Digital marketing or traditional marketing

بازاریابی دیجیتال Digital marketing یا بازاریابی سنتی traditional marketing؛ کدام یک بهتر است

شما در حال خواندن مقاله "بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی سنتی؛ کدام یک بهتر است؟" از شرکت دیجیتال مارکتینگ دانا و توانا هستید. دیجیتال مارکتینگ چیست؟ بازاریابی سنتی چیست؟ دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی. بازاریابی سنتی در برابر بازاریابی اینترنتی. مزایای کلی بازاریابی سنتی. مزایای کلی بازاریابی دیجیتال. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ. ابزارهای بازاریابی سنتی. تفاوت های بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی. چگونه از هر دو روش سنتی و دیجیتال بهره مند شویم ؟

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی

این روزها خیلی واژه دیجیتال مارکتینگ به گوشمان می‌خورد. سوالی که ایجاد می‌شود این است که خب، تفاوت این دیجیتال مارکتینگ با همان بازاریابی سنتی خودمان در چیست؟ پاسخ به این سوال، از آنجایی برای ما اهمیت دارد که می‌خواهیم همیشه تبلیغاتمان به سمع و نظر افراد بیشتری برسد، و برای پولی که خرج می‌کنیم بازخورد بهتری داشته باشد.

اما شاید تعجب کنید که در خیلی از شرکت‌ها همچنان سر این موضوع بحث است که بازاریابی سنتی بهتر است، یا دیجیتال مارکتینگ؟ اما خب، قطعا دیجیتال مارکتینگ به میزان قابل توجهی بیشتر طرفدار دارد. با دانا و توانا همراه شوید تا تفاوت این دو نسل را باهم بررسی کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا Digital marketing، متد بازاریابی مخصوص عصر جدید است. پس از اینکه اینترنت دیگر برای زندگی‌مان کاربردی و پر از فایده گشته است، بازاریابی هم طوری تغییر جهت داده که نه تنها از طریق اینترنت بتواند آگاهی از برند یا ترویج برند ایجاد کند، بلکه با استفاده از ابزارهای مربوطه، بتوان به یک کاستومر بیس وسیع‌تر و جهانی دست یافت. دیجیتال مارکتینگ حاوی موارد زیر است:

 • شبکه‌های اجتماعی تجاری مانند لینکدین
 • شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر
 • ایمیل مارکتینگ
 • انواع روش‌های تبلیغات اینترنتی
 • بلاگ نویسی
 • تله‌کلیک‌ها برای بازاریابی ویروسی

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی یا traditional marketing نیز به روش‌های متداولی اطلاق می‌شود که از زمان پدیدار شدن بازاریابی و تبلیغات از آنها استفاده می‌شده است. در درجه اول می‌توان رسانه‌های بازاریابی سنتی را اینها برشمرد:

 • روزنامه
 • بروشور
 • رادیو
 • تلویزیون
 • بیلبورد
 • و تبلیغ در مجلات

در ادامه مزایای دیجیتال مارکتینگ Digital marketing را در مقایسه با بازاریابی سنتی traditional marketing برای شما بر شمرده‌ایم:

۱. هزینه

تبلیغ در روزنامه‌ها، تیزرهای تلویزیونی و امثال این‌ها، کلی هزینه دارند. اما از سوی دیگر، تبلیغات آنلاین چیزی است که حتی کارآفرین‌های جوان هم می‌توانند با کمی پس انداز، از پس هزینه هایش بر آیند. بنابراین، به واسطه‌ی هزینه‌های معقول آنلاین مارکتینگ، حتی کسانی که هنوز به مدرسه می‌روند هم می‌توانند استارتاپ خود را راه بیندازند. این پدیده، به گسترش دامنه‌ی ورود به بازار تبلیغات کمک می‌کند، چرا که هر مقدار بودجه‌ای را پوشش می‌دهد.

۲. نتایج بلا درنگ

دیجیتال مارکتینگ، از آنجایی که می‌تواند به سرعت نتیجه دهد، نسبت به بازاریابی سنتی بسیار جلوتر است، این در حالی است که برای مشاهده‌ی نتایج بازاریابی سنتی، باید زمان زیادی صبر کنید. در دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید همه چیز را به سادگی اندازه گیری کنید و زیر نظر داشته باشید، از تعداد بازدید کنندگان گرفته، تا نرخ تبدیل بازدید به مشتری، شلوغ‌ترین زمان روز، و نرخ دفع کاربر.

۳. جلب توجه سریع‌تر

به دلیل اینکه دیجیتال مارکتینگ به سرعت نتیجه بخش است، خیلی سریع هم جلب توجه می‌کند. اگر هم چنین نشد، حداقلش این است که به سرعت خواهید فهمید که یک جای کار می‌لنگد و قسمتی از کار را به درستی انجام نداده‌اید. بدین ترتیب در این مورد، رقابت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی غیر منصفانه است، چرا که در بازاریابی سنتی کلا چنین امکانی نخواهید داشت.

همچنین در دیجیتال مارکتینگ، زنجیره‌ای از امکانات نظیر به اشتراک گذاری یا قابلیت ارسال نظرات وجود دارد، که کمک می‌کند در هر ثانیه به بخش جدیدی از مشتریان بالقوه دست یابید.

۴. درگیری بیشتر

در بازاریابی سنتی واقعا نمی‌توانید با مخاطب هدفتان تعاملی برقرار کنید. بنابراین، قبل از اینکه بخواهید قدم بعدی را برنامه ریزی کنید، ناچارید تا زمان برگشتن واکنش‌ها منتظر بمانید. و این، یک فرایند طولانی و خسته کننده است.

اما دیجیتال مارکتینگ، به شما کمک می‌کند تا بلافاصله مخاطب خودتان را درگیر کار یا سوال یا رفتاری کنید که می‌خواهید. می‌توانید بدون معطلی با یک مشتری واقعی در مورد برند یا شرکتتان چت کنید و او را به چالش بکشید. البته این کار برای شما هم کمی هزینه‌بر است. یا باید وقت بیشتری بگذارید، یا اینکه یک تیم روابط عمومی را نیز به هزینه‌های بازاریابی خود اضافه کنید.

۵. تجزیه و تحلیل آسان

به لطف دیجیتال مارکتینگ، اندازه گیری تلاش‌های مارکتینگی شما خیلی سریع و آسان شده است. می‌توانید به سرعت از طریق ابزارهایی مانند Google Analytics متوجه شوید که کدام استراتژی جواب می‌دهد و کدام نه. حتی می‌توانید ترافیک ورودی به وب‌سایت خود، نرخ تبدیل بازدید به مشتری، درصد مخاطبینی که علاقمند به خدمات شما هستند، بانس ریت و… را هم بدون هیچ زحمتی مشاهده کنید.

مواردی که ذکر شد، همگی نشان از ناعادلانه بودن رقابت بین بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ داشتند. رقابتی که آنلاین مارکتینگ با اختلاف فاحشی از آن پیروز خارج می‌شود.

نظر شما در مورد تفاوت‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال چیست؟ آیا تجربه‌ی هر دو را داشته‌اید؟ بنظرتان اگر شرکت‌ها و برندها به دیجیتال مارکتینگ روی نیاورند چه خواهد شد؟

بازاریابی سنتی در برابر بازاریابی اینترنتی

بازاریابی سنتی در برابر بازاریابی اینترنتی – کدامیک بهتر است ؟

بسیاری از کسب و کارهای نوپا و جدید زمان و انرژی خود را بر کالا یا خدمات خود می گذارند. این زمان و انرژی نه تنها آنها را به هدف مورد نظرشان نمی رساند، بلکه این کسب و کارهارا از رقابت در بازار نیز باز می دارد. بازاریابی حیاتی ترین عنصر برای موفقیت یک کسب و کار است. قبل از ورود اینترنت به عرصه کسب و کار، بازاریابی ، بویژه به صورت بازاریابی انبوه در نظر گرفته می شد. بازاریابی انبوه روشی سخت و پرهزینه بود. اینترنت این روند را تغییر داد. البته این بدان معنا نیست که بازاریابی سنتی جای خود را به بازاریابی اینترنتی داده باشد.

بازاریابی چیست ؟

بازاریابی ضروری ترین فعالیت هر کسب و کاری برای ادامه حیات در عرصه ی بازار و رقابت است. بازاریابی شامل تمام فعالیت های مرتبط با تبلیغات ، روابط عمومی، فروش، رسانه های اجتماعی ، چیدمان کالا و توزیع است. متاسفانه، با رشد اینترنت دو گزینه برای صرف بودجه بازاریابی پیش رو است : بازاریابی سنتی و بازاریابی اینترنتی .

کدامیک : بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی سنتی ؟

همواره بحث های بسیاری در مورد بهترین روش بازاریابی وجود داشته است. واقعیت این است که هر دو روش مفید است، و هیچ دلیلی بر ارجحیت بازاریابی اینترنتی بر بازاریابی سنتی و یا بر عکس وجود ندارد. بنابراین نکته اصلی در این که زمان و بودجه خود را صرف کدام روش کنیم، به درک ما از بازار هدف کسب و کار ، و بهترین راه برای رسیدن به آن بستگی دارد.

کدامیک بهتر است : بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی سنتی

در علم بازاریابی اصول جهانشمول وجود ندارد. شما نمی توانید یک روش بازاریابی را برای تمام کسب و کارها و صنایع با تاکتیک های ایستا و غیر پویا تجویز نمایید. بسیاری از کسب و کارها به یک نوع روش بازاریابی متکی هستند و معتقدند که یکی بر دیگری اولویت و ارجحیت دارند. آنچه که مشخص است این است که هر کسب و کاری با توجه به قابلیت ها و پتانسیل خود و نوع بازار و صنعت خود می تواند یکی و یا هر دو تا از روشهای بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی را انتخاب نماید. حتی در صورت داشتن تخصصهای بازاریابی می توانید بسیاری از تاکتیک های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی را در کنار هم بکار ببرید. ♦نکته مهم آن است که با رشد فضای آنلاین و تکنولوژی دیجیتال حرکت به سمت بازاریابی اینترنتی غیر قابل اجتناب است

بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی سنتی؟ کدام بهتر است؟


به نظر من، به طور کلی طرح سوالات این چنینی برای تصمیم گیری های کلان اشتباه است. چه بازاریابی دیجیتال و چه بازاریابی سنتی هر دو در جهت دستیابی ما به اهداف تعیین شده در کمپین بازاریابی قدم بر می دارند و عموما در کمپین های بازاریابی می بایست از هر دوی این متدها استفاده نمود. اما اینکه سهم کدامیک بیشتر باشد را در این مطلب بررسی می کنیم تا بتوانیم تصمیم گیری صحیحی در مورد تخصیص بودجه داشته باشیم.
این مقایسه بیشتر به کسب و کارهای کوچک و متوسط که بودجه بسیار محدود دارند کمک شایانی می کند.
برای شروع بهتر است یادآوری کنم که بازوی قدرتمند هر کمپین بازاریابی، تعریف یک کمپین تبلیغاتی هدفمند با قابلیت ارسال دقیق پیام به جامعه هدف است. در کمپین های تبلیغاتی نیز، رسانه ها و نوع انتخاب آنها، حرف اول را می زنند. بسیاری از قیاس هایی که در این مطلب در نظر گرفته ام، رسانه ها و نقاط دسترسی در متدهای بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی هستند که عمده هزینه های جاری در کمپین ها، متوجه این ابزارهاست.

مزایای کلی بازاریابی سنتی

شما به راحتی از طریق بازاریابی سنتی می توانید مخاطبان محلی خود را در دسترس داشته باشید.

ممکن است بوسیله یک رادیوی محلی یا نشریه محلی با هزینه های ارزان قیمت با آنها ارتباط برقرار کنید یا حتی می توانید برای آن ها نامه دعوت یا معرفی ارسال نمایید.
ابزارهای مورد استفاده در بازاریابی سنتی توسط همه افراد جامعه قابل درک و لمس هستند.

زیرا مردم سالهاست که در کنار این ابزارها در حال گذران زندگی هستند. اینکه مخاطب از چه ابزارهایی برای دریافت پیام بهره برداری می کند، کیفیت ارسال را تحت الشعاع قرار نمی دهد. چون متریال فیزیکی توسط چندین حس به صورت همزمان درک می شود، بهتر به یاد مخاطب می ماند. همچنین در یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ مشخص شد که متریال فیزیکی برای افراد هویت با ارزش تری دارد و به آنها حس هویت معتبر را بهتر منتقل می کند. اما این مطالعه برای ۸ سال پیش بوده و احتمال کمی این نظریه کهنه شده است.

مزایای کلی بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال هزینه بسیار پایین نسبت به بازاریابی سنتی براساس سرانه برای یک مخاطب.

رسانه های دیجیتال عمدتا ارزان تر از رسانه های آفلاین هستند و تبلیغات در فضای آنلاین عموما در دسته های TTL و BTL قرار می گیرند.
بازاریابی دیجیتال محدودیت جغرافیایی و مرزبندی ها را حذف می کند.

این آیتم در اکثر موارد به نفع کمپین های بازاریابی است و می توانند پیام طراحی شده را در یک محدوده زمانی مشخص به تمام دنیا مخابره کنند. اینکه در یک کمپین بازاریابی، طیف گسترده ای از مخاطبان در دهانه قیف فروش حضور داشته باشند، عمدتا مزیت محسوب شده و به خوبی می توان پتانسیل ایجاد شده را به بهره وری رساند.
بازاریابی دیجیتال با محدودیت زمانی و محدودیت دسترسی بیگانه است.

فرض کنیم در یک کمپین، بیلبورد تقاطع خیابان بهشتی و اتوبان مدرس، رسانه هدف تعریف شده باشد. مخاطب یک بار پیام تبلیغ را می بیند. چه مقدار زمان و هزینه نیاز است تا مخاطب مجددا به رسانه مذکور مراجعه نماید. یا تبلیغات تلویزیونی را در نظر بگیرید. مدیریت مراجعه مجدد مخاطب به پیام توسط چه کسی انجام میشود؟ رسانه یا مخاطب؟! رسانه های دیجیتال همه جا در اختیار مخاطب بوده و در زمان مورد نظر با هزینه های بسیار ناچیز، مخاطب را می توان مجددا به پیام ارجاع داد.
بازاریابی دیجیتال به شما قدرت دستچین نمودن مخاطبان را حتی فرد به فرد می دهد.

هر کمپینی، طیف خاصی از مخاطبان را مد نظر دارد. در متد سنتی، پراکندگی و فراوانی مخاطبان هدف، و یا ارتباطات شخصی با مخاطبان، هزینه های گزافی را به کمپین تحمیل می کند. در متد دیجیتال، فارغ از اینکه دسته جامعه هدف با چه پراکندگی ای دارای فراوانی موثر هستند، شما می توانید آنها را دعوت به مطالعه پیام نمایید.
ابزارها در بازاریابی دیجیتال، قدرت نفوذ فوق العاده ای دارند.

یک مثال واقعی می زنم. به رفتار مصرفی خود نسبت به تلگرام به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال، و روزنامه به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی سنتی، طی یک ماه اخیر دقت کنید. اکثر افراد، روزانه حداقل یک بار، تلگرام خود را چک می کنند. در صورتی که همان افراد در هفته شاید دو نوبت هم برای مطالعه روزنامه، هزینه پرداخت نمی کنند. این یکی از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه در ایران است و اولویت اکثریت جامعه امروز، استفاده از امکانات ابزارهای دیجیتال می باشد.
در بازاریابی دیجیتال، مخاطب نوع کانال دسترسی را انتخاب می کند.

من به عنوان یک مخاطب، سرویس پیامک تبلیغاتی ام را مسدود کرده ام. چون نمی خواهم پیام های تبلیغاتی انبوه، گاه و بیگاه مزاحم اوقات من باشند. اما در خبرنامه بسیاری از سایت های مفید، ایمیل خود را ثبت کرده ام و هر زمان که بخواهم به اینباکسم مراجعه و آنها را مطالعه می کنم. این مثال بسیار ساده بود. بازاریابی اجازه ای به عنوان یک اصل در کمپین های بازاریابی باید گنجانده شود. اگر شما از این متد استفاده نکنید و همچنان به متدهای تبلیغات اجباری مثل تبلیغات تلویزیونی، اس ام اسی و … پا فشاری نمایید، قطعا کارزار را در یک بازه زمانی به رقبای هوشمند خود واگذار خواهید کرد.
ابزارها در بازاریابی دیجیتال قابلیت تعامل با مخاطب را دارند.

ارتباط در بازاریابی دیجیتال بر خلاف متد سنتی، دو سویه است. گذاشتن یک کامنت، ارسال یک ایمیل، فشردن لایک، انتشار برای سایرین و … در ابزارهای دیجیتال، زحمتی برای مخاطب ایجاد نمی کند و شما می توانید بارها و بارها در یک کمپین این ارتباط را تکرار کنید. تجربه نشان داده که در تعاملات، نرخ تبدیل مخاطبان عادی به علاقه مندان برند افزایش می یابد و مشتریان شما را همین علاقه مندان تشکیل خواهند داد.
بازاریابی دیجیتال، متد گزارشگیری Real Time است.

این مزیت خیلی خیلی خیلی مهم است. گزارشات در هر نوع کمپین بسیار حائز اهمیت هستند و بدون وجود آنها، طراحان کمپین در ادامه راه سردرگم خواهند بود و امکان هدر رفت بودجه بسیار بالاست. ابزارهای بازاریابی دیجیتال گزارشات حیرت انگیزی را در اختیار مدیران کمپین قرار می دهند. در این گزارشات شما بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی، حتی تا سطح شرکت سرویس دهنده اینترنت مشترک و سخت افزاری که با آن پیام شما را دیده است را می تواند تشخیص دهید. این اطلاعات ظاهرا مهم نیستند. اما با کمی دقت می توانید متوجه شوید که مخاطب شما چقدر برای اینترنتش هزینه می کند، چقدر برای سخت افزار مورد استفاده اش هزینه کرده است و اگر توجیه شود، پتانسیل پرداخت چه مبلغی را بابت محصول شما دارد.
در بازاریابی دیجیتال، تغییر مسیر ناگهانی در جهت بهبود نتایج به راحتی قابل اجراست.

با تکیه بر اطلاعات گزارشات ابزارهای دیجیتال نظیر Google Analytics ، مدیران کمپین می توانند درستی مسیر ارسال پیام ها بررسی کنند و در صورت عدم تناسب کانال ها با یکدیگر، با بررسی مجدد می توانند مسیر ارسال پیام و هزینه ها را آپدیت کنند.
با بازاریابی دیجیتال، با غول ها هم می توانید مبارزه کنید. با یک برنامه یکپارچه بازاریابی در فضای دیجیتال، فارغ از اندازه کسب و کارتان، می توانید وارد یک رقابت جذاب با بزرگان صنف خود شوید. در فضای آنلاین، فقط و فقط، نحوه معرفی و سرویس دهی روی ذهن کاربران تاثیرگذار است و کسی سایز کمپانی شما را نمی بیند.
در بازاریابی دیجیتال تمام تحرکات مخاطبان قابل ثبت، پیگیری و بررسی است.

اینکه چه حجمی ازکاربران کدام یک از رسانه های شما را بیشتر دیده اند و به کدام پیام شما، روی خوش نشان داده اند و چه چیزی درباره شما می دانند و نظرشان در مورد شما چیست و … را به خوبی در گزارشات می توانید از هم تفکیک کرده و درباره آنها تصمیم گیری کنید.
بازاریابی دیجیتال، متد پراکندن ویروس برند شما در جامعه هدف است.

پیام ها در بازاریابی دیجیتال، سریع از تصور شما، قابلیت انتشار بین مخاطبان دارند. فقط کافی است که آنها از پیامتان خوششان بیاید. خودشان تبدیل به رسانه ای برای شما خواهند شد و پیام شما در بازه زمانی بسیار کوچک به میلیون ها مخاطب مخابره خواهد شد.

بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی، فروش آنلاین، بازاریابی آنلاین و سایر اصطلاحات رایج در این خصوص دارای یک قاعده هستند و بهتر است در این زمینه با توجه به گستردگی قواعد، با کاردان مراجعه نمایید.

20 تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن


۲۰ تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن | برای اینکه امروزه بتوانیم روی مخاطب بیشتر تاثیر بگذاریم و کاربران بیشتری جذب کنیم، باید به تدریج از بازاریابی سنتی فاصله گرفته و وارد بازاریابی مدرن و دیجیتال شویم که روشی کم هزینه و پربازده می باشد. در گذشته بازاریابی اصولا فعالیتی هزینه زا تلقی میشد حال اینکه در شرایط فعلی بازاریابی یک سرمایه گذاری محسوب می شود که در صورت انجام آن به صورت اثربخش و کارا میتوان امیدوار بود که سازمان به اهداف خود نائل گردیده است. هنگامی که صحبت از بازاریابی سنتی می شود، منظور ما این نیست که به سالهای دور برگردیم. اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم میبینیم که هنوز سازمان های بسیاری وجود دارند که از این روش استفاده می کنند. در برخی موارد روش های سنتی ممکن است تنها ابزار رسیدن به گروه ویژه ای از مصرف کنندگان باشد. به عنوان مثال ارائه خدمات به سالمندان ممکن است با استفاده از دیجیتال مارکتینگ موثر واقع نشود زیرا بسیاری از آنها از اینترنت یا رسانه های اجتماعی استفاده نمی کنند و یا حتی در برخی موارد استفاده از دیجیتال مارکتینگ ممکن است باعث شود هویت برند ما در شبکه های اجتماعی مورد سوء استفاده قرار بگیرد. در واقع اگرچه روش دیجیتال روش کارآمدتری محسوب می شود، اما کماکان بازاریابی سنتی نیز جزء جدایی ناپذیر روش های بازاریابی محسوب می شود؛ به عبارت دیگر هر دو روش مکمل هم هستند و نمیتوان یک روش را کلا کنار گذاشت. به عقیده برخی متخصصان توصیه می شود که بازاریابان به منظور بهبود فعالیت های خود از روش ترکیبی و قانون ۲۰/۸۰ استفاده کنند یعنی ۸۰ درصد زمان و بودجه ی خود را صرف بازاریابی دیجیتال و ۲۰ درصد آن را به بازاریابی سنتی اختصاص دهند.

حال قبل از آن که با جزئیات بیشتری به بررسی تفاوت میان آن ها بپردازیم بهتر است تعریفی از بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن ارائه دهیم:

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی یا بازاریابی آفلاین شامل استراتژی های ترفیعاتی مورد استفاده قبل از ظهور اینترنت می باشد اما این بدان معنی نیست که بازاریابی سنتی با پیدایش بازاریابی دیجیتال، جایگاه خود را از دست داده است. هنگامی که بخواهیم در یک منطقه ی جغرافیایی خاص فعالیت کنیم، بازاریابی سنتی از طریق بیلبوردها، چاپ تراکت و مجلات محلی مناسب خواهد بود که البته معمولا سرمایه گذاری بالایی را می طلبد. برخی تکنیک های مورد استفاده در این روش عبارتند از: فروش مستقیم، رادیو، تلویزیون، تبلیغات چاپی و… .

بازاریابی مدرن و دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی مدرن، حرفه ای میان تولید کننده یا فردی که خدمات را ارائه می دهد در مقابل مشتریان می باشد و در همه جنبه های زندگی کاربرد دارد. امروزه قسمت عمده بازاریابی مدرن را بازاریابی دیجیتال (digital marketing) تشکیل می دهد. دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای موجود مانند وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی، دنیای دیجیتال چه آنلاین و چه غیر آنلاین و تکنیک های بازاریابی اینترنتی به منظور تبلیغ محصول، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری. دیجیتال مارکتینگ متشکل از افرادی حرفه ای، نوآور، متخصص و خلاق است که به منظور طراحی و پیاده سازی استراتژی های پیچیده و ارائه ی راهکارهای نهایی با استفاده از تکنولوژی و تغییرات آن، روند بازار و اقتصاد را در نظر دارند. باید توجه داشت که استراتژی های تیم مشاور بازاریابی براساس هر شرکت و موقعیت منحصر به فرد آن متفاوت است. در واقع دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده تر از دیگر روش های بازاریابی در کسب و کارهای سنتی است.
نکته قابل توجه این است که دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کار های آنلاین و بازاریابی اینترنتی و یا رسانه های الکترونیکی نمی شود و کانال های ارتباطی غیر اینترنتی همچون سرویس های پیام کوتاه (SMS) و چندرسانه ای (MMS) هم شناخته شده اند. همچنین امروزه بسیاری کسب و کارهای سنتی هم وجود دارند که از طریق تبلیغات دیجیتال سعی دارند تا خدمات و محصولات خود را به مشتریان احتمالی خود معرفی کنند.

دیجیتال مارکتینگ

چند نمونه از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:بهینه سازی برای موتورهای جست و جو (SEO)، بازاریابی محتوایی (Content Marketing)، بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی (Social Network Marketing)، بازاریابی ایمیلی (Email (Marketing تبلیغات آنلاین(Online Advertisingm)، بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)، پرداخت به ازای کلیک (PPC) و… .

حال به ۲۰ تفاوت عمده بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن (بازاریابی دیجیتال) می پردازیم :

 • در بازاریابی سنتی هدف افزایش رضایت مشتری نیست و اغلب الویت مهم، فروش بیشتر به مصرف کننده میباشد در حالیکه در بازاریابی مدرن سازمان در وهله ی اول به دنبال حفظ و وفادار نمودن مشتری است و ارائه یک نمونه محصول پایان تبلیغات نیست بلکه باعث ایجاد راه ارتباط با مشتری و وفادار سازی او می شود. به عبارت دیگر در بازاریابی سنتی هدف سهم از بازار است در حالی که در بازاریابی مدرن به دلیل اشباع شدن بازارها و رقابت سخت میان رقبا، سازمان ها به دنبال افزایش سهم خود از سبد مشتریان فعلی هستند. تحقق این سهم به دلایلی چون: هزینه کمتر مشریان فعلی، وفاداری آنها و تثبیت سودآوری آنها و آشنایی با نیازها و خصوصیات مشتریان تحقق سود سازمان ها را بیشتر از گذشته امکان پذیر ساخته است.
 • تعداد مشتریان در شیوه سنتی به دلیل حضور، نسبتا کم است اما در بازاریابی دیجیتال تعداد مشتریان بسیار زیاد است؛ زیرا بازاریابی با قرار دادن انواع تبلیغات در دنیای دیجیتال صورت گرفته و امکان معرفی محصول به سایر نقاط را امکان پذیر می کند.
  البته برقراری ارتباط حضوری با مخاطبان، می تواند در برآورد شخصیت مشتریان، موفقیت چشمگیری داشته باشد.
 • دبجیتال مارکتینگ قابلیت انتخاب مخاطب هدف براساس مکان، جنسیت، تحصیلات، شغل و… را در پلتفرم های مختلف دارد در حالیکه در روش سنتی این قابلیت وجود ندارد.
 • در شیوه سنتی، وقتی نظرسنجی صورت میگیرد، نظرات مصرف کنندگان به صورت فراوانی آنها و گروه مشتریان گزارش میشود در حالیکه در شیوه مدرن نظر تک تک مشتریان مورد ارزیابی و توجه قرار می گیرد.
 • بازاریابی دیجیتال با استفاده از امکانات و رسانه های خصوصی مانند اینترنت، ایمیل، تلفن همراه و دیگر فضاهای اختصاصی مجازی به دنبال روش های خلاقانه ای می باشد که باعث شده ما شاهد تبلیغات اختصاصی برای یکایک مشتریان باشیم اما بازاریابی کلاسیک قادر به تشخیص نیازهای تک تک افراد نیست و تبلیغات برای همه ی افراد یکسان در نظر گرفته می شود.
 • تبلیغات اختصاصی در بازاریابی مدرن نه تنها منجر به افزایش هزینه ها نمی شود بلکه در نهایت از بازاریابی سنتی کم هزینه تر می شود. زیرا استفاده از شبکه های اجتماعی، ایمیل و… تقریبا رایگان می باشند و تبلیغات با استفاده از بازاریابی دهان به دهان انجام میگیرد و بازاریاب نیازمند تخصص و دقت بیشتری است، در حالیکه بازاریابی سنتی، بهترین روش را استفاده از تاکتیک های بازاریابی همچون خرید آگهی تبلیغاتی در تلویزیون، رادیو، نشریات، پست،روابط عمومی تبلیغات چاپی مانند کاتالوگ و بروشور و همچنین فروش مستقیم میدانند؛ که این روش ها بسیار پرهزینه بوده و باعث میشود گاهی تغییرات فروش با میزان هزینه تبلیغات برابری نکند؛ البته شاید برای کسب و کارهایی که بودجه ی کافی برای بازاریابی در نظر گرفته اند، تبلیغ در رسانه های سنتی مانند تلویزیون توجیه پذیر باشد اما در مورد کسب و کارهای کوچک، تخصیص بودجه زیاد، ریسک بسیار بالایی دارد.
 • در روش بازاریابی دیجیتال، اطلاعات با سرعت بیشتری در اختیار افراد قرار میگیرد و با توجه به رواج اشتراک گذاری ها در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس و…، امکان دیده شدن آنلاین تبلیغات افزایش یافته است؛ و حتی میتوان پیام های بازاریابی را در حین اجرا تغییر داد. در حالی که در بازاریابی آفلاین این چنین نیست.
 • در بازاریابی سنتی، برخلاف فضای دیجیتال، امکان به نمایش گذاشتن تمام محصولات شرکت دشوار است(برای این کار به مکان بسیار بزرگی نیاز است).
 • به طور کلی فروش در دیجیتال مارکتینگ ساده تر از شیوه سنتی می باشد. زیرا در بازاریابی دیجیتال نیازی به انبار نمی باشد و لازم نیست برای ارسال کالا به اداره پست برویم یا افرادی را برای این کار استخدام کنیم. در نتیجه استفاده از روش های مدرن منجر به کاهش هزینه ها و فعالیت های ستادی میشود ولی در روش های سنتی معمولا به استخدام نیروی بیرونی نیاز است.
 • در روش قدیمی، سازمان ها با استاندارد های تعیین شده به ساخت محصول می پردازند و به خواست تک تک مشریان توجهی نمی شود در حالی که سازمان های امروزی در صورت استفاده از دیجیتال مارکتینگ با تولید انبوه سفارشی، سود بدست می آورند.
 • بازاریابی سنتی تصویر واضحی از مشتری ندارد اما در بازاریابی دیجیتال به دلیل نیاز به شناخت مشتری و امکانی که سیستم های فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار ما قرار می دهد تصویر، روشن تر و ملموس تر خواهد بود.
 • بازاریابی دیجیتال محدودیت زمانی و مکانی ندارد. همیشه در دسترس بودن و فعالیت ۲۴ ساعته از دیگر مزیت های آن محسوب می شود در حالیکه بازاریابی سنتی این امکان را ندارد.
 • تعامل با مخاطب از دیگر ویژگی های بازاریابی دیجیتال است و از آنجا که برای برقراری ارتباط با مشتریان احتمالی نیاز به حضور فیزیکی نیست، لذا می توان پیام خود را به قشر عظیمی از افراد جامعه یا حتی به کل جهان به صورت همزمان ارسال کرد. در صورتی که در بازاریابی سنتی جهت این امر به مخاطب آزادی عمل داده نمی شود و امکان حضور در زمان و مکان مناسب به منظور آگاهی از نیازهای مشتری کاهش می یابد.
 • بازاریابی سنتی، دارای پیام یک طرفه و اغلب اجباری است.به عنوان مثال بسیاری از افراد تمایلی ندارند صندوق نامه شان از اسپم پر شود یا معمولا مخاطبان از اینکه ایمیل ها و تماس های فروش در زمان نامناسب در مورد برخی خدمات که به آن ها علاقه ای ندارند را دریافت کنند متنفر هستند. ضبط دیجیتال موجب شده بینندگان تلویزیون به راحتی بتوانند از تبلیغات اجتناب کنند و فقط آگهی هایی را که مربوط به خواسته ها و علاقه مندی هایشان است را دریافت کنند. در دیجیتال مارکتینگ، انتخاب کانال ارتباطی هم با خود مخاطب است.
 • در فضای دیجیتال، وجود عکسها، فیلم ها و نظرات کاربران، بسیار مفید بوده و باعث شده مخاطبان انتخاب بهتر و راحت تری داشته باشند اما این ویژگی در اکثر روش های سنتی وجود ندارد.
 • به علت ابزارهای در دسترس دیجیتال، تنوع محتوا نیز بیشتر است. عکس، فیلم، متن، صوت، وبینار و… انواع محتوای قابل ارائه از طریق رسانه های دیجیتال هستند.
 • شاید طبقه بندی اطلاعات در روش سنتی مفید واقع شود اما رمز نگاری این اطلاعات سخت است ولی در بازاریابی دیجیتال، تجزیه تحلیل داده ها هوشمندانه و به خوبی صورت میگیرد.
 • دیجیتال مارکتینگ علی رغم کم هزینه و پر بازده بودن، معمولا زمان بر است. محتوا باید به طور مستمر تولید، ویرایش و منتشر شود، به نظرات پاسخ داده شود و به دلیل برخی سوء استفاده ها، باید همواره از سایت ها و صفحات مراقبت شود اما در روش سنتی این چنین نیست.
 • بازاریابی سنتی عمدتا بر ارزیابی نتایج کمی (افزایش فروش) متکی است که بررسی نتایج هم از این طریق دشوار است. همچنین از روش های سنتی نمی شود به صورت آنی و سریع گزارش بازخورد گرفت. در صورتی که در بازاریابی دیجیتال بازخورد حاصل از فعالیت های اینترنتی ملموس تر است و راحت تر میتوان رفتار بعدی مشتریان را پیش بینی و آنالیز کرد.
 • پیگیری کردن فعالیت ها در دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده است. نرم افزارهای بازاریابی ایمیلی می توانند تعداد نفراتی که یک پیام را مشاهده می کنند مورد شمارش قرار دهند و در رابطه با فروش های آنلاین تعداد تبلیغات نمایش داده شده که منجر به خرید شده اند را دنبال کنند اما در بازاریابی سنتی دنبال کردن و پیگیری چنین اطلاعاتی به مراتب سخت تر است.

تفاوت های بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی

بازاریابی دیجیتال یا سنتی؟ به نظر شما کدام یک بهتر است ؟ در صورتی که پاسخ این سوال را بدانید، بسیار شگفت زده خواهید شد.

بسیاری از شرکت های کوچک برای انتخاب بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی سنتی بر سر دوراهی قرار می گیرند. چرا که این شرکت ها بودجه کافی برای اجرای هر دو روش را ندارند. تصمیم گیری در این مسیر کار دشواری است. حتما دچارسوالاتی خواهند شد. از جمله سوالاتی که پیش می آید، کدام روش بازاریابی ضرر و زیان بیشتری برای من خواهد داشت ؟ چگونه مطمئن شوم که بازاریابی من نتیجه بخش خواهد بود یا خیر؟ در این راه به چه کسی باید اعتماد کنم ؟ آیا انجام تمام و کمال امور مربوطه را باید خودم انجام بدهم ؟

حال با خواندن پاسخ های این سوالات، مسیر صحیح را راحت تر انتخاب خواهید کرد.

درج تبلیغات چاپی در روزنامه ها و مجلات یک نمونه ساده از بازاریابی سنتی می باشد. یا این که آگهی هایی که در صندوق های پستی، تبلیغات در تلویزیون و رادیو و حتی بیلبوردها به کار گرفته می شود نیز بازاریابی سنتی محسوب می شوند.

اما زمانی که یک کسب وکار جهت ساخت یک وب سایت سرمایه گذاری می کند، بازاریابی دیجیتال انجام داده است.

بازاریابی دیجیتال شامل تبلیغ یک نام تجاری از طریق رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و یوتیوب می باشد.


بازاریابی سنتی چه مزایایی در بر دارد ؟

در بازاریابی سنتی شما به راحتی می توانید به مخاطبان محلی خود دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال، یک آگهی رادیویی ممکن است در یک محل پخش شود وهمین طور آگهی هایی که از طریق صندوق های پستی به خانه های یک محله می رسند.

معمولا آگهی هایی که به صورت نسخه ای هستند توسط مردم نگهداری می شوند و بارها و بارها آن را می خوانند و مرور می کنند یا در هنگام نیاز به آن مراجعه می کنند. این استراتژی برای مصرف کننده بسیار راحت و قابل دسترس است.

بررسی تفاوت ها به صورت علمی

به نظر می رسد که شبکه عصبی انسان، بازاریابی سنتی را بهتر و بیشتر حمایت می کند. یک تحقیق توسط شرکت TrueImpact و به کمک یک محقق کانادایی انجام شد. در آن به صورت کاملا دقیق به مقایسه بازاریابی کاغذی یا سنتی که توسط اعصاب انسان شناخته می شود و بازاریابی دیجیتال که به واسطه ایمیل ها و صفحات نمایش انجام می شود، پرداختند.

فن آوری های مورد استفاده در این پژوهش، سنجش چشم و اندازه گیری موج مغزی EEG بود. علاوه بر آن سه شاخص کلیدی مورد ارزیابی قرار گرفت.

شاخص نخست “سهولت درک”

شاخص دوم ” انگیزه ” یا همان مسئله ای که بتواند شخص را به راحتی متقاعد کند.

شاخص پایانی ” توجه ” یا مدت زمانی که افراد به مطالعه محتوا می پردازند.

ایمیل هایی که به صورت مستقیم به دست افراد می رسند دریاد آوری نام تجاری، پردازش های ذهنی آسان تری خواهند داشت.

درایمیل مستقیم شاهد ۲۱ % تلاش کمترمغز نسبت به پردازش رسانه های دیجیتال می باشیم. در حقیقت می توان گفت میزان پردازش ذهنی در ایمیل ۱۵/۵ و دررسانه ای دیجیتال ۳۷/۶ می باشد. این نشان می دهد که محتوای ایمیل ها بهتر و بیشتر به یاد و خاطر افراد می مانند.

طبق تست های حافظه زمانی که از افراد خواسته شده تا نام تجاری که در تبلیغات اخیر مشاهده کرده اند را به خاطر بیاورند، ۷۰% افراد در معرض تبلیغات دیجیتال قرار گرفته بودند که ۴۴% آن ها از طریق ایمیل مستقیم و ۷۵% از طرق دیجیتالی دیگر اسامی تجاری را به خاطر آوردند.

ضعف بازار یابی سنتی

تبلیغات سنتی مانند چاپی یا رادیویی ممکن است هزینه بسیاری داشته باشد. چرا که معمولا مواد چاپ گران قیمت است و توزیع آن نیازمند استخدام نیروی انسانی می باشد. البته با تمام این تفاسیر باز هم نمی توان به سهولت گفت که تبلیغات به طریقه سنتی روش مناسبی نیست و تبلیغات دیجیتال می بایست جایگزین شود.

مزایای بازاریابی دیجیتال چیست ؟

در بازاریابی دیجیتال مخاطب محلی و مخاطب بین المللی به یک روش مورد هدف شما قرار می گیرند.

علاوه بر این که می توانید یک کمپین جهت افراد خاصی از قبیل جنسیت، محل سکونت، سن و یا منافع اختصاص دهید. با این تفکیک، کمپین شما موفق تر خواهد بود.

مخاطبان شما چگونگی دریافت محتوا را شخصا انتخاب می کنند. ممکن است شخصی بخواهد از طریق پست دروبلاگ، محتوا را دریافت کند شخص دیگری علاقمند به مشاهده ویدیو محصول یا خدمات در YouTube باشد و . . . در صورتی که در بازاریابی سنتی، مخاطب آزادی کافی در انتخاب روش دریافت محتوا را ندارد. بیشتر مردم آگهی های فروش را در صندوق های پستی خود و یا از طریق تماس های تلفنی در زمان های بسیار نامناسب، دریافت می کنند. و از این بابت ناراضی و شاید هم عصبانی هستند. اما افرادی که تحت روش دیجیتال قرارمی گیرند، فقط آگهی هایی را که مربوط به خواسته ها و علاقمندی هایشان است را دریافت می کنند و به راحتی می توانند در مورد آن به جستجو بپردازند.

تعامل با مخاطبان در روش دیجیتال به راحتی امکان پذیر است. در صورتی که در بازاریابی سنتی جهت این امر به مخاطب آزادی عمل داده نمی شود. شما در روش دیجیتال می توانید مشتریان خود را تشویق کنید تا اقداماتی انجام دهند. مثلا از وب سایت دیدن کنند، درباره محصولات و خدمات در وب سایت مطالعه کنند و حتی پس از خرید هم از طرق مختلف نظرات و پیشنهادات خود را به شما برسانند.

بازاریابی دیجیتال هزینه ای است که نتیجه بخش خواهد بود. البته هزینه های بازاریابی سنتی بیشترازبازاریابی دیجیتال است. در روش دیجیتال داده ها و نتایج به راحتی ضبط و در دسترس شما قرارمی گیرند. با استفاده از Google Analytics و دیگر ابزارهایی که در رسانه های اجتماعی وجود دارد به راحتی می توانید در هر زمان و مکان کمپین خود را کنترل و بررسی کنید. کسب و کار آنلاین این امکان را به شما می دهد که به سرعت نتایج کسب و کار خود را به سمت بهبودی شرایط هدایت کنید.

هر نوع کسب و کار با رقیب و بدون در نظر گرفتن نوع بازاریابی، به خوبی می تواند در بازارهدف به رقابت با دیگران بپردازد اما روش سنتی به وسیله فروش های خرده و کوچک سعی در رسیدن به رقبای بزرگ دارد. در صورتی که در روش دیجیتال به کمک یک وب سایت کاملا بی پرده و شفاف مشتری را در معرض خدمات یا کالای ارائه شده قرار می دهد.

جابه جایی در سطوح مختلف : در روش دیجیتال شما این اختیار را دارید که برای چندین هفته از طرق مختلف تعداد بازدید کنندگان سایت خود را افزایش دهید. با فشردن یک دکمه به راحتی می توانید نرخ تبدیل، مشترکین و حتی بار تجاری مورد نظرخود را پیدا کنید.

توسعه برند : در یک وب سایت می توان با توجه به کیفیت و محتوا، نیازها را هدف قرار داد. به این طریق می توان ارزش های مخاطب را در نظر گرفت و فرصت های تولید ایجاد کرد. همین استراتژی می تواند در شبکه های اجتماعی و کانال ها به صورت بازاریابی از طریق ایمیل انجام شود.

گسترش بازار یابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

یکی از سوالات مهم در دو نوع بازاریابی نام برده این است که چگونه بیشتر آگهی های فروش خود را در معرض دید مشتریان بیشتری قرار دهیم ؟ در روش آنلاین با استفاده از ویژگی اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی یا وب سایت و یا حتی کانال ها و ایمیل، پیام با سرعت فوق العاده به اشتراک گذاشته می شود. اگر شما میزان متوسط کاربران فیس بوک را در نظر بگیرید متوجه می شوید که هر کاربر در حدود ۱۹۰ دوست دارد که از میان این دوستان به طور متوسط ۱۲ % آن ها پست های ارسال شده که مورد علاقه اشان است را مشاهده می کنند. درحقیقت یک پیام توسط ۱۵ نفر مشاهده می شود. حالا تصور کنید تعدادی از دوستان نیز همان پیام را با دوستانشان به اشتراک بگذارند. به این ترتیب می توان گفت کیفیت محتوا در گسترش آن نقش به سزایی دارد.

کدام بازاریابی بهتر است ؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد این دو روش بازاریابی داشتیم، بدیهی است که بازاریابی دیجیتال روشی کارآمد تر و نتیجه بخش تر خواهد بود. اما باز هم در کنار این روش می توان از روش بازاریابی سنتی نیز بهره مند شد.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۹ توسط دانشگاه بنگور و موسسه تبلیغاتی میلارد براون انجام شد، به بررسی اثرات مختلف کاغذ و رسانه دیجیتال در تبلیغات پرداختند. برخی از نتایج به دست آمده از این تحقیق عبارت بود از :

پارامترهای فیزیکی مربوط به ” مغز” می شود. به این معنا که دارای مکان خاصی در حافظه می باشند. چرا که با شبکه حافظه انسان ارتباط برقرار می کند و بهتر به خاطر سپرده می شود.

پارامترهای فیزیکی پردازش های عاطفی بیشتری دارند. که این حالت برای حفظ نام تجاری در ارتباطات بسیار مهم است.

پارامترهای فیزیکی سبب می شوند که مغز پاسخ های بیشتری را به احساسات مطرح کند. به این معنا که واکنش مغز بیشتر خواهد بود.

چگونه از هر دو روش سنتی و دیجیتال بهره مند شویم ؟

هر چند تبلیغات به روش دیجیتال روش ارجح بر شمرده می شود اما بازاریابی سنتی یک راه کار جهت پشتیبانی روش دیجیتال است. این دور روش به نحوی مکمل یکدیگر می باشند. در بازاریابی می بایست کوشید که از موقعیت های ارتباطی استفاده شود. به عنوان مثال ممکن است ما در تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی سرمایه گذاری نکنیم، اما به افرادی که علاقمند هستند بروشور می دهیم. بر قراری ارتباط با افراد یا مشتریان روشی است که جهت کمک به بازاریابی های سنتی و دیجیتال به کار می رود.

بهتر است به جای استفاده از چندین رویکرد، از یک کانال ارتباطی که مزایای بسیار بهتری از کاغذ دارد، مانند دسترسی های دیجیتالی بهره مند شویم که این حالت تاثیرات بهتری خواهد داشت.

بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی سنتی

امروزه دیگر بازاریابی سنتی جای خود را به روش‌های نوتر بازاریابی یعنی بازاریابی اینترنتی داده‌ است. بازاریابی اینترنتی در یک کلام یعنی پیدا کردن مشتری برای کسب و کار خود از طریق اینترنت. این نوع بازاریابی هم سریع است و هم با مخاطبان بیشتری سروکار دارید و وقت و انرژی کمتری هم از شما می‌گیرد. در حالی که نتایج خارق‌العاده‌ای دارد. پس اگر شما یک بوتیک لباس‌فروشی دارید یا محصولات آرایشی و بهداشتی، ابزار‌آلات الکترونیکی و یا هر نوع محصول یا خدمتی که نیاز به جذب مشتری و خریدار دارد را ارائه می‌دهید، بهتر است که بیشتر با شیوه‌های بازاریابی اینترنتی آشنا بشوید و از این طریق کسب و کار خود را رونق بدهید. برای این کار اصلی‌ترین راهی که وجود دارد این است که شما یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید و همۀ اطلاعاتتان را در آنجا بارگذاری کنید. هر روش دیگر در بازاریابی آنلاین که در ادامه برخی از آنها معرفی می‌شوند با ساختن یک وب‌سایت شروع می‌شود.

چرا بازاریابی اینترنتی مهم است؟

بازاریابی اینترنتی امکان یک ارتباط آسان و سریع با تعداد زیادی از مشتریان را به شما می‌دهد. امروزه دیگر اکثریت مردم در همۀ کشورهای جهان به وسیلۀ لوازم الکترونیکی از کامپیوتر و لپ‌تاب گرفته تا گوشی‌های موبایلی که در دست هر کسی است، به اینترنت دسترسی دارند و زمان زیادی را در وب‌سایت‌ها و به خصوص شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. هر نوع اطلاعاتی که می‌خواهند را با یک کلیک به‌دست می‌آورند و حتّی در مورد محصولاتی که می‌خواهند بخرند از طریق اینترنت تحقیق می‌کنند و گاهی آن‌ها را به صورت آنلاین خریداری می‌کنند. این شیوۀ زندگیِ آنلاین همین‌طور رو به گسترش است و شما برای اینکه از عرصۀ رقابت اینترنتی عقب نمانید باید مرتب خودتان را بروز کنید و انواع جدیدتر را بشناسید. هر چه‌قدر بیشتر در مورد روش‌های جدید بازاریابی اطلاعات کسب کنید به نفع‌تان است. شما در یک ماراتنِ نفس‌گیر برای بالا بُردن رتبۀ سایتتان و از آن مهمتر دیده‌شدن و فروش رفتن محصولاتتان قرار دارید و باید تازه‌ترین راه‌ها را در پیش بگیرید. این نشان می‌دهد که تخصص داشتن در بازاریابی اینترنتی تا چه حد برای کسب و کار شما مهم است و توجه نکردن به آن باعث می‌شود که شما هر چقدر هم که محصول با کیفیتی داشته‌ باشید دیده نشوید و مورد اعتنا قرار نگیرید. حتما این مثال که عقل مردم به چشمشان است را شنیده‌اید. باید بگوییم این روزها عقل مردم در گرو تبلیغات سمعی و بصری و در واقع مولتی مدیایی است که از طریق اینترنت به آنها داده‌ می‌شود. شما هم باید به شکل حساب شده و آگاهانه وارد این عرصه شوید و خودتان را بالا بکشید. پس این گوی و این میدان.

از مزایای بازاریابی اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وابسته نبودن معرفی و فروش محصولات و خدمات به زمان و مکان
 • عدم محدودیت در انتقال اطلاعات
 • هزینه بسیار مناسب نسبت به سابر روش های بازاریابی
 • توانایی بررسی رفتار کاربران هنگام ورود به سایت و بررسی علایق و نیازهای آنها
 • ذخیره کردن اطلاعات مشتریان بالقوه و حفظ ارتباط با آنها

6 مورد از بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی در سال 2019

روشهای بازاریابی اینترنتی بسیار زیاد است و هر روز هم روش‌های جدیدی به وجود می‌آید که اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند و روش‌های قدیمی‌تر را در جایگاه پایین‌تری از مهم بودن قرار می‌دهند. در مجموع هر چه که به جلو می‌رویم به دلیل امکاناتی که در اینترنت برای دسترسی ساده به محتواهای دیداری و شنیداری ایجاد شده است و کم شدن حوصلۀ مخاطبان برای خواندن یک متن، این نوع روش‌ها کارآمدتر می‌شود. ولی با این حال روش‌های متن‌محور همچنان طرفداران زیادی دارد و نمی‌توان به راحتی از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. یک بازاریاب اینترنتی حرفه‌ای همۀ انواع بازاریابی را در نظر می‌گیرد و با توجه به نوع محصولی که ارائه می‌دهد و هوشمندی نسبت به مخاطبانش روش بازاریابی مناسب را پیدا می‌کند. همچنین دیگر این روزها استفاده از یک یا دو روش جواب نمی‌دهد. بلکه هر بازاریاب بهتر است از انواع روش‌های به درد بخور استفاده کند و از هر طرف مخاطبان را به طرف خود بکشاند و آن‌ها را تبدیل به مشتری کند. این روزها شناخت روان‌شناسانۀ مخاطبان و تحلیل نیازمندی‌های آن‌ها و شخصی‌سازی تبلیغات برای افرادی که احتمال می‌رود جزو مشتری‌های آینده باشند خیلی اهمیت پیدا کرده است. هر چقدر که بازاریاب اطلاعات و آگاهی‌اش را نسبت به مردم و به خصوص جمعیت هدفش بیشتر کند به گونه‌ای هدفمندتر و با صرف زمان و انرژی کمتر اما مفیدتر به نتیجۀ مطلوبش می‌رسد. ما در این‌جا شما را با جدیدترین و کارآمدترین روش‌های بازاریابی فعلی آشنا می‌کنیم.

1- بازاریابی از طریق موتورهای جستجوگر ( Search Engine Marketing )

این نوع بازاریابی که همچنان اثرگذار است به دو نوع رایگان و پولی انجام می‌شود. در نوع رایگان شما با بهینه‌سازی سایت خود و با مطابقت دادن شرایط آن با اصول سئو می‌توانید آن را همیشه در رنک‌های بالای گوگل قرار بدهید. تکنیک‌های سئو روز به روز تغییر می‌کند و شما باید با این تکنیک‌ها آشنا بشوید و مدام خود را بروز کنید. بسیاری از تکنیک‌هایی که قبلا در ابتدای لیست گوگل قرار داشتند امروزه رتبه‌های پایین‌تری دارند و برای مثال چیزهایی که قبلا صرفا یک نوع ویژگی متمایزکننده محسوب می‌شد الآن دیگر از ضرورت‌هاست. محتوای متنی و کلیدواژه‌ها باید طوری باشد که به سریع‌ترین شکل و حتی با امکانات سرچ صوتی بتواند سایت را بالا بیاورد. استفاده از گوگل‌مَپ برای وقتی که می‌خواهید آدرس مکانی را به مشتری بدهید خیلی کاربُردی است. لینک‌های اساسی بزنید و بیشتر از افزایش بازدید به کیفیت بازدیدها و مشتری کردن مخاطبین توجه داشته باشید. تبلیغاتتان و محتوایی که ارائه می‌دهید باید هدفدار باشد. اگر محتوایی تخصصی ارائه بدهید که هیچ ربطی با محصول و امکاناتی که دارید ندارد نمی‌توانید مشتری جذب کنید. بنابراین باید در مورد چیزهایی بگویید که صد در صد می‌توانید در اختیار مشتری قرار دهید.
هنوز هم از امکان پولی گوگل برای بالا بُردن سایت خود می‌توانید استفاده کنید. سعی کنید از این روش درست بهره ببرید و با شناسایی درست مخاطبان کلید واژه بسازید. خوبیِ این امکان این است که تنها وقتی بر روی کلید واژه و لینک شما کلیک می‌شود شما باید پول بپردازید و لازم نیست که پیش‌پرداختی داشته باشید.

2- بازاریابی اینترنتی با شبکه‌های اجتماعی ( Social Media Marketing )

این روزها مردم وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، در آن‌جا با هم تعاملات ارتباطی گوناگون دارند و افکار و عقاید و سلایق و احساساتشان را با هم به اشتراک می‌گذرانند. شبکه‌های اجتماعی همچنین برای کسانی که می‌خواهند کسب و کارشان را رونق بدهند جای خوبی است. البته باید با برنامه‌ریزی و هدفمند عمل کنید. در ابتدا باید مخاطبان خودتان را به خوبی شناسایی کنید. پرسونای مخاطب خود را پیدا کنید. این که چه کسانی بیشتر نسبت به محصول مورد نظرتان احساس نیاز می‌کنند و علاقه نشان می‌دهند مهم است. در واقع کیفیت مخاطبان بیشتر از کمیّت آنها اهمیت دارد. باید بر روی هدفتان تمرکز کنید و نظرات را به خوبی گوش کنید. شبکه‌های اجتماعی جای خوبی برای تعامل است. پس شما این امکان را دارید که با مخاطبانتان به بحث و گفت و گو بپردازید. کیفیت محصول شما بسیار مهم است. کیفیت باعث می‌شود که مشتری‌هایتان به طور رایگان برای شما تبلیغ کنند و آوازۀ برندِ شما را به گوش بقیه برسانند. در شبکه‌های اجتماعی شما از امکان گذاشتن فیلم‌های آموزشی و تبلیغاتی و عکس‌های مخاطب‌پسند برخوردارید که بسیار در دنیای امروز مهم است. در شبکۀ اجتماعی‌ای مثل فیس‌بوک هم به دو شکل رایگان و پولی می‌توان در صدر قرار گرفت. شما می‌توانید برای هر بار آمدن به سَر لیست پول پرداخت کنید. فعالیت‌های منظم و آپدیت صفحه‌یتان شما را همواره در معرض دیده‌شدن قرار می‌دهد. حداقل در هفته دو بار باید مطلب بگذارید یا خود را به روز کنید. همین‌طور که دلتان می‌خواهد دیگران وب‌سایت شما را معرفی کنند شما هم باید بخشی از زمانتان را به معرفی وب‌سایت‌هایی که با کار شما مرتبط‌اند بپردازید و لینک‌های مرتبط با هم ایجاد کنید.

3- بازاریابی ویدئویی ( Video Marketing )

در دنیای امروز دیدن یک ویدئو با جذابیت‌های بصری و ترکیبی از تصویر و صدا و رنگ و روایت خیلی تأثیرگذارتر از خواندن یک متن است. بسیاری از افرادی که در محیط مجازی می‌گردند چندان با دقت و با حوصله نیستند و بیشتر می‌خواهند سرگرم بشوند و استراحت کنند. بنابراین اینگونه افراد ترجیح می‌دهند یک ویدئوی چند دقیقه‌ای ببینند تا اینکه تبلیغات متنی بخوانند. بنابراین خیلی اهمیت دارد که شما برای تبلیغات کارتان ویدئو بسازید. سعی کنید اصل صداقت را در ساختن این ویدئوها رعایت کنید و واقعا هر آنچه را که محصول و خدمتتان می‌تواند به مشتری بدهد را بگویید. بهره‌بردن از روانشناسی رنگ‌ها، لحن شوخی و طنز، برانگیختن احساساتی مثل دلسوزی، خشم یا عشق و ... در ساختن ویدئوها اهمیت دارد. امروزه سرویس‌های مخصوص اشتراک‌گذاری ویدئو مثل آپارات یا تماشا در کشور وجود دارد که فضای مناسبی برای تبلیغات شماست. پس حتما باید در این سایت‌ها حساب کاربری داشته باشید و مدام ویدئو بسازید و لود کنید. در انتخاب تیتر ویدئوهایتان دقت کنید که مخاطبان هدف را در نظر داشته باشد. امروزه آنچنان این ویدئوها اهمیت پیدا کرده‌اند که در سرچ کلیدواژه‌ها اول از همه ویدئوها بالا می‌آیند و نشان از این دارد که بازاریابی ویدئویی از هر چیزی مهم‌تر است.

4- بازاریابی ویروسی ( Viral Marketing )

بازاریابی ویروسی که شبیه همان روش قدیمی دهان به دهان کردن ( Word Of Marketing ) است و با اصطلاح فارسی یک کلاغ چهل کلاغ کردن نزدیکی دارد، روشی است که شما کاری می‌کنید که محتوایتان همین‌طور خود به خود و به شکل ویروسی منتشر شود. شما باید در مخاطبتان انگیزه ایجاد کنید که سایتتان را منتشر کند. انگیزه‌هایی مثل جایزه، جذابیت، احساس تشخص و ... باعث می‌شود که مخاطبانتان همین‌طور پیج یا وب‌سایت شما را به جاهای مختلف لینک بزنند. مخاطب باید حس کند که دارد با پخش کردن محتوای شما کارِ جالب یا خیرخواهانه‌ای انجام می‌دهد و می‌تواند از این راه محبوبیت خود را افزایش دهد. اگر علاقه مندید در رابطه با بازاریابی ویروسی بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم مقاله ای که قبلا در سایت جت تحت عنوان بازاریابی ویروسی یا viral marketing را تهیه کردیم را مطالعه کنید.

5- بازاریابی اینترنتی با محتوای مناسب ( content Marketing )

هنوز هم که هنوز تولید محتوا از اهمیت ویژه‌ای در بازاریابی اینترنتی برخوردار است. شما باید مدام محتوای قبلی خود را به‌روز کنید و به نیازهای جدید مخاطبانتان توجه کنید. محتوایتان باید جوری باشد که هم مشتری‌های قدیمی‌تان را نگه‌دارد و هم مشتری جدید جذب کند. محتوا باید با اهداف سازمان و برند شما سازگار باشد. تنوع داشتن محتوا و استفاده از ویدئو، دستورالعمل، تصاویر و پرسش و پاسخ و ... خیلی مهم است. بهتر است محتوای شما یک کار و مهارت را به مخاطبانتان آموزش بدهد و نوع دید جدیدی به مخاطبتان بدهد که باعث شود در جهت خواست شما تصمیم‌گیری کند. همچنین جنبۀ سرگرمی و شوخی دادن به محتوا می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد و باعث پیگیری او شود. در واقع محتوا مهم ترین بخش یک بازاریابی اینترنتی است که از نوشتن رپرتاژ آگهی و میکروکپی ها تا تولیدمحتوا در شبکه های اجتماعی را در کسب و کار شما در بر می گیرد.

6- بازاریابی با پست الکترونیکی ( Email Marketing )

خوبی بازاریابی از طریق ایمیل این است که یک نوع ارتباط مستقیم و دوطرفه با مخاطبانِ هدف برقرار می‌کند و شما می‌توانید مستقیما آن‌ها را به لیست محصولات خود لینک بزنید. دقت داشته باشید که نمی‌توانید همین‌طور بدون رضایت به افراد ایمیل بزنید. شما می‌توانید از راه‌های مختلف مثل ثبت‌نام افراد در وب‌سایتتان یا برای خرید محصولتان از آن‌ها پست الکترونیکی بگیرید. دقت داشته باشید که حتما برای احترام به مشتری لینک لغو عضویت را قرار دهید. اینگونه مخاطب به شما اعتماد می‌کند و احساس کلافگی از ایمیل‌های شما نمی‌کند. جذابیت‌های تبلیغاتی را هم در ایمیلتان لحاظ کنید. مخاطبانتان حتما انتخاب شده باشند و از افرادِ احتمالی‌ای باشند که می‌توانند به مشتری شما تبدیل شوند. اگر میخواهید با ابزارهای ایمیل مارکتینگ آشنا شوید تا ایمیل های شخصی سازی شده خودتان را درست کنید، مقاله معرفی ابزارهای ایمیل مارکتینگ را به شما توصیه می‌کنم.

جمع بندی: روش های بازاریابی اینترنتی

در دنیای امروز که همه چیز مجازی شده‌است و کارکردهای اینترنت در زندگی مردم روز به روز در حال افزایش است، برای داشتن یک کسب و کار پر رونق حتما واجب است که شما از فضای اینترنت به طور بهینه استفاده کنید. همچنین لازم است که روش‌های کاربردی بازاریابی اینترنتی را بشناسید و بهترین روش‌ها را با توجه به نوع کارتان انتخاب کنید. شما می‌توانید از روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد مثل استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا بازاریابی ویدئویی و بازاریابی از طریق موتورهای جست‌وجوگر یا پست‌الکترونیکی یا بهتر کردن محتوایتان و سایر روش‌های اینترنتی‌ای که به فراخور هدفتان می‌توانید به کار بگیرید، برای بهتر کردن کسب و کارتان استفاده کنید. به این ترتیب شرکت شما در مارکت، اعتبار بیش‌تری کسب می‌کند و در اصطلاح تبدیل به برند می‌شود. پس اگر بازاریابی اینترنتیِ حساب شده‌ای داشته باشید قطعا نتایج شگفت‌انگیزی خواهید گرفت.

کلمات مرتبط با بازاریابی سنتی , بازاریابی سنتی شامپو , بازاریابی سنتی و مدرن , بازاریابی سنتی خودرو , بازاریابی سنتی برای شامپو , بازاریابی سنتی و دیجیتال , بازاریابی سنتی و نوین , بازاریابی سنتی به انگلیسی , بازاريابي سنتي , تعریف بازاریابی سنتی , روش بازاریابی سنتی شامپو , روش های بازاریابی سنتی شامپو , تفاوت بازاریابی سنتی و مدرن , مقایسه بازاریابی سنتی و مدرن , روش بازاریابی سنتی خودرو , تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال , بازاریابی سنتی چیست , بازاریابی دیجیتالی , بازاریابی دیجیتالی چیست , بازاریابی دیجیتالی Ppt , بازاریابی دیجیتالی شرکت , بازاریابی دیجیتالی وب سایت , بازاریابی دیجیتالی آپارات , بازاريابي ديجيتالي , کتاب بازاریابی دیجیتالی , مقاله بازاریابی دیجیتالی , دانلود کتاب بازاریابی دیجیتالی , طب سنتی دیجیتالی , نقاشی دیجیتال سنتی , نقاشی دیجیتالی سنتی , بازاریابی دیجیتال یا سنتی چیست , بازاریابی دیجیتال یا سنتی چیست Pdf , بازاریابی دیجیتال یا سنتی چیست ویکی پدیا , مزایای بازاریابی دیجیتال یا سنتی چیست , مقاله بازاریابی دیجیتال یا سنتی چیست , بازاریابی دیجیتال یا سنتی و کسب درامد , بازاریابی دیجیتال یا سنتی Pdf , بازاریابی الکترونیکی Pdf , مقاله بازاریابی دیجیتال یا سنتی +pdf , استراتژی بازاریابی دیجیتال یا سنتی +pdf , بازاریابی دیجیتال یا سنتی , بازاریابی دیجیتال یا سنتی شرکت , بازاریابی شبکه ای خرید اینترنتی مروارید , بازاریابی دیجیتال یا سنتی محصولات , سایت بازاریابی دیجیتال یا سنتی , بازاریابی دیجیتال یا سنتی پوشاک , بازاریابی دیجیتال یا سنتی لباس , بازاریابی دیجیتال یا سنتی لباس زنانه , بازاریابی دیجیتال یا سنتی لباس ترک , استخدام بازاریابی دیجیتال یا سنتی پوشاک , بازاریابی دیجیتال یا سنتی لوازم ارایشی , بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران (مزایا، معایب، راهکار) , بازاريابي اينترنتي در ايران , مقاله بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , شرکت های بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , تاریخچه بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , وضعیت بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , مشکلات بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , آمار بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , نحوه بازاریابی دیجیتال یا سنتی در ایران , بازاریابی دیجیتال یا سنتی +مقاله , بازاریابی دیجیتال یا سنتی ترجمه مقاله , مقاله بازاریابی دیجیتال یا سنتی ورزشی , مقاله بازاریابی دیجیتال یا سنتی گردشگری , بازاریابی دیجیتال یا سنتی بیمه , بازاريابي اينترنتي بيمه , بازاریابی دیجیتال یا سنتی بیمه عمر , بازاریابی دیجیتال یا سنتی کتاب , کتاب بازاریابی دیجیتال یا سنتی به زبان ساده , بازاریابی دیجیتال یا سنتی دانلود کتاب , بازاریابی فروش اینترنتی کتاب , کتاب بازاریابی دیجیتال یا سنتی با موتورهای جستجو , کتاب بازاریابی دیجیتال یا سنتی ژان آرنولد می باشد