یک سئو کار خوب و حرفه ای همواره در حال یادگیری هست

چطور به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شویم؟ چگونه سئو کار شویم؟


چطور سئوکار شویم؟

چطور از سئو درآمد عالی کسب کنیم!؟ آینده شغل سئو کار چطور خواهد بود؟ از کجا سئوکار شدن رو شروع کنیم؟ سئوکار کیست و چه تکنیک هایی بلد است؟

موضوع اصلی این مقاله ما این سوالات هستند.
در این مطلب سعی کردیم به سوال “چگونه سئو کار شویم؟” پاسخ دهیم. سئو کار شدن نیازمند استقاوت و صرف زمان زیادیست اما امکان ناپذیر نمی باشد. به جای تمرکز بر روی بسیاری از مقالات و منابع مختلف می توانید از بخش آموزش سئو یا دوره آموزش حضوری سئو شروع کرده و بر روی یک منبع تمرکز کنید.

چطور سئوکار شویم؟ چطور از سئو درآمد عالی کسب کنیم!؟ آینده شغل سئو کار چطور خواهد بود؟ از کجا سئوکار شدن رو شروع کنیم؟ سئوکار کیست و چه تکنیک هایی بلد است؟

درآمد کارمند سئو و مدیر سئو در یک شرکت:

اگر بخواهید یک سئوکار کارمند شوید، میتوانید در آمد از ماهی 1.8 میلیون تا 4 میلیون تومان را برای خود در نظر بگیرید که ما نویز های حقوق را دیگر در نظر نمی گیریم ( یعنی ممکنه شرکت هایی هم باشند که حقوق هایی خارج از این بازه پرداخت کنند ولی تعدادشان محدود است. )
مدیر سئو در یک شرکت حقوق 3 الی 20 میلیون تومان دریافت میکند که این بستگی به شرکت مربوطه دارد و مثلا حقوقی که دیجی کالا برای مدیران خود در نظر میگیرد با حقوقی که یک شرکت متوسط در شهرستان برای مدیر خود در نظر میگیرد متفاوت است.
حقوق شما بستگی به میزان حرفه ای بودن، نمونه کار ها، رزومه و …دارد که نیاز خاصی به تحصیلات ویژه هم برای سئوکار بودن وجود ندارد و تنها قدرت اجرا و دید شما نسبت به استراتژی های سئوست که باعث می شود جایگاه شما تغییر کند.

چطور میتوانیم یک سئوکار حرفه ای شویم؟


اما سئوکار امروز زیاد داریم ولی درآمد های هنگفت همونجوری که گفتم فقط برای حرفه ای هاست؛ چه بخواید یه کارمند سطح بالا تو یک شرکت باشید، چه بخواید مدیریت کنید یک گروه سئو رو و چه قصد داشته باشید خودتون از کار درآمد کسب کنید.

برای اینکه یه سئوکار حرفه ای بشید، باید یکسری توانایی ها رو تو خودتون تقویت کنید:

یک سئوکار حرفه ای باید بتواند خوب بنویسد! نویسندگی شاید از نظر شما یک کار پیش پا افتاده برای یک سئو کار حرفه باشد ولی اصلا اینطور نیست و شخصی که بتواند خوب بنویسد مشکلی برای درآمد زایی نخواهد داشت چه تنها کار کند چه در یک شرکت
وبگردی و آشنایی کامل به سایت های معتبر، یک سئوکار حرفه ای میتواند سریعا به چیزی که نیاز دارد در اینترنت دسترسی پیدا کند و سایت های معبر در هر زمینه را می شناسد.
روانشناسی و فروش یکی دیگر از ویژگی های سئوکار های موفق است؛ آنها اصول روانشناسی در نوشتن و تولید محتوا، به خوبی می شناسند و با بهره گیری از آن ها سایتی لذت بخش به کاربرشان نمایش می دهند.
آنالیز و بررسی مستمر هم یکی از ویژگی هایی است که داشتن آن باعث می شود هیج وقت از رقیبان خود عقب نمانید و با شناسایی تکنیک های پیشرفته ای که سایت های موفق دنیا استفاده ممی کنند، سایت خود را در سریع ترین زمان به جایگاه مطلوب برسانید.
یک سئو کار حرفه ای طراحی سایت را بلد است و در زمان هایی که نیاز به ایجاد تغییر در ساختار سایت دارد، محتاج کسی نمی شود و خوش میتواند به راحتی آن را اعمال کند.
بروز بودن هم که یکی از مهم ترین فاکتور های یک سئوکار است و باید سریعا الگوریتم های جدید گوگل را شناسایی کند و جهت بهینه سازی سایت متاسب با آن ها اقدام کند.


چطور به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شویم؟


همیشه رفتن یک مسیر برای رسیدن به هدف، اگر همراه با نقشه ای کامل به همراه تجهیزات مناسب باشد می تواند انسان را با تلاش و ایمان به هدف برساند.

وقتی هدف شما سئو کار شدن باشد، باید ابتدا بدانید مسیر شما چیست و رسیدن به هدف نیازمند چه ملزوماتی است؟

هدف از سئو کار شدن

هدفها در هر شغلی ابتدا مالی هستند، این کاملا طبیعی است که شما یک شغل را برای کسب درآمد برمی گزینید. اما اینجا یک سوال مهم مطرح است که آیا شما استعداد سئوکار شدن را دارید یا خیر؟

برای رسیدن به جواب این سوال فقط کافی است خصوصیاتی که یک سئو کار باید داشته باشد را در زیر مطالعه کنید.

یک سئوکار باید چه خصوصیاتی داشته باشد:

در زیر به خصوصیاتی که باید یک سئوکار داشته باشد اشاره می کنیم:

 • سحرخیز باشد!
 • قدرت تحلیل داده ها را داشته باشد.
 • پردازش مغزی خوبی داشته باشد.
 • زبان انگلیسی بلد باشد.
 • قابلیت ۱۲ ساعت کار در روز را داشته باشد.
 • از پشت لپ تاپ نشستن به صورت متوالی خسته نشود.
 • ورزشکار باشد!
 • از نظر زمان بندی کاری انسان متعهد و دقیقی باشد.
 • مطالعه زیاد داشته باشد.
 • به مقوله های دیگری که به کارش مربوط هستند مثل طراحی سایت و… اشراف داشته باشد.

می بینید که کمی سخت شد! :(

شما فقط با دانستن تمام رمز و رازهای سئو موفق نخواهید شد! :((

چرا یک سئوکار باید سحر خیز باشد؟

شاید اول به نظر شما مسخره بیاید اما سحرخیز بودن به شما در برنامه ریزی کاری و زندگی بسیار کمک می کند. کسانی که صبحها زودتر از خواب بیدار می شوند می توانند کارهای خود را تا بعدازظهر تمام کنند اما کسانی که تازه سر ظهر از خواب ناز بیدار می شوند تا به خودشان بیایند وقت ناهار است و بعد از خوردن ناهار دوباره خوابشان می گیرد. غروب که می رسد یاد بیرون رفتن می افتند و شب هنگام هم که زمان برنامه های دیگر است.

قدرت تحلیل داده ها برای یک سئوکار چه اهمیتی دارد؟

یک سئوکار باید بتواند اطلاعات را طبقه بندی کند و این اطلاعات را در جهت بهبود شرایط برای مشتریان خود استفاده نماید. معمولا کسانی که در درس ریاضی و فیزیک قوی هستند می توانند تحلیل گران خوبی باشند.

قدرت تحلیل داده ها به یک سئوکار می کند تا بتواند استراتژی های مربوط به سئو را به درستی پیاده سازی کند.

پردازش مغزی قوی

منظور از پردازش مغزی این است که در کوتاه ترین زمان بتوانید بهترین تصمیم ها را بگیرید.

در سئو وقتی تعداد پروژه های شما بالا می رود نیاز دارید پردازش مغزی بالایی برای برنامه ریزی و تعیین استراتژی و مدیریت پروژه ها داشته باشید.

برای افزایش پردازش مغزی خود حتما کتابهای در این خصوص را مطالعه نمایید.

اهمیت زبان انگلیسی در یادگیری سئو

وقتی هدف شما این است که به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید باید به این نکته توجه کنید که همواره باید بروز باشید. کلیه مطالب فارسی در زمینه آموزش سئو که در اینترنت مشاهده می کنید قدیمی و محدود هستند و فقط با دانستن آنها نمی توانید یک سئو کار شوید.

باید از منابع انگلیسی زبان برای بروز بودن خود استفاده کنید. این ویژگی برای یک سئوکار حرفه ای بسیار اهمیت داد.

۱۲ ساعت باید کار کنید!

سئو کردن سایتها بسیار سخت است. نیاز به کار زیاد و تمرکز بالا دارد.

اگر شما فردی سخت کوش با تمرکز بالا باشید می توانید در آینده نزدیک به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید. اما اگر این ویژگی ها را در خود ندارید حتما در این کار به مشکل خواهید خورد.

لپ تاپ نشینی!

بعضی وقتها اوضاع آنجور که شما دوست دارید پیش نخواهد رفت. پس بنابراین باید بیشتر پشت لپ تاپ خود بنشینید و کار کنید. حتی بیشتر از ۱۲ ساعت.

یک سئوکار باید یک ورزشکار خوب باشد!

یک سئوکار حرفه ای باید یک برنامه ی روزانه ورزشی داشته باشد. به دلیل کار زیاد پشت لپ تاپ بدن شما بسیار ناتوان خواهد شد اگر ورزش نکنید!

پس حتما باید یک برنامه ورزشی روزانه برای خود در نظر بگیرید. آنهایی که به هر بهانه ای کارها را به عقب می اندازند سئو کار خوبی نخواهند شد.

بدانید که مهمترین اصل برای هر انسانی سلامتی است. شما اگر سالم و سرحال نباشید در نتیجه گیری پروژه هایتان به مشکل خواهید خورد.

یک سئوکار باید دقیق باشد

سئو کاملا بر روی زمان بندی بنا شده است. اگر فیلم لوسی را دیده باشید در انتها که لوسی با دانشمندان جلسه می گذارد می گوید موجودیت تمام انسانها زمان است نه ریاضیات. نباید موجودیت ها را با ریاضی و فیزیک محاسبه کرد باید بر مبنای زمان همه چیز اندازه گیری شود!

اهمیت زمان در سئو بسیار بالا است.

شما باید حتما بتوانید استراتژی های سئو خود را با زمان بندی پیش ببرید. اینکار فقط از یک انسان دقیق و با برنامه بر می آید.

اگر در زمان بندی مشکل دارید به سراغ سئو نیایید.

مطالعه و مطالعه!

یک سئو کار هر روز باید مطالعه داشته باشد، مخصوصا در زمینه تخصص خود.

شما با مطالعه زیاد در زمینه های مربوط به سئو، گوگل، الگوریتم های موتورهای جستجو، مشاهده ویدئوهای آموزشی جدید سئو که توسط افراد معتبر انتشار داده می شود می توانید همیشه در صدر سئوکاران ایران باشید.

وقتی شما به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید هم باید این نکته را در نظر داشته باشید که همواره باید مطالعه کنید. زیرا موتورهای جستجو همواره در حال تغییرند و اگر شما مطالعه را کنار بگزارید در کمتر از یک سال از گردونه سئوکاران حرفه ای خارج می شوید.

پیش نیازهای و مقوله های مرتبط

شما برای اینکه به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید باید اطلاعات جامعی در خصوص طراحی سایت و گرافیک سایت بدانید.

در طراحی سایت مواردی همچونWordpress HTML CSS PHP و در گرافیک فتوشاپ و کرل و ایلستراتور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

البته منظور این نیست که شما همه این موارد را به نحو احسنت بلد باشید ولی باید روی این نرم افزارها و برنامه نویسی ها اشراف داشته باشید تا بتوانید از هر لحاظ یک سایت را تجزیه و تحلیل کنید.

سئو کار حرفه ای شوید

هنوز به جواب نرسیدید؟! چطور سئوکار بشیم و از کجا شروع کنیم؟!

اول از خودتان شروع کنید. صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید. یک برنامه دقیق برای هر روز خود تدوین کنید. انگلیسی خود را تقویت کنید. هر روز ورزش کنید. مطالعه خود را افزایش دهید.

برای شروع سئو می توانید مقالات مربوط به آموزش سئو را در سایت شایگان مطالعه فرمایید. در این بخش آکادمی شایگان ما مطالبی بسیار مهم و بروز در زمینه سئو به شما آموزش می دهیم.

اگر به دنبال خدمات سئو هستید حتما کلیک کنید : خدمات سئو

سئو یا همان بهینه سازی سایت چیزی نیست که بتوانید با مطالعه چند مقاله به آن برسید.

سئو یک علم است که ابتدا تئوری آن را یاد می گیرید، در این هنگام شما ۱۰ درصد راه را رفته اید.

یعنی اگر کل قوانین سئو را یاد بگیرید تازه ۱۰ درصد راه را رفته اید.

سئو را باید تجربه کنید.

توجه کنید که سئوی یک سایت فروشگاهی با یک سایت شرکتی متفاوت است.

همچین سئوی یک سایت شرکتی در زمینه نفت و پتروشیمی با سایت شرکتی در زمینه ساختمان متفاوت است. این تفاوت در استراتژی ها و روال انجام کار هم قابل لمس است.

یعنی شما با یک رویه نمیتوانید همه ی سایتها را سئو کنید و برای هر سبک سایتی در هر موضوعی باید استراتژی مربوط به آن را پیاده سازی کنید.

رویه تبدیل شدن به یک سئو کار حرفه ای

در سایتهای مرجع سئو مثل سایت موز MOZ می توانید آخرین مقالات آموزشی سئو به زبان انگلیسی را مطالعه کنید.

در این سایت اشاره شده که یک سئوکار روال زیر را برای تبدیل شدن به خدای سئو باید طی کند:

۱ سال کار و مطالعه در زمینه سئو: سئوکار تازه کار

۲سال کار و مطالعه در زمینه سئو: سئو کار معمولی

۳ الی ۴ سال کار و مطالعه در زمینه سئو: سئو استراتژیست

۴ الی ۶ سال کار در زمینه سئو: سئو منیجر (مدیر سئو)

بیش از ۶ سال کار در زمینه سئو : خدای سئو!

پس می بینید که اگر میخواهید به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید، باید چه مسیری را طی کنید. امیدوارم با خواندن این مقاله توانسته باشید مسیر درست را برای خود انتخاب کنید.

اگر قصد دارید به یک سئو کار تبدیل شوید می توایند در دوره های آموزشی سئو آکادمی دانا و توانا شرکت کنید.7 راهکار برای سئو کار حرفه ای شدن


ما در این مقاله قصد داریم به راهکارهایی اشاره کنیم که می توانید با انجام آنها خودتان یک سئوکارحرفه ای شوید. بدلیل اینکه در قسمت مقالات سئو بسیاری از آموزش ها داده شده است ما در این آموزش به بیان کلی اکتفا می کنیم و برای آموزش هر بخش کافیست مقالات سئو مرتبط با آن را مطالعه نمایید. برای سهولت در امر جستجو می توانید از قسمت جستجو بالای سایت بهرمند گردید.

سئو کار حرفه ای شویم


گام اول - اگر هیچ اطلاعاتی ندارید بهتر است همین حالا این موارد را مطالعه نمایید.

سئو حرفه ای فرایند دشواری نیست. اما این به این معنا نیست که بدون دانش اولیه بتوانید اصول سئو را درک کنید و یک سئوکار حرفه ای شوید . اگر با موضوعات زیر آشنایی ندارید، بهتر است همین حالا آموزش های آن را مطالعه کنید. همچنین می توانید از دوره آموزش سئو دانا و توانا برای این موارد بهرمند شوید. موارد پیش نیاز عبارتند از:

عنوان صفحات (تایتل) – متا تگ توضیحات – متا تگ های شبکه های اجتماعی - سرتیتر ها یا همان هدینگ ها (H1,H2H3 و ...) – آموزش کار با ادیتورهای متن و قرار دادن عکس و لینک کردن کلمات

اینها پایه ای ترین مواردی است که باید بیاموزید. برخی موارد دیگر نیز وجود دارند که شما در خلل آموزش سئو فراخواهید گرفت و بحث های پیچیده ای ندارند.

گام دوم – کلمات کلیدی سئو سایت خود را پیدا کنید

این بخش را جدی بگیرید. انتخاب کلمات کلیدی مناسب، یکی از مهمترین بخش های سئو است. چرا؟ دلیل آن به سادگی قابل درک است. اگر شما کلمات مناسبی برای سایت خود پیدا نکنید ممکن است به دو صورت زیر در سئو شکست بخورید.

حالت اول – کلماتی که انتخاب کرده اید بیش از حد دشوار باشد!

فراموش نکنید کلمات دشوار اگرچه ورودی بیشتری برای شما به ارمغان می آورند، اما رساندن سایت شما به صفحه اول گوگل با این کلمات بسیار دشوار است و حتی ممکن است گوگل شما را جریمه کند! بهتر است از کلمات دارای رقابت کمتر بهره ببرید تا سایت شما بمرور زمان قدرت رقابت با سایتهای بزرگ، برای بدست آوردن جایگاه را بدست آورد.

حالت دوم – انتخاب کلمات نامناسب

در این حالت فرض می گیریم که شما با سئو تضمینی، به صفحه اول بیایید اما کلمات شما، کلماتی باشند که هیچ کاربری آنها را جستجو نکند. در نتیجه سایت شما ورودی نخواهد داشت و یا اینقدر ورودی کم است که برای شما مقرون بصرفه نخواهد بود و شما ناچارید یا شکست را قبول کنید و یا در حالت بهتر، سئو را با کلمات بهتر آغاز کنید که در این حالت نیز شما زمان زیادی را از دست خواهید داد.

گام سوم - سرویس میزبانی وب سایت خود را چک کنید

یکی از بخش هایی که در سئو سایت مهم است، در دسترس بودن دائم سایت است. این بدین معنی است که اگر گوگل سایت شما را به کاربری معرفی نمود و کاربر بدلیل عدم کیفیت سرویس میزبانی، نتوانست به سایت شما دسترسی پیدا کند، گوگل از شما متنفر خواهد شد و سایت شما را تنبیه خواهد کرد. به کمک ابزارهایی می توانید این موضوع را چک کنید. اولین ابزار چشم شماست! با چشمان خود ببینید چقدر طول میکشد سایت شما باز شودو آیا همیشه باز می شود یا خیر و اگر نسبت به رقبا ضعیفتر هستید، باید فکری کنید.

ابزار بعدی سایتهایی مانند http://host-tracker.com/ است که می توانید با یک ثبت نام ساده و اضافه کردن سایت خود ، تا یکماه بصورت رایگان سایت خودتان را زیر نظر بگیرید و ببینید آیا همیشه سایت شما در دسترس است یا خیر.

در ادامه به بررسی گامهای بعدی خواهیم پرداخت. برای آموختن سئو اصولی، مقالات سئو ما را مطالعه نمایید.

همچنین در صورت داشتن سوال، از طریق فرم نظرات در پایین این مقاله، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناس متخصص سئو به سوالات شما پاسخ دهد.

راهکارهای تبدیل شدن به سئوکار حرفه ای

ما در قسمت اول آموزش 7 راهکار برای سئو کار حرفه ای شدن، سه گام ابتدایی را توضیح دادیم. در این مقاله به بررسی ادامه موضوع خواهیم پرداخت.

راهکار سئوکار حرفه ای شدن


گام چهارم – سرعت سایت خود را بهبود ببخشید

سرعت بارگذاری سایت چیزی است که نه تنها از دید گوگل برای سئو اهمیت دارد، بلکه کاربرانی که وارد سایت شما می شوند نیز، اگر از بارگذاری سایت شما نا امید شوند، سایت شما را ترک می کنند و ذهنیت بدی از سایت شما خواهند داشت. ما برای بررسی سرعت بارگذاری سایت سه ابزار مطمئن به شما معرفی می کنیم .

ابزار اول – چشمان شما؛ کافیست سایت خود را باز کنید و مشاهده کنید چقدر زمان می برد تا وب سایت کامل باز شود. خودتان را جای مخاطبی بگذارید که آیا رنجیده خاطر می گردد یا خیر! اگر به این نتیجه رسیدید سرعت سایت شما خوب است نیاز نیست کار خاصی انجام دهید. البته باید مواردی همچون سرعت اینترنت کاربران و فاصله را نیز در نظر بگیرید. برای اطمینان خاطر از ابزارها بعد نیز استفاده نمایید.

ابزار دوم - GooGle Insights ؛ ابزاری است از جانب خود گوگل که سایت شما را از لحاظ سرعت آنالیز می نماید و عیوب آن را گوشزد می کند و همچنین یک امتیاز از صد به سایت شما اختصاص می دهد که هرچه این امتیاز بالاتر باشد، سایت سرعت بالاتری دارد. البته دسترسی به این ابزار تنها با نرم افزارهای تحریم شکن امکان پذیر است و به همین دلیل ما از ابزار سوم که تقریبا مشابه است استفاده می نماییم.

ابزار سوم – gtmetrix ؛ این وب سایت نیز مطابق با الگوریتم های گوگل، سایت شما را آنالیز می کند. آموزش وب سایت gtmetrix قبلا در بخش مقالات در دسترس است و می توانید از آن بهرمند شوید.
گام پنجم - محتوای مفید تولید کنید

گوگل در آخرین بروزرسانی هسته خود که ابتدای ماه آگوست 2018 انجام شد، تاثیر بیشتری به سایتهای با محتوای مفید داد و بسیاری از سایتها از نتایج گوگل ناپدید شدند. چرا؟ زیرا گوگل این سایتها را فاقد محتوای مناسب دانست و در نتیجه سئو و بهینه سازی سایت بدون محتوای مناسب، غیر ممکن است.

محتوای مناسب چیست؟

محتوای مناسب محتوایی است که وقتی یک کاربر آن را مطالعه می کند، از خواندن آن لذت ببرد، احساس پشیمانی نکند و به جای اینکه سایت شما را ترک کند، ترغیب شود بخش های بیشتری از وب سایت شما را مطالعه نماید.

گام ششم - در شبکه های اجتماعی فعال شوید

شبکه های اجتماعی یکی از محیط هایی است که در واقع یک تیر و دو نشان است. هم با انتشار محتوا می توانید ورودی مستقیم از شبکه های اجتماعی پر بازدید نظیر گوگل پلاس، توییتر و فیسبوک بگیرید و هم تاثیر مثبت در سئو. در این رابطه نیز مقالاتی منتشر کرده ایم که می توانید از بخش مقالات سئو مطالعه نمایید.


گام هفتم – لینک سازی را آغاز کنید

در کنار تمام مراحل قبلی، سئو بدون داشتن تعداد مناسبی لینک، تقریبا نشدنی است. برای داشتن این تعداد لینک خودتان باید دست به کار شوید و لینک سازی را آغاز کنید . در رابطه با لینک سازی و یا بعبارت دیگر لینک بیلدینگ ، مقالات متعددی منتشر کرده ایم که با مراجعه به آنها می توانید این کار را خودتان انجام دهید.