار ساده و آسان خواهد بود.

گوگل ادوردز چیست؟

اگر با گوگل ادوردز آشنایی چندانی ندارید و در آن تازه کار هستید، ممکن است در مورد PPC، ادوردز و واژه هایی همچون CPC، مزایده و کمپین چیزهایی را از اطرافیان خود شنیده باشید اما معنی هیچ کدام از این واژه ها را به درستی ندانید. اصلا نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم همه چیز را به طور واضح و روشن برای شما بیان کنیم. پس اجازه دهید به سراغ ادامه مقاله برویم.

در واقع گوگل صاحب اصلی ادوردز محسوب می شود. تبلیغ کنندگان می توانند از این پلتفرم برای نشان دادن تبلیغ خود در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل، محصولات گوگل (همچون یوتیوب، جی میل و غیره) و هزاران سایتی که در برنامه ادوردز به عنوان ناشر مشارکت دارند استفاده نمایند.

شما نیز به عنوان تبلیغ کننده می توانید زمانی که افراد بر روی تبلیغ‌تان کلیک می کنند هزینه ای پرداخت نمایید (همچون هزینه به ازای هر کلیک یا CPC) یا به هنگام دیده شدن تبلیغ (همچون CPM یا همان هزینه به ازای هر هزار نمایش) هزینه کنید. کل سیستم ادوردز همانند یک سیستم مزایده بزرگ عمل می کند که در آن تبلیغ کنندگان برای به دست آوردن جایگاه های تبلیغاتی مناسب با هم به رقابت می پردازند.

به طور خلاصه گوگل ادوردز پلتفرم تبلیغاتی آنلاین است که توسط گوگل ایجاد شده و به شما اجازه می دهد تبلیغات خودتان را در بالا یا پایین صفحات نتایج موتورهای جستجو و سایر سایت های واسطه نشان دهید. شکل زیر ظاهر تبلیغات گوگل ادز را در نتایج جستجو نشان می دهد:

گوگل ادوردز به شما اجازه می دهد کوئری های جستجو شده توسط کاربران اینترنتی را هدف قرار دهید و پیشنهادات خود را به هنگام جستجوی افراد برای محصولات مشابه در اختیارشان بگذارید. بازدید کنندگان بعد از مشاهده تبلیغ شما می توانند بر روی آن کلیک کنند. با این کلیک، بازدید کننده به سایت یا صفحه فرود هدایت می شود. با کمک تبلیغات گوگل ادوردز، زمانی که افراد به دنبال یک کلیدواژه یا عبارت کلیدی خاص در گوگل می گردند، تبلیغات گوگل نیز به همراه نتایج جستجوی طبیعی در اختیار افراد قرار می گیرد.

نتایج جستجویی که توسط گوگل ادوردز نشان داده می شود را شیوه تبلیغاتی پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) می نامند، زیرا پرداخت هزینه تنها برای کلیک های انجام شده بر روی تبلیغات انجام خواهد شد. در ادامه برخی از تفاوت های موجود بین نتایج جستجوی طبیعی و نتایج جستجوی پولی را نشان خواهیم داد.

سئو در برابر گوگل ادوردز:

بهترین راهکار، استفاده ترکیبی از سئو و گوگل ادوردز برای نگهداری برند در نتایج بالای صفحات جستجو است. حتی اگر رتبه و موقعیت بالایی در نتایج طبیعی گوگل داشته باشید باز هم برای هدف قرار دادن کاربرانی که ممکن است با برند شما آشنا نباشند باید از ادوردز نیز استفاده کنید. خوب حالا که ایده کلی در مورد ادوردز و سئو به دست آورده اید در ادامه سعی می کنیم، برخی از فاکتورهایی که به هنگام تصمیم گیری در مورد اختصاص منابع برای سئو و ادوردز باید مدنظر داشته باشید را بیان کنیم:

 • برای اینکه بتوانید نتایج حاصل از فرایند سئو را مشاهده کنید باید زمان زیادی نسبت به گوگل ادودرز منتظر بمانید اما نتیجه حاصل از سئو می تواند رتبه بالاتری در نتایج جستجو برای برخی از کلیدواژه ها داشته باشد. نتایج حاصل از گوگل ادوردز آنی و فوری است اما همان طور که بیان کردیم برای مشاهده نتایج حاصل از سئو باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانید.
 • هیچ هزینه ای برای کلیک های انجام شده بر روی نتایج طبیعی پرداخت نمی شود اما برای اینکه بتوانید موقعیت خود را در موتورهای جستجو و به کمک سئو حفظ کنید به کار و تلاش مداومی نیاز خواهید داشت. در واقع ترافیکی که از طریق ادوردز وارد سایت می شود پولی است اما ترافیک حاصل از سئو هزینه ای برای صاحب سایت نخواهد داشت و رایگان است. البته فرآیند بهینه سازی سایت (سئو) برای موتورهای جستوجو نیازمند هزینه و زمان است.
 • ادوردز نمایش کسب و کار شما در نتایج جستجو را بیشتر از سئو تضمین می‌کند. در مورد سئو هیچ تضمینی برای رتبه بندی در نتایج طبیعی موتورهای جستجو وجود ندارد.
 • سئو می‌تواند کلیدواژه هایی با ترافیک بالا را هدف قرار دهد. فقط باید به خاطر داشته باشید که نباید محتوای خود را با کلیدواژه های بسیار پر کنید.
 • به کمک ادوردز محاسبه بازگشت سرمایه گذاری (ROI) بسیار ساده تر و راحت تر خواهد بود اما این موضوع در سئو بسیار دشوار است زیرا فاکتورهای زیادی در سئو دخیل هستند و نمی توان به سادگی بازگشت سرمایه گذاری را محاسبه کرد.
 • به کمک گوگل ادوردز می توانید کلیداوژه های بیشتری را در یک زمانِ واحد هدف قرار دهید اما در فرایند سئو باید بر روی کلمات کلیدی اندکی تمرکز کنید که نتایج بهتری برای شما دارد.
 • گوگل ادوردز به شما اجازه می دهد با هدف قرار دادن واژه های جدیدی که بازدید کنندگان به دنبال آن هستند، واکنش سریعی به تغییرات بازار داشته باشید. این موضوع برای کسب و کارهای تجارت الکترونیکی بسیار مفید خواهد بود.
 • تبلیغات گوگل ادودرز می توانند در بالای لیست نتایج طبیعی به نمایش درآید. در برخی از صفحات نمایش (به خصوص موبایل و دستگاه های موبایل) این نواحی تنها چیزی است که کاربر می تواند بدون اسکرول کردن مشاهده نماید.
 • گوگل ادوردز به شما اجازه می دهد متغیرهای مختلفی از کلیدواژه های خاص را هدف قرار دهید و از کلیدواژه های منفی برای عدم نمایش در عبارات خاص استفاده نمایید. در چنین شرایطی می توانید از رتبه بندی کلماتی که هیچ انطباقی با برند شما ندارند خودداری کنید.
 • تبلیغات گوگل ادوردز می تواند در طیف وسیعی از وب سایت ها اجرا شود که برای تبلیغات گوگل ثبت نام کرده اند. بنابراین سایت شما بیشتر از قبل در معرض دید بازدیدکنندگان خواهد بود.
 • گوگل ادوردز یک روش سریع برای دستیابی به مشتریان بالقوه و افزایش فروش است.
 • اگر سئو متوقف شود، رتبه بندی سایت در طول زمان به خاطر به روزرسانی های مداوم الگوریتم ها توسط گوگل، کاهش پیدا می کند.
 • سئو می تواند کیفیت و کمیت لینک های ورودی به سایت را بهینه سازی کند.
 • گوگل ادوردز می تواند از ابتدای آغاز کمپین ترافیکی را به سمت سایت هدایت کند. این موضوع برای سایت های جدید یا خدمات و محصولاتی که فصلی هستند مفید خواهد بود.
 • ادوردز برای گوگل و سایت هایی است که از گوگل ادسنس استفاده می کنند اما اصول سئو را می توان برای تمامی موتورهای جستجو به کار برد.

گوگل ادوردز انتخاب اول کسب و کارهای نوپایی که رقبای قدرتمند دارند!

زمانی که ما کار خود را به عنوان شرکت سئو آغاز کردیم، اصلی ترین هدف‌مان در کمپین های بازاریابی اینترنتی کمک به مشتریان برای کسب ترافیک از موتورهای جستجو از طریق سئو بود. همین امروز نیز سئو یکی از اهداف بزرگ شرکت ماست. اما در طول سال ها و بر اساس تجربه ای که در این زمینه کسب کرده ایم به خوبی می دانیم که صاحبان کسب و کارها در برخی از موارد به نتایج سریع تری نیاز دارند و این موضوع تنها به کمک گوگل ادوردز قابل دستیابی است.

شاید بتوان گفت یکی از بزرگترین مزیت هایی که تبلیغات گوگل ادوردز نسبت به سئو دارد این است که می تواند نتایج سریع تری برای صاحبان کسب وکارها فراهم آورد.

شما باید برای هر بازدید کننده ای که از تبلیغ شما بازدید می کند هزینه ای پرداخت کنید اما اگر کمپین شما سودمند باشد می توانید سرمایه گذاری خود را کنترل کنید. گوگل ادوردز برای استارت آپ ها و کسب و کارهای جدید که می خواهند به سرعت ترافیک هدفمندی کسب کنند و به مقاصدی همچون فروش بیشتر، پیدا کردن مشتریان جدید یا حتی تست و بررسی محصولات، موثر بودن سایت و سایر اجزای موجود در چرخه فروش و بازاریابی دست یابند عالی است.

اگر بتوانید از گوگل ادوردز به شیوه هوشمندانه و دقیق استفاده کنید همه این مواردی که بیان کردیم در مورد شما نیز صدق خواهد کرد. با این وجود اگر ابزارهای مانیتورینگ و کنترل مناسبی در دست نداشته باشید تنها چیزی که به دست می آورید از دست دادن پول و نرسیدن به سود و منفعت است.

چیزی که من همیشه در مورد گوگل ادوردز به مشتریان خود می گویم این است که اگر نتوانید از اکانت گوگل ادوردز خود به درستی استفاده کنید هزینه و پول خود را از دست خواهید داد. بنابراین با اینکه استفاده از این سیستم بسیار ساده است اما اگر دانش و تجربه کافی در مورد اجرای کمپین های ادوردز ندارید بهتر است پول خود را هدر ندهید و از افراد متخصص و حرفه ای برای انجام اینکار استفاده کنید. این یک رویکرد عالی است که به شما کمک می کند به جای از دست دادن پول، مزایای بیشتری از گوگل ادوردز به دست آورید.

سئو را فراموش نکنید!

از آنجایی که نتایج حاصل از گوگل ادوردز سریع تر خود را نشان می دهد استفاده از آن ایده خوبی خواهد بود اما به خاطر داشته باشید که نباید فرایند سئو را فراموش کنید. باید کار خود را با سئو، بازاریابی محتوا و بازاریابی رسانه های اجتماعی آغاز کنید تا نتایج بهتری کسب نمایید. این سه ابزار همه‌ی آن چیزی است که شما برای موفقیت طولانی مدت در دنیای آنلاین به آن نیاز دارید.

بازاریابی محتوا به شما کمک خواهد کرد محتوای مناسبی ایجاد کنید. سئو به شما کمک می کند محتوای تولید شده را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید و ترافیک طبیعی بیشتری به دست اورید. رسانه های اجتماعی نیز محتوای بهینه سازی شده شما را در اختیار مخاطبان قرار می دهد و آن را تبلیغ می کند.

باید از سئو و گوگل ادوردز در یک زمان واحد استفاده کنم؟

برخی از افراد بر این باورند که به هنگام کسب ترافیک از طریق سئو نیازی به استفاده از تبلیغات گوگل ادوردز نیست اما این یک رویکرد اشتباه است. حتی اگر رتبه خوبی در نتایج موتورهای جستجو دارید باز هم می توانید از ادوردز استفاده کنید و خود را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار دهید. در چنین شرایطی قادر خواهید بود عملکرد کمپین ادوردز خود را بسنجید. اگر این کمپین ها برایتان سودمند بود می توانید برای کسب بازگشت سرمایه گذاری بهتر و بالاتر، بودجه کمپین خود را افزایش دهید.

برای بازاریابی کدام یک از گزینه های مطرح شده مناسب تر است؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است. هر دوی این موارد. از گوگل ادوردز برای شروع کسب ترافیک خود استفاده کنید و به طور همزمان بر روی سئو، برنامه بازاریابی محتوا و کمپین رسانه های اجتماعی کار کنید. در این شرایط می توانید ترافیک طبیعی و بازدید بیشتری از شبکه های اجتماعی کسب کنید.

سخن نهایی درباره سئو و تبلیغات گوگل ادوردز:

گوگل ادوردز و سئو رقیب یکدیگر نیستند بلکه دو ابزار قدرتمندند که می توانند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کنند.زمانی که می خواهید ترافیک سریع تری به سمت سایت روانه کنید بهتر است از گوگل ادوردز استفاده کنید. برای به دست آوردن موفقیت های آنلاین پایدار و طولانی مدت به فکر استفاده از فرایند سئو باشید.

در واقع شما نباید بین سئو و گوگل ادودرز یکی را انتخاب کنید. این دو ابزار بسیار با هم متفاوت اند و شما می توانید از هر دوی آن ها برای رسیدن به هدفی واحد، یعنی افزایش فروش و ترافیک استفاده کنید. همیشه کاربر خود را در نظر داشته باشید. مهم تر از همه این است که بتوانید محتوای با کیفیتی برای سایت فراهم کنید که برای خوانندگان بسیار مفید است. برای رسیدن به موقعیت های برتر در نتایج جستجو، سایت خود را بیش از حد بهینه سازی نکنید. باید محتوای مرتبطی داشته باشید که واقعا کلیک های انجام شده را به کسب و کار تبدیل کند!

بررسی تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو سایت


شاید کمتر وبمستری در ابتدای کار حرفه ای خود بر سر بحث سئو ، به این که آیا تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز ) بر سئوی سایت موثر است یا خیر ، فکر نکرده باشد !

همیشه این پرسش در ابتدای کار ، برای هر سئو کار پیش می آید ، پس تا پایان همراه ما باشید تا پاسخ این پرسش خود را بگیرید.

افرادی هستند در دنیای دیجیتال مارکتینگ به این باورند که با ایجاد کمیپن گوگل ادوردز و پرداخت پول به گوگل ، در نتایج گوگل به شکل فوق العاده ای پیشرفت میکنند !

با کمی لبخند ! اگر این باور ۱۰۰ درصد اشتباه نباشد ، بی شک ۹۹ درصد باوری غلط می باشد ! خرید جایگاه از طریق کمپین های گوگل ادوردز نمیتواند بر سئو سایت شما معجزه کند !

البته این که تبلیغات در گوگل در عصر حاضر ; سبب موفقیت بیشتر در فروش و معرفی محصول و یا کسب و کار شما می شود را باید بدون چون و چرا پذیرفت ! مخصوصا سایت هایی که فروش آنلاین محصول دارند به شدت میتوانند در این بخش سرمایه گذاری کنند و اگر این کمپین ها اصولی باشد به شدت در کسب درآمد آن ها موثر خواهد بود.

در ادامه تاثیرهایی که تبلیغات در گوگل بر سئو سایت دارد را بیشتر برای شما عزیزان باز خواهیم کرد.

تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو سایت: بررسی لینک های گوگل ادوردز

قبلا نیز بارها اشاره کرده بودیم ، تبلیغات در گوگل ، سیگنالی مستقیم و یا معیاری اساسی برای کسب جایگاه بهتر سایت در گوگل به حساب نمی آید . تعداد قابل توجهی از وب مستران اعتقاد دارند که گوگل ادوردز ( تبلیغات در گوگل ) می تواند به صورت غیر مستقیم ،بر روی سئو اثر بگذارد و دلایلی برای این باورها دارند را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.(جدا از بحث الگوریتم رتبه بندی)

در کسب و کارهایی که رقابت بالایی دارند مانند طراحی سایت و کالاهای تبلیغاتی ( مثل سررسید و … ) تبلیغات گوگل ادوردز به حدی قابل توجه است که گاها کمترین تعداد باکس تبلیغاتی فعال در بالای صفحه حدود ۴-۵ تا است. بی شک این تبلیغات در جذب مشتری و سفارش کار درصد بالایی را خواهد داشت و جایگاه اول و دوم و سوم که با سئو طبیعی همیشه در این جایگاه ها بوده اند ، بزرگترین بازندگان این ماراتون خواهند بود.

خب میدانید که دو نوع Ranking Signal یا همان سیگنال رتبه بندی وجود دارد: سیگنال های مستقیم و سیگنال های غیر مستقیم.

لینک های تبلیغاتی به صورت لینک های Nofollow در تبلیغات گوگل به نمایش در می آیند و همچنین، چون در فریم های تبلیغاتی هستند به طور کلی از دید ربات های خزنده گوگل، نادیده گرفته میشوند .

نتیجه : اگر تصور این را داشتید که با نمایش تبلیغات در گوگل می توانید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بهبود بخشید ، باید قاطعانه خدمت شما عرض کنم که سخت در اشتباه بوده اید !!! از همین امروز تصور خود را عوض کنید !

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت به صورت غیر مستقیم

براساس تجربه ی تیم ما ( seoQ ) سئو کار های با تجربه ;

تبلیغات در گوگل یا همان گوگل ادوردز به هیچ عنوان اثر مستقیم بروی سئو سایت نخواهد گذاشت ; ولی با عنایت به افزایش ورودی کاربران از سایت گوگل و همچنین افزایش بازدید سایت ; در نهایت و در کنار سئو داخلی و سئو خارجی باعث بهبود و پرش رتبه گوگل سایت شما خواهد شد . به مرور زمان نام شرکت شما به یک برند تبدیل خواهد شد و کاربران بین تعداد اسامی زیادی که اکثرا رقبای شما در گوگل هستند سایت شما را انتخاب میکنند .

تبلیغات در گوگل و افزایش جستجوهای نام برند شما

گوگل ادوردز ( تبلیغات در گوگل ) سبب آن می شود که اسم سایت شما در میان سایت های برتر زمینه کسب و کارتان در صدر نتایج ظاهر شود و مشتری اگر کالا یا خدمات مرتبط با کسب و کار شما را جستجو کنید همیشه در ضمیر ناخداگاه خود برند شما را به خاطر خواهد آورد و همین دیده شدن سایت تان در صدر نتایج جستجو می تواند سیگنال هایی مبنی بر معتبر بودن وب سایت تان را برای گوگل ارسال کند.

آیا تبلیغات گوگل ( گوگل ادوردز ) به سئو کمک می‌کند؟

سینا عسکری

سوالی که اخیرا با موج تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز بسیار شنیده می شود این است: اگر تبلیغات پولی گوگل را استفاده کنم آیا در سئو و نتایج ارگانیک سایت من تاثیر می گذارد؟

جواب «نه» است. استفاده از تبلیغات گوگل حتی اگر در هنگام کمپین ترافیک بسیار بالایی برای شما داشته باشد به هیچوجه در رنکینگ و سئو سایت شما به صورت مستقیم تاثیر نمی گذارد. چون سیاست گوگل در قبال رتبه بندی سایت ها این است که هر چه کیفیت وبسایت ها و محتوای یک سایت قدرتمندتر باشد نتایج بهتری کسب می کنند.

در هر حال با اینکه کمپین های تبلیغاتی گوگل و سئو در موتور جستجوی گوگل دو مقوله ی مجزا هستند و تاثیری به صورت مستقیم روی هم ندارند اما می توان از اصول و فرایند کلی آن ها در جهت بهبود هر دو به صورت غیر مستقیم استفاده کرد. چگونه؟

تحقیق کلیدواژه ها

شما از کمپین های تبلیغاتی چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت و اطلاعات کاملی از کلیدواژه ها به دست خواهید آورد. چون تبلیغات گوگل در صفحه ی اول نمایش داده می شوند شما به راحتی می توانید بفهمید کدام کلیدواژه ها نرخ کلیک بیشتری دارند و چگونه کاربران را جذب می کنند تا روی آن کلیک کنند. کدام کلیدواژه ها در مدت زمان کمتری نتیجه ی بهتری دارند و نرخ Impression کدام کلیدواژه ها در هنگام کمپین بالاتر بوده است. این اطلاعات به شما کمک می کند تا برای استفاده و بهره وری از این کلیدواژه ها در کمپین های سئو ذره ای شک نکنید و کلیدواژه هایی که نتایج بهتری کسب کرده اند را در اولویت قرار دهید.

در ثانی گوگل به هر کلیدواژه ی شما یک امتیاز کیفیت می دهد. بسیاری از فاکتورها در این امتیاز کیفیت گوگل تاثیر دارند اما یکی از مواردی که بسیار در سئو اهمیت دارد ارتباط کلیدواژه ها با صفحه ی فرود می باشد. شما از این طریق به معیارهای عمومی گوگل پی خواهید برد و خواهید توانست این موارد را در سئو نیز پیاده سازی کنید.

عموما تبلیغات گوگل با تعداد زیادی کلیدواژه تبلیغاتی شکل می گیرند. در بسیاری از مواقع شما کلیدواژه هایی را خواهید یافت که از آن ها کمتر استفاده می کنید ولی کارایی خوبی از خود نشان می دهد. شاید استفاده از ابزارهای تحقیق کلیدواژه به شما کمک کنند تا میزان کارایی هر کدام را بسنجید اما گاهی اوقات تغییراتی کلی در این کلیدواژه ها شکل می گیرد که ممکن است از آن ها باخبر نشوید. به طور مثال یک فروشگاه فروش باتری ماشین به راحتی می تواند از طریق آنالیز این داده ها بفهمد کلمه ی «باتری» بیشتر جستجو شده است یا «باطری»؟ کدام یک نرخ کلیک بیشتری داشته است؟ در چه مکان هایی از این دو کلمه بیشتر استفاده شده است؟ و مواردی از این دست.

Metadata

مشابه تحقیقات کلید واژه ها، بهینه سازی داده های متا هم یکی دیگر از مزایای کمپین های تبلیغاتی است. در حقیقت بعد از تیترها، دومین چیزی که چشم مخاطب را می گیرد و آن را مطالعه می کند توضیحات متا می باشد. اگر توضیحات متا به اندازه ی کافی قانع کننده باشد مخاطب روی آن کلیک می کند و نرخ CTR شما بالا می رود. CTR یکی از عوامل تاثیرگذار در الگوریتم های گوگل می باشد. در هنگام اجرای کمپین های تبلیغاتی گوگل شما به راحتی به مکانیزم بهبود CTR پی خواهید برد و می توانید آن را در سئو خود به کار ببندید. به طور مثال اگر یک کلیدواژه ها میزان Impression بالایی داشته باشد اما نرخ کلیک آن کم باشد یکی از عوامل آن توضیحات متا ضعیف می باشد.

در بحث متا دیتا، کپی رایتینگ هم مطرح است. اینکه شما تیترها و توضیحات متا را چگونه و با چه لحنی بنویسید تا روی کاربر تاثیر بگذارد. یک تیتر خوب حتی می تواند کاربر را برای خرید هم ترغیب کند. پس می توانید کیفیت متن و محتوای کوتاه نمایشی خود را هم از این طریق بسنجید.

تخمین ترافیک

داده های Google Ads از هر ابزار دیگر گوگل دقیق تر می باشند و کاملا لحظه ای می باشند. این داده ها می توانند به شما کمک کنند که کیفیت و عملکرد صحیح سایت خود را بسنجید. به طور مثال اگر شما یک کلیدواژه ها رتبه 1 داشته باشید از طریق نرخ Impression می توانید به تخمینی نسبتا قابل استناد در مورد نرخ ترافیک آن برسید. این کار از طریق تحلیل ترافیک کمپین ها و کلیدواژه های خاص امکان پذیر است.

همچنین می توانید میزان تاثیر SERP های مختلف را هم بررسی کنید. اگر در یک کلیدواژه هر بار رتبه های مختلفی کسب می کنید به این معناست که ترافیک شما دستخوش تغییر می شود و می توانید این مورد را هم در کمپین های کلیکی گوگل آنالیز کنید. در ضمن اگر سایت شما با مشکل سرور و یا عدم همخوانی با برخی ID ها مواجه باشد در ترافیک شما تاثیر می گذارد به راحتی می توانید از طریق تخمین ترافیک از این اشکالات فنی سایت باخبر شوید.

داده های زمانی و جغرافیایی

وقتی در گوگل ادز تبلیغ می کنید عموما یک تب مخصوص برای آنالیز داده ها و دیتای تبلیغات دارید که می توانید کارایی سایت خود را در زمان های مختلف از روز و همچنین مکان های مختلف بررسی کنید. این داده ها برای سئو محلی بسیار مهم هستند. به طور مثال اگر یک رستوران در شیراز کلیدواژه ِ ی «بهترین رستوران شیراز» را به عنوان کلیدواژه ی تبلیغاتی در نظر بگیرد قاعدتا باید اکثر کلیک ها از شیراز باشد و بیشتر در زمان های مشرف به شام و ناهار جستجو و کلیک شوند. با این داده ها راحت تر می توانید زمان و مکان سئو خود را بهینه سازی کنید. این کار نه تنها در سئو بلکه در کارایی و تطبیق پذیری شما هم تاثیر دارد.

مثال بعدی این است که به طور مثال محصولات شما در یک شهر بخصوص بیشتر از جاهای دیگر است. پس شما می توانید در محتوایی که تولید می کنید و همچنین سایر بخش های مختلف سئو وبسایت خود را برای این منطقه بهینه سازی کنید تا راحت تر بتوانید کاربران این شهر را جذب کنید.

دستگاه ها

یک کمپین تبلیغاتی می تواند داده هایی در مورد دستگاه هایی که توسط آن کلیدواژه های تبلیغاتی شما جستجو و کلیک شده اند را نمایش دهد. اما این به چه درد شما می خورد؟

شما صدها کلیدواژه ی تبلیغاتی در نظر می گیرید و افراد زیادی روی آن کلیک می کنند. اینکه چه نسبتی از آن کاربران موبایل هستند و چه تعدادی کاربران دسکتاپ و بقیه ی دستگاه ها می تواند مستقیما روی تحلیل شما اثر بگذارد. یعنی اگر در طول تبلیغات 55 درصد از میزان کلیک های شما به موبایل اختصاص یاید اما همان کلیدواژه در حالت غیرتبلیغی و نمایش معمولی در صفحات گوگل درصد کمتری داشته باشد می تواند ایده های جالب توجهی در این باره به شما بدهد. آیا اشکال از داده های متا است. آیا وبسایت شما برای کاربران موبایل جذابیتی ندارد؟ و صدها سوال دیگر که می توانید با پاسخ دادن به آن ها کارایی وبسایت خود را بهبود ببخشید.

جمع بندی

کمپین های تبلیغاتی گوگل شاید تاثیری روی ترافیک ارگانیک و سئو سایت شما نداشته باشند اما به صورت غیرمستقیم می توانید چیزهای زیادی از آن یاد بگیرید و در کمپین های سئو نیز به کار ببندید. اگر به صورت مهندسی شده و اصولی از این داده ها و اطلاعات بهره ببرید می توانید سئو سایت خود را نیز ارتقا دهید.

آیا تبلیغات گوگل بر سئو سایت اثر می گذارد؟


در این زمینه مبحث های متفاوتی وجود دارد . مشتری های زیادی وجود دارند که برای تبلیغات گوگلی با ما تماس می گیرد و اکثرا می خواهند بدانند که آیا می شود سایت خود را با گوگل ادوردز کم کم به صفحه اول برسانند و یا اصلا تاثیری بر روی سئو دارد یا خیر ؟

تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو سایت: بررسی لینک های گوگل ادوردز

همانطور که در مقالات دویست عامل مهم در رتبه بندی سایت در گوگل و دیگر مقالات وبلاگ دانا و توانا سیستم اشاره کردیم، دو نوع Ranking Signal یا همان سیگنال رتبه بندی وجود دارد: سیگنال های مستقیم و سیگنال های غیر مستقیم.

سیگنال های مستقیم فاکتورهای رتبه بندی هستند که از لحاظ آماری تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی رتبه بندی و افزایش ترافیک سایت دارند که مهم ترین آنها ، ساخت بک لینک است .

سیگنال های غیر مستقیم در طرف دیگر وجود دارند : فاکتورهایی که به صورت غیر مستقیم بر روی رتبه بندی وب سایت تاثیر دارند، اما به دلیل نبود اطلاعات دقیق نمی توان آن ها را جزو فاکتورهای مستقیم سئو دسته بندی کرد ولی گفته می شود مهم ترینشان شبکه های اجتماعی هستند .

سوالی که پیش می آید این است که تکلیف تبلیغات گوگلی چیست؟ تبلیغات در گوگل ادوردز جزو کدام یک از فاکتورهای رتبه بندی قرار می گیرد؟ آیا لینک های تبلیغاتی که در خود سایت گوگل نمایش داده می شود برای سایت هدف به عنوان بک لینک شناخته می شود؟ آیا تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو وب سایت مستقیم است؟

اگر بخواهیم در یک کلمه با بله یا خیر جواب این سوال را بدهیم ، قطعا جواب ما خیر است !

لینک های گوگل ادوردز به عنوان بک لینک شناخته نمی شوند و ربات های گوگل به هیچ عنوان تبلیغات در گوگل و سایت های تبلیغاتی را به عنوان بک لینک برای سایت حساب نمی کنند . در ضمن لینک های تبلیغاتی که در گوگل می بینید لینک های Nofollow هستند و بطور کلی از دید ربات های جستجوگر گوگل مخفی می باشد پس اگر تا امروز فکر می کردید که با تبلیغات در گوگل ادوردز می توانید روی سئو و رتبه سایت خود تاثیر بگذارند کاملا اشتباه کرده اید .

تاثیر غیر مستقیم تبلیغات در گوگل بر سئو سایت

همانطور که در بالا اشاره کردیم که تبلیغات گوگلی به هیچ عنوان در رتبه بندی وب سایت در گوگل ادوردز می تواند به صورت غیر مستقیم بر روی سئو سایت تاثیر بگذارد .

تبلیغات در گوگل ادوردز و افزایش جستجوهای نام برند شما

تبلیغات در گوگل باعث می شود که وب سایت ما در بین سایت های برتر دیده شود و این عمل باعث دیده شدن لینک سایت و یا برند شما در بین جستجو کنندگان می شود و امکان دارد لینک شما در ذهن مخاطبین باقی بماند و بطور مستقیم در نوار آدرس مرورگر خود سرچ کنند . چنین جستجوهایی می تواند سیگنال هایی مبنی بر معتبر بودن سایتتان را برای گوگل ارسال کند .

تبلیغات در گوگل و افزایش اشتراک گذاری لینک های شما

یکی از بزرگترین اتفاق هایی که سالهای اخیر رخ داده است ، شبکه های اجتماعی می باشند که این امر باعث شده تا مردم به راحتی مطالب ، عکسها ، اطلاعات و بحث های مورد علاقه خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند ، در این بین کسانی هستند که وب سایت های مورد علاقه خود را به اشتراک می گذارند .

این افراد کسانی هستند که می توانند در امر برند سازی و افزایش اعتبار به سایت شما کمک کنند .

به عنوان مثال فرض کنید شخصی کلمه ای را جستجو می کند و لینک سایت شما را می بیند و بر روی آن کلیک کرده و وارد سایت شما می شود و از خدمات و محتوای وبسایت شما خوشش می آید و از طریق یکی از شبکه های اجتماعی مانند ( گوگل پلاس ، لینکدین ، توئیتر ، تلگرام ، اینستاگرام ) لینک سایت شما را به دوستان خود معرفی می کند و آنها نیز در ادامه ممکن است به سایت شما مراجعه کنند در چنین شرایطی ، لینک وبسایت شما بارها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود و این امر باعث افزایش ترافیک وب سایت شما می شود که همین باعث می شود بر روی سئو سایت تان تاثیر بگذارد .

تبلیغات در گوگل و پیدا کردن کلمات کلیدی بهتر برای سئو

زمانی که شما می خواهید سرویس گوگل ادوردز را فعال کنید گوگل ابزاری در اختیار شما قرار می دهد که از طریق آن می توانید کلمات کلیدی مربوط به فعالیتتان را پیدا کنید . کلید واژه هایی که این ابزار در اختیار شما قرار می دهند کلید واژه هایی هستند که با کلمه کلیدی اصلی سایت شما در ارتباط هستند و مردم آنها را در گوگل جستجو کرده اند .

ابزار Google Keyword Planner نه تنها به شما امکان می دهد که بهترین و پر بازدید ترین کلمه کلیدی را پیدا کنید بلکه فرصتی عالی برای تولید محتوای مناسب برای بهبود سئو وبسایت خود دارید .

در صورتی که تبلیغات گوگلی را انجام دادید ، می توانید با نصب ابزار گوگل آنالیز از میزان بازگشت هزینه ، نرخ هر کلیک و کلمه کلیدی که بیشترین بازدید کننده را داشته ببینید . این اطلاعات بسیار با ارزش بوده و با آگاهی کامل می توان سرویس گوگل ادوردز خود را بهینه کنید .

نتیجه گیری

همانطور که دیدید تبلیغات گوگلی نمی تواند به طور مستقیم بر روی سئو سایت تاثیر بگذارد ولی برای برند سازی و دیده شدن بسیار عالی می باشد که این عمل به صورت غیر مستقیم بر روی سایت تاثیر می گذارد .

در کل بهترین راه برای داشتن سایتی موفق ، تبلیغات گوگلی و سئو مناسب در کنار یکدیگر می باشند.

آیا گوگل ادوردز بر سئو سایت اثر می گذارد؟


در دنیای دیجیتال مارکتینگ، افرادی تصور دارند که با راه اندازی کمیپن گوگل ادوردز و پرداخت پول به گوگل، وب سایت شان به طور معجزه آسایی در نتایج جستجو طبیعی رتبه بهتری می گیرد. خب، بهتر است بگوییم که این باور، اگر ۱۰۰% اشتباه نباشد، ۹۹% اشتباه است. خرید جایگاه از طریق تبلیغات گوگل نمی تواند وضعیت سئوی سایت شما را بهبود بخشد.

در ادامه قصد داریم دلایل این استدلال خود را برای شما بیان کنیم، پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو سایت: بررسی لینک های گوگل ادوردز

طبق آخرین عوامل مهم در رتبه بندی سایت در گوگل دو نوع Ranking Signal یا همان سیگنال رتبه بندی وجود دارد: سیگنال های مستقیم و سیگنال های غیر مستقیم.

سیگنال های مستقیم فاکتورهای رتبه بندی هستند که از لحاظ آماری تاثیری قابل لمس بر روی رتبه بندی و افزایش ترافیک وب سایت دارند که مهم ترین آن ها، ساخت بک لینک است.

با این حال در طرف دیگر، سیگنال های غیر مستقیم وجود دارند؛ فاکتورهایی که به صورت غیر مستقیم بر روی رتبه بندی وب سایت تاثیر دارند، اما به دلیل نبود اطلاعات و آمار دقیق نمی توان آن ها را به عنوان فاکتورهای مستقیم سئو دسته بندی کرد که مهم ترینشان شبکه های اجتماعی هستند.
سوالی که اکنون پیش می آید این است که تکلیف تبلیغات در گوگل ادوردز چیست؟ تبلیغات در گوگل ادوردز جزو کدام یک از یک فاکتورهای رتبه بندی قرار می گیرد؟ آیا لینک های تبلیغاتی که در خود وب سایت گوگل نمایش داده می شوند (که یقیناً معتبرترین سایت نیز هست) برای سایت هدف به عنوان بک لینک شناخته می شود؟ آیا تاثیر تبلیغات در گوگل ادوردز بر سئو سایت مستقیم است؟

اگر بخواهیم در یک کلمه این سوالات را جواب دهیم، پاسخ ما یک خیر محکم و قاطع است! لینک های گوگل ادوردز به عنوان بک لینک برای وب سایت شناخته نخواهند شد و ربات های گوگل به هیچ عنوان لینک های تبلیغاتی (چه در گوگل و چه در وبسایت های تبلیغاتی دیگر) را به عنوان بک لینک برای یک وب سایت به حساب نخواهند آورد.

لینک های تبلیغاتی که در گوگل نمایش داده میشوند لینک های Nofollow هستند و همچنین، چون در فریم های تبلیغاتی هستند به طور کلی از دید ربات های خزنده گوگل، مخفی خواهند بود. پس، اگر تا امروز تصور می کردید که با نمایش تبلیغات در گوگل می توانید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بهبود بخشید، باید به شما بگویم که تصورتان کاملاً اشتباه بوده است.

تاثیر غیر مستقیم تبلیغات در گوگل ادوردز بر سئو سایت

همانطور که در بالا اشاره کردیم، تبلیغات در گوگل به هیچ عنوان سیگنالی مستقیم برای رتبه بندی سایت در گوگل محسوب نمی شود. با این حال، عده ای معتقد هستند که تبلیغات در گوگل می تواند به صورت غیر مستقیم (فارغ از الگوریتم رتبه بندی) بر روی سئوی یک وب سایت تاثیر بگذارد. در ادامه دلایل پشت این باورها را بررسی می کنیم.

تبلیغات در گوگل و افزایش جستجوهای نام برند شما

تبلیغات گوگل باعث می شود که نام وب سایت ما در بین سایت های برتر زمینه کسب و کارتان بدرخشد. همین دیده شدن سایت تان در صدر نتایج جستجو، باعث می شود که نام و برند شما در ذهن جستجوگران باقی بماند و در آینده، آنها از نام تجاری شما در جستجوهایشان استفاده کنند یا آدرس وب سایت شما را به صورت مستقیم در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنند. چنین جستجوهایی می تواند سیگنال هایی مبنی بر معتبر بودن وب سایت تان را برای گوگل ارسال کند.
در حقیقت یکی از مهمترین فاکتورهای تبلیغات در گوگل و تاثیرات آن بر سئو وبسایت ها همین عامل است. عاملی که باعث می شود نام تجاری شما در بین مردم معتبر شناخته شود و در میان رقبای بزرگ قرار بگیرید.

تبلیغات در گوگل و افزایش اشتراک گذاری لینک های شما

شبکه های اجتماعی بدون شک، یکی از بزرگترین اتفاق سالهای اخیر دنیا بوده اند. از طریق همین شبکه های اجتماعی مردم به راحتی مطالب، عکسها، ویدئوها و موزیک های مورد علاقه خود را با یکدیگر به اشتراک میگذارند. در این بین، افرادی نیز هستند که وبسایت های مورد علاقه خود را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت. این افراد کسانی هستند که می توانند به برندسازی و افزایش اعتبار سایت شما کمک کنند.

برای مثال فرض کنید شخصی کلمه ای را جستجو می کند، تبلیغ وب سایت شما را در بالای نتایج جستجو، مشاهده کرده و بر روی آن کلیک می کند. پس از دیدن محتوای وب سایت شما از آن لذت میبرد و می خواهد آن را با دوستانش به اشتراک بگذارد. به پروفایل خود در شبکه اجتماعی (برای مثال توئیتر، لینکدین یا گوگل پلاس) می رود و لینک سایت شما را با دوستان خود به اشتراک می گذارد.به این ترتیب، لینک وب سایت شما، در دیدرس دوستان این فرد قرار می گیرد و آنها نیز در ادامه ممکن است بر روی وب سایت شما کلیک کرده و محتوای شما را جذاب بدانند. در چنین شرایطی، لینک وب سایت شما بارها و بارها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

درست است که شبکه های اجتماعی به صورت مستقیم بر روی سئوی وب سایت شما تاثیر ندارند، با این حال همین اشتراک گذاری و کلیک کردن می تواند منجر به افزایش ترافیک وب سایت شما شود که همین امر می تواند بر روی وضعیت سئوی سایت تان تاثیر خوبی بگذارد.

تبلیغات در گوگل و پیدا کردن کلمات کلیدی بهتر برای سئو

هنگامی که شما قصد تبلیغات در گوگل را دارید، گوگل ابزاری به نام Google Keyword Planner را در اختیار شما قرار می دهد (قبلاً در مقاله ابزارهای رایگان سئو درباره نحوه کار با آن توضیح دادیم) که توسط آن می توانید کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی و حوزه فعالیت تان را پیدا کنید. کلمات کلیدی که این ابزار به شما ارائه می کند، کلیدواژه هایی هستند که با کلمه کلیدی اصلی سایت شما در ارتباطند و کاربران آنها را در گوگل جستجو می کنند.
استفاده از ابزار Google Keyword Planner نه تنها به شما امکان می دهد تا بهترین کلمه کلیدی را برای تبلیغات خود انتخاب کنید، بلکه فرصتی عالی برای تعیین یک استراتژی محتوا برای بهبود سئوی وب سایت را در اختیارتان قرار می دهد.

با یک برنامه ریزی دقیق، می توانید در آینده از این کلمات استفاده کنید یا صفحاتی جداگانه برای این کلمات کلیدی ایجاد کنید و در این صفحات محتوایی پیرامون موضوع مرتبط با کلمه کلیدی انتخابی تان تولید کنید. اینگونه کلمات معمولاً رقابتی کمتر نسبت به کلمه کلیدی اصلی شما خواهند داشت و در اکثر مواقع بازدهی بهتری دارند.

همچنین پس از انجام تبلیغات، می توانید با نصب ابزارهایی مانند گوگل آنالیز از میزان بازگشت هزینه، نرخ کلیک و کلمات کلیدی که بیشترین بازدیدکننده را به سایت شما روانه کرده است؛ اطلاعات کاملی به دست آورید. این اطلاعات را به راحتی می توان معدن طلا نامید! با استفاده از این اطلاعات می توانید کمپین های تبلیغاتی خود را بهینه سازی کنید و بهترین استراتژی سئو را برای وب سایت خود اتخاذ کنید.

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم، تبلیغات گوگل به هیچ عنوان به صورت مستقیم بر روی نتایج جستجو طبیعی دخالت ندارند و صِرف ارائه تبلیغ در گوگل نمی تواند بر وضعیت سئوی سایت شما تاثیرگذار باشد. با این حال، عده زیادی هستند که باور دارند تبلیغات گوگل ادوردز می تواند از طریق برندسازی، به صورت غیر مستقیم بر روی وضعیت سئوی یک وب سایت تاثیر بگذارد.

مطمئناً این باورها از لحاظ تئوری صحیح هستند و ایرادی به آنها وارد نیست، با این حال، از آنجایی که ابزاری برای اندازه گیری دقیق تاثیر غیر مستقیم تبلیغات گوگل بر سئو وجود ندارد، نمی توان به صورت ۱۰۰% بر روی این اثرگذاری حساب باز کرد. همچنین، در صورتی که این باورها کاملاً صحیح باشند، باز هم تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو به قدری نیست که رتبه وب سایت شما را در نتایج جستجو به طور چشمگیری ارتقا دهد.

بهترین راهکار این است که دو استرتژی هماهنگ و جداگانه برای سئو و تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز خود اتخاذ کنید. با راه اندازی کمپین های تبلیغاتی موفق و اتخاذ راهکارهای اصولی سئو در کنار یکدیگر، می توانید به راحتی در نتایج جستجوی گوگل بدرخشید و موفقیت تجارت خود را تضمین کنید.