تفاوت لینک فالو یا follow، لینک دوفالو یا dofollow، لینک نوفالو nofollow درچیست؟

در لینک دادن یک لینک به صفحه یا سایت دیگر، موضوعی مطرح میشود با عنوان دوفالو ( DoFollow ) و نوفالو ( Nofollow ). در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر راجعه به اینکه بک لینک چیست؟, بک لینک فالو و نوفالو چیست؟, چگونه بک لینک بگیرم؟, بک لینک رایگان از کجا بگیرم؟, بهترین روش دریافت بک لینک رایگان چیست؟, لیست سایت های بک لینک رایگان چیست, آیا با خرید بک لینک جریمه می شویم؟, چگونه بک لینک را افزایش بدم؟, بک لینک باکیفیت از کجا بگیرم؟, چگونه بک لینک های سایت را ببینم؟, آیا گوگل می فهمد که بک لینک خریدم؟ از لینک های دوفالو استفاده کنیم یا نوفالو؟ صحبت کنیم.
شما در فرایند لینک سازی وقتی لینکی را ایجاد می‌کنید یا لینکی به شکل طبیعی برای سایت شما ایجاد می‌شود کلا به دو صورت، لینک فالو (follow) و یا لینک نوفالو (nofollow) می‌باشد. در پایین به توضیح لینکهای dofollow و nofollow می پردازیم .

بک لینک چیست ؟ + تفاوت بک لینک فالو ، نوفالو و حتی دوفالو


در این مقاله ، سعی می کنیم که تا حد امکان ، بک لینک و انواع آن را برای شما به تفصیل توضیح دهیم . ابتدا بگذارید با تعریف بک لینک شروع کنیم:

تعریف بک لینک : به طور کلی هر لینکی که از یک سایت به یک سایت دیگر داده می شوند ، بک لینک نام دارد. در واقع، اگر سئو را به یک صفحه شطرنج تشبیه کنیم ، بک لینک ها مثل مهره ها هستند. ( همان گونه که در تعریف بالا گفتیم بک لینک ، باید از یک سایت به سایتی دیگر منتهی شود ، یعنی لینک های داخلی یک سایت ، بک لینک نیستند و به آن ها لینک داخلی یا internal links گفته می شود.)

یادتان نرود که بک لینک ، مهم ترین جزء سئو است . در حقیقت باید بگوییم که اثر بک لینک آن قدر زیاد است که حتی کسانی که آشنایی زیادی با سئو ندارند ، در برخی موارد نادر تنها با خرید بک لینک از سایت های معتبر مثل سایت خودمان ! ، توانسته اند که جایگاه سایت را در نتایج گوگل ارتقا بخشند. با این حال ، اگر شما می خواهید سئو را به صورت حرفه ای و کامل انجام دهید ، می بایست از موارد دیگر ، مثل محتوای خوب و سئو داخلی سایت نیز غافل نشوید. شکل زیر به صورت شماتیک ، سهم بک لینک ها را در سئو نشان می دهد:

سهم بک لینک در سئو

با توجه به این که اثر بک لینک ها بسیار زیاد است ، از بدو تولد بک لینک ها ، گوگل با آن ها به مشکل خورد. چرا که بسیاری بک لینک ها را خرید و فروش می کردند و بسیاری دیگر نیز برای دستکاری نتایج گوگل ، از آن با تکنیک های خاصی سوء استفاده می کردند. این ها همه و همه سبب شد تا گوگل الگوریتم خود را به مرور زمان تغییر دهد و تا حدی از اثر بک لینک ها بکاهد. با این حال هنوز هم بک لینک ، تاثیر فوق العاده ای در سئو و بهینه سازی سایت دارد.

<

انواع بک لینک چه مواردی هستند؟

در ابتدا ، لینک ها یا همان بک لینک ها همه تنها یک نوع بودند ، اما به مرور پیچیده و پیچیده تر شدند و به مرور زمان واقعا حالت بسیار پیچیده ای به خود گرفتند . با این حال می توان گفت که در حال حاضر ، بک لینک ها دو نوع دارند که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک محسوب می گردند. این انواع عبارتند از :

 • بک لینک فالو
 • بک لینک نوفالو
<

تفاوت این بک لینک ها با هم چیست ؟

اگر به ظاهر این بک لینک ها نگاه کنید در واقع هیچ فرقی با هم ندارند . به طور مثال ما دو نوع بک لینک را برای شما در زیر ایجاد می کنیم :

این بک لینک سایت طرح از نوع فالو هست.

این بک لینک سایت طرح از نوع نوفالو هست.

همان گونه که مشاهده می کنید ، این دو نوع بک لینک در ظاهر هیچ فرقی ندارند. در حقیقت تفاوت این ها در کد اچ تی ام ال این دو نوع بک لینک است . اگر به سورس این دو بک لینک نگاهی بیندازید مشاهده می کنید که عبارت خاصی در بک لینک دوم (یعنی بک لینک نوفالو) وجود دارد و آن هم عبارت rel=”nofollow” است.

اگر بخواهیم تاریخی به موضوع نگاه کنیم ، این بک لینک (یعنی بک لینک نوفالو) ، ابتکار گوگل بود. در واقع گوگل با توجه به این که زمانی همه سایت ها دائم به هم لینک می دادند و بازار خرید و فروش بک لینک و تبادل آن به شدت رونق گرفته بود، این نوع بک لینک را معرفی کرد تا بک لینک های بی ارزش از بک لینک های با ارزش بالا مشخص شوند.

<

تاثیر بک لینک های فالو بیش تر است یا نوفالو ؟

تقریبا هر سئوکاری با اندکی سابقه می داند که تاثیر بک لینک فالو ، بسیار بسیار بیش تر از بک لینک نوفالو است . البته مقالات زیادی درباره تاثیر بک لینک های نوفالو نوشته شده است. در برخی مقالات سئو گفته شده است که عده بسیاری توانسته اند ، با همین بک لینک های نوفالو سایت را حتی به صفحه اول گوگل بیاورند. اما متاسفانه اخیرا ، گوگل از تاثیر و قدرت آن ها کاسته است. چرا که این بک لینک ها مثل آب خوردن به دست می آیند و هیچ ارزش ندارند.

گوگل خودش درباره بک لینک نوفالو می گوید:

ترجمه :

گوگل با بک لینک نوفالو چه می کند ؟

در واقع ما این نوع بک لینک ها را دنبال نمی کنیم . یعنی پیج رنک و انکرتکست آن ها را منتقل نمی کنیم ….

دقت کنید ، این نوع بک لینک آن قدر برای گوگل بی اهمیت است که حتی انکرتکست را در آن ها منتقل نمی کند. این بدین معناست که فرقی نمی کند بنده به یک سایت ، با کلمه خرید بلیط هواپیما بک لینک نوفالو بدهم یا خرید سطل آشغال !!!!! یعنی این بک لینک ها هیچ اهمیتی ندارند !!! در واقع گوگل هم به نوعی می گوید که بک لینک نوفالو ، بسیار کم تر از بک لینک فالو ارزش دارد. می توان این گونه برداشت کرد که بنابراین کسی نبایست وقت خود را برای به دست آوردن این بک لینک ها تلف کند. برای این که ببینید چگونه می توان بک لینک نوفالو به دست آورد ، نمونه های زیر را در نظر بگیرید. به علاوه ، برخی وقتی می خواهند عملکرد و کیفیت یک سئوکار را اندازه گیری نمایند ، به این توجه می کنند که سئوکار چند درصد بک لینک ها را از بک لینک نوفالو استفاده می کند. طبیعتا هرچه یک سئوکار بیش تر از بک لینک های فالو استفاده کند ، کار او کیفیت بیش تری خواهد داشت.

<

نمونه بک لینک های نوفالو

شبکه های اجتماعی

شاید شما از جمله کسانی باشید که به منظور سئو سایت خود، در شبکه های اجتماعی دائم لینک خود را می گذارند. در این میان ، باید به شما بگوییم که لینک شما به آن صورتی که انتظار آن را دارید، تاثیری نخواهد داشت. در حقیقت ، پس از معرفی بک لینک نوفالو (nofollow) توسط گوگل ، شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک ، توئیتر و لینکدین و صد البته خود گوگل پلاس، برای این که ارزش سایتشان بالا برود ، همه بک لینک های خود را به صورت نوفالو تغییر دادند.

آپدیت : در اینجا آموزشی هست که می شود با آن فیس بوک را فریب داد و به بک لینک فالو دست یافت !!!

کامنت

اگر بتوانید سایت های قدیمی را پیدا کنید ، احتمالا بک لینک کامنت آن ها از نوع فالو خواهد بود. در حقیقت در این سایت ها ، ضوابط کدنویسی رعایت نشده است، چرا که اخیرا به شدت تاکید می شود که بک لینک کامنت باید از نوع external nofollow باشد . شاید برایتان جالب باشد که یکی از شکارهای سئوکاران ، همیشه به دست آوردن سایت هایی با قابلیت کامنت های فالو بوده است . چرا که در این صورت ، شما می توانید بدون هیچ گونه هزینه و تنها به کمک یک کامنت ، صاحب یک بک لینک فالو بشوید. به علاوه چون سایت هایی که بک لینک فالو می دهند ، قدیمی هستند ، این بک لینک ها ارزش دوچندانی نیز خواهند داشت ( چرا که سایت های قدیمی و باسابقه ، ارزش بک لینک بیش تری دارند.)

بک لینکی که سئوکاران به دیگران می دهند.

شاید با شنیدن این جمله بخندید، اما در حقیقت تجربه نشان داده است که معمولا ، یک سئوکار به دیگران بک لینک نمی دهد ، چرا که روانه ساختن یک بک لینک ، از یک سایت به سایتی دیگر، نشان دهنده این است که آن سایت به صورت کامل مورد تایید شماست. لازم نیست شما در مقالات خود به دیگران بک لینک دهید اما اگر ناچار شدید ، می توانید تنها یک بک لینک به صورت نوفالو به آن سایت بدهید. گوگل خودش به صراحت می گوید :

ترجمه :

به طور کلی ، یک لینک از یک سایت به سایتی دیگر ، به عنوان یک رای برای کیفیت سایت مقصد تلقی می گردد.

به علاوه ، وقتی شما به سایتی که صلاحیت ندارد ، رای بدهید ، اعتبار سایت خودتان هم نزد گوگل زیر سوال خواهد رفت. برای همین ، در سئو جدید توصیه می شود که از ایجاد بک لینک های فالو به سایت های دیگران پرهیز نمایید.

جالب است بدانید که برای خود ما در پروژه ساختمان ۱۱۵ (که ساختاری بسیار قدرتمند و بهینه و جذاب برای سئو دارد) ، سایتی بود که همه آیتم های سئو را رعایت کرده بود ، اما می گفت که پس از چند ماه تلاش ، اصلا سایت به نتایج بالا نمی آید. در تحقیقات متوجه شدیم که این سایت ، در کمال سادگی در یک قسمت به نام پیوندهای همکاران ، به سایت های رقیب خود بک لینک داده بود. به این دلیل ، گوگل به هیچ عنوان اجازه نمی داد که این سایت ، از رقبا پیشی بگیرد. که این مورد ، با حذف آن بک لینک حل شد. ( البته می توانستیم نوفالو هم بکنیم ! )

فروم

یکی از ترفندهای قدیمی سئوکاران ، این بود که در بخش امضای خود در فروم ها ، سایت خودشان را قرار می دادند. پس از آن فقط کافی بود در جاهای مختلف فروم اظهار نظر کنند تا به صورت اتوماتیک ، لینک آن ها نمایش داده شود و مثل آب خوردن بک لینک بگیرند. پس از مدتی که این کار متداول شد ، مالکان فروم ها ، تمام بک لینک های داخل فروم ها را به نوع نوفالو تغییر دادند. این کار باعث شد که کسانی که هیچ حرفی برای گفتن ندارند ، دیگر به صورت خودسر در فروم ها فعالیت نکنند. خبر خوش این که بسیاری از فروم های ایرانی هنوز این کار را نکرده اند و این باعث می شود که این هنوز یک استراتژی قوی در لینک بیلدینگ سئو به حساب آید.

شما برای این کار ، می توانید در فروم های بزرگ و معروف ثبت نام کرده و لینک سایت خودتان را در امضا قرار داده و در بخش های مختلف فروم به اظهار نظر بپردازید، چرا که این تکنیک هنوز هم جواب می دهد !

بلاگفا

بلاگفا ، یک سرویس قدرتمند و قدیم وبلاگ نویسی بوده و در کشور ایران طرفداران خاص خود را دارد. بلاگفا ، نیز از جمله سرویس هایی است که بک لینک های خود را در قسمت محتوا از نوع نوفالو کرده و نمی توان داخل محتوای وبلاگ ، بک لینک فالو ایجاد کرد. در عوض ایجاد بک لینک فالو ، تنها در بخش پیوندهای وبلاگ ممکن است. البته با توجه به قدرت فوق العاده سایت بلاگفا ، باید اظهار کنیم که بک لینک های وبلاگ های این سرویس ، بسیار ارزشمند هستند .

آپارات

آپارات ، یک سرویس اشتراک ویدیو است که در ایران به دلیل مسائل مسدود بودن سایت یوتیوب ، بسیار متداول شده است. برخی پیش بینی می کنند که اگر روزی مشکل سایت یوتیوب حل شود ، سایت آپارات به صورت کلی ارزش خود را از دست خواهد داد، چرا که در آن صورت شرکت های بسیاری ترجیح می دهند که ویدیوهای خود را در سایت یوتیوب (که متعلق به خود گوگل است) آپلود نمایند. جالب است بدانید که شما در این سایت نیز می توانید ثبت نام کرده و یک کانال برای خود ایجاد نمایید. اما نهایتا در این کانال ، شما خواهید توانست که یک بک لینک نوفالو به سوی سایت خود بگیرید. البته این کار آپارات، کاری فکر شده و درست است چرا که باعث می شود که کسانی که محتوای ویدیویی مفیدی ندارند ، شروع به ساخت کانال های اسپم برای درج لینک نکنند. البته متاسفانه چون تعداد پیج های ساخته شده بسیار زیاد است ، گوگل بعضی از پیج های خالی را اسپم در نظر می گیرد. مثلا ما وقتی برای سایت تهران سوئیت ( که در طراحی سایت آن هم اگر ببینید ،مشاهده می کنید که واقعا هم قوی عمل کرده بودیم ) ، کانال آپارات ساختیم، تقریبا بعد از یک ماه ایندکس شد و حدس می زنیم که این به همان دلیل باشد که گوگل با خود فکر کرده که این کانال ، یک کانال اسپم است.

همان طور که مشاهده کردید ، ساخت بک لینک نوفالو برای سایت کاری ندارد و راحت ترین راه برای ساخت آن ، این است که لینک خود را در شبکه های اجتماعی مختلف کپی کنید ! به همین سادگی !!!

<

چگونه باید بک لینک نوفالو ایجاد نماییم ؟

خیلی ساده ! همان گونه که گفتیم باید عبارت rel=”nofollow” را در سورس اچ تی ام ال خود بگنجانید. البته اگر از وردپرس استفاده می کنید ، یک افزونه فوق العاده به نام Ultimate Nofollow وجود دارد که می توانید از لینک زیر آن را دانلود کنید.

لینک دانلود افزونه ultimate nofollow برای وردپرس

پس از نصب افزونه ، شما مانند شکل زیر یک چک باکس در محلی که در حال تعریف لینک برای آن هستید ، مشاهده خواهید کرد. با تیک زدن این چک باکس ، بک لینک شما تبدیل به نوفالو شده و دیگر به هیچ چیزی نیاز نخواهید داشت.

افزونه ultimate nofollow

<

نکته ای بسیار مهم : بک لینک Dofollow چیست و چه تاثیری دارد ؟

همان گونه که گفتیم ، بک لینک دو نوع دارد : فالو و نوفالو

بک لینک فالو همان گونه بک لینک عمومی است که در همه سایت ها ایجاد می کنیم.

همان گونه که گفتیم، برای ایجاد بک لینک نوفالو ، باید در کد اچ تی ام ال (HTML) عبارت rel=nofollow را قرار دهیم . اما در سایت های خرید و فروش بک لینک چیزی می بینیم که ممکن است برای بسیاری ، عجیب به نظر برسد. آن هم بک لینک Dofollow است . در واقع در این نوع بک لینک ها ، شما عبارت rel=dofollow را در کد اچ تی ام ال خواهید دید.

کلا dofollow به معنای این است : “دنبال کن” یعنی در این عبارت ، شخص به گوگل تاکید می کند که لینک سایت را بسیار قبول دارد و به گوگل دستور می دهد که آن را دنبال کند.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا این بک لینک ( بک لینک دوفالو ) تاثیر بیش تری از بک لینک فالو دارد ؟

در پاسخ بگذارید برای شما مثالی بزنیم . می دانید که معمولا هندوانه ها به رنگ قرمز است . اما بعضی کشورها به کمک جهش ژنتیکی و دستکاری ژن های هندوانه توانسته اند هندوانه هایی به رنگ آبی نیز تولید کنند. حال شما اگر به مغازه بروید و بخواهید هندوانه آبی بخرید ، به فروشنده می گویید :

” لطفا یک هندوانه آبی به من بدهید.”

هندوانه آبی رنگ

حال اگر شما نخواهید هندوانه آبی بخرید و هدفتان خرید یک هندوانه عادی باشد ، آیا به فروشنده می گویید :

” لطفا یک هندوانه قرمز به من بدهید. “؟؟؟؟

طبیعتا مغازه دار با شنیدن این که شما یک هندوانه قرمز می خواهید ، به شما شک می کند و فکر می کند که یا مشکلی دارید و یا قصد مسخره کردن او را دارید . چرا که هندوانه در شرایط عادی، خودش قرمز است.

در مورد بک لینک هم همین مسئله صادق است ، شما وقتی به گوگل می گویید که rel=dofollow ، اتفاقا گوگل بیش تر به مصنوعی بودن بک لینک شما شک می کند . چرا که گوگل اصلا rel=dofollow را قبول نداشته و آن را نمی شناسد . در واقع کلمه dofollow تنها زاده ذهن برخی سئوکاران بوده است و هیچ معنایی در rel ندارد.

<

آیا غیراز بک لینک فالو و نوفالو بک لینک دیگری هم داریم ؟

بله ، امروزه برای rel نسبت های مختلفی تعریف کرده اند که خزنده ها یا روبات های گوگل ، آن ها را به خوبی می شناسند. کلا ساختار لینک به صورت زیر است :

آموختیم که به جای value در عبارت بالا ، می توان عبارت nofollow را قرار داد تا خزنده ها ، آن را دنبال نکنند. برخی از دیگر عبارت ها که می توانند به جای value به کار برده شوند ، عبارتند از:

Alternate

بدین معنا که این لینک ، به جایی می رود که شما همین صفحه را به زبانی دیگر یا برای پرینت خواهید دید.

Author

بدین معنا که این لینک به جایی می رود که شما نویسنده مقاله را معرفی خواهید کرد.

Bookmark

بدین معنا که این لینک برای بوک مارک کردن مناسب است و شما می توانید این لینک دائمی مقاله را در مرورگر خود سیو نمایید و هر موقع خواستید استفاده کنید.

Help

بدین معناست که این لینک به صفحه آموزش یا راهنمای استفاده از مقاله می رود.

License

بدین معنا که این لینک ، شما را به صفحه کپی رایت مقاله هدایت می کند.

next

بدین معنا که این لینک شما را به مقاله بعدی هدایت می کند.

Nofollow

همان گونه که در بالا گفتیم بدین معناست که این لینک ، هیچ گونه اعتباری ندارد و فقط برای این است که کاربران روی آن کلیک کنند.

Prev

بدین معنا که این لینک شما را به سمت مقاله قبلی این مقاله هدایت می کند.

Search

بدین معنا که این لینک ، شما را به سمت ابزاری هدایت می کند که می توانید با آن در این مقاله جستجو کنید.

Tag

بدین معنی که این لینک ، در واقع یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.

نقش لینک های فالو و نوفالو در سئو سایت


مقایسه لینک فالو و لینک نوفالو

جهت فهمیدن بهتر و کامل تر لینک نوفالو باید مقداری با مفهوم لینک سازی و اثر آن بر ارزش و اعتبار یک صفحه در موتورهای جستجو از جمله گوگل سخن بگوییم. پیوند دادن یا ایجاد بک لینک چه از بقیه وب سایتها باشد و چه از یک سایت به سایتی دیگر باشد ، یکی از اساسی ترین و بخش های اصلی سئو سایت می باشد. در این صورت نوع پیوندهای وارد شده به سایت ( لینک های ورودی ) و همینطور بک لینک های خارج شده از سایت خیلی اهمیت دارد. چون روش کار جستجوگرها (گوگل و اکثر موتورهای جستجو) را برای صفحات تعیین میکند.

مثال : اگر وب سایت شما در صفحه اصلی آن ، به پنج صفحه داخلی از سایت خودتان لینک دارد ( مثلا بخش های تماس با ما ، آرشیو های ماهانه و دیگر لینک های داخلی) و به پنج صفحه خارج از سایت نیز لینک دارد ( مثلا پنج سایت در بخش لینک دوستان یا معرفی محصول دیگر سایت ها غیر از سایت خودتان پیوند داده اید) ، سایت شما در کل ده بک لینک در صفحه های اصلی دارد. پس در این صورت داخل سایت شما ، البته در صفحه اصلی 10 بک لینک وجود دارد ، که پنج بک لینک آن به صفحات داخلی سایت پیوند داده شده و پنج عدد از آنها به سایت های دیگری پیوند داده شده است ، هنگامی که گوگل قصد آنالیز صفحه اصلی شما را دارد ، امتیاز صفحه اصلی را به 10 تقسیم می کند. همینطور اگر از سایت های دیگر به سمت سایت شما بک لینک ایجاد شده باشد ، باتوجه به تعداد لینک های مندرج در آن صفحه ، امتیازی از آن سایت به سمت سایت شما روانه خواهد شد.

این کار ارتباط متقابل می باشد و ارزش و اعتبار سایت در زمان پیوند دهی با سایر سایت ها تعیین می شود مگر از راه نوفالو این راه را قطع (بسیار ضعیف) کرده باشید. حالا لینک نوفالو چیست؟

<

لینک فالو و یا لینک follow چیست

تمام لینک هایی که بدون هیچ گونه تگی هستند و تگ های nofollow یا dofollow را به همراه ندارند ، بطور پیش فرض فالو هستند و نیازی نیست حتما در داخل لینک تگ follow درج شده باشد.

کد لینک فالو به روش های زیر قابل درج است (html)

عنوان

همانطور که مشاهده می کنید در کد لینک فالو فوق از هیچ تگی استفاده نشده است و درج این کد در بخش کدهای html سایت ، ایجاد یک لینک فالو را می کند که بایستی در بخش url adress site آدرس اینترنتی وب سایت درج شود و به جای عنوان ، عبارت یا کلیدواژه مورد نظر ثبت گردد. اما لینک فالو به روش زیر نیز قابل درج است و هیچ تفاوتی با کد فوق ندارد.

عنوان

در کد فوق تگ فالو یا follow اضافه شد اما کد ایجاد لینک فوق با کد قبلی که فاقد تگ فالو بود ، به لحاظ سئو هیچ تفاوتی باهم ندارند چون لینک های فاقد تگ برای موتورهای جستجوی فالو حساب می شود.

<

لینک دوفالو و یا لینک dofollow یعنی چی؟

ابتدا سری به Translate خود گوگل میزنیم تا معنی عبارت follow و معنی عبارت dofollow را باهم مقایسه کنیم ، عبارت follow در مترجم گوگل به معنی دنبال کردن و عبارت dofollow در این مترجم به معنی دنبال کن است ، پس dofollow حالتی دستوری ایجاد می کند.

برای اینکه بهتر متوجه شویم لینک فالو را امتیاز فرض می کنیم، لینک dofollow اکثر اوقات به معنی امتیاز بیشتر است.

پس در این صورت هر وب سایتی که امتیازات بیشتر جمع آوری کرده باشد برنده خواهد بود. وقتی یک صفحه از سایت پیوندهای dofollow زیادی جذب کند ، جستجوگرها به محبوب بودن و کارا بودن مطالب و محتویات صفحه پی میبرند پس در این صورت رتبه و ارزش این صفحه نسبت به صفحه های شبیه به خودش بیشتر می شود. باید دقت کنیم تعداد بیشتر و زیادی از پیوند های dofollow این قدرت را دارد که جواب معکوس بدهد البته در شرایطی خاص که در ادامه درباره آن عرض می کنیم.

کد لینک دوفالو به شکل زیر است.

عنوان

قبلا با معنی و مفهوم Link juice آشنا شدیم.

برای فهمیدن بهتر این مطلب فرض کنید که وب سایت های A و B داریم. اگر هر دوتای این سایت ها از نظر سئو مثل هم باشند و وب سایت A دوتا پیوند ورودی بگیرد در صورتی که وب سایت B هیچ پیوندی ندارد میتوان با اطمینان گفت که سایت A ارزش و رتبه بهتری در مقایسه با سایت B در جستجوگرها به دست خواهد آورد. حالا فرض کنید که وب سایت B دوتا پیوند بگیرد چه چیزی پیش خواهد آمد آیا امکان دارد هر دوتا سایت ها برابر شوند؟

جواب دادن به این سوال سخت می باشد چون به Link juice ارتباط و بستگی دارد. در کل زمانی که سایت A پیوند بیشتری در مقایسه با سایت B میگیرد Link juice بیشتری دارد اما توجه کنید که این همه ماجرا نیست و Link juice این امکان را دارد که با توجه به معیار و آیتم های مختلف عوض شود و تغییر کند.

link juice
<

لینک نوفالو یا لینک nofollow یعنی چی؟

پیوند عادی را برای شما توضیح داده ایم ولی پیوند نوفالو مقداری فرق میکند:

عبارت nofollow بازهم معنی دستوری دارد و به معنی دنبال نکن می باشد پس این عبارت دقیقا به موتور جستجو دستور می دهد که این لینک را دنبال نکن. کد لینک نوفالو به شرح زیر است:

عنوان

در اصل تفاوت پیوند dofollow و لینک nofollow فقط در عبارت rel=nofollow می باشد ( تفاوت در کد آنها البته نه تاثیر آن بر سئو ) و در صورت استفاده نکردن از این دو تگ ، پیوند شما به یک پیوند فالو تبدیل میشود(همانطور که در بالا عرض کردیم). وقتی که یک سایت از تگ نوفالو بهره گیری میکند در اصل به جستجوگرها دستور میدهد که با این پیوند رتبه بندی و ارزش گذاری صفحه یا پیج اتوریتی نباید محاسبه شود. و این پیوند در محاسبه رتبه و پیج اتوریتی مقصد هم تاثیری ندارد.

به عبارت دیگر ، از امتیاز صفحه ی سایت من ، چیزی به سایتی که لینک شده است ندهید و امتیازی از سایت من کسر نشود.

همانطور که میدانید وقتی که سایتی با ارزش و رتبه بالا به وب سایت شما پیوند میدهد به ارزش شما اضافه میکند و پیج اتوریتی وب سایت شما بالا میرود.

حال اگر سایتی با رتبه و پیج اتوریتی بالا (پنجاه به باالا) به سایت شما پیوند یا همان بک لینک نوفالو بدهد، این نوع بک لینک دادن برای جستجوگرها جهت افزایش و بالابردن اعتبار و ارزش و رتبه شما استفاده نمیشود. البته به این معنی نیست که کلا هیچ تاثیری در سئوی وب سایت شما نداشته باشد. چون معمولا لینک های نوفالو برای ارجاء کاربر به سند یا مقاله ای استفاده می شود ، درست است که از سایتی که لینک نوفالو داده امتیازی کسر نمی شود اما در هر حال امتیازی هر چند کم با بک لینک نوفالو برای سایت مقصد به همراه خواهد داشت ، بسیار پیش آمده است سایتی که استفاده از پیوند نوفالو را نیز دارد ، در مقایسه با سایتی که همیشه از پیوند فالو بهره گیری میکند، رشد و تاثیر بهتر و بیشتری برای داشته است ، لذا پیشنهاد می شود لینک های نوفالو نیز برای وب سایت خود ایجاد کنید چون طبیعی نیست که یک سایتی هزاران بک لینک فالو داشته باشد و در هیچ سایت یا مقاله ای بک لینک نوفالو برای آن ایجاد نشده باشد ! بهتر است معجونی از لینک های فالو و نوفالو برای وب سایت خود داشته باشیم. سایت بک لینک فا هم امکان خرید بک لینک فالو را برای شما عزیزان فراهم کرده است و هم خرید بک لینک نوفالو با قیمت بسیار بسیار ارزان که موجب رضایت شما باشد.

<

بهره گیری از پیوند نوفالو باعث بیشتر شدن قدرت پیوند های فالو می شود

قبلا استفاده از پیوندهای نوفالو باعث افزایش Link juice پیوندهای فالو میشد. مثلا سه پیوند فالو از یک وب سایت به صفحه های خروجی در مقایسه با حالتی که یک پیوند نوفالو همراه دو پیوند فالو بهره گیری میشد Link juice کمتری به دست می آورد.

link juice 2
link juice 3

در حال حاضر بهره گیری از پیوند nofollow اثری در بالا بردن و افزایش Link juice نخواهد داشت.

با این شرایط جا دارد یک نکته نیز ذکر شود. از قدیم الایام تا کنون هر چقدر پیوندهای خروجی در صفحه ای بیشتر باشد Link juice آنها کمتر می شود. برای درک بهتر مطلب به مثال A و B که در بالا زده شد بر میگردیم.

link juice 4

وب سایت A از چهار صفحه و وب سایت B از سه صفحه خارجی پیوند dofollow گرفته است. یعنی ما توقع داریم که سایت A رتبه بهتری نسبت به سایت B داشته باشد اما در واقعیت دقیقا متفاوت خواهد بود.

فرض کنید که وب سایت B از سایت هایی که پیوندهای dofollow پایین و کمتری داده اند پیوند بگیرد.ولی سایت A از وب سایت هایی پیوند میگیرد که در برابر وب سایت های مبدا B پیوند dofollow بیشتر و بالاتری میدهند. در این صورت حتی اگر مقدار وب های مبدا A بیشتر و بالاتر باشد امکان دارد رتبه و ارزش از سایت B کمتر و پایین تر باشد و یا برابر باشد. چون سایت B از مقدار Link juice بیشتری بهره مند شده است. با تمام این توضیحات تعامل و برقراری رابطه با وب سایت هایی که از پیوندهای خروجی به مقدار زیاد و بالا بهره گیری میکنند خیلی درست و عاقلانه نیست.

بهره گیری زیاد از پیوندهای dofollow مبنا و شاخص تشخیص وب سایت های فروشنده و اسپمر پیوند هستند. پیوندهای خروجی این وب ها با وجود اینکه dofollow هستند ولی بازم به خاطر تعداد زیاد و بالا ارزش و رتبه ای ندارند.

چون همانطور که گفتیم ، هر بک لینک ، امتیازی از درج کننده بک لینک کسر و به دریافت کننده بک لینک اضافه می کند ، با لینک های بسیار زیاد ، امتیازی برای دریافت کنندگان بک لینک باقی نمانده است.

link juice 5

همین طور که میبینید وب هایی که به صفحه A پیوند داده شده اند به بقیه سایت ها هم پیوند داده اند. و همین کار باعث شده صفحه B با بک لینک کمتر و پایین تری امتیاز Link juice بیشتر و بالاتری بگیرد.

<

دلیل استفاده از پیوند nofollow چیست

جستجوگر گوگل پسوند نوفالو را مورد بررسی قرار میدهد ولی از این پیوندها به راحتی برای محاسبه ارزش و رتبه پیج رنک استفاده نمیکند.

موتور جستجوی بینگ پیوند نوفالو را مد نظر قرار نمیدهد و از آن جهت رتبه بندی و ارزش گذاری صفحه ها بهره گیری نمیکند.

جستجوگر یاهم پیوند نوفالو را مد نظر قرار میدهد اما باز هم برای رتبه بندی مستقیم و ارزش گذاری مستقیم از آنها استفاده نمیکند.

همانطور که متوجه شدید ، عدم دخالت در رتبه بندی درباره بک لینک های نوفالو چیزی است که همه ی موتورهای جستجو نسبت به آن اذعان دارند و به اتفاق ، همگی از این اصل پیروی می کنند.

پس با این توضیحات چرا باید از پیوند nofollow بهره بگیریم؟

به شکل منطقی و اصولی ممکن است فکر کنید پیوند nofollow کمکی برای رتبه بهتر و ارزش بالاتر یک کلمه کلیدی ندارد ولی این فکر خیلی صحیح و درست نمی باشد. این پیوند ها به شکل غیر مستقیم میزان اعتماد به سایت های شما را بالا میبرد. بازدیدکنندگانی که بارها از سمت این پیوندها به وب سایت شما می آیند در شرایطی که محتویات و مطالعه ی مقاله ها، راضی کننده باشد تعامل بیشتری با سایت شما انجام میدهند و زمان حضور کاربر در وب سایت شما افزایش یافته و در سئو سایت شما موثر است ، بجز این دلایل دیگری برای بهره گیری از پیوند nofollow وجود دارد که در پایین دکر میکنیم:

1- جلوگیری کردن از پیوند شدن با وب های اسپمر: امکان این هست که از وب شما عمدا و یا غیر عمد به یک وب سایت اسپم پیوند داده شود. این پیوند امکان دارد در متن ها و مطالب و نوارهای تبلیغاتی و یا در قسمت نظرها قرار بگیرد. با این حال با بهره گیری از پیوند Nofollow این امکان را دارید که تاثیرات این پیوندها را خنثی کنید.

2- مانع تکراری شدن متن ها و محتوا و مطالب: اگر در صفحه ای دو پیوند متفاوت که عنوان متفاوت و مجزایی دارند به صفحه ای داخلی و خارجی پیوند داده شده اند کار درست این است که یکی از آنها را با بهره گیری از پیوند nofollow بی اثر و بی خاصیت بکنید.

3- مانع شدن از کاهش و کم شدن اعتبار و ارزش سایت: در صورتی که از پیوندهای فالو استفاده میکنید مقدار خیلی زیادی از اعتبار و ارزش و رتبه خود را به سایت هایی که به آنها پیوند داده اید ارسال میکنید. این کار انقدر اهمیت دارد که در خیلی از سیستم های مدیریت مطلب و محتوا مثل وردپرس راه استفاده از کد نوفالو جا داده شده.

4- Crawl شدن توسط گوگل و اولویت آن: اولویت Crawl شدن به معنی تغییر عملکرد جستجوگرها نسبت به یک وب می باشد. گاهی وقت ها محدودیت هایی جهت Crawl شدن و ایندکس شدن صفحه های وب وجود دارد. به عنوان مثال شاید سایت شما 50 صفحه دارا باشد و به خاطر دلیل هایی 40 تای از آنها برای جستجوگرها دارای اهمیت و ارزش نباشد در این شرایط و اوضاع با بهره گیری از تگ rel=nofollow در پیوندهای داخلی آن 40 صفحه این امکان را دارید که تعداد صفحه های وب خودتان را به 10 تا کاهش دهید. این روش باعث میشود که جستجوگرها بفهمند که آن 10 صفحه از رتبه و اولویت و ارزش بیشتری نسبت به بقیه صفحه ها برخوردار است.

5- مانع شدن از پنالتی گوگل: اگر در رپورتاژ آگهی ها و یا پیوندهای پولی خود از تگ نوفالو بهره گیری نکنید امکان دارد جستجوگر گوگل رتبه و ارزش وب ساییتان را خیلی کم کند. پس حتی اگر خرید رپورتاژ آگهی می کنید ، از مخلوط لینک های فالو و نوفالو استفاده کنید و توجه داشته باشید که حداکثر از 3 الی 4 بک لینک در هر رپورتاژ آگهی استفاده کنید.

<

چه طور متوجه فالو یا نوفالو بودن لینک شویم

برای فهمیدن فالو و یا نوفالو بودن پیوندهای وب سایت ها میتوانید در با ورود به سورس سایت ، کد کلمه نوفالو را سرچ کنید و یا با بهره گیری از افزونه ها که به شکل مجزا و جداگانه بر روی مرورگر فایر فاکس و یا بر روی مرورگر گوگل کروم نصب میشوند پیوندها را پیدا کنید. اما یک راه آسان اینکه از ابزارهای SEOMOZ TOOLBAR بهره گیری کنید. این ایزار این امکان را دارد که پیوندهای فالو را با سبز و پیوندهای نوفالو رو صورتی به نمایش بگذارد. لازم به توضیح است این ابزار سئوموز تولبار درحال حاضر فقط بر روی مرورگر گوگل کروم قابل فعال شدن است ، شاید در آینده برای دیگر مرورگرها نیز فعال گردد.

<

لینکهای dofollow و nofollow

در این بخش می خواهیم لینکهای dofollow و nofollow را برای شما توضیح دهیم که چه کاربردی دارند و چگونه می توان از آن ها استفاده کرد .

با توجه به اینکه برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو , بهینه سازی و لینکهای ورودی از عوامل مهم به حساب می آیندباید بدانیم که لینک ورودی چگونه باید باشد و تا چه حد باید از لینک های ورودی استفاده کنیم؟

شما در فرایند لینک سازی وقتی لینکی را ایجاد می‌کنید یا لینکی به شکل طبیعی برای سایت شما ایجاد می‌شود کلا به دو صورت، لینک فالو (follow) و یا لینک نوفالو (nofollow) می‌باشد. در پایین به توضیح لینکهای dofollow و nofollow می پردازیم .

<

لینک dofollow

لینک dofollow بیشتر به معنای امتیاز بیشتر است. بنابراین، سایتی که بیشترین امتیاز را جمع کرده باشد، برنده خواهد شد. هنگامی که یک صفحه لینک‌های dofollow فراوانی دریافت می‌کند، موتورهای جستجو معمولاً به محبوبیت و کارایی مطالب آن پی می‌برند و در نتیجه در لیست نتایج جستجو رتبه آن را نسبت به وب‌سایت‌های مشابه بهبود می‌بخشند. البته باید بدانید تعداد زیاد لینک های dofollow، تحت شرایطی خاص می‌توانند معکوس عمل کرده و موجب افت رتبه وب‌سایت شما شوند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.همچنین لینکهای dofollow به لینکهایی گفته میشود که موتورهای جستجو هنگام برخورد به آنها به دنبال کردن لینک موردنظر میپردازند . متخصصان سئو توصیه میکنند تعداد کمی‌ از اینگونه لینکها بایستی در سایتها قرار بگیرد چون با افزایش تعداد این لینکها درجه و رتبه ی سئوی سایت کاهش پیدا میکند .

دستور کدهای dofollow:

در واقع لینک‌های dofollow هیچ تگ مشخص‌کننده‌ای ندارند و به‌طور پیش‌فرض تمام لینک‌هایی که در مطالب درج می‌کنید، لینک‌های فالو خواهند بود.

<

لینک nofollow

به دلیل گسترش لینک های اسپم که برای گول زدن موتورهای جستجوگر و افزایش رتبه در موتورهای جستجوگر در پهنه وب ایجاد شدند خاصیتی به لینک ها در صفحات وب اضافه شد به نام Nofollow ,نوفالو (nofollow) یک کد بصورت “rel=”nofollow است که در کد لینک‌های سایت شما قرار می‌گیردلینک Nofollow به موتورهای جستجوگر دستور می دهد که این لینک را دنبال نکنند با استفاده از این کار لینکی که از سایت دیگری به سایت ما داده می شود مورد تایید ما نیست به عبارتی وقتی یک لینک را nofollow می‌کنیم یعنی به موتور جستجو می‌گوییم که این لینک را دنبال نکند و در واقع آن را معرفی می‌کنیم ولی آن را تأیید نمی‌کنیم به موتورهای جستجو خبر می‌دهید که این لینک نباید در محاسبه پیج رنک شما وارد شود ولی با این کار همچنان اجازه ایندکس این صفحات را به موتورهای جستجو می‌دهید. البته لینک نوفالو از صفحات شما به سایت‌های دیگر در پیج رنک آنها نیز بی تاثیر خواهد بود.، پس از اعتبار خودمان کم نمی‌شود . لازم به ذکر است که در الگوریتم جدید گوگل لینک دادن از سایت هایی که موضوع مرتبطی با هم ندارند باعث کاهش امتیاز در گوگل می شود .

دستور کلی لینک نوفالو :

Title link

<

چرا از nofollow استفاده میشود:

جلوگیری از اسپمرها: اگر صفحات شما به یک سایت اسپم لینک شده است و یا در بخش نظرات سایت شما لینک‌های نامناسب و اسپم قرار می‌دهند با استفاده از کد نوفالو (nofollow) می‌توانید تاثیر آن‌ها را در پیج رنک خود از بین ببرید.

جلوگیری از تکراری شدن محتوا: اگر شما دو لینک متفاوت در صفحه خود به یک صفحه داخلی یا خارجی دارید که دارای anchor text (متن لینک شده) متفاوت هستند بهتر است با استفاده از کد نوفالو (nofollow) یکی از آنها را نادیده بگیرید.

بک لینک‌های پولی: اگر شما واقعا قصد دارید که گوگل را تحت تاثیر خود قرار دهید بهتر است برای تبلیغات خود از لینک‌های نوفالو (nofollow) استفاده کنید! شما بهتر است که از بک لینک‌های پولی خود برای پیج رنک چشم پوشی کنید، در واقع گوگل راههای زیادی برای شناسایی لینک‌های خریداری شده و تنبیه شما دارد . لینک‌های پولی میتوانند شامل بنرهای تبلیغاتی و تبلیغات متنی باشند. پس در تبلیغات خود از لینک نوفالو (nofollow) استفاده کنید مگر آنکه قصد شما تنها بالابردن پیج رنک خود باشد.

جلوگیری از کاهش اعتبار شما: شما لینک‌های ورودی مناسبی را از سایتهای دیگر دریافت میکنید ولی بخش زیادی از اعتبار بدست آمده را به سایتهایی که به آنها لینک داده اید میبخشید.

کد نوفالو (nofollow) در بسیاری از انجمن‌ها و وبلاگ‌هایی که امکان نظردهی به کاربران ارائه را میدهند استفاده میشود تا جاییکه بسیاری از CMS ها مانند وردپرس این قابلیت را در خود جای داده‌اند.

آیا استفاده یک سایت از لینک نوفالو موجب افزایش قدرت لینک‌های فالوآن می‌شود؟لینکهای dofollow و nofollow

در گذشته استفاده از لینک‌های نوفالو، موجب افزایش Link juice لینک‌های فالو می‌شد. برای مثال سه لینک فالو از یک سایت به صفحات خروجی، نسبت به حالتی که از یک لینک نوفالو به همراه دو لینک فالو استفاده می‌شد از Link juice کمتری برخوردار بودند.

 • نکته :اگر در قسمت تبلیغات خود به تعداد زیادی لینک خروجی نیاز دارید بهتر است آنها را به صورت nofollow بدهید تا شامل جریمه گوگل نشوید.
 • نکته :افراد تصور می‌کنند که لینک دادن به شبکه های اجتماعی به شکل فالو باعث ایجاد مشکل در اعتبار آن صفحه می‌شود، نه اینطور نیست. لینک دادن به شبکه های اجتماعی نه تنها مشکلی در سئو ندارد بلکه بسیار کار مفیدی هست و چنین کاری از امتیاز صفحه شما کم نخواهد کرد.
 • نکته : اگر سایت دارای اعتباری ثابت شده هم در بین کاربران و هم در بین موتورهای جستجو است دلیلی بر عدم لینک آن سایت به شکل فالو نیست و شاید از طرفی اعتبار سایت شما را دو چندان کند، در لینک دادن خساست به خرج ندهد. در صورت لزوم لینک دهید ولی به شکل اصولی.

لینکهای dofollow و nofollow لینکهای dofollow و nofollow لینکهای dofollow و nofollow

تاثیرلینکهای dofollow و nofollow در سئو

زیر و بم لینک های فالو (Follow) و نوفالو (No Follow)<

یک سوال خیلی کلی !!! لینک چیست؟

گفته بودم که لینک ها رگ های اصلی دنیای وب هستند. همه چیز به لینک‌ها برمی‌گردد. در واقع موتورهای جستجو به کمک لینک‌ها صفحات وب را دنبال می‌کنند. به آدرس بالای سایت ما نگاه کنید. این یک آدرس منحصر به فرد است که شما را به این صفحه هدایت می‌کند. پس در حالت کلی لینک‌ها آدرسهای اینترنتی هستند. در HTML لینکها را با تگ a نشان می‌دهند.

لینک ها در حالت کلی به 2 دسته تقسیم می‌شوند :

 • لینک‌های فالو ( دوفالو ) یا Do Follow
 • لینک‌های نوفالو یا No Follow
<

لینک دوفالو ( Do follow ) چیست؟

وقتی داخل صفحات سایت خود به یک سایت لینک می‌دهید، به صورت پیش‌فرض این لینک به صورت فالو است. یعنی شما لینکی به سایت هدف می‌دهید که در رتبه‌بندی گوگل به صورت مستقیم تاثیرگذار است. لینک‌های دوفالو نورچشمی گوگل هستند. گوگل این لینک‌ها را دنبال می‌کند و برایشان ارزش خاصی قائل است. یک لینک دوفالو این حرف را می‌زند :

من این سایت را تایید می‌کنم و با کمال افتخار قسمتی از اعتبار سایتم را به آن هدیه می‌کنم. این سایت مورد تایید من است

مثلا شما یک سایت آموزشی دارید و در یک پست به ما اشاره می‌کنید. مثلا می‌نویسید ” تیک تاک تک : یک سایت آموزشی رایگان” و روی این جمله که Anchor Text حساب می‌شود لینک یکی از صفحات ما را قرار می‌دهید، یعنی به صورت پیشفرض یک بک‌لینک فالو باارزش تقدیم ما کرده‌اید. در کدهای HTML لینک فالو این شکلی می‌شود :

نمونه یک لینک do follow | تیک تاک تک

بعضی از سایتها لینک فالو را به رای‌گیری تشبیه کرده‌اند. هر سایتی که لینک بیشتری گرفت برنده می‌شود. اما اینطور نیست. گوگل دوست دارد تعداد این لینک‌ها را بشمارد، اما کیفیتشان را بیشتر دوست دارد. همیشه لینک فالو گرفتن به تعداد انبوه و به اصطلاح فله‌ای عالی نیست. خیلی وقت‌ها همین لینک‌های زیاد سایت شما را حسابی زمین می‌زنند.

لینک‌های فالو توسط گوگل شمرده می‌شوند و کمیت و کیفیت آنها مستقیم در رتبه‌بندی سایتها تاثیر دارد

<

لینک نوفالو (No Follow) چیست؟

نقطه مقابل Do Follow، نوفالو است. برای فهمیدن لینک نوفالو یه نگاه به اسم آن بیندازید. خیلی واضح اعلام می‌کند NO و از موتور جستجو می‌خواهد که این لینک را Follow نکند. لینک‌های نوفالو در حالت کلی در رتبه بندی گوگل تاثیر ندارند. اما به هیچ وجه نباید منکر اهمیت و ارزش آنها شوید. یک لینک نوفالو دوست دارد اینطور حرف بزند :

من این سایت را معرفی می‌کنم اما از تو می‌خواهم که به آن توجهی نکنی و این لینک را در SERP تاثیر ندهی. اگر سایت من اسپم بود تاثیر منفی‌ای روی این سایت نگذار و اگر یک سایت باکیفیت بود تاثیر مثبتی هم نداشته باش.

برای ساختن یک لینک No Follow کافیست تگ a را به این شکل بنویسید :

خاصیت No Follow یک سیگنال به موتور جستجو می‌فرستد که ارزش سایت را به سایت هدف منتقل نکند

<

فلسفه به وجود آمدن لینک نوفالو چه بود؟

همه جای دنیا افرادی هستند که سعی دارند قوانین را دور بزنند. این فقط مربوط به کشور ما نیست. سئوکارهای کلاه سیاه وقتی اهمیت و ارزش لینک را درک کردند، وسوسه شدند تا حد ممکن از آن سواستفاده کنند. این ماجرا تقریبا به اوایل سال 2000 برمی‌گردد. زمانی که سئوکارهای کلاه سیاه شروع به ساختن لینک کردند و حاضر بودند به هر قیمتی تعداد لینکهایشان را افزایش دهند. دنیای وب پر از سایتهای اسپم شده بود.

جامعه وبلاگ‌نویس‌ها هم به شدت نگران بودند. چون احتمال داشت سایتی که حتی یک درصد آنها کیفیت و قدمت نداشت، به تعداد زیاد لینک فالو بخرد و در نتایج جستجو بالاتر از آنها قرار بگیرد. اینجا بود که گوگل، مرد همیشه حاضر در صحنه وب، تصمیم گرفت این مشکل را حل کند. مت کاتز به همراهی Jason Shellen در سال 2005 یک صفت ( Attribute ) را به نام No Follow معرفی کردند.

بیشتر کجا از لینک های No Follow استفاده می‌شود؟

در جاهایی که خطر حضور اسپم وحود دارد. هدف اصلی لینک‌های نوفالو پاک کردن وب از حضور مخرب اسپمرها بود. لیست زیر بخش کوچکی از پاتوق اسپمرهاست. این قسمت‌های اسپم‌خیز وب امروزه عموما خاصیت no follow دارند و سعی می‌کنند لینک‌های خروجی را بی تاثیر کنند.

 • نطرات ( Comments )
 • انجمن‌ها ( Forums )
 • محتوایی که از صحت آن مطمئن نیستید ( Untrusted Content )
 • لینک‌های پولی ( Paid Links )

البته استثنا داریم. مثلا بعضی از بلاگرهای عزیز، به عنوان پاداش نظرات سایت را do follow می‌کنند تا کاربران را تشویق به نظر دادن کنند ( کار قشنگیست )

بعضی از انجمن‌ها لینک Do Follow دارند. مثلا در یک انجمن به سوال کاربری جواب داده و برای اطلاعات تکمیلی به مقاله‌ای در سایت خود لینک می‌دهید. اینجا یک لینک دوفالو مرتبط و باارزش گیرتان می‌آید.

درباره لینک‌های پولی باید عرض کنم که معمولا وب مسترها لینک‌های تبلبغات را به صورت No follow منتشر می‌کنند.

خاصیت نوفالو مورد استقبال گرفت. ویکی‌پدیا مدت‌هاست که قسمت منابع ( References ) را در سایت خود نوفالو کرده است. وردپرس هم برای مقابله با اسپم، کامنت‌ها را به طور پیشفرض No follow کرده است.

درباره عدم اطمینان از صحت محتوا هم باید بگویم که معمولا بلاگرها در این مواقع از خاصیت No follow استفاده می‌کنند.

آیا لینک نوفالو در سئو سایت بی‌تاثیر است؟

به هیچ وجه اینطور نیست. حتی لینک‌های نوفالو که بنا به گفته گوگل در رتبه‌بندی تاثیر ندارند هم باارزشند. چرا؟

چون باعث ایجاد ترافیک برای سایت ما می‌شوند

هنوز هم بین بسیاری از متخصصان سئو جنگ است. سر اینکه لینک نوفالو هیچ ارزشی ندارد و تاثیری در نتایج جستجو نمی‌گذارد. اما از شما می‌خواهم اینطور به قضیه نگاه نکنید. فرض کنید زیر همین پست ما یک کامنت قوی و مفید بنویسید. یک کاربر این نظر را خوانده و وارد سایت شما بشود. به این شکل شما با یک لینک نوفالو ترافیک جذب کرده‌اید.

از طرف دیگر بسیاری از سئوکاران هم معتقدند که لینک نوفالو در رتبه‌بندی هم تاثیر دارد. اما این در حد یک نظریه است. متن زیر را از بلاگ گوگل برایتان برداشتم. نظر این موتور جستجو درباره لینک نوفالو :

In general, we don’t follow them. This means that Google does not transfer PageRank or anchor text across these links. Essentially, using nofollow causes us to drop the target links from our overall graph of the web. However, the target pages may still appear in our index if other sites link to them without using nofollow,

در اول پاراگراف گفته شده که : در حالت کلی، ما آنها را دنبال نمی‌کنیم. این حالت کلی برای من کمی گیج کننده است. به هر حال به نظر من اگر یک سایت تعداد زیادی لینک نوفالو داشته باشد، از سایتی که این لینک‌ها را ندارد جلوتر است. ( البته به شرطی که لینک‌ها اسپم نباشند )

<

چطور فالو یا نوفالو بودن یک لینک را تشخیص دهیم؟

2 راه سراغ دارم :

1 – با مطالعه و خواندن کدهای سایت ( Inspect Element )

کافیست برروی لینک موردنطر راست کلیک کرده و گزینه inspect element ( در گوگل کروم گزینه inspect ) را انتخاب کنید. حالا کدهای سایت را نگاه کنید و اگر داخل تگ a، عبارت rel=”nofollow” را دیدید با یک لبنک نوفالو طرف حسابید. اگر این پارامتر را ندیدید یعنی لینک شما follow است.

2 – به کمک یک افزونه ( Extinction ) در گوگل کروم

اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنید افزونه Strike Out Nofollow Links به دردتان می‌خورد. این افزونه روی لینک‌های نوفالو یک خط می‌کشد تا تشخیص دهید این لینک No follow است.

<

چطور در سایت خودمان لینک ها را نوفالو کنیم؟

۲ روش وجود دارد :

۱ – به صورت دستی

در این روش مهم نیست سایت شما از چه سیستم مدیریت محتوایی ( CMS ) استفاده می‌کند. فقط باید در ادیتور خود و قسمتی که اجازه کنترل لینک را می‌دهد این قابلیت را اضافه کنید. چطور؟ مثل آب خوردن. حتی لازم نیست html بلد باشید. فقط به تگ a خاصیت rel=”nofollow” را اضافه کنید.

۲ – به کمک افزونه ( مخصوص وردپرس )

وردپرس بسیار قدرتمند است و نیازی به تعریف من ندارد. تقریبا هر نوع افزونه ( Plugin ) برای این سیستم موجود است. 2 پلاگین زیر را برای نوفالو کردن لینک‌ها پیشنهاد می‌کنم :

Ultimate Nofollow

این پلاگین در مخزن وردپرس موجود است. تا امروز بیشتر از 60000 نصب فعال داشته و امتیاز 4 از 5 را به خود اختصاص داده است. Ultimate Nofollow یک checkbox در بخش تنظیمات لینک اضافه می‌کند و شما با فعال کردن آن لینکتان را نوفالو می‌کنید.

Nofollow for external links

این پلاگین هم در مخزن وردپرس وجود داشته و تا امروز 20000 نصب فعال داشته است. همچنین امتیاز 3.5 از 5 را کسب کرده است. این پلاگین تمام لینک‌های سایت را No follow می‌کند که به نظر من چندان جالب نیست. همچنین تنظیمات خاصی برای کنترل لینک‌ها ندارد.

<

آیا باید تمام لینک‌های خود را no follow کنیم؟

سوال خوبیست و جواب آن خیر است. باید با توجه به موقعیت مشخص کنید که یک لینک چه حالتی داشته باشد. لازم نیست تمام لینک‌های سایت شما نوفالو باشند. در واقع اگر این کار را بکنید چندان خوب نیست. گوگل از لینک نوفالو صرف نظر کرده اما لینک فالو را دنبال می‌کند. با هر اشتراک لینک دوفالو به گوگل در شناخت سایر صفحات کمک می‌کنید.

ترکیبی از لینک‌های Do Follow و No Follow را به کار بگیرید

<

آیا لینک دادن به سایر سایتها ارزش سایت ما را پایین می‌آورد؟

خیر. به هیچ وجه اینطور نیست. در واقع از شما می‌خواهم این تصور پوچ و غلط را از ذهنتان دور بریزید. لینک دادن به سایتهای دیگر نه تنها ضرر ندارد بلکه بسیار مفید هم هست. ( البته اگر افراط نکنید ) بسیاری از سئوکاران با ترس و لرز به سایتهای دیگر لینک می‌دهند و همیشه نگرانند که اعتبار سایتشان نصیب سایت دیگری بشود. اینطور نباشید. یک لینک قوی از سمت شما، به یک رفرنس قوی، حس خوبی در کاربر ایجاد می‌کند. اگر با لینک دادن نیاز کاربر برطرف می‌شود انجام آن را دریغ نکنید.

در لینک دادن خسیس و بخیل نباشید

حرف آخر : اگر سایتی را دوست دارید و از محتوای جذابش لذت می‌برید، حتما با لینک Do Follow آنرا به اشتراک بگذارید. اگر این کار را ادامه بدهید یک روز سایتهای دیگر هم به شما لینک می‌دهند. ( از هر دست بدهید از همان دست می‌گیرید )

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟


لینک‌های فالو (Dofollow) و نوفالو (Nofollow) فاکتور بسیار مهمی در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌باشند. همه سایت‌ها و صفحات وب یه یک روش یا توسط لینک‌های دیگر با هم ارتباط برقرار می‌کنند. ساختن بک لینک، جزئی از سئو خارجی است و استخوان‌بندی موفقیت هر وبسایت است. در این مقاله به بررسی آنها و تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو خواهیم پرداخت.

هنگامی که پست یا صفحه جدیدی را اضافه می‌کنید، ربات‌ها یا خزنده‌های گوگل آن صفحه یا پست را کراول می‌کنند. فرض کنید که در حال نوشتن یک مطلب هستید و در آن پست شما لینک‌های داخلی و یا لینک‌های خارجی وبسایت‌های دیگر را به وبسایت خود اضافه می‌کنید. در اینصورت هنگامی که گوگل آن پست را کراول می‌کند، این لینک‌های داخلی و خارجی را نیز دنبال خواهد کرد. هنگامی که لینکی فالو (Dofollow) است بدان معناست که شما هم نیز محتوای لینک را باارزش می‌دانید؛ به طور پیش‌فرض همه لینک‌ها فالو هستند و گوگل نیز این لینک‌های داخلی و خارجی را ردیابی می‌کند.
هنگامی که لینک‌های داخلی یا لینک‌های خارجی را در پست خود اضافه می‌کنید و یک تگ نوفالو در این لینک‌ها قرار می‌دهید در نتیجه گوگل آن لینک را دنبال نمی‌کند؛ این بدان معناست که این لینک‌ها کراول نمی‌شوند و بنابراین به این لینک‌ها نوفالو (Nofollow) گفته می‌شود. در این مورد شما این لینک‌ها را تأیید نمی‌کنید و تنها این لینک‌ها توسط بازدیدکنندگان و نه گوگل دنبال خواهند شد. بنابراین اکنون می‌دانیم که اگر به گوگل اجازه دهیم لینک‌های خارجی (لینک‌هایی که از وبسایت دیگر به وبسایت ما لینک داده می‌شود) در محتوای ما (پست) کراول شوند این لینک‌ها، لینک‌های فالو نامیده می‌شوند و اگر تگ نوفالو را در لینک‌های خارجی در وبسایت خود اضافه کنیم در نتیجه لینک‌ها، لینک‌های نوفالو نامیده می‌شوند.

<

ویژگی‌های لینک‌های فالو در سئو چه هستند؟

به منظور درک تفاوت بین لینک‌های فالو و نوفالو، باید به نحوه کار موتورهای جستجو نگاهی بیاندازیم. موتورهای جستجویی مانند گوگل همیشه به دنبال سرنخ‌هایی بر روی صفحات وب هستند که دارای بالاترین رتبه بر روی نتایج جستجو هستند. یکی از مواردی که موتورهای جستجو در نظر می‌گیرند، تعداد لینک‌هایی است که از سایت‌های دیگر لینک به آن صفحه شده است. برای مثال؛ دو پست با موضوع مشابه بر روی سایت‌های جداگانه وجود دارند. هر دو پست دارای کیفیت بالا هستند، به خوبی نوشته شده و پر از مطالب مفید هستند. با این حال یکی از این پست‌ها دارای صدها لینک طبیعی است که لینک به آن شده و از سایت‌های خارجی می‌باشد. در حالیکه مورد دیگر تنها یک یا دو لینک دارد. در این مثال، موتور جستجو تأکید بیشتر بر روی پستی می‌کند که دارای لینک‌های زیادی است زیرا بسیاری از افراد دوست دارند که به آن مطلب لینک دهند. بنابراین به لینک‌هایی که موتور جستجو نگام برخورد با آنها، لینک مورد نظر را دنبال می‌کند لینک‌های فالو نامیده می‌شود. این لینک‌ها کمک به افزایش پیج رنک صفحه می‌کنند و هر چه لینک‌های فالو طبیعی‌تری در یک وبسایت/صفحه باشد، احتمالا باعث رتبه‌بندی بالاتر خواهد شد. همانطور که ذکر شد، هر لینکی به طور پیش فرض یک لینک فالو است، بنابراین در صورتیکه لینک حاوی تگ نوفالو نباشد، در نتیجه به طور اتوماتیک لینک فالو می‌باشد. لینک‌های فالو قدرتمندترین نوع لینک‌ها در سئو در نظر گرفته می‌شوند.

<

ویژگی‌های لینک‌های نوفالو در سئو چه هستند؟

هنگامی که افراد به اهمیت لینک‌های اشاره کننده به وبسایت پی بردند، برخی از سایت‌ها و یا افراد به طور افراطی از آنها استفاده کردند و شروع به دریافت لینک به هر طریقی کردند؛ آنها لینک‌ها را می‌خریدند و افراد تا آنجا که می‌توانستند سعی می‌کردند از هر وبسایتی بک لینک ‌بگیرند، از کامنت‌ها سوء استفاده می‌کردند و غیره. بدین طریق آنها می‌توانستند رتبه‌بندی موتور جستجوی خود را افزایش دهند. موتورهای جستجو این تاکتیک را متوجه شدند و تگ نوفالو را برای کمک به جلوگیری از این فعالیت‌ها معرفی کردند. از این رو، کارشناسان گوگل به نام مت‌کاتز (Matt Cutts) و جیسون شلن (Jason Shellen) در سال 2005 ، تگ نوفالو را معرفی کردند.
یک لینک نوفالو ارزش HTML را دارد و به ربات‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد این لینک را دنبال نکنند. بنابراین با استفاده از این دستور، لینکی که از وبسایت دیگری به وبسایت ما داده می‌شود مورد تأیید ما نیست و به موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که این لینک نباید در پیج رنک محاسبه شود، اما همچنان ایندکس این صفحات در موتورهای جستجو انجام می‌شود. این لینک اساسا برای کاهش اثر بخشی انواع خاصی از اسپم‌‌‌ها در موتور جستجو معرفی شد، بنابراین بهبود دهنده کیفیت نتایج موتور جستجوست. در نهایت شما اسپم کمتری را دریافت خواهید کرد و وبسایت شما بهبود خواهد یافت. همچنین موتورهای جستجو سایتی را که از لینک‌های فالو بیش از حد استفاده می‌کند و به نظر برسد اسپم‌گونه باشند، به شدت مجازات می‌کند. افراد می‌توانند بر روی لینک نوفالو کلیک کنند و منتقل به سایت دیگر شوند اما در چشم موتورهای جستجو این لینک‌ها اشاره به هیچ چیز نمی‌کنند و نیز کراول نمی‌شوند. با اینکه همچنان اسپم کردن در کامنت وبلاگ‌ها وجود دارد، اما ایجاد تگ نوفالو باعث کاهش زیادی در آن شده است. لینک‌های نوفالو هیچ لینک juice را عبور نمی‌دهند؛ همچنین به افزایش پیج‌رنک و رتبه سایت/صفحه کمک نمی‌کنند. لینک juice، برای معرفی قدرت یک سایت از طریق لینک‌های داخلی و خارجی به کار می‌رود. در واقع، زمانیکه یک سایت معتبر به شما لینک می‌دهد، مقداری از اعتبارش از طریق این لینک به سایت شما منتقل می‌شود. از این رو موجب می‌شود که اعتبار سایت شما نیز افزایش یابد.

<

چه موقع باید از لینک فالو و نوفالو استفاده کرد؟

اگر پستی را می‌نویسید و لینک‌های خارجی را به وبسایت خود اضافه می‌کنید خوب است که رتبه‌بندی مقاله خود را بهبود بخشید. اضافه کردن یک لینک خارجی از یک وبسایت معتبر، اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش رتبه‌بندی جستجوی شما می‌شود. به همین دلیل است که لینک‌ها به طور پیش‌فرض لینک فالو هستند و اگر این لینک‌ها از یک وبسایت معتبر باشند خوب است همان لینک فالو باقی بمانند. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که شما لینک‌هایی را از وبسایت‌هایی باکیفیت پایین اضافه می‌کنید. اگر لینک‌ها را به وبسایت باکیفیت پایین اضافه کنید و آنها همان لینک فالو باقی بمانند در نتیجه اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما و رتبه‌بندی شما کاهش خواهد یافت. اگر گوگل آن وبسایت‌ها را برای محتوای بد جریمه کند در نتیجه احتمال دارد که گوگل وبسایت شما را هم جریمه کند. بنابراین باید با دقت انتخاب کنید که چه لینکی فالو و چه لینکی نوفالو باشد.
اکنون ما می‌دانیم که چه لینک‌هایی فالو و چه لینک‌هایی نوفالو هستند، تفاوت آنها در چیست و در کجا باید از آنها استفاده کنیم. اما سؤال بعدی که ذهن می‌آید این است که چگونه باید لینک نوفالو ایجاد کنیم؟
هیچ نیازی نیست که لینک فالو بسازیم زیرا هر لینکی به طور پیشفرض فالو می‌باشد. برای ایجاد یک لینک نوفالو تنها باید rel=”nofollow” را در لینک اضافه کنیم. برای مثال:


a href=”http://web24.ir”> what is digital marketing
a href=”http://web24.ir/” rel=”nofollow” >what is digital marketing

<

چگونه می‌توانیم بررسی کنیم که آیا لینک نوفالو است یا خیر؟

بر روی هر صفحه وبی که می‌خواهید لینک نوفالو آن را بررسی کنید، کلیک راست می‌کنیم، سپس بر روی inspect کلیک کرده، کلیدهای Cntrl+Shift+C را فشار دهید و بعد اشاره گر را به سمت لینک حرک دهید. پس از آن می‌توانید بررسی کنید که آیا تگ نوفالو اضافه شده است یا خیر. البته برای افراد حرفه‌ای که دائما می‌خواهند از فالو و نوفالو بودن لینک‌ها اطلاع یابند، افزونه‌هایی برای مرورگر کروم و فایرفاکس وجود دارد که می‌توانند به طور اتوماتیک این دو لینک را از روی تفاوت رنگ‌ها تشخیص دهند.
به طور کلی برای بدست آوردن بک‌لینک‌ها، باید برای کسب هر دو لینک فالو و نوفالو تعادلی برقرار کرد؛ همچنین باید صاحب وبسایت تصمیم بگیرد چه موقع باید از آنها استفاده کند. در واقع لینک‌های فالو در سئو تأثیر بسیار زیادی دارند. از طرفی لینک‌های نوفالو از نظر گوگل قانونی و مجاز هستند و هیچ مشکلی برای رتبه سایت شما بوجود نمی‌آورند. بنابراین استفاده از هر دو نوع لینک در بازاریابی آنلاین مهم است.

بک لینک - لینک فالو و نوفالو


<

بک لینک و کلی سئوال

در این مقاله آموزش به این موضوعات پاسخ خواهیم داد.

 • بک لینک چیست؟
 • بک لینک فالو و نوفالو چیست؟
 • چگونه بک لینک بگیرم؟
 • بک لینک رایگان از کجا بگیرم؟
 • بهترین روش دریافت بک لینک رایگان چیست؟
 • لیست سایت های بک لینک رایگان چیست
 • آیا با خرید بک لینک جریمه می شویم؟
 • چگونه بک لینک را افزایش بدم؟
 • بک لینک باکیفیت از کجا بگیرم؟
 • چگونه بک لینک های سایت را ببینم؟
 • آیا گوگل می فهمد که بک لینک خریدم؟
<

بک لینک و سئو سایت

امیدوارم با خواندن این مقاله دید خوبی نسبت به بک لینک بدست آورید. قبل از خواندن ادامه مقاله می خواهم خیلی شفاف تفاوت بین رویکرد کلاه سیاه و سفید را در سئو و لینک سازی بگویم:

بک لینک گرفتن و یا حتی خریدن بک لینک دقیقا مرز بین سئو کلاه سیاه و کلاه سفید است.

سئو کلاه سیاه، به این معنا است که از روش های سیاه و بلک هت برای کسب شهرت و اعتبار در نزد گوگل استفاده می شود و یکی از مهمترین ابزارهای سئوکاران کلاه سیاه، بک لینک است.

در مقابل در سئو کلاه سفید، تماما سئوکار سعی می کند که قوانین گوگل را رعایت کند- به عبارت ساده لینکی نخرد.

سئو کلاه سیاه تمرکزش بر روی Link Building است اما در سئو کلاه سفید تمرکز روی Link Earning.

ما سئوکلاه سیاه انجام می دهیم یا کلاه سفید؟ حقیقت این است که معمولا سئوکاران به صورت ترکیبی از این دو روش را استفاده می کنند که به آن سئو کلاه خاکستری می گویند.

<

بک لینک چیست

بک لینک ( Backlink) چیست؟ لینکی است که از یک دامین ( سایت) دیگه به سایت ما داده می شود. مجموع بک لینک هایی که به سایت ما داده می شود ( لینک فالو و نوفالو) ، می تواند از سایت های مختلف (Referring domain) باشد، که ممکن است دارای IP های مختلف داشته باشند. وقتی سایتی به شما لینک می دهد، در اصل تایید می کند که سایت شما معتبر است، به همین علت بهتر است از سایت های معتبری که در حوزه کاری ما تخصص دارند، بک لینک بگیریم. برای ساخت بک لینک، ما مفهومی داریم به نام انکر تکست!

<

انکر تکست چیست

یکی از عبارات بسیار متداول در سئو سایت ها، انکر تکست Anchor text می باشد. انکر تکست عبارتی است که حاوی لینک می باشد و عبارت لینک دار، بک لینک به سایت شما است. فرم کلی انکر تکست ها به این صورت است که داخل تگ a باید آدرس جایی که می خواهیم لینک بدیم بذاریم، و ما بین تگ A، نیز عبارتی که می خواهیم لینک کنیم.

<

لینک بیلدینگ چیست

به پروسه لینک سازی برای سایت، در اصطلاح لینک بیلدینگ Link building گفته می شود. بهتر است برای اجرای لینک بیلدینگ موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • لینک سازی طبیعی باشد.
 • لینک سازی از سایت های معتبر گرفته شود.
 • در لینک سازی به Lsi Keywords ها توجه شود.
 • لینک بیلدینگ بر روی دامنه های مختلف و با انکر تکست های مختلف انجام شود.
 • لینک بیلدینگ منظم باشد و به صورت روزانه لینک سازی شود.
 • قبل از لینک سازی کیفیت سایت مورد بررسی قرار گیرد.
 • موضوع سایت مرتبط باشد.
<

لینک جویس چیست

عبارت لینک جویس Link Juice یکی از اصطلاحات مشهور بین سئوکاران است، که البته در زمانی که گوگل پیج رنک مطرح بود بیشتر سئوکاران از این عبارت استفاده می کردند. لینک جویس به زبان ساده نوعی اعتبار سایت که به سایت یا صفحات دیگر انتفال پیدا می کند.

بذارید با یک مثال لینک جویس را توضیح بدم. فرض کنید سایت A، پنج لینک به سایت B داده است. طبق تئوری سایت ماز، سایت A بخشی از اعتبار خود را به سایت B می دهد (در صورت فالو بودن لینک ها). در این حالت می گویند لینک جویس از سایت A به سایت B اتفاق افتاده است.

همان طور که دیدید، خود لینک جویس مفهوم ساده ای دارد و از آن برای اعتبار کسب شده از لینک سازی برای سایت ها استفاده می شود. طبق مفهوم لینک جویس، هنگامی که سایتی لینک جویس ها بیشتری داشته باشد ( لینک های خروجی بیشتر)، آن گاه اثر لینک سازی در آن کمتر می شود. یعنی سایتی که لینک های خروجی کمتری دارد و سایت های کمی از آن لینک گرفتند، لینک سازی در آن بهتر است.

<

چرا بک لینک مهم است

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در رتبه سایت ها از قدیم تا به امروز، وجود بک لینک بوده است. به عبارت دیگر هرچقدر سایتی بیشتر بک لینک داشته باشد، یعنی این که اعتبار بیشتری دارد و شایستگی بیشتری برای کسب رتبه بهتر و جایگاه بهتری در صفحه اول گوگل دارد. خب این قضیه باعث شد که وب مستران و سئوکاران از سرویس های خرید بک لینک استفاده کنند. از آن جاییکه که لینک بیلدینگ ( فرآیند لینک سازی برای سایت) کاری زمان بر و بعضی مواقع سخت می باشد، خرید بک لینک می تواند کمک به افزایش رتبه در سریع ترین زمان ممکن بکند.

از طرف دیگر سایت های وجود دارند، که کار تبادل لینک را انجام می دهند. یعنی آن ها لینک سایت شما را در وب سایت خود قرار می دهنذ و به شما بک لینک می دهند و در عوض شما نیز باید با ثبت لینک آن ها در سایت خود به آن ها بک لینک بدهید.

تاثیر بک لینک در سئو در چند سال پیش بیشتر بود، اما در حال حاضر با توجه به سخنرانی های اخیر کارکنان گوگل و الگوریتم های جدید گوگل، گفته می شود تاثیر بک لینک در سئو کمتر شده است! اما این به منزله عدم تاثیر بک لینک در سئو نیست.

<

خرید بک لینک کاری پر ریسک

خرید و فروش بک لینک از آن جاییکه که ممکن باعث شود یک سری سایت ها به سرعت رتبه بگیرند و به صفحه اول گوگل بیایند، گوگل به شدت با این سایت ها مقابله می کند و در صورت متوجه شدن، سایت را پنالتی و جریمه می کند. چون طبق قوانین گوگل خرید و فروش لینک ممنوع است و باید خود لینک ها به صورت طبیعی ایجاد شوند.

کلا هر روش لینک سازی دستی برای سایت ها، سئو کلاه سیاه به حساب می آید و بنابراین اگر این کار را می کنید باید بسیار محتاطانه رفتار کنید، چون اگر از سوی گوگل جریمه شوید، ممکن است دیگر به صفحه اول نیایید و حتی کلا از نتایج در کلیدواژه مرتبط حذف شوید.

بنابراین توصیه ما به شما این است که سعی کنید سمت خرید بک لینک نروید، چرا ممکن است از نتایج گوگل حذف شوید!

اگر هم به دلایلی خواستید از سرویس های خرید بک لینک استفاده کنید، حتما از سایت معتبر برای خرید بک لینک های باکیفیت استفاده کنید. وجود بک لینک های باکیفیت حتی به تعداد کم بسیار موثرتر از وجود انبوهی از بک لینک از سایت های بی کیفیت و اسپم است.

بهترین بک لینک ها

اگر برای درج بک لینک، نکات زیر را رعایت کنید، مطمئنا بهترین بکلینک ها را خواهید داشت.

 • بک لینک دریافتی از سایت مرتبط باشد.
 • سایت لینک دهنده، دارای اعتبار باشد.
 • یک لینک ترجیحا در قسمت های اصلی سایت باشد. ( در فوتر و یا سایدبار نباشد)
 • بک لینک اسپم ممنوع
 • لینک بیلدینگ در سایت اسپم ممنوع
 • لینک بیلدینگ به شیوه اصولی انجام شده باشد.
 • لینک ها به صورت طبیعی ایجاد شده باشند.
 • بک لینک با کیفیت گرفته شود
 • لینک بیلدینگ و لینک سازی طبق برنامه زمان بندی انجام شود.
<

انواع بک لینک

بک لینک ها به دو دسته اصلی بک لینک فالو و بک لینک نوفالو تقسیم می شوند. البته برای تگ a، ویژگی های دیگری نیز تعریف می شود که بعدا به صورت کامل تر درباره این attribute ها در مقالات بعدی بیشتر توضیح داده خواهد شد. مثلا یکی از مهمترین ها، تگ noopener ( تگ noopener noreferrer) است که اگر از وردپرس استفاده می کنید، شاید نام این تگ noopener به گوشتان خورده باشد. ( خیلی خلاصه: تگ noopener یکی از خواصی است که خود وردپرس برای لینک ها استفاده می کند که یکی از هدف های آن جلوگیری از حملات فیشینگ است)

<

اما لینک فالو و نوفالو چیست؟

<

بک لینک فالو

بک لینک فالو – (بک لینک دوفالو) (بک لینک فالو) (follow backlink) ، لینکی است که با خاصیت rel=follow به لینک ارجاعی نسبت داده می شود. در حالت عادی اگر نوعش ذکر نشوند، بک لینک فالو می باشند.

الان در مثال زیر هر دو حالت لینک فالو برای کلمه سئو سایت نباتک به شمار می آیند.

بک لینک فالو باعث انتقال اعتبار از صفحه لینک دهنده به صفحه مقصد می شود. بنابراین برای افزایش اعتبار و قدرت سایت و صفحات مختلف، بک لینک فالو از اعتبار بیشتری برخوردار است.

<

بک لینک نوفالو

بک لینک نوفالو nofollow backlink، نوعی از لینک دادن به سایت مقصد است که در آن rel=nofollow می باشد. فرق لینک فالو و لینک نوفالو در این است، که در لینک نوفالو اعتباری منتقل نمی شود. به همین خاطر معمولا در جاهایی که وب مستر و مدیر سایت کنترل کمی بر روی لینک های برگشتی دارد، لینک ها از نوع نوفالو می باشند.

معمولا انجمن ها، کامنت بک لینک ها، لینک های پروفایل و امثالهم لینک نوفالو می باشند.

<

تفاوت لینک فالو و نوفالو

با توجه به توضیحات داده شده در مقاله تا اینجا در خصوص تفاوت لینک فالو و نوفالو، این جور به نظر می آید که لینک فالو بسیار تاثیر گذار است و درمقابل لینک نوفالو تاثیری ندارد. اما این طور نیست؟! حتی بعضی از افراد ادعا می کنند که لینک نوفالو هیچ تاثیری ندارد! و لینک نوفالو گرفتن به غیر از تلف کردن وقت ثمری ندارد!

این مساله را می شه به این صورت جواب داد، که کراول های گوگل (خزنده های گوگل) اگر با سایتی مواجه شوند، که نسبت بین لینک های فالو و نوفالوی آن ها زیادتر از حد معمول است و غیر منطقی است، مطمئنا متوجه سئوی سیاه و بلک سئو سایت خواهند شد ( با آپدیت الگوریتم های گوگل به صورت روزانه مطمئن چنین سایتایی اگر با همچین وضعیتی پیش بروند، در خطر پنالتی شدن قرار خواهند گرفت).

بنابراین حداقل به همین یک دلیل هم که شده، توصیه نباتک به شما این است که تعادل را حفظ کنید. جدای این مساله بحث زیادی بر سر تاثیرگذاری لینک های نوفالو است. با این که مت کاتس مدیر اسپم گوگل اعلام کرده، که ما لینک های نوفالو را در رتبه بندی لحاظ نمی کنیم، اما من اعتقاد دارم که به صورت غیر مستقیم اثر خواهند گذاشت. شاید مثال سوشیال سیگنال و فعالیت بر روی شبکه های اجتماعی مثال خوبی باشد، که روی سئو سایت به صورت غیر مستقیم اثر می گذارد.

پس لینک نوفالو فراموش نشود!!

<

لینک سازی داخلی: لینک فالو یا نوفالو

همان طور که می دانید لینک سازی داخلی یکی از اصول مهم در سئو سایت است. و از طرفی تا اینجا یاد گرفتیم که لینک فالو و نوفالو هر کدام چه تاثیری دارند، و چرا نیاز به لینک نوفالو داریم؟ حالا سئوال این جاست که در لینک سازی داخلی باید لینک ها فالو باشند یا لینک نوفالو؟

جواب این سئوال بستگی به این دارد که چقدر صفحه ای که به آن لینک می دهید، اهمیت دارد و می خواهید روی آن کار کنید. اما با در نظر گرفتن یک تقریب و به صورت کلی می توان در صورت داشتن تعادل در لینک سازی بهتر است لینک سازی داخلی را با لینک فالو انجام دهید.

<

کاربرد لینک نوفالو

لینک نوفالو همان طور که توضیح داده شد، بد نیست و بعضی مواقع ضروری است چه در داخل سایت چه در خارج سایت. بهبود سئو سایت امکان پذیر نیست مگر این که این نکات را در مورد لینک نوفالو به دقت رعایت کنید. چون بعضی مواقع لازم است که از کدنوفالو استفاده کنید. مثلا:

 • خرید لینک: برای جلوگیری از خطر جریمه شدن گوگل،استفاده از کد نوفالو بعضی مواقع ضروری است.
 • لینک سازی داخلی: اگر بخواهیم یک حالت مهم را تذکر بدم، استفاده از کدنوفالو برای لینک سازی داخلی صفحات با محتوای تکراری است.
 • اسپمرها: برای جلوگیری از درج لینک اسپم توسط اسپمرها در سایت، کدنوفالو استفاده کنید. (به صورت پیش فرض وردپرس کدنوفالو استفاده می کند)
 • حفظ اعتبار سایت و قدرت دامین و صفحات سایت: می تونید به منظور نگه داری دامین آتوریتی و پیج آتوریتی، از کد نوفالو برای لینک های خارجی استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر راجع به کد نوفالو و کد فالو این مقاله را بخوانید.

<

از کجا برای ارتقاء سایت بک لینک بخریم

اول از همه این قضیه را بیان کنم که به دلایلی که در ادامه مقاله توضیح داده می شود، بک لینک نخرید. اما اگر به دلایلی تصمیم گرفتید این کار را انجام دهید، حتما لینک های باکیفیت و از سایت های مطمئن خریداری کنید.

<

بک لینک دائمی، یک اصل مهم در سئو

سعی کنید که در پروسه لینک بیلدینگ برای سایت، لینک های که می سازید، و یا حتی بک لینک هایی که می خرید، دائمی باشند. چون اگر لینک های شما بعد از مدت کوتاهی حذف شوند، گوگل متوجه موقتی بودن لینک های ثبت شده می شود و فکر می کند که شما یا تبادل لینک انجام داده اید یا لینک خریداری کردید، بنابراین احتمال جریمه شدن از سوی گوگل وجود خواهد داشت.

<

بهترین روش دریافت بک لینک

تولید محتوای خوب که باعث شود، دیگران به شما لینک بدهند موثرترین و بهترین روش دریافت بک لینک می باشد. اگر شما محتوایی تولید کنید که دیگران محتوای شما را در سایت خود قرار دهند، آن گاه بهترین نتیجه را خواهید گرفت. سئو کلاه سفید گوگل هم به این صورت است که محتوایی تولید کنید که لینک پذیر باشد نه این که خودتون برای مطلب لینک بگیرید.

البته لینک گرفتن به این روش، به دلیل این که قانون کپی رایت وجود ندارد و از طرفی ارزش بازاریابی محتوا هنوز برای ما جای نیافتده است، کمتر در وب فارسی اتفاق می افتد.

<

بک لینک edu و gov

گرفتن بک لینک از یک سری دامین ها ارزش بیشتری دارد. دلیل این قضیه این است که از بین TLD ها ( دامین های سطح بالا)، بعضی دامین ها هستند که گرفتن آن ها نیازمند شرایط خاصی است. دامین های EDU و GOV از این دسته هستند.

دامین EDU

دامین EDU معروف به Education domain است و همین طور که اسمش پیدا است، این دامین برای موسسات آموزشی و دانشگاه ها است. به همین دلیل بک لینک دامین EDU اعتبار بالایی دارد. دامین ac (مخفف academia) نیز در بعضی کشورها مانند کشور خودمان برای نامگذاری دامین های آموزشی و تحقیقاتی به کار می رود.

دامین GOV

دامین GOV نیز مخفف عبارت Government domain می باشد، به معنای دامین دولتی. سایتهای مرتبط با دولت مانند وزارت خانه ها، سازمان مالیاتی و … از دامین GOV استفاده می کنند. به دلیل اعتبار بالایی که این دامین ها دارند، لینک GOV نیز از ارزش زیادی برخوردار است.

<

بهترین سایت ها برای بک لینک

بهترین سایت ها برای بک لینک، سایتایی هستند که ویژگی های زیر را داشته باشند.

 • رتبه خوبی در حوزه کاری شما داشته باشند.
 • بازدید بالایی داشته باشند.
 • لینک های خروجی کمی داشته باشند.
 • ترجیحا دامنه های ثبت شده قدیمی باشند.
 • اسپم اسکور نداشته باشند.
<

بک لینک رایگان ممنوع

اگر سرچ کنید در اینترنت بک لینک رایگان مطمئنا سایتهایی پیدا خواهید کرد، که در آن ها می توانید بک لینک رایگان ثبت کنید. اما

بک لینک رایگان نگیرید!

بک لینک رایگان نگیرید، چون بک لینک رایگان ممکن است سایت شما را در معرض خطر جدی قرار دهد. توصیه نباتک به شما این است که بک لینک رایگان نخرید چون: این سایت ها معمولا

 • سایت های ضعیفی هستند و ممکن است اسپم اسکور بالایی داشته باشند
 • عموما لینک های خروجی زیادی دارند و لینک فارم – مزرعه لینک هستند.
 • شاید این سایت ها قبلا پیج رنکی خوبی داشتند، اما امروزه به دلیل آپدیت نکردن سایت ها و آپدیت الگوریتم های گوگل سایتهای بی ارزشی می باشند.
<

معرفی سایت های بک لینک رایگان

همان طور که در بالا اشاره کردیم، بک لینک رایگان گرفتن برای سایت خطر زیادی دارد. اما با این حال در این جا قصد داریم تا با نحوه کار این سایت ها آشنا شویم.

لیست سایت های بک لینک رایگان

معمولا خدمات ثبت بک لینک رایگان را سرویس دهنده خارجی ارائه می دهند. در اکثر مواقع رایگان هستند و یا بعضی مواقع با یک هزینه خیلی کم تعداد زیادی لینک ثبت می کنند.

 • http://www.imtalk.org
 • https://sitowebinfo.com/back/
 • http://www.2000backlink.com/
 • http://buy-backlinks.net/free-backlink-generator.html
 • http://www.freebacklinkbuilder.net/

مراحل ثبت بک لینک رایگان در این سایت ها به این صورت است:

 • معرفی سایت
 • دادن کلمه کلیدی جهت ثبت لینک
 • مشخص کردن تعداد لینک مورد نظر
<

گرفتن لینک از شبکه های اجتماعی

اما یک روشی که می توان لینک سازی رایگان کرد و هیچ ضرری برای سایت ندارد، لینک سازی در شبکه های اجتماعی است.

لیست شبکه های اجتماعی ایرانی

 • facenama
 • aparat
 • namasha
 • tamasha

لیست شبکه های اجتماعی خارجی

 • instagram
 • Google plus
 • twitter
 • pinterest
 • reddit
 • youtube
 • linkedin
 • Tumblr
 • flickr
 • Quora
 • StumbleUpon
 • Digg

سایر روش های دریافت بک لینک رایگان

می توانید با درج لینک سایت خود در سایت های زیر، بک لینک رایگان دریافت کنید.

 • بک لینک انجمن با ثبت لینک در امضا- ثبت لینک پروفایل- درج لینک در پست های ارسالی انجمن
 • بک لینک سوشیال ها
 • لینک سازی در بوک مارک ها
 • ثبت سایت در دایرکتوری ها
 • ارسال پست مهمان و درج لینک در پست ارسالی به سایت
 • راه اندازی وبلاگ های شخصی و لینک سازی در آن ها

اصل مهم در لینک سازی

یک اصل مهم در لینک سازی دارم، که هرچقدر لینک گرفتن سخت تر باشد، لینک ارزش بالاتری دارد. تقریبا در اکثر مواقع این قضیه درست است. بنابراین به جای لینک گرفتن انبوه از سایتهای بی ارزش، دنبال بکلینک باکیفیت از سایت های مرتبط باشید.

<

نمایش بک لینک های یک سایت

برای مشاهده لینک های یک سایت سایت هایی وجود دارند که با گرفتن نام دامین، لینک ها را نمایش می دهند. این بحث فهمیدن بک لینک های سایت خیلی مفصله و خودش چند تا مقاله برای هر کدوم از ابزارها باید نوشت. ولی حالا در این جا چند تا از بهترین ابزارها را معرفی می کنم. بعضی از این ابزارها حتی امکان جست و جوی بک لینک های سایت ها را دارند، و شما می توانید به راحتی بک لینک های رقبا را پیدا کنید و شروع به لینک سازی کنید.

 • https://ahrefs.com
 • https://www.linkody.com/
 • http://buzzsumo.com/
 • https://webmeup.com/
 • https://moz.com/researchtools/ose/
 • https://majestic.com
 • http://www.linkdiagnosis.com/
 • http://semrush.com
 • https://www.rankwatch.com/backlinks/
 • https://serpstat.com/backlinks/
 • http://openlinkprofiler.org
 • http://buzzsumo.com/
 • http://cleverstat.com/backlink-checker
 • https://linkminer.com/
 • http://www.backlinkwatch.com/
 • https://moz.com/researchtools/ose/
 • http://www.seo-spyglass.com
 • https://monitorbacklinks.com/
 • http://alexa.com
 • http://ranksignals.com
 • https://woorank.com
 • https://www.seoreviewtools.com/valuable-backlinks-checker/
 • https://smallseotools.com/backlink-checker/
 • https://tools.hostiran.net/
 • https://urlprofiler.com/

جمع بندی و حرف آخر

ساختار این مقاله به این صورت بود. که در بخش های ابتدایی درباره مفاهیم اولیه ( لینک سازی – انکرتکست- انواع بکلینک ها) صحبت شد. بعد از آن در مورد لینک سازی داخلی و تفاوت لینک فالو و نوفالو توضیح داده شد. این باور که لینک سازی نوفالو تاثیری ندارد! رد شد و از اهمیت آن صحبت کردیم. در پایان هم درباره خدماتی که بعضی شرکت ها و افراد در قالب خرید لینک های انبوه ارائه می دهند، به چالش کشیده شد به این صورت که با این که بک لینک می تواند باعث رشد سایت شود اما در بعضی مواقع مانند خرید لینک های انبوه می تواند سایت را کلا نابود کند.

اگر تجربه ای در خصوص خرید لینک و نتایج خوب یا بد برای سایت دارید، لطفا این جا کامنت بذارید و از تجربیاتتون بگید.

برچسب های , لینک فالو و نوفالو , تفاوت لینک فالو و نوفالو , فرق لینک فالو و نوفالو , لینک های فالو و نوفالو , تفاوت بک لینک فالو و نوفالو , لینک فالو , لینک فالو چیست , لینک فالو اینستاگرام , لینک فالو وبلاگ , بک لینک فالو رایگان , بک لینک فالو , لینک افزایش فالوور , خرید بک لینک فالو , کد بک لینک فالو , لینک نوفالو چیست , لینک نوفالو , لینک نوفالو در وردپرس , لینک های نوفالو , بک لینک نوفالو , لینک نوفالو چیست , لینک نوفالو , لینک نوفالو در وردپرس , لینک های نوفالو , بک لینک نوفالو , لینک های فالو و نوفالو می باشد.