Differences between digital marketing agency and advertising agency

آژانس دیجیتال چیست؟ چه تفاوت هایی با کانون یا آژانس تبلیغاتی دارد ؟

شما در حال مطالعه مقاله"تفاوت آژانس دیجیتال مارکتینگ و آژانس تبلیغاتی"هستید. می خواهیم بدانیم تفاوت آژانس دیجیتال مارکتینگ و آژانس تبلیغاتی را بدانیم. آژانس دیجیتال چیست؟ چه تفاوت هایی با کانون یا آژانس تبلیغاتی دارد ؟ آژانس دیجیتال - Digital agency یک آژانس تبلیغاتی - advertising agency نیست. (Digital agency / advertising agency). شرکت های تبلیغاتی در اصل با رسانه های جمعی سنتی سر و کار دارند. اما آژانس های دیجیتال بیشتر با کمپین های دیجیتال و اینترنت دست و پنجه نرم می کنند. دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال ادورتایزینگ (تبلیغات دیجیتال یا تبلیغات آنلاین) یا (Digital marketing or digital advertising) با آژانس تبلیغاتی (advertising agency) فرق می کند.

آژانس دیجیتال چیست؟ چه تفاوت هایی با کانون یا آژانس تبلیغاتی دارد ؟


آژانس دیجیتال در ایجاد و ارائه مسائل خلاقانه و خدمات توسعه ای فنی مهارت و تخصص دارد . آژانس دیجیتال مدل جدیدتری از آژانس های تبلیغاتی است. بارها و بارها سوالاتی در مورد اینکه آژانس دیجیتال واقعا چیست و چه کاری می کند و با اشکال سنتی تر این آژانس ها چه تفاوتی دارد را شنیده ایم. سایت ویکی پدیا تعریف زیر را برای آژانس دیجیتال ارائه کرده است.

آژانس دیجیتال کسب وکاری است که خدمات مدنظر را برای توسعه خلاقانه و فنی محصولات مبتنی بر اینترنت فراهم می کند. این خدمات از موارد عمومی تر همچون طراحی سایت، ایمیل مارکتینگ و سایت های میکرو و خدمات خاص تری همچون ایجاد کمپین های تبلیغاتی خلاقانه، تبلیغ از طریق بنرهای نمایشی ، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، تولید پادکست و توسعه بخش کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن متغیر خواهد بود.

من فکر می کنم این تعریف موارد مهمی همچون بازاریابی رسانه های اجتماعی، برندینگ، روابط عمومی و توسعه اپلیکیشن های موبایلی و وب را نادیده گرفته است. همچنین آژانس های دیجیتال تنها بر روی محصولات مبتنی بر اینترنت کار نمی کنند.

آژانس دیجیتال یک آژانس تبلیغاتی نیست

آژانس دیجیتال یک آژانس تبلیغاتی نیست. شرکت های تبلیغاتی در اصل با رسانه های جمعی سنتی سر و کار دارند. اما آژانس های دیجیتال بیشتر با کمپین های دیجیتال و اینترنت دست و پنجه نرم می کنند. همچنین آژانس های تبلیغاتی برتر درآمد خود را از طریق جایگاه های تبلیغاتی به دست می آورند و آژانس های دیجیتال معمولا درآمد موردنیاز خود را از طریق خدمات فنی و خلاقانه ای که برای تکمیل آن استخدام شده اند کسب می کنند.

آژانس دیجیتال تلاش می کند درک عمیق تری از رسانه داشته باشد و بتواند آن را به خوبی پردازش کند و به طور موفقیت آمیزی برند را در حوزه دیجیتال هدایت و رشد دهد. برندهای موفق سعی می کنند از تعامل موجود به نفع خود استفاده کنند و از طریق دنیای دیجیتال ارزشی برای مشتری فراهم آورند. قوانین اصلی استراتژی برند یکسان باقی می ماند اما این ها تنها در حوزه آژانس های سنتی نخواهد بود.

آژانس دیجیتال تنها شرکت طراحی سایت نیست

اصلی ترین تفاوتی که بین شرکت طراحی سایت و آژانس دیجیتال وجود دارد، این است که آژانس دیجیتال تخصص گسترده و عمیق تری در نواحی که طراحی سایت در آن تخصصی ندارد؛ خواهد داشت. یک آژانس دیجیتال برتر می تواند تصویر بزرگی از نیازهای مشتری خود را درک کند و تمامی ابزارها و تخصص های لازم برای پر کردن این نیازها را فراهم آورد و آن را به یک کمپین آنلاین چند پلتفرمی موفق تبدیل نماید. اگر این کمپین ها در برگیرنده پیکسل یا بایت باشد آژانس شما باید بتواند مشتری را در این زمینه هدایت و راهنمایی کند.

آژانس دیجیتال به دنبال حل مشکل و تفکر خلاقانه است

دانستن ابزارها و فناوری های مورد نیاز کافی نخواهد بود. یک آژانس دیجیتال خوب باید داستان سرایان خلاق و عالی در تیم خود داشته باشد و بتواند از افراد موفقی برای حل مشکلات مشتریان استفاده نماید. یک آژانس دیجیتال موفق با اصرار بر همکاری خلاقانه با مشتریان خود تلاش می کند خود را متمایز کند. این شرکت همیشه باید فکر کند که مشتریانش می توانند از فناوری های تکامل یافته و جدید به نفع خود استفاده کنند تا بتوانند به شرایط ایده آل تری برسند.

به آغوش گرفتن آژانس های دیجیتال به سرعت در حال رشد است زیرا کسب وکارها می دانند که دنیای دیجیتال نیز با سرعت زیادی در حال تکامل است و این حوزه می تواند به یک حوزه مقرون به صرفه، موفق و قابل سنجش برای صرف هزینه های بازاریابی باشد. کسب وکارهای هوشمند به خوبی درک می کنند که کار با آژانس دیجیتال یک روش موثر برای بیان داستان های خود در دنیای دیجیتالی است که به سرعت تکامل و رشد پیدا می کند زیرا این آژانس متخصص های فنی، خلاق و استراتژیک را برای کمک به کسب وکارها در اختیار دارد.

شرکت تبلیغاتی دانا و توانا از تفکر استراتژیک، ابداعات فنی و داستان سرایی برای رسیدن به اهداف مشتریان خود کمک می گیرد. کروشه قصد دارد از یک کانون تبلیغاتی به یک آژانس دیجیتال کوچ کند مهارت های خلاقانه خود را بر روی راه حل های خلاقانه و دیجیتال متمرکز کرده است زیرا اینکار می تواند تعاملی، سرگرم کننده و مفید باشد.

دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال ادورتایزینگ!!!!


دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال ادورتایزینگ (تبلیغات دیجیتال یا تبلیغات آنلاین)!!!! (Digital marketing or digital advertising):

در این مقاله قصد داریم تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات دیجیتال را برای درک بهتر دیجیتال مارکتینگ بررسی و ارائه دهیم یکی از دلایلی که باعث شد به فکر نگارش یا ترجمه این مبحث باشم حضور تعداد کثیری از متخصصین این حوزه در بازار است که ادعای دیجیتال مارکتینگی می کنند ولی در عمل وقتی به سوابق و مهارت هایشان نگاه می کنید بیشتر دیجیتال ادورتایزر هستند و حتی در مواردی صرفا فقط با ابزارهای دیجیتال مارکیتنگ یا دیجیتال ادورتایزنگ آشنا هستند برای شفافیت موضوع باید بگم که کسی که متخصص شبکه های اجتماعی است دیجیتال مارکتر نیست یا کسی که با ابزارهای سئو یا تبیلغات آنلاین آشنا هست دیجیتال مارکتر نیست برای باز شدن و شفافیت موضوع شما را به خواندن ادامه متن دعوت می کنم.

از دوران بازاریابی و تبلیغات سنتی همیشه بین تبلیغات و بازاریابی ابهامات زیادی وجود داشته است و هیچ وقت مرز بین این دو کاملا مشخص نبوده و این مورد در عصر دیجیتال هم کاملا به چشم می خورد و حتی در مواردی بازاریابی آنلاین را با تبلیغات آنلاین یکی در نظر می گیرند ولی این دو تفاوت های خیلی زیادی با هم دارند که در اینجا به این تفاوت ها خواهیم پرداخت. اینجا یکسری سوالات مطرح میشه که تفاوت این دو اصطلاح چیست؟ و این دو چه مقدار از هم متفاوت هستند؟ یا اینکه آیا ما به استراتژی دیجتال مارکتینگ برای کسب و کارمان نیاز داریم یا استراتژی تبلیغات دیجیتال؟ یا برای انتخاب آژانس جهت رشد مجموعه باید آژانس دیجیتال مارکتینگ انتخاب کنیم یا آژانس تبلیغات دیجیتال؟ در ادامه به این سوالات به ترتیب پاسخ خواهیم داد.

دیجیتال ادورتایزینگ یا تبلیغات دیجیتال یا تبلیغات آنلاین چیست؟

ویکی پدیا تبلیغات دیجیتال را به عنوان نوعی از بازاریابی و تبلیغات تعریف می کند که در آن پیام ها از طریق اینترنت به مخاطبان هدف تحویل داده می شوند. و همچنین به تبلیغات دیجیتال به عنوان تبلیغات آنلاین، تبلیغات اینترنتی و بازاریابی انترنتی اشاره شده است.

چرون (Chron) تبلیغات دیجیتال را به عنوان رسانه ای از بازاریابی که به صورت دیجیتال نمایش می دهد تعریف کرده است. یا مارک اسلوتسکی (Marc Slutsky) آن را کمپین تبلیغاتی رسانه ای تعریف می کند که در یک دوره زمانی مشخص برای تبلیغ محصول، خدمات یا یک رویداد استفاده می شود. بنابراین تبلیغات دیجیتال در حال ساده، یک آگهی تبلیغاتی در اینترنت است.

بنابراین زمانی که شما تبیلغات آنلاین را برای پروموت کردن محصولات، خدمات، کسب و کار یا برای ایجاد برند اورنس استفاده می کنید شما پس تبلیغ آنلاین انجام می دهید. به طور کلی سه نوع تبیلغات دیجیتال داریم که عبارتند از:

 • تبلیغات کلیک محور که به PPC هم معروف هستند مانند تبیلغات از طریق گوگل ادوردز یا تبلیغات نیتیو در سایت ها و غیره
 • تبلیغات نمایشی مانند تبلیغات بنری، ویدیویی، موبایلی، پاپ آپ و غیره
 • تبلیغات شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، یوتیوب، تلگرام، اینستاگرام، لینکدین و غیره

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

براساس ویکی پدیا، دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح کلیدی برای بازاریابی با استفاده از تکنولوژی دیجیتال است.

دیکشنری تجاری همچنین آن را به پروموت کننده محصول یا خدمات از طریق انواع رسانه الکترونیکی معرفی می کند.

دیو چفی (Dave Chaffey) بازاریابی دیجیتال را تدوین استراتژی، پیاده سازی و عملیاتی کردن آن جهت رسیدن به اهداف بازاریابی از طریق به کاربردن تکنولوژی و رسانه های دیجیتال تعریف می کند.

با توجه به HubSpot، بازاریابی دیجیتال هر گونه بازاریابی است که آنلاین انجام می شود.

به طور خلاصه، بازاریابی دیجیتال بازاریابی است که در اینترنت و یا از طریق فن آوری های دیجیتال انجام می شود. برای درک کامل بازاریابی دیجیتال، شناخت بازاریابی مهم است.

بازاریابی توسط انجمن بازاریابی آمریکا به صورت زیر تعریف شده است:

"بازاریابی، فعالیت مجموعه موسسات و فرآیندهایی است که به منظور ایجاد، برقراری ارتباط، ارائه و تبادل پیشنهاداتی است که برای مشتریان، شرکای تجاری و در مقیاس بزرگتر جامعه دارای ارزش باشد".

همیشه از 4P بازاریابی یا آمیخته بازاریابی شنیده اید؟ حقیقت این است که این چیزی است که در مورد بازاریابی وجود دارد. این فرآیند قرار دادن محصول در جای مناسب در قیمت مناسب و در زمان مناسب است.

4P تارگت مارکت

هنگامی که همه کارهایی که در بالا اشاره شد با استفاده از اینترنت انجام شود آن را به بازاریابی دیجیتال تبدیل می کند.

با توجه به گفته Chaffey، بازاریابی دیجیتال شامل مدیریت انواع مختلفی از حضور آنلاین شرکت ها مانند وب سایت ها، شبکه های اجتماعی، برنامه های موبایل و غیره است.

هاب اسپات (HubSpot) معتقد است که دارایی ها و تاکتیک های متعددی که بخشی از دیجیتال مارکتینگ شرکت ها هستند وجود دراد که شامل وب سایت شرکت ها، تبلیغات دیجیتال، ایمیل مارکتینگ، پست های وبلاگ، اینفوگرافیک (infographics)، لگوها، ابزار، مقالات سبز و آموزشی، و هر چیز دیگری که در ارتقاء آنلاین مفید است می باشد.

به طور کلی شش نوع بازاریابی دیجیتال وجود دارد:

1. مدیریت و بهینه سازی موتورهای جستجو (SOE و SEM)

2. بازاریابی شبکه های اجتماعی(Social media marketing)

3. بازاریابی محتوا (Content marketing)

4. بازاریابی ایمیل (Email marketing)

5. تبلیغات آنلاین (Email marketing)

6. روابط عمومی آنلاین (Online PR)

اینفوگرافیک زیر همه چیز را در مورد بازاریابی دیجیتال تشریح می کند:

بازاریابی دیجیتال (مدل RACE)

این یک چیزی را روشن می کند اینکه بازاریابی دیجیتال یک اصطلاح گسترده تر است، در حالی که تبلیغات دیجیتال فقط بخشی از بازاریابی دیجیتال است.

آیا تبلیغات دیجیتال برای کسب و کار شما ضروری است؟

نه کاملا این طور نیست

کسب و کار آنلاین شما می تواند بدون تبلیغات دیجیتال زنده بماند.

کسب و کار شما نیاز به تبلیغات دیجیتال برای ایجاد ترافیک دارد که مرحله سوم فرایند بازاریابی دیجیتال است که emarkable (emarkable استراتژی های بازاریابی دیجیتالی است که موفقیت در ایجاد لید و فروش به مشتریان فعلی و آینده را توسعه می دهد) نامیده می شود. شما می توانید از طریق موتورهای جستجو (مانند Google)، رسانه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ،انتشار خبر (press release)، بازاریابی محتوا و هر تاکتیک دیگری ترافیک تولید کنید.

تبلیغات دیجیتال تنها بخشی از مجموعه بازاریابی شما است که شما در مرحله ارتقاء نیاز به اطلاع رسانی به مخاطبان هدف در مورد محصولات و خدمات خود دارید.

مارکتینگ میکس

اگر چه بازاریابی دیجیتال یک گزینه در دسترس است با این وجود شما برای کسب و کار خود نیاز ندارید فرم خاصی از تبیلغات را استفاده کنید شرکت های زیادی وجود دارند که بدون تبلیغات به موفقیت های گسترده ای دست یافته اند مثلا فقط از بازاریابی محتوایی استفاده کرده اند یا از محتوا های سبز فقط برای معرفی خود استفاده کرده اند و در طول چندین ماه به فروش های بالایی دست یافته اند.

حال آیا بازاریابی دیجیتال برای موفقیت کسب و کارتان ضروری است؟

بله، کاملا

قطعا شما دیگه بدون داشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ نمی توانید در کسب و کارتان موفق شوید بهتر است بگویم اگر شما می خواهید مشتریان وفادار به برند خود داشته باشید شما به دیجیتال مارکتینگ نیاز خواهید داشت.

تعریف استراتژی اینکه چه تایپ مشتریانی شما می خواهید، چگونه شما مخاطبان هدف را تعریف می کنید، چگونه شما مشتریان را جذب، تبدیل و حفظ می کنید و همچنین کلی سوالات متفاوت دیگری در ذهن تان وجود دارد که نیاز به استراتژی دیجیتال مارکتینگی دارد.

بازاریابی دیجیتال یک استراتژی است که به شما کمک می کند تا کسب و کارتان را بدون پیش فرض انجام دهید. که مراحل چندگانه ای دارد در اینجا به برخی از آنها اشاره می شود (که توسط HubSpot تعریف شده است):

 • تعریف مخاطبان هدف و ایجاد شخصیت های (personas) خریدار.
 • شناسایی اهداف بازاریابی دیجیتال.
 • ارزیابی کانال های بازاریابی دیجیتال مانند SEO، بازاریابی محتوا، PPC و غیره
 • بررسی کانال های موجود و کسب کانال های جدید
 • تجزیه و تحلیل و نظارت.

به معنای وسیع تر، این یک فرآیند کامل است که کسب و کار شما را در اینترنت ران می کند.

تفاوت بین تبلیغات دیجیتال و بازاریابی دیجیتال:

تبلیغات دیجیتال زیر مجموعه‌ی بازاریابی دیجیتال است: تعاریف و انواع تبیلغات دیجیتال و بازاریابی دیجیتال یک چیزی را روشن می کند که تبلیغات دیجیتال فقط یکی از ابعاد دیجیتال مارکتینگ است. هنگامی که شما می خواهید یک محصولی یا خدماتی را در بازار کانال دیجیتالی عرضه کنید شما نیاز به یک ایده بیزینسی دارید وقتی شما ایده تان را با متخصصین در میان می گذارید شما درگیر مارکتینگ هستید و نه تبلیغات. ایده محصول، تولید محصول، بسته بندی، قیمت گذاری، روش های توزیع و تحویل، یافتن مخاطبین هدف، تعریف سگمنت های بازاریابی و غیره بخش های ضروری از استراتژی بازاریابی بیزینس تان می باشد که هیچ ارتباطی به تبیلغات ندارند. تبلیغات زمانی در این فرایند نقش دارد که شما بخواهید از طریق ابزارهای آنلاین و دیجیتال بحث شده در بالا محصولا تان را پروموت یا ترافیک به سمت کسب و کار تان ایجاد کنید.

دیجیتال مارکتینگ یک فرایند است در حالی که تبلیغات یک فعالیت است: دیجیتال مارکتینگ یک فرایندی است که از لحظه ای که شما اسم کسب و کار تان را انتخاب می کنید حتی قبل تر شروع می شود

فرایند دیجیتال مارکتینگ

بنابراین دیجیتال مارکتینگ فرایندی مستمر و بی پایان است و این مرحله از مرحله تخقیقات بازار شروع می شود و گام به گام به مرحله بعدی حرکت می کند که شامل کنترل،هدایت، پالایش و درنهایتا اتخاذ یک تصمیم استراتژیک را در برمی گیرد.

به طور خلاصه، هر چیزی که شما آنلاین انجام دهید یا به اشتراک بگذارید بخشی از فرایند دیجیتال مارکتینگ است. و همانطور که در شکل بالا می بینید دیجیتال ادورتایزینگ بخش 6 یعنی پروموت از فراید دیجیتال مارکتینگ را در بر می گیرد.

تبلیغات دیجیتال یک تاکتیک است در حالی که دیجیتال مارکتینگ ماهیت استراتژیک دارد: در شکل زیر تفاوت بین استراتژی و تاکتیک نشان داده شده که برای درک موضوع کمک قابل توجهی می کند

مقایسه استراتژی و تاکتیک

استراتژی طرحی است که ممکن است پیچیده باشد و اغلب شامل تصمیم گیری، الگوها و فعالیت های مختلف باشد در حالی که تاکتیک ابزار مورد استفاده برای دستیابی به هدف مورد نظر است.

تبلیغات دیجیتال ماهیتا تاکتیکی است. این تعریف می کند که چگونه محصول یا پیشنهاد خود را برای مخاطب هدف ترویج می کنید. و این یک قالب زمانی کوتاهی دارد که می تواند به راحتی تکرار شود.

به یاد داشته باشید که کمپین تبلیغاتی در صورت عدم موفقیت در کسب و کار تاثیر نمی گذارد، اما کمپین بازاریابی دیجیتال در صورتی که شکست بخورد، به شدت به کسب و کار آسیب وارد می کند.

تبلیغات دیجیتال موجب برند اورنس می شود در حالی که بازاریابی دیجیتال برند را توسعه می دهد:

هدف از تبلیغات دیجیتال، ارتقاء برند یا فروش است. یک تبلیغ به عنوان یک پیام تبلیغاتی برای فروش یک محصول تعریف شده است. در مورد تبلیغات دیجیتال، بیشتر مربوط به تولید ترافیک است.

در همه موارد، تبلیغات برای تبلیغ یک نام تجاری، محصول یا سرویس یا ایده مورد استفاده قرار می گیرد.

در سوی دیگر، بازاریابی برای ایجاد تصویر برند و ارزیابی نحوه درک مخاطبین هدف تان در هنگام دیدن لوگو یا شنیدن در مورد برند تان استفاده می شود. تصویر برند توسط بازاریابی دیجیتال توسعه می یابد.

باز هم، استراتژی ریشه عمیقی دارد و نمی تواند در چند ماه ایجاد بشود و معمولا سالها طول می کشد. شما باید استراتژیی برای نشان دادن برند و پیام خود به مخاطبان هدف خود توسعه دهید که بارها و بارها پیام تان را تکرار کند. به این ترتیب، یک نام تجاری فراموش نشدنی ایجاد خواهید کرد.

تبلیغات دیجیتال تمرکز بر فروش دارد در حالی که بازاریابی دیجیتال بر روی روانشناسی مخاطب متمرکز است:

هنگامی که شما یک کمپین جستجو محور PPC یا یک کمپین تبلیغاتی بنر می زنید، هدف این است که ترافیک را به صفحه فرود خود منتقل کنید و منابعی را جمع آوری کنید.

بازاریابی دیجیتال از سوی دیگر، همیشه تمایل به فروش و محرک های فروش ندارد. گرچه هدف نهایی افزایش فروش و به حداکثر رساندن درآمد به ویژه از طریق پیام شخصی شده است اما مسیری که برای رسیدن به این هدف مورد استفاده قرار می گیرد کاملا متفاوت است.

به عنوان مثال، شما باید تحقیقات بازار را انجام دهید تا مخاطبان مورد نظرتان را درک کنید و تقاضا برای محصول خود را شکل دهید. همچنین هنگام ارسال و انتشار یک پست وبلاگ، هدف این است که ارتباط با خوانندگان خود برقرار کنید.

این چیزی است که بازاریابی دیجیتال را به تمرکز بر روانشناسی مخاطبان متمرکز می کند.

اولین گام فرایند بازاریابی دیجیتال این است که مخاطبان مورد نظرتان را درک کنید و شخصیت های خریدار را شناسایی کنید. این را نمی توان به جز با درک روانشناسی مخاطبان بدست آورد.

به طور کلی، بازاریابی دیجیتال با ایجاد و بخش بندی شخصیت های خریدارن، مخاطبان کل را در نظر می گیرد - در حالی که تبلیغات دیجیتالی فقط بخش خاصی از بازار هدف را که می تواند از طریق هر نوع آگهی به دست آید، درنظر می گیرد.

شباهت بین تبلیغات دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

علیرغم همه تفاوت های مورد بحث در بالا، بین این دو شباهت بسیاری نیز وجود دارد.
هدف نهایی افزایش درآمد است

هدف از تبلیغات دیجیتال افزایش فروش در کوتاه مدت است، در حالی که هدف بازاریابی دیجیتال افزایش فروش در بلند مدت است. رویکرد استفاده شده متفاوت است اما هدف نهایی افزایش درآمد است.

کسب و کارها برای کسب درآمد بوجود می آیند.

رویکرد افزایش درآمد با فروش متفاوت است. در مورد تبلیغات دیجیتال، تبلیغات برای تحریک فروش فوری استفاده می شود. این به فروش و درآمد فوری منجر می شود

بازاریابی دیجیتال وقت گیر است و شما باید اهداف مشخصی را برای دستیابی به نتایج عالی ست کنید. این تمرکز کوتاه مدت بر فروش نیست بلکه ایده این است که با تمرکز بر روابط سازی با مشتری به رشد کسب و کار تمرکز کند. نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بازاریابی دیجیتال در مقایسه با تبلیغات دیجیتال بسیار بیشتر و بزرگتر است اگرچه ممکن است کمی طول بکشد تا به نتایج مورد انتظار برسید.

چه زمانی از تبلیغات دیجیتال باید استفاده شود:

 • تحریک فروش و افزایش ROI
 • افزایش برند اورنس با اجرای ایده های خلاقانه
 • رسیدن (Reach) به مخاطبین هدف
 • افزایش ROI رسانه های دیگر
 • تحریک ترافیک فوری

چه زمانی باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده شود:

 • هنگامی که شما هیچ سرنخی ندارید: مطمئن نیستید که چه کاری انجام دهید و چگونه فروش را افزایش دهید؟
 • کاهش هزینه های مارکتینگ: زمانی که هزینه های بالا تبلیغات تلویزیون و بیلبوردی و غیره دیگه کار ساز نیست
 • رسیدن به تعداد بیشتر مخاطب هدف: که پیام های خاصی باید برای هرکدام داشته باشید
 • بهبود و توسعه عملکرد کسب و کار

نتیجه گیری:

تبلیغات دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به وضوح دو اصطلاح متفاوت اما مرتبط هستند. شما هم اکنون می دانید که هر کدام به چه معنی است و چه تفاوت ها و شباهت هایی باهم دارند و هر کدام باید کجا مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین یک دیجیتال مارکتر علاوه بر آشنایی با ابزارهای تبلیغاتی دیجیتال باید با فرایند تحقیقات بازار، بررسی وضع موجود، تدوین استراتژی های بازاریابی و تبلیغاتی، طراحی کمپین های پروموشنال و قیمت گذاری متنوع، نحوه تخصیص بودجه کانال های مارکتینگ، نحوه توزیع، بسته بندی،اصول برندینگ، استراتژی های برند (خانه از برند یا برندینگ خانه ای) و غیره آشنایی و تخصص داشته باشد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست و همکاری با آن چه مزایا و معایبی دارد؟


چگونه می‌توان یک آژانس دیجیتال مارکتینگ خوب برای کسب و کار خود انتخاب کرد؟

آژانس‌های تبلیغاتی عموما بر روی بازاریابی نتیجه محور، تمرکز دارند و سروکارشان با رسانه‌های سنتی مثل تلویزیون، رادیو و مجلات است.آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ نسخه ارتقا یافته آژانس‌های تبلیغاتی هستند که با مشارکت تیم‌های مختلفی از تکنیک‌های جدید بازاریابی برای سرویس‌دهی به کسب‌و‌کارها استفاده می‌کنند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست و همکاری با آن چه مزایا و معایبی دارد؟

از مزایای همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توان به هزینه‌ کم‌تر و اثرگذاری بیشتر، مدیریت رسانه‌های اجتماعی، پیشرفت کسب‌وکارها، تعیین دقیق‌تر بازار هدف،افزایش تولید Lead و نرخ بازگشت سرمایه است

فرقی نمی‌کند که شخصی به تازگی یک کسب‌وکار کوچک را شروع کرده باشد یا اینکه صاحب کسب و کار بزرگی باشد؛ در هر صورت احتمالا جسته و گریخته در مورد آژانس دیجیتال مارکتینگ مطالبی شنیده است. برای آشنایی با مفهوم آژانس دیجیتال مارکتینگ و مزایا و معایب آن، در ادامه این مطلب مواردی بیان شده است.

تفاوت آژانس دیجیتال مارکتینگ و آژانس تبلیغاتی:

برای درک تفاوت میان این دو روش، ابتدا کارکردهای هر کدام به صورت مختصر بررسی می‌شود.

آژانس‌ تبلیغاتی که برای تمایز آن از آژانس دیجیتال مارکتینگ از عنوان «روش سنتی‌تر» استفاده می‌کنند، عموما روی بازاریابی نتیجه محور تمرکز دارند و سروکارشان با رسانه‌های سنتی مثل تلویزیون، رادیو و مجلات است؛ در نتیجه درآمدشان از انتشار تبلیغات در همین رسانه‌های سنتی است. علاوه بر این، آژانس‌های تبلیغاتی تعهدی در قبال تولید Lead و افزایش فروش دیگر کسب‌وکارها ندارد.

در آژانس‌ دیجیتال مارکتینگ یا آژانس‌ بازاریابی دیجیتال رویه‌ها‌ متفاوت‌تر است. آژانس دیجیتال مارکتینگ، نسخه ارتقا یافته آژانس تبلیغاتی است که برای پاسخ به تغییرات دنیای دیجیتال و به روز شدن نیاز کسب‌وکارها به وجود آمده است. آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ با مشارکت تیم‌های مختلفی چون تیم استراتژی، گرافیک، تولید محتوا، خلاقیت و … از تکنیک‌های جدید بازاریابی برای سرویس‌دهی به کسب‌و‌کارها و هدایت آن‌ها در طول مسیر استفاده می‌کنند. آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ، برای هر مسئله‌ پاسخی دارند و می‌توانند به شدت روی تجربه مشتری از لحظه خرید تا زمان ارائه بازخورد (لحظه‌های حقیقت) اثرگذار باشند.

به‌طور کلی می‌توان گفت که هر دو مدل یک هدف را دنبال می‌کنند اما تفاوت اصلی‌شان در به روز بودن، نوآوری و خلاقیتی است که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ از آن‌ها بهره می‌برند.

مزایای همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ، هزینه‌های کم‌تر، اثرگذاری بالاتر و صرف زمان کم‌تر است و این امکان را می‌دهد تا به مخاطب هدفی که مناسب کسب‌وکار افراد است دست پیدا کنند. به‌کارگیری استراتژی‌های متنوع بازاریابی، برندسازی، بهره‌گیری از خلاقیت و به صورت کلی استفاده از تمام پتانسیل‌ها، همگی در جهت همسو کردن اهداف کسب‌وکارها با اهداف، نیازها و خواسته‌های مشتریان است.

مدیریت رسانه‌های اجتماعی:

از دیگر فعالیت‌های آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ، مدیریت پروفایل‌ کسب‌وکارها است. امروزه یکی از لازمه‌های ارتباط، حضور در رسانه‌های اجتماعی مختلف است؛ البته این که کدام رسانه بستر مناسب‌تری برای فرد است بستگی به نوع مخاطب و صنعتی که در آن فعالیت می‌کند دارد.

پیشرفت کسب‌وکارها:

برای کسب‌وکارهای نوپا، همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ به شدت تاثیر مثبت دارد؛ چرا که این آژانس‌ها علاوه بر مدیریت رسانه‌ها و اجرای تبلیغات برای کسب‌وکارها، با شناسایی نیازها و تعیین استراتژی‌های گوناگون، تلاش می‌کنند تا بیشترین بهره‌وری و کارایی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند. اجرای صفر تا صد کمپین‌های تبلیغاتی از دیگر وظایفی است که در حیطه فعالیت آژانس‌های بازاریابی دیجیتال است؛ به این معنا که فقط کافی است تا بودجه موردنظر را به آن‌ها سپرده شود.

تعیین اهداف اسمارت:

یکی دیگر از مزیای همکاری با آژانس‌های بازاریابی دیجیتال، تعریف اهداف اسمارت یا SMART Goal است که در بلاگ‌های پیشین به آن پرداخته شد. تعیین اهداف مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل دستیابی، واقع‌بینانه و مبتنی بر زمان برای کسب‌وکارها، دید گسترده‌تری نسبت به وضعیت آینده می‌دهد و کمک می‌کند تا افراد وضعیت کنونی را با نگاه رو به آینده جلو ببرند.

تعیین دقیق‌تر بازار هدف:

مزیت دیگر همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ تعیین بازار و مخاطب هدف مناسب‌تر است که با انجام تحقیقات بازار اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار فرد قرار می‌دهد. مخاطب هدف این شانس را به وی می‌دهد تا مشتریان وفادار بیشتری داشته باشد و از طریق کانال‌ها و دریچه‌های متفاوتی به مشتریان و خریداران خود برسد.

جایگاه‌یابی مشخص:

جایگاهیابی مشخص به نسبت رقبا و در صنعتی که افراد در آن فعال هستند از دیگر مزایای همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ است. به دلیل ماهیت دیجیتالی این نوع آژانس‌ها، یافتن جایگاه مناسب در فضای رسانه‌های اجتماعی، بهبود موتورهای جستجو و افزایش سرچ ارگانیک از نکاتی است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

افزایش تولید و نرخ بازگشت سرمایه:

یکی از اصلی‌ترین مزایای همکاری با آژانس‌های بازاریابی دیجیتال، تقویت ROI یا نرخ بازگشت سرمایه است. افزایش ROI به دست آمده توسط یک آژانس دیجیتال مارکتینگ به مراتب بالاتر از آژانس‌های تبلیغاتی سنتی است. افزایش تولید Lead و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان وفادار، از دیگر مزیت‌های مهم همکاری با این آژانس‌ها است.

علاوه‌بر مواردی که بالاتر به آن‌ها اشاره شد، می‌توان به طراحی و توسعه اپلیکیشن‌ها، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، برندینگ، بهینه‌سازی و بازاریابی موتورهای جستجو،طراحی صفحه فرود یا لندینگ پیج و در نهایت تخصص طراحی وب‌‌سایت و ترکیب آن با فعالیت‌های بازاریابی اشاره کرد. تخصصی که پیش از دیجیتالی شدن دنیای امروز معنایی نداشت.

در نهایت باید به خاطر داشت که انتخاب اشتباه آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ می‌تواند روی زمان و بودجه‌ای که کنار گذاشته‌ شده است اثر منفی بگذارد و به نوعی تمام تلاش‌ فرد را به هدر بدهد؛ به همین منظور بهتر است تا با توجه به اهداف و صنعتی که کسب و کار در آن فعال است، همکاری‌ خود را با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ شروع کرد. آژانس دیجیتال مارکتینگ دانا و توانا با تخصص تیم‌های استراتژی، ایده‌پردازی و خلاقیت و …. تلاش می‌کند تا بهترین سرویس را متناسب با کسب‌وکارها ارائه دهد.